کانتینر ابری چیست؟

منظور از کانتینر ابری چیست؟ چه نکاتی به هنگام خرید Container باید رعایت شود؟

کانتینر ابری چیست؟ قبل از اینکه کدهای یک پروژه اجرا شوند، تمام موارد مورد نیاز آن در فضایی به اسم کانتینر جمع آوری می‌شوند. این کار به منظور تست شدن آن کدها در فضایی ایزوله است که در ادامه توضیحاتی بیشتری را در این باره به شما خواهیم داد. به طور کلی قبل از اینکه با کانتینر ابری آشنا شوید، ابتدا باید با سرویس داکر (Docker) آشنایی داشته باشید. سپس به راهنمای خرید Container ابری خواهیم پرداخت.

داکر چیست؟

داکر یک سرویس مبتنی بر لینوکس و پلتفرمی است که تنظیمات یک سرور را به صورت ایزوله در می‌آورد. در واقع این سرویس ایزوله کننده تنظیمات سرور است و برای انجام این کار، مورد استفاده می‌باشد.

داکر می‌تواند بعد از ایزوله کردن تنظیمات یک سرور، بر روی آن سرور کانتینر را اجرا کند و به اصطلاح بالا بیاورد. پس می‌توان نتیجه گرفت که کانتینر بدون داکر نمی‌تواند اجرا شود و نقش آن در اینجا پررنگ می‌شود.

کانتینر چیست؟

کانتینرها تقریبا مانند سیستم عامل‌ها اجرا می‌شوند و دسترسی به آن از طریق شبکه امکان پذیر خواهد بود. برخی افراد تصور می‌کنند که کانتینر ابری با ماشین مجازی تفاوتی ندارد. اما درباره جمله بالا، باید بگوییم که کانتینر به صورت کلی تفاوت‌هایی با ماشین مجازی دارد. در واقع تکنولوژی که برای Container وجود دارد، کاملا متفاوت با تکنولوژی ماشین مجازی است.

با استفاده از کانتینر در سرور می‌توان یک فضای ایزوله‌ای ساخت که تمام کانتینرها از یک سیستم عامل استفاده کنند و قابلیت جابه‌جایی داشته باشند. در واقع می‌توان یک Container را از سروری که بر روی آن داکر نصب است، به سرویس و سرور دیگری منتقل کرد. (توجه داشته باشید که بر روی آن سرویس و سرور هم باید داکر نصب باشد تا انتقال با موفقیت و بدون هیچ مشکلی انجام شود)

بعد از انتقال به راحتی می‌توانید از آن سرور بدون هیچ مشکلی استفاده کنید. تمام تنظیمات به صورت خودکار منتقل می‌شوند و نیازی به انجام تنظیمات جدید نخواهد بود.

ایجاد کانتینر در داکر

کانتینر ابری چیست؟

منظور از کانتینر ابری این است که یک ارائه دهنده هاست، یک سرور داکر به شما ارائه دهد. با این کار، شما چند مرحله به جلو خواهید رفت و نیازی نیست که ابتدا داکر را بر روی سرور نصب و سپس کانتینر را راه اندازی کنید.

با استفاده از یک سرور داکر که از ارائه دهنده مورد نظر دریافت می‌کنید، به راحتی می‌توانید Container خود را در همان مرحله ابتدایی بر روی آن سرور راه اندازی و اجرا نمایید.

این به معنی یک سرور آماده داکر است که کانتینرها آماده کار بر روی آن هستند. همانطور که گفته شد، شما با استفاده از این سرور آماده دیگر از نصب و کانفیگ داکر بی‌نیاز خواهید شد.

از طرفی دیگر زمانی که اصطلاح ابری در کنار کلمه کانتینر می‌آید، یعنی اینکه کانتینرهای مورد نظر فقط بر روی یک کامپیوتر قرار ندارد. به عبارتی دیگر منابعی که برای بالا آمدن داکر بر روی سیستم عامل استفاده می‌شوند، منابعی هستند که بین کامپیوترهای مختلف توزیع شدند.

ویژگی های کانتینر ابری

به طور کلی Container ابری ویژگی و مزیت‌های مختلفی دارد که دو مورد اصلی از آن‌ها را در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

مقایسه کانتینر ابری با ماشین مجازی و ماشین فیزیکی

مقایسه کانتینر ابری با ماشین مجازی و ماشین فیزیکی

استفاده از کانتینر‌های مختلف بر روی یک سرور بدون هیچ‌گونه مشکلی

اولین مزیت و ویژگی کانتینرها این است که تمام آن‌ها در کنار هم کار می‌کنند بدون اینکه ارتباطی با هم داشته باشند. یعنی شما می‌توانید بر روی یک سرور، یک سیستم عامل و داکر داشته باشید و از چندین کانتینر بدون هیچ‌گونه تداخلی استفاده کنید.

پایداری بالا

زمانی که شما از یک سرویس کانتینر ابری استفاده می‌کنید، در واقع چندین منبع سخت افزاری خواهید داشت. در غیر این صورت، یک منبع سخت افزاری در اختیار داکر شما قرار می‌گرفت که در صورت بروز مشکل، بدون شک باید آن را رفع می‌کردید.

اما با استفاده از یک سرویس Container ابری شما از چند منبع سخت افزاری برای داکر خود استفاده می‌کنید که بروز مشکل در هر یک از این منابع و کامپیوترها، اختلال چندانی در منابع و کامپیوترهای دیگر ایجاد نخواهد کرد.

به همین دلیل است که پایداری سرویس بالا می‌رود و مشکلات تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. بنابراین می‌توان گفت که اختلال در این کامپیوترها بر روی یکدیگر تاثیری ندارند و بروز مشکل در هر یک از آن‌ها، خرابی در کامپیوتر و منبع دیگر ایجاد نخواهد کرد.

برای خرید کانتینر ابری چه نکاتی باید رعایت شود؟

برای خرید سرویس کانتینر ابری باید یک سری نکات را رعایت کنید. در ادامه این نکات را به شما خواهیم گفت.

1. پایداری منابع سخت افزاری

اولین موردی که برای خرید سرویس کانتینر ابری باید مورد توجه شما قرار بگیرد، میزان پایداری منابع سخت افزاری است. در صورتی که میزان پایداری این منابع مناسب نبود، پیشنهاد می‌شود که آن را خریداری نکنید.

در صورتی که پایداری منابع سخت افزاری Container شما در سطح بالایی نباشد، بدون شک نمی‌توانید از آن به درستی استفاده کنید.

2. میزان دسترسی شما به منابع سخت افزاری

میزان دسترسی شما به منابع سخت افزاری سرویس مورد نظرتان هم از اهمیت بالایی برخوردار است که قبل از خرید باید به آن توجه داشته باشید. طبیعی است که هرچه میزان دسترسی شما به این منابع بیشتر باشد، شرایط بهتر خواهد بود. برخی ارائه دهنده‌ها این میزان را تا حد زیادی کاهش می‎دهند و دسترسی کاربران را به شدت محدود می‌کنند.

سعی کنید سرویس‌هایی را انتخاب کنید که به شما دسترسی بیشتری به منابع سخت افزاری بدهند. در این شرایط می‌توان گفت که انتخاب خوبی داشته‌اید و بهترین سرویس را خریداری کردید.

خرید کانتینر ابری

شرایط خرید و قیمت بهترین کانتینر ابری 

3. نصب کانتینر

به احتمال زیاد شما هم در ایران زندگی می‌کنید و قصد دارید که کانتینر را نصب و اجرا نمایید. اما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که بخش بزرگی از سرویس داکر به سایت Docker Hub وصل می‌شود.

به همین دلیل، باید توجه کنید که حتما ارائه دهنده سرویس Container ابری مورد نظر شما، باید اتصال داکر را به این سایت تسهیل کرده باشد. به دلیل اینکه سایت داکرهاب برای آی‌پی‌های درون ایران فیلتر است و مشکلی که اکثر کاربران ایرانی برای استفاده از خدمات داکرهاب و نصب یک داکر و راه اندازی کانتینر بر روی آن مواجه هستند، همین مسئله خواهد بود.

به همین دلیل، برای استفاده از خدمات سایت Docker Hub شما به ناچار نیازمند استفاده از یک VPN خواهید بود. این مسئله را هم به یاد داشته باشید که راه اندازی VPN بر روی محیط کامند (Command) لینوکس کار آسانی نیست.

سرویس کانتینر ابری هم زمانی می‌تواند مفید واقع شود که تمام مشکلات اتصال آن به داکرهاب را برطرف کنید. پس باید به اینکه ارائه دهنده مورد نظر تا چه حد راه اتصال داکر به Docker Hub را تسهیل کرده است هم توجه داشته باشید.

4. ابری بودن سرویس کانتینر

برخی از ارائه دهنده‌گان، سرویس‌ کانتینر را به اسم ابری به مشتریان می‎فروشند. در حالی که این سرویس از یک کامپیوتر و منابع سخت افزاری آن استفاده می‌کند و در اصل ابری نیست. همانطور که گفته شد، Container ابری مزیت‌هایی دارد و بدون شک محیط بهتری را برای شما فراهم خواهد کرد.

5. پشتیبانی

قطعا پشتیبانی سرویس هم از مواردی است که باید قبل از خرید کانتینر ابری به آن توجه داشته باشید. باید بررسی کنید که پشتیبانی ارائه دهنده مورد نظر تا چه حد در هنگام بروز مشکلات شما را کمک می‌کند.

در صورتی که پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته باشد، قطعا می‌توانید بر روی کمک آن‌ها در تمام طول شبانه روز حساب باز کنید. دانش فنی پشتیبانی هم از اهمیت بالایی برخوردار است و بدون شک پیچیدگی استفاده از داکر و کانتینر شما را مجبور به پرسیدن سوال‌های متفاوتی خواهد کرد. در صورتی که پشتیبانی مورد نظر به بهترین شکل ممکن جواب سوال‌های شما را می‌دهد، باید بگوییم که آن پشتیبانی از سطح بالایی برخوردار است.

6. از سرور لینوکسی استفاده کنید

به عنوان آخرین نکته قبل از خرید Container ابری باید بگوییم که اگر قصد خرید این سرویس را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از سرور لینوکسی استفاده کنید. با استفاده از این سرور، شما منابع کمتری را درگیر خواهید کرد و به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. در صورتی که از سرور ویندوزی استفاده کنید، کار بهینه‌ای را انجام ندادید و منابع بیشتری نسبت به سرور لینوکسی را در آن درگیر کرده‌اید.

جمع بندی نهایی

کانترنتر ابری؛ اگر بتوانید از نکاتی که گفته شد برای خرید کانتینر ابری استفاده کنید، بدون شک خرید خوبی خواهید داشت. البته توجه داشته باشید که تمام گزینه‌ها و سرویس‌ها را بررسی کنید و ارائه دهنده‌ها را هم مورد بررسی قرار دهید.

در انتخاب و خرید این سرویس‌ها باید توجه ویژه‌ای به ابری بودن آن داشته باشید. تا زمانی که مطمئن نشدید که کانتینر مورد نظر ابری است یا خیر، آن را خریداری نکنید.

سوالات متداول

1. داکر چیست؟

داکر سرویسی مبتنی بر لینوکس است و تنظیمات یک سرور را به صورت ایزوله در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

2. کانتینر چیست؟

برای تست کردن کدهای یک پروژه، تمام موارد مورد به فضایی به نام کانتینر منتقل می‌شوند.

3. Container ابری چیست؟

کانتینر ابری سرویسی است که منابع سخت افزاری آن از چند کامپیوتر استفاده می‌کنند. با خرید سرویس کانتینر ابری، یک سرور داکر آماده در اختیار شما قرار می‌گیرد و آماده راه‌اندازی Container است.

4. مهم‌ترین ویژگی‌های کانتینر ابری

استفاده از کانتینرهای مختلف بر روی یک سرور بدون هیچ تداخلی و پایداری بالا

5. نکاتی که برای خرید Container ابری باید رعایت شوند؟

میزان پایداری منابع سخت افزاری، میزان دسترسی شما به منابع سخت افزاری، نصب کانتینر، اطمینان از ابری بودن کانتینر، پشتیبانی ارائه دهنده مورد نظر و لینوکسی بودن سرور مربوط به کانتینر

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.