یک وب سایت چه مراحلی را برای بارگزاری طی می کند؟

یکی از پرسش هایی که ممکن است در زمان وارد نمودن آدرس اینترنتی در نوار آدرس مرورگر برای شما پیش آمده باشد ، این است که از لحظه فشردن کلید اینتر تا نمایش کامل محتویات آن آدرس ، چه مراحلی اجرا می شود؟ این پروسه ابتدا با بر قراری اتصال بین مرورگر سیستم شما و سرور میزبان وب سایت آغاز شده و پس از آن با بارگزاری مرحله به مرحله محتوا پیش می رود تا محتوای سایت بطور کامل به نمایش در آید. در مقاله پیش رو ، مراحل ذکر شده کمی بسط داده و حتی گام هایی به عقب تر برداشته و در خصوص نحوه اتصال مرورگر به سرور میزبان سایت نیز توضیحاتی ارائه می کنیم.

مراحل نمایش یک سایت از ابتدایی ترین گام بدین ترتیب می باشد:

گام نخست : URL در مرورگر نوشته می شود.

URL که کوتاه شده عبارت Uniform Resource Locator می باشد ، عبارت است از یک آدرس اینترنتی که در موضوع مورد بحث ما عموما با عبارت http و یا https آغاز می شود. اگر این عبارت را در ابتدای آدرس مشاهده نکرده اید ، به این دلیل است که مرورگر شما طبق روالی از پیش تعریف شده ، آن را به ابتدای آدرس اینترنتی  اضافه می کند. البته به دلیل خوانایی بیشتر این عبارت در نوار آدرس مرورگر نمایش داده نمی شود.

گام دوم : ترجمه URL

URL parts فرض کنید نشانی مورد نظر ما بدین شکل است: http://www.example.com/index.html بمنظور ترجمه آدرس اینترنتی ابتدا عبارت http و یا https به قرینه از ابتدای نشانی حذف می شود. سپس هر آنچه که بعد از / وجود داشته باشد نیز موقتا کنار گذاشته می شود. باقیمانده عبارت است از نشانی مورد نظر که تنها شامل اعداد و حروف و نقطه می باشد. مانند www.example.com

گام سوم: یافتن سرور میزبان سایت

این بخش از پروسه اصطلاحا DNS lookup و یا جستجوی DNS نام دارد. DNS ( دی ان اس ) که کوتاه شده عبارت Domain Name Service یکی از سرویس های تحت شبکه است که وظیفه آن یافتن آی پی متناظر با یک وب سایت است. در حالت کلی نام های دامنه مانند example.com تنها جهت راحتی در بخاطر سپردن و برای انسان ها ایجاد شده اند. زیرا حفظ کردن انبوهی از آی پی های اینترنتی برای انسان ها بسیار مشکل و عملا نا ممکن است . از سوی دیگر کارکرد کلی وب بر اساس آی پی های اینترنتی است و در پس هر آدرس اینترنتی یک آی پی قرار دارد. به همین دلیل سرویس DNS به کمک ما می آید. سرویس DNS  از یک حافظه موقتی ( Cache ) بهره مند است که تا مدتی از پیش تعریف شده ، آی پی معادل هر آدرس اینترنتی را کش می کند تا در مراجعات بعدی ، زمان کمتری صرف بارگزاری سایت شود. این حافظه هم در سیستم عامل و هم در مرورگر مورد استفاده قرار دارد. در صورتی که هنگام پروسه DNS lookup آی پی معادل یک سایت در حافظه کش موجود باشد ، مستقیما اتصال به سایت برقرار شده و مرحله بعد اجرا می شود. در غیر این صورت سرویس DNS ابتدا به بخش سمت راست آدرس مراجعه کرده و کاراکتر های بعد از نقطه را انتخاب می کند. در مثال ما این مقدار در نشانی www.example.com معادل است با com. سپس به مرجع دامنه های com مراجعه کرده و در خصوص example.com پرس و جو می کند. انواع دیگر دامنه عبارتند از net و org و ir و .... که هر کدام مرجع خود را دارا هستند . پس از این مرحله ، سرویس DNS محل نگهداری زون DNS دامنه example.com را یافته و با مراجعه به آن آی پی سرور میزبان را بدست خواهد آورد.

DNS

گام چهارم: برقراری ارتباط مرور گر با سرور میزبان و ارسال درخواست

تا اینجای کار آی پی سرور میزبان سایت را ، چه از طریق سیستم کش و چه به کمک جستجو های سرویس DNS بدست آورده ایم. حال مرور گر بسته به اینکه نشانی مورد نظر ما با http و یا https آغاز شده باشد ، به پورت 80 و یا 443 وب سرور متصل شده و درخواست خود را مطرح می کند. این درخواست معمولا در قالب ارسال یک request از نوع GET و با ذکر نام دامنه و لینک مورد نظر است. ارتباطات در این سطح با زبانی تعاملی بین مرور گر و وب سرور ( Protocol ) انجام می شود که بطور خلاصه شده http نام دارد. اچ تی تی پی کوتاه شده عبارت Hypertext Transfer Protocol است که بسته به نسخه مورد استفاده از ویژگی های متعددی برخوردار است. آخرین نسخه این پروتکل در زمان نگارش این مقاله 2.0 بوده و رایج ترین نسخه آن 1.1 است . در اولین مرحله ارتباط بین مرور گر و وب سرور ، ارتباط به پورت 80 و یا 443 انجام شده و در مثال مورد بحث ما ، درخواست فایل index.html را از دامنه example.com ارائه می دهد.

گام پنجم : پاسخگویی وب سرور به درخواست مرورگر

get and 200

 به نرم افزاری که وظیفه مدیریت درخواست های وب را بعهده دارد وب سرور Web server گفته می شود. این نرم افزار بصورت پیش فرض پورت های 80 و یا 443 یک آی پی را شنود ( Listen ) می کند و در صورت دریافت Get اقدام به بررسی و پاسخگویی به آن می کند. از انواع رایج وب سرور می توان به آپاچی Apache ، آی آی اس IIS ، انجینیکس Nginx و لایت اسپید LiteSpeed اشاره کرد. ساز و کار کلی وب سرور ها بدین شکل است که برای هر دامنه ای که میزبانی می کنند ، یک مسیر پیش فرض با عنوان Document root در نظر می گیرند که محتوای آن سایت در مسیر ذکر شده قرار دارد. پس از دریافت get وب سرور به مسیر مورد نظر رفته و فایل درخواست شده بررسی و در قالب یک کد وضعیت ( Status Code ) و احتمالا محتوای آن فایل (  Content) به سمت مرور گر بر می گرداند. با توجه به اینکه ممکن است شرایط مختلفی در بررسی یک نشانی برای وب سرور رخ دهد ، کد وضعیت های متفاوتی برای مرور گر ها تعریف شده است. 1xx: تنها برای پیام اطلاعاتی 2xx: انواع پیام موفقیت 3xx: ریدایرکت به URL دیگر 4xx: در بیشتر موارد خطاهای مربوط به دسترسی به سمت کاربر 5xx: در بیشتر موارد خطاهای مربوط به تنظیمات ، اسکریپت و یا سرور بمنظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرح کد وضعیت های رایج می توانید به مقاله ای که پیشتر نگاشته ایم مراجعه نمایید. در صورتی که کد وضعیت برگشتی از نوع 200 باشد ، به همراه آن محتوای لینک مورد نظر نیز به سمت مرورگر برگردانده می شود.

گام ششم : نمایش محتوا در مرورگر

در اکثر مواقع محتوای درخواستی ما یک صفحه اینترنتی است. وب سرور مورد استفاده در سرور از هر نوعی که باشد و همچنین زبان برنامه نویسی یک سایت چه ASP باشد و چه PHP و ... ، در نهایت محتوای بازگشتی از سمت وب سرور شامل کد های HTML ، CSS و JavaScript است. کد های html حاوی ساختار اصلی وب سایت و کد های CSS و JavaScript حاوی رنگ آمیزی و جلوه های بصری و فعال و انفعالات یک وب سایت هستند. مرورگر ها نیز طبق روال های ساختاری خود اقدام به چیدن المان های یک سایت اینترنتی بر اساس کد های ارسالی وب سرور می کنند تا نمایش سایت کامل گردد.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور هیبردی

  سرور هیبردی

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور ماکرو

  سرور ماکرو

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  میزبانی ابری

  میزبانی ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.