راهنمای نصب ssl روی وردپرس

در طول سال‌های گذشته سایت‌های بزرگ محبوب بسیاری آدرس‌های خود را از HTTP به HTTPS تغییر داده‌اند. هر روز نیز تعداد بسیار بیشتری از سایت‌ها این تغییر را انجام می‌دهند و استفاده از پروتکل HTTPS فراگیرتر می‌شود. HTTPS یک پروتکل ارتباطی برای انتقال امن اطلاعات است که برای فعالسازی آن نیاز به تهیه گواهی SSL می‌باشد و بدین ترتیب امکان مداخله و سوءاستفاده در انتقال داده‌ها را محدود می‌نماید. وردپرس ( WordPress ) نیز یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا ( Content Management System ؛ به اختصار CMS ) در جهان می باشد. تا آنجا که رشد و توسعه وب را می توان بدون اغراق تا اندازه زیادی وابسته به رشد و توسعه وردپرس دانست. استفاده از گواهی SSL و در نتیجه لود سایت از طریق HTTPS نه تنها اعتبار سایت را برای بازدیدکنندگان آن افزایش می‌دهد، بلکه سبب افزایش رنک سایت در موتورهای جستجوی اینترنتی مانند گوگل خواهد شد. در ادامه راهنمای کامل فعالسازی HTTPS و رفع خطاهای آن بر روی وردپرس ( WordPress ) به عنوان محبوب ترین CMS استفاده شده در اینترنت توضیح داده خواهد شد.

HTTPS چیست؟

HTTPS مخفف عبارت Hypertext Transfer Protocol Secure است. بر پایه تعریف شبکه توسعه‌دهندگان موزیلا ( MDN ) این پروتکل یعنی HTTPS ( HTTP Secure ) نسخه رمزنگاری شده پروتکل HTTP است که معمولا از SSL یا TLS برای رمزگذاری تمانی ارتباطات بین کلاینت و سرور استفاده می‌کند. اینن پروتکل امن به کاربران اجازه می‌دهند اطلاعات حساس را مانند اطلاعات بانکی یا نام کاربری و پسوردها را به صورت امن با سرور تبادل نمایند.

اس اس ال ( SSL ) چیست؟

SSL مخفف عبارت secure sockets layer است. Mozilla Developer Network (MDN) آن را به عنوان پروتکلی جهت انجام ارتباطات امن در شبکه، پیشگیری از نشت اطلاعات ایمیل‌ها و استراق سمع آنها و دیگر پروتکل‌ها تعریف نموده است. تمامی مرورگرهای مدرن از پروتکل TLS ( Transport Layer Security ) پشتیبانی می‌کنند که نیازمند سروری برای ارائه گواهی دیجیتالی معتبر برای تایید همانی جهت ایجاد ارتباط امن است.

نصب و فعال بودن گواهی SSL در یک سایت را می‌توان با مشاهده قفل سبز رنگ آن در آدرس بار مرورگر مشاهده نمود. بیشتر سایت‌های بزرگ مانند Amazon و Twitter از گواهی استفاده نموده و قفل سبزرنگ در آنها مشاهده می‌شود اما میلیون‌ها سایت وردپرسی در جهان و ایران هنوز وجود دارند که نسبت به تهیه و نصب گواهی SSL اقدام ننموده‌اند.

parspack ssl

خوشبختانه هر چه استفاده از گواهی SSL برای افزایش رتبه سایت‌ها و راه‌اندازی کسب و کارها بیشتر لازم و حیاتی می‌شود (چرا استفاده از گواهینامه SSL)، نه تنها هزینه آن کاهش پیدا نموده است، بلکه امکان استفاده از آن برای بیشتر سایت‌ها به صورت رایگان امکان‌پذیر شده است. شرکت پارس پک نیز در راستای امن تر کردن وب فارسی مدتی اقدام به ارائه گواهی رایگان نموده است.

در ادامه روش تهیه هاست، نصب وردپرس، تهیه گواهی رایگان و نصب آن بر روی سایت و همچنین روش‌های خطایابی گواهی در ادامه توضیح داده خواهد. در تمامی مراحل از نام دامنه yoursite.com به عنوان نمونه استفاده شده است که باید نام آن را با دامنه خودتان تعویض نمایید.

ایجاد هاست میزبانی ابری پارس پک و نصب وردپرس در آن

برای تهیه هاست میزبانی ابری کافی است پس از ایجاد حساب کاربری در سایت و وارد شدن به حساب کاربری از پنل میزبانی ابری، تب سفارش با توجه به تصویر زیر اقدام نمایید:

order cloudhost

پس از ایجاد هاست نیز برای نصب وردپرس می‌توانید از بخش نصب خودکار اسکریپت با توجه به تصویر زیر اقدام کنید:

wordpress auto install

تهیه گواهی رایگان SSL پارس پک برای نصب در وردپرس

برای تهیه گواهی ریگان می‌توانید پس از ورود در سایت پارس پک از پنل SSL با توجه به تصویر زیر اقدام کنید:

free ssl

برای ادامه مراحل می‌توانید از لینک راهنمای زیر استفاده نمایید:

تنظیم گواهی SSL در وردپرس ( WordPress )

پس از تهیه و نصب گواهی SSL از طریق لینک بالا نسخه امن سایت شما با آدرس https://yoursite.com قابل مشاهده خواهد بود. هر چند تا این مرحله بیشتر تنظیمات انجام پذیرفته است ولی این به معنی پایان کار نخواهد بود.

برای تنظیم وردپرس به صورت HTTPS برای کار کردن آن با گواهی SSL تهیه شده، نیازمند برخی تغییرات دیگر نیز است که می‌توانید آن را به صورت دستی یا از طریق افزونه محبوب Really Simple SSL انجام دهید. افزونه Really Simple SSL همه مراحل را به صورت خودکار انجام می‌دهد.

really simple ssl

کافی است افزونه را نصب و سپس فعال نمایید. با انجام این کار گواهی SSL با موفقیت در وردپرس شما تنظیم شده و عملیات به پایان رسیده است.

رفع خطاهای رایج SSL/HTTPS

تنها نصب و آماده بودن گواهی SSL دلیلی برای کارکرد بدون نقض آن نیست. امکان دارد همچنان با برخی مشکلات در سایتتان مواجه باشید. در ادامه تلاش می‌شود برخی از خطاهای رایج پس از نصب گواهی توضیح داده شود:

خطای Mixed Content در لود سایت

امکان دارد پس از نصب گواهی، در لود سایت به صورت HTTPS برخی تصاویر به درستی نمایش داده نشوند یا نمایش آنها همراه با خطای Mixed Content باشد. در این حالت معمولا برخی تصاویر یا بخش‌های دیگر در اسکریپت سایت به جای حالت HTTPS به صورت HTTP تعریف شده‌اند. برای رفع این مشکل استفاده از افزونه SSL Insecure Content Fixer پیشنهاد می‌شود. پس از نصب و فعالسازی این افزونه، تنظیمات به صورت پیش فرض انجام شده و نیازی به تنظیمات دیگر نخواهد بود. برای اطمینان از رفع مشکل می‌توانید پس از لود سایت به صورت HTTPS با کلیدهای CTRL+U نسبت به مشاهده کدهای سایت اقدام و با جستجوی src="/http اطمینان حاصل نمایید که آدرسی در سایت به این صورت نمایش داده نشده باشد.

ssl insecure content fixer

 

اگر پس از نصب این افزونه نیز مشکل رفع نگردید، احتمالا نیاز خواهید داشت نسبت به آپدیت اطلاعات سایت در دیتابیس آن اقدام نمایید. برای این منظور افزونه Better Search Replace پیشنهاد می‌شود. برای استفاده از این افزونه جهت رفع خطای Mixed Content باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • نصب و فعالسازی افزونه
 • تهیه بکاپ از محتویات سایت جهت اطمینان
 • باز کردن صفحه تنظیمات افزونه از بخش ابزارها، گزینه Better Search Replace در پنل مدیریت وردپرس
 • وارد کردن نام سایت در بخش "Search for" به صورت http://yoursite.com (با HTTP)
 • وارد کردن نام سایت در بخش "Replace with" به صورت https://yoursite.com (با HTTPS)
 • انتخاب همه جدول‌ها در بخش "ُSelected tables"
 • انتخاب گزینه "Run as dry run?" برای اطمینان از اینکه خطاها سبب خرابی سایت نشوند
 • انتخاب گزینه "Run Search/Replace"
 

better search replace

در صورتیکه همه چیز خوب پیش برود عملیات جستجو و جایگزینی با موفق انجام خواهد شد.

ریدایرکت HTTP به HTTPS

تا این مرحله باید مشکل خطای Mixed Content رفع شده باشد. در ادامه احتمالا برای پیشگیری از مشکلات بیشتر تمایل خواهید داشت تا سایت شما به صورت کامل به صورت HTTPS ریدایرکت شود. به صورت فنی موتورهای جستجو سایت شما در ورژن‌های HTTP و HTTPS را در واقع دو سایت مستقل در نظر می‌گیرند و بنابراین امکان دارد لینک‌های HTTP در جستجوی سایت در اینترنت به کاربران شما نمایش داده شوند.

در مرحله بعدی نیاز است در پنل مدیریت وردپرس بخش «تنظیمات»، زیربخش «عمومی»، در گزینه‌های زیر مانند تصویر آدرس را به صورت HTTPS وارد نمایید:

 • نشانی وردپرس (URL)
 • نشانی سایت (URL)
 

wp setting general

ریدایرکت به HTTPS از طریق فایل .htaccess هاست

برای این مرحله می‌توانید وارد کنترل پنل هاست خود شده و از بخش File Manager آن داخل پوشه public_html هاست که اسکریپت سایت در آن قرار دارد وارد شوید. سپس فایل .htaccess را ویرایش نموده و مقادیر زیر را در آن اضافه نمایید:

RewriteEngine On RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^(.*)$ https://mywebsite.com/$1 [R,L]

برای آشنایی بیشتر با دستورات htaccess می توانید لینک زیر را نیز مطالعه نمایید:

 

خطای “Too Many Redirects”

به صورت پیش‌فرض پس از تنظیم ریدایرکت در فایل .htaccess سایت، نباید با مشکل یا خطای دیگری مواجه باشید و گاهی خطای Too Many Redirects در لود وردپرس به صورت HTTPS مشاهده می‌شود که برای رفع آن می‌توانید از بخش File Manager آن داخل پوشه public_html هاست که اسکریپت سایت در آن قرار دارد وارد شده و دستورات زیر را در در فایل wp-config.php وردپرس اضافه نمایید:

/** Prevent Too Many Redirects Loop **/ define('WP_HOME','https://mywebsite.com'); define('WP_SITEURL','https://mywebsite.com'); $_SERVER['HTTPS'] = 'on';

در نوشتار کنونی بخش‌ها و حالت‌های مختلف نصب گواهی SSL در وردپرس توضیح داده شده است که امکان دارد با توجه به حجم و تنوع آن سبب ایجاد نگرانی در شما شود ولی اهمیت بالای فعالسازی گواهی SSL به ویژه برای سایت‌های وردپرس فارسی به میزانی است که ارزش صرف وقت و توجه ویژه را دارا است.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور هیبردی

  سرور هیبردی

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور ماکرو

  سرور ماکرو

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  میزبانی ابری

  میزبانی ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  گواهینامه امنیتی SSL

  مدت زمان محدودی است که کاربران فارسی زبان وب امکان استفاده از گواهینامه امنیتی ssl را در وب سایت های فارسی دارند. تا چندی پیش امکان امن کردن وب سایت ه...

  گواهی نامه EV چیست؟

  امروزه بسیاری از کاربران مایل به استفاده از پروتکل"https" به جای"http" برای ایجاد امنیت و افزایش اعتبار بر روی وب سایت خود می باشند بدین منظور محبوبیت...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.