ثبت نام .: | :. ورود
ثبت دامنه
سرور رایگان
هاست رایگان
021-41807
پارس پک ، اولین ارائه دهنده خدمات رایانش ابری در ایران
ParsPack
پــــارس پــــک با اتکا به فناوری پیشرفته خود، اولین ارائه دهنده خدمات رایانش ابری در ایران می باشد؛ شما می توانید ضمن استفاده از سرور های اختصاصی و ســـرور های مجازی، از اولـین کاربـران ایـرانی خدمات ابری باشید و از مشاوره رایـگان برای دریافت بهترین خدمات استفاده کنید. با ما تماس بگیرید: 41807-021 و 22118705

سرور ایران


بزرگترین ویژگی سرور های ایران در افزایش سرعت نمایش وب سایت تا چند برابر می باشد و این موضوع برای مخاطبین وب سایت شما کاملا محسوس خواهد بود. همچنین برای گیم سرور ها نیز توصیه می شود که حتما از سرور های مستقر در ایران استفاده نمایند. شما می توانید سرور خود را بسته به نیاز بر روی اینترانت ملی و یا اینترنت میزبانی نمائید.
 
All the best people in life seem to like LINUX.
Steve Wozniak

main pic

از رایج ترین مشکلات کاربران در استفاده از خدمات سرور بروز مشکل کندی است که نمود آن در کاهش سرعت بارگزاری سایت و یا اختلال و وقفه در استفاده از بخش های مختلف سرور است. در این مقاله چند ابزار رایج در بررسی ابتدایی سرور و یافتن عامل کندی را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
بخش های مختلفی که منجر به کندی در سرور می شود عموما شامل رم ، پردازنده ، هارد دیسک و شبکه است.

 

 

 


iftop

جهت بررسی وضعیت شبکه سرور به شما ابزار iftop را پیشنهاد می کنیم. با وارد کردن این دستور در محیط shell ، پنجره iftop نمایش داده می شود. در بخش بزرگ پنجره می توانید ارتباطات ورودی و خروجی را نسبت به نام سرور و یا آی پی مشاهده کنید و در سمت راست میانگین پهنای باند در 2 ، 10 و 40 ثانیه اخیر نمایش داده می شود. مجموع این مقادیر نیز در بخش پایین و سمت راست نمایش داده می شود. کاربرانی که ظن حمله به سرور را دارند می توانند با بررسی خروجی این ابزار ، فرضیه حمله را با مشاهده پهنای باند هر سیستم متصل به سرور خود و مجموع کل پهنای باند درگیر شده ، بسنجند.

iftop
htop

شرایط رم و پردازنده توسط ابزار htop بررسی می شود. این ابزار مشابه task manager ویندوز است و گزارش کاملی از شرایط سرور ارائه می دهد.
در بخش بالا و سمت چپ می توانید مصرف پردازنده ، رم و فضای swap سرور خود را با نمودار مشاهده نمایید. در سمت راست این بخش نیز گزارش هایی شامل تعداد وظایف در حال اجرای سیستم ، بار پردازشی سیستم و همچنین زمان روشن بودن سیستم را شاهید خواهید بود. البته زمان روشن بودن سیستم با دستور uptime و لود سرور با دستور w مستقلا قابل مشاهده هستند.
بخش پایینی شامل یک جدول است که مواردی مانند شماره پردازش ( PID ) ، کاربر اجرا کننده دستور ( USER ) ، درصد پردازنده ( CPU% ) و درصد رم ( MEM% ) ، زمان اجرای دستور ( TIME+ ) و همچنین مسیر دستور ( Command ) را مشاهده فرمایید.

htop

 

 

 

free

ابزار بعدی که گزارش مقدار فضای آزاد رم و swap را ارائه می کند free -m نام دارد. دو بخش از خروجی این دستور برای ما کارایی دارد. قسمت اول ، دو عدد مقابل -/+ buffers/cache: است که یکی مقدار آزاد و دیگری فضای در حال استفاده رم را نشان می دهد. قسمت دوم اعداد مقابل Swap: است که مقدار فضای کل swap ، فضای اشغال شده و فضای آزاد را نشان می دهد.

free m
mpstat

ابزار چهارم mpstat نام دارد. این ابزار با دو عدد در مقابل خود و مثلا به شکل mpstat 5 6 استفاده می شود که در آن عدد اول نمایش دهنده زمان انتظار برای اجرای مجدد دستور و عدد دوم تعداد دفعات اجرای دستور است. لذا در مثال ما 6 گزارش با فواصل 5 ثانیه ای ایجاد می کند. مهمترین بخش خروجی این دستور ستون iowait نام دارد که نشان می دهد پردازنده چند درصد زمان منتظر می ماند تا پاسخ از سمت دیسک بازگردد. لذا می توانیم متوجه شویم درگیری در دیسک نسبت به بخش های دیگر سیستم بالاست.

mpstat

 

 

 

جهت تکمیل گزارش حاصل از mpstat ، می توان از ابزار atop استفاده کرد که در مقاله ای مجزا به بررسی آن پرداخته ایم.
ابزار های فوق عموما باید در کنار هم استفاده شوند تا بتوانیم نگاهی اجمالی و کلی به بخش های مختلف داشته باشیم. این ابزار ها به ما کمک خواهند کرد تا بیابیم کدام منبع یا منابع با کمبود و درگیری بالا مواجه است تا با نگاهی دقیقتر به پردازش های مرتبط با آن منبع ، یا تصمیم به ارتقا بگیریم و یا بازنگری و بررسی عمیق تری به پردازش های مشکل ساز جهت رفع کندی نماییم.

 

 

کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.
Copyright © 2018 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.
-->