واکنش شرکت های فناوری اطلاعات در مورد قانون مهاجرت ترامپ

واکنش شرکت های فناوری اطلاعات در مورد قانون مهاجرت ترامپ

دونالد ترامپ (trump) رئیس جمهوری آمریکا جز معدود نفراتی است که پس از نشستن بر مستند قدرت به سرعت قصد عملی کردن وعده های جنجالی خود را دارد . وعده هایی که هر کدام با مخالفت های بسیار جدی روبروست . یکی از این وعده ها محدودیت ورود پناهجویان از کشورهای مسلمان است که با عنوان MuslimBan در شبکه های اجتماعی شناخته می شود. روز جمعه ترامپ با امضای دستوری ورود پناهجویان از هفت کشور مسلمان از جمله کشورمان ایران را به مدت سه ماه به حالت تعلیق درآورد و هدف از این کار را جلوگیری از حملات تروریستی برعلیه مردم آمریکا عنوان نموده است ، اقدامی که بسیاری از قوانین بین المللی ، آزادی های اجتماعی  و دست آورد های حقوق بشر را بسادگی نادیده می گیرد و همانطور که در مقالات پیشین به آن اشاره شده بود، این برنامه پیشرفت اقتصادی شرکت های حوزه فناوری و دره سیلیکون ( Silicon valley ) را نیز بشدت تحت شعاع قرار می دهد. اما دونالد ترامپ نشان داده است که از همان روز نخست قصد دارد تا سیاست های ماجراجویانه خود را دنبال نماید و در نظر دارد همان وعده های انتخاباتی خود را عملی سازد. مخالفت با MuslimBan یک حرکت جمعی را در سراسر جهان بوجود آورده است و بسیاری از رهبران جهان و شخصیت های فعال در کنار مردمی که بسیاری از آنها مسلمان نیستند، به آن واکنش نشان داده اند. در این میان عکس العمل شرکت های فناوری اطلاعات و بویژه چهره های برجسته این حوزه از جمله سرگی برین ( sergey brin ) بنیان گذار شرکت گوگل در این اعتراضات بسیار جالب توجه بوده است که دراین مقاله به گوشه ای از این اعترضات می پردازیم.

شرکت‌های بزرگ و کوچک تکنولوژی در آمریکا به نیروهای مهاجر تکیه دارند. حالا بعد از سال‌ها ورود و خروج بدون محدودیت برای این مهاجران نخبه، دولت جدید آمریکا تصمیم دارد در اقدامی جدی ورود مهاجران به این کشور را به شدت محدود کند. سیلیکون‌ولی یک منطقه کوچک پر از مهاجر است. تحقیقات بنیاد ملی سیاست آمریکا که در زمینه مهاجرت تحقیق و بررسی می‌کند، نشان می‌دهد که بیش از نیمی از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپای تکنولوژی آمریکا با ارزش یک میلیارد دلاری یا بیشتر، دست‌کم یک مهاجر را به‌عنوان موسس و بنیانگذار در اختیار دارند. دو سوم شرکت‌های بزرگ تکنولوژی آمریکا از نظر سرمایه بازار، از سوی مهاجران مدیریت می‌شوند؛ مانند ساتیا نادلا ( Satya Nadella ) مدیر عامل شرکت مایکروسافت و ساندار پیچای ( Sundar Pichai ) مدیر عامل شرکت گوگل. بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد که به‌طور کلی حدود دو سوم افرادی که در زمینه‌های کامپیوتر و علوم آی‌تی در سیلیکون‌ولی کار می‌کنند، در خارج از آمریکا متولد شده‌اند. حتی در بخش‌ها و صنایع مهم دیگر آمریکا، مهاجران سهم قابل توجهی از نیروی کار متخصص را به خود اختصاص داده‌اند.

حال باتوجه به تعداد بالای مهاجرین شاغل در شرکت های بزرگ تکنولوژی، دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در مورد مهاجرین در رسانه های جهان مورد توجه قرار گرفته و باعث واکنش های گوناگونی در سطح شرکت های تکنولوژی شده که به صورت خلاصه مروری بر آنها می اندازیم.

واکنش شرکت های IT به MuslimBan

شرکت گوگل: ( Google )

گوگل به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فناوری اطلاعات که بسیاری از تحولات دنیای IT را باید مدیون خدمات این شرکت دانست، به عنوان اولین شرکت هایی بود که به این قانون واکنش نشان داد.‬ در اولین اقدام سرگی برین در فرودگاه بین المللی شهر سانفرانسیسکو در کنار معترضان قرار گرفت و با حضور خود مخالفت جدی این شرکت را با قانون جدید ترامپ اعلام کرد. همینطور ساندار پیچای مدیر عامل گوگل ( Google CEO ) در نامه‌ای خطاب به کارکنان این شرکت در روز جمعه نوشت که حدود ۱۰۰ نفر از کارکنان این شرکت تحت تاثیر این قانون قرارمی‌گیرند. او در این نامه نوشت: این دردناک است که می‌بینیم بعضی از همکاران ما به خاطر این دستور اجرایی هزینه می‌پردازند. ما همواره موضع‌مان را درمورد مهاجرت به شکل عمومی اعلام کرده‌ایم و همین‌طور هم ادامه خواهیم داد.

شرکت وایبر: ( Viber )

وایبر که یکی از محبوب ترین اپلیکیشن های ارتباطی است و بیش از 100 میلیون کاربر را در سراسر جهان دارد، جز اولین شرکت هایی  است که به این قانون واکنش نشان داد، شرکت وایبر، اعلام کرده است که تماس با خط موبایل یا خط ثابت را بین آمریکا و ایران، عراق، سوریه، سومالی، یمن، لیبی و سودان برای تمام کاربران بصورت رایگان عرضه می نماید. به عبارتی دیگر این شرکت در حمایت از این 7 کشور ، ارتباط همه کاربران را میان این کشور ها بصورت رایگان پشتیبانی خواهد نمود.

شرکت ایربی اند بی (Airbnb) :

ایربی‌ان‌بی (Airbnb) یکی از استارتاپ های بسیار خلاق دره سیلیکون هست که در سالیان اخیر با محبوبیت بسیار بالایی میان کاربران روبرو بوده است، خدمات این شرکت علاوه بر آنکه مسافرت را برای کاربران سایت، بسیار آسان و مقرون به صرفه می نماید، این امکان را فراهم می نماید تا اعضای آن بتوانند با سادگی و سرعت بیشتری با فرهنگ های دیگر آشنا شوند و از زمان خود در طول سفر بهتر استفاده کنند. خدمات این شرکت شامل اجاره یک بخش از محل مسکونی افراد به مسافرانی است که به آن شهر سفر کرده اند. با تصویب قانون MuslimBan بسیاری از شهروندان این کشور ها در فرودگاه های مختلف جهان سرگردان شده اند و شرکت AirBnb به عنوان یکی از شرکت های موفق حوزه IT اعلام نمود که به تمامی این افراد که به این شکل سرگردان شده اند ، فضای اسکان رایگان اعطا می نماید.

شرکت اپل ( Apple ) :

شرکت اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در زمینه طراحی و ساخت لوازم الکترونیکی مصرفی و نرم‌افزار کامپیوتر فعالیت می‌کند. اپل معمولا به تولید سخت‌افزارهای نوین و دارای طراحی صحیح معروف است. از محصولات سخت‌افزاری این شرکت می‌توان آیپد، آی‌مک، مک بوک، آی پاد و آیفون را نام برد. همچنین این شرکت در زمینهٔ تولید نرم‌افزار هم فعالیت دارد. نرم‌افزارهای آی‌تونز، آی‌لایف، آی ورک و سیستم‌عامل مورد استفاده در رایانه‌های این شرکت مک اواس نیز نمونه‌هایی از فعالیت نرم‌افزاری این شرکت هستند.

تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل در پیغامی با ابراز نگرانی در مورد این تصمیم اعلام کرد که اپل از قانون جدید مهاجرت حمایت نمی کند و از آن تبعیت نخواهد کرد. وی در پیغامی به کارمندان شرکت اپل نوشت: این قانون تاثیر عمیقی روی اپل و نیز روی تمامی جامعه آمریکا خواهد داشت. بدون وجود مهاجران اپل شکل نمی ‌گرفت و هیچ‌ کدام از نوآوری‌ها و موفقیت‌های امروز به‌ دست نمی ‌آمد.

شرکت مایکروسافت ( Microsoft ) :

براد اسمیت (Brad Smith) رئیس حقوقی شرکت مایکروسافت هم در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این شرکت به مهاجرت متعادل مهاجران نخبه و متخصص و ایجاد فرصت‌های مهاجرت برای نخبگان و متخصصان جوان مطیع قوانین آمریکا مانند رویاپردازان اعتقاد دارد. همانطور که مستحضر هستید، مایکروسافت شرکت کامپیوتری آمریکایی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر ردموند، ایالت واشینگتن، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت، بزرگترین شرکت ارائه نرم‌افزار رایانه در دنیاست، که به انتشار کتاب و تولید محصولات چندرسانه‌ای و ارائه خدمات پست الکترونیکی نیز می‌پردازد.

شرکت فیسبوک ( Facebook ) :

زاکربرگ مدیر عامل سرشناس شرکت فیس بوک در صفحه خود نوشته است: پدربزرگ و مادربزرگ من از آلمان، اتریش و لهستان به آمریکا آمده‌اند و والدین همسرم نیز از چین و ویتنام. آمریکا ملتی تشکیل شده از مهاجران است و ما باید به آن افتخار کنیم. من هم مانند بسیاری از شما نگران تاثیرات این فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری ترامپ هستم. ما باید این کشور را امن نگه داریم، اما باید این کار را با تمرکز روی کسانی که واقعا تهدید به شمار می‌آیند، انجام دهیم، ما باید درهای کشورمان را به روی مهاجرانی که به کمک نیاز دارند، باز نگه داریم؛ این چیزی است که باید باشیم. فیسبوک  یک سرویس شبکهٔ اجتماعی برخط است که در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط مارک زاکربرگ و دوستانش در دانشگاه هاروارد به وجود آمد. در ابتدا نام‌نویسی در این تارنما به دانشجویان دانشگاه هاروارد محدود بود، اما با گذشت زمان درِ آن برای دانشگاه‌های شهر بوستون، آیوی لیگ و دانشگاه استنفورد نیز گشوده‌شد. پس از افزوده‌شدن دانشگاه‌های مختلف و دبیرستان‌ها به لیست مجاز عضویت در فیس‌بوک، عضویت در آن به تدریج در دسترس تمامی افراد بالای ۱۳ سال در سراسر دنیا قرار گرفت.

شرکت نتفلیکس ( Netflix ) :

نت‌فلیکس یکی از موفقترین شرکت های فعال در حوزه سینما و سرگرمی است که امکان نمایش فیلم های روز جهان را بر روی شبکه این شرکت و از طریق اینترنت برای کاربران فراهم می نماید. این شرکت همچنین تولیدکننده مجموعه‌های تلویزیونی است که تا آغاز سال ۲۰۱۶ بیش از ۷۵ میلیون مشترک از خدمات آن استفاده کرده اند. رید هستینگز (Reed Hastings) مدیر عامل شرکت نتفلیکس در سخنان خود تصریح کرده که اقدامات ترامپ به کارکنان این شرکت در سراسر جهان آسیب می زند و این مسئله برای همه ما دردآور است. وی در متنی که در فیس بوک خود منتشر کرده افزوده است: از همه بدتر اینکه اقدامات یاد شده باعث می شود آمریکا امنیت کمتری داشته باشد، زیرا باعث می شود نفرت از آن بیشتر شده و متحدان این کشور هم کمتر شوند.

شرکت توییتر ( Twitter ) :

در همان ساعات اولیه تصویب این قانون و مخالفت چهره های مختلف ، هشتگ MulsimBan در شبکه اجتماعی توییتر به داغ ترین موضوع تبدیل شد و توجه همه جهانیان را به خود معطوف کرد. در همین راستا ، خود شرکت توئیتر نیز دست به کار شد و توییتر در شناسه رسمی خود اعلام کرد که این شرکت توسط مهاجرانی از تمامی ادیان بنا شده و از همه آنها پشتیبانی و حمایت می‌کند. همانطور که می دانید، توئیتر ( Twitter ) یک شبکه اجتماعی و سرویس ارائه دهنده ی میکروبلاگ است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در قالب ۱۴۰ حرف، پیام متنی را که توییت (Tweet) نامیده می‌شود، ارسال کنند.

شرکت استارباکس: ( Starbucks ) :

شرکت استارباکس با در اختیار داشتن شبکه گسترده‌ای حدودا ۲۵ هزار شعبه در کشورهای مختلف، بزرگ‌ ترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای در جهان محسوب می‌شود. مدیرعامل شرکت استارباکس هاوارد شولتز (Howard Schultz) در پاسخ به فرمان اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ در ارتباط با ممنوعیت‌های مهاجرتی، شرکت قهوه‌ فروشی زنجیره‌ای استارباکس متعهد شده ‌است که در طول پنج سال آینده، ده‌هزار پناهجو را در سطح جهان استخدام می‌کند.

واکنش هنرمندان ایرانی:

قانون جنجالی ترامپ اما در میان هنرمندان نیز عکس العمل های بسیاری را در پی داشته است، از هنرمندان خارجی تا هنرمندان داخلی همگی در پیام های جداگانه ای مخالفت خود را با این تصمیم رئیس جمهور جدید ایلات متحده آمریکا عنوان کرده اند، در ادامه واکنش برخی از هنرمندان محبوب کشورمان را مرور می کنیم.

اصغر فرهادی که با فیلم سینمایی فروشنده در میان پنج نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان است، پس از اقدام ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود ایرانی ها به آمریکا، با انتشار یادداشتی در نیویورک تایمز تأکید کرد که در مراسم اسکار شرکت نمی کند و بدین شکل، اعتراض خود را به این حرکت رئیس جمهور آمریکا نشان داد.

ترانه علیدوستی بازیگر فروشنده در اعتراض به طرح ترامپ برای جلوگیری از ورود ایرانیان به آمریکا اعلام کرد که در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند. او در این باره به نیویورک تایمز گفت: تصمیم گرفتم حتی اگر امکان حضور در اسکار را داشته باشم در این مراسم شرکت نکنم، چون دیدن اینکه مردم معمولی هموطنم از حق قانونی خود برای دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شود، عمیقا مرا آزرده است.

احسان خواجه امیری خواننده سرشناس پاپ که جهت اجرای کنسرت به امریکا سفر کرده بود به تازگی تصویری را در صفحه شخصی اش در اینستاگرام منتشر کرده است که او را همراه با برخی از معترضین در اعتراض به طرح ترامپ برای جلوگیری از ورود ایرانیان به آمریکا در فرودگاه لس آنجلس نشان می دهد.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  هاست مدیریت شده چیست؟

  هاست مدیریت شده؛ امروزه برای هر کسب و کاری داشتن وب سایت از ضروریات می‌باشد. اما بسیاری از افراد از جزییات و پشتیبانی‌های لازم برای داشتن یک وب سایت ب...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.