آموزش نصب ssl در وبسایت

نصب ssl وردپرس

تغییر آدرس سایت از http به https یکی از کار هایی بوده است که وب مستران در دستور کار خود قرار داده اند و شروع کننده این کار سایت های بزرگ و معروف بوده اند که همواره در خطر حملات سایبری هستند، تعدادی سایت هایی که در حال مهاجرت به https هستند روز به روز در حال افزایش است، شما برای استفاده از پروتکل امنیتی HTTPS که کارش ایمن سازی انتقال اطلاعات است، باید گواهینامه امنیتی SSL تهیه کنید

استفاده از این ssl سبب میشود شما علاوه بر اینکه انتقال اطلاعات خود را ایمن میکنید، مخاطب شما نیز در زمان ورود به سایت شما و دیدن https حس امنیت و اعتماد به او دست میدهد ، علاوه بر این موتورهای جست و جو مانند گوگل اعتماد بیشتری به شما میکنند و باعث افزایش رتبه در نتایج سرچ و بهبود سئو میشود در این مقاله ما به بررسی نحوه نصب گواهی "ssl" و رفع خطاهای آن بر روی وردپرس که یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا "CMS" در جهان می باشد، می پردازیم.

HTTPS چیست؟

کلمه https به معنی پروتکل امن انتقال ابر متن است که نسخه کد شده Http است دلیل استفاده از این پروتکل ایمن کردن فضای انتقال اطلاعات برای کاربران است، برای مثال وقتی یک کاربر در حال خرید اینترنتی است و به درگاهی بانکی متصل میشود به یک محیط ایمن برای تبادل اطلاعاتش مانند رمز دوم ا با بانک دارد

SSL چیست؟

اس اس ال یک پروتکل امنیتی که Mozilla Developer Network" MDN" آن را برای ایجاد بستر امن تبادل اطلاعات و برای جلوگیری از حملاتی مانند استراق سمع تعریف کرده است ، اما واژه SSL مخفف شده "secure sockets layer"است. تمامی مرورگر نصل جدید از پروتکل TLS استفاده میکنند یکی از ساده ترین راه های که میتوان تشخیص داد یک سایت از HTTPS میکند یا خیر؟ این است که آن وب سایت را در مرورگر خود باز کنید و قفل سبز رنگ و کلمه https را در ابتدای آن مشاهده کنید

گواهی SSL چیست؟

چرا از گواهینامه SSL استفاده میکنیم؟

خوشبختانه هر چه استفاده از گواهی SSL برای افزایش رتبه سایت‌ها و راه‌اندازی کسب و کارها بیشتر لازم و حیاتی می‌شود نه تنها هزینه آن کاهش پیدا کرده بلکه امکان استفاده از آن برای بیشتر سایت‌ها به صورت رایگان امکان‌پذیر شده است. در راستای امن تر کردن وب فارسی شرکت دانش بنیان پارس پک نیز اقدام به ارائه گواهی رایگان نموده است. در ادامه روش تهیه هاست، نصب وردپرس، تهیه گواهی رایگان و نصب آن بر روی سایت و همچنین روش‌های خطایابی گواهی توضیح داده خواهد شد. در تمامی مراحل از نام دامنه yoursite.com به عنوان نمونه استفاده شده است که باید نام آن را با دامنه خودتان تعویض نمایید.

1. ایجاد گواهی رایگان SSL پارس پک

با توجه به تصویر زیر پس از ورود به سایت پارس پک از قسمت پنل ssl شما می توانید گواهینامه رایگان خود را سفارش دهید.

ssl رایگان

برای ادامه مراحل می‌توانید از لینک راهنمای زیر استفاده نمایید:

آموزش صدور و نصب گواهینامه SSL رایگان پارس پک

2. تنظیم گواهی SSL در وردپرس WordPress

پس از تهیه و نصب گواهینامه SSL از طریق لینک بالا نسخه امن سایت شما با آدرس https://yoursite.com قابل مشاهده خواهد بود. هر چند تا این مرحله بیشتر تنظیمات انجام پذیرفته است ولی این به معنی پایان کار نخواهد بود.

آموزش راحت نصب ssl

برای تنظیم وردپرس به صورت HTTPS و کار کردن آن با گواهی SSL نیازمند برخی تغییرات به صورت دستی یا از طریق افزونه محبوب Really Simple SSL می باشیم. این افزونه همه مراحل را به صورت خودکار انجام می‌دهد.

کافی است افزونه را نصب و سپس فعال نمایید. با انجام این کار گواهی SSL با موفقیت در وردپرس شما تنظیم شده و عملیات به پایان رسیده است.

رفع خطاهای رایج SSL/HTTPS

تنها نصب و آماده بودن گواهی SSL دلیلی برای کارکرد بدون نقص آن نیست. امکان دارد همچنان با برخی مشکلات در سایتتان مواجه باشید. در ادامه تلاش می‌شود برخی از خطاهای رایج پس از نصب گواهی ذکر شود:

خطای Mixed Content در لود سایت

امکان دارد پس از نصب گواهی، در لود سایت به صورت HTTPS برخی تصاویر به درستی نمایش داده نشوند یا نمایش آنها همراه با خطایMixed Content باشد. در این حالت معمولا برخی تصاویر یا بخش‌های دیگر در اسکریپت سایت به جای حالت HTTPS به صورت HTTP تعریف شده‌اند. برای رفع این مشکل استفاده از افزونه SSL Insecure Content Fixer پیشنهاد می‌شود.

پس از نصب و فعالسازی این افزونه، تنظیمات به صورت پیش فرض انجام شده و نیازی به تنظیمات دیگر نخواهد بود. برای اطمینان از رفع مشکل می‌توانید پس از لود سایت به صورت HTTPS با کلیدهای CTRL+U نسبت به مشاهده کدهای سایت اقدام و با جستجوی src="/httpاطمینان حاصل نمایید که آدرسی در سایت به این صورت نمایش داده نشده باشد.

آموزش تنظیم گواهینامه امنیتی ssl

مراحل

 1. آپدیت سایت در دیتابیس
 2. اگر پس از نصب این افزونه نیز مشکل رفع نگردید، احتمالا نیاز خواهید داشت نسبت به آپدیت اطلاعات سایت در دیتابیس آن اقدام نمایید. برای این منظور افزونه Better Search Replace پیشنهاد می‌شود. برای استفاده از این افزونه جهت رفع خطای Mixed Content باید مراحل زیر را مطابق شکل زیر انجام دهید:
 3. نصب و فعالسازی افزونه
 4. تهیه بکاپ از محتویات سایت جهت اطمینان
 5. باز کردن صفحه تنظیمات افزونه از بخش ابزارها، گزینه Better Search Replace در پنل مدیریت وردپرس
 6. وارد کردن نام سایت در بخش Search for به صورت http://yoursite.com
 7. وارد کردن نام سایت در بخش Replace with به صورت https://yoursite.com
 8. انتخاب همه جدول‌ها در بخش Selected tables
 9. انتخاب گزینه Run as dry run برای اطمینان از اینکه خطاها سبب خرابی سایت نشوند
 10. انتخاب گزینه Run Search/Replace

پلاگین better search وردپرس

در صورتیکه همه چیز خوب پیش برود عملیات جستجو و جایگزینی با موفق انجام خواهد شد.

ریدایرکت HTTP به HTTPS

پس از رفع خطای Mixed Content در ادامه برای پیشگیری از بروز برخی مشکلات تمایل خواهید داشت تا سایت شما به صورت کامل به صورت HTTPS ریدایرکت شود. به صورت فنی موتورهای جستجو سایت شما را در ورژن‌های HTTP و HTTPS واقع در دو سایت مستقل در نظر می‌گیرند و بنابراین امکان دارد لینک‌های HTTP در جستجوی سایت در اینترنت به کاربران شما نمایش داده شوند. برای رفع این مشکل نیاز است وارد پنل مدیریت وردپرس شوید و در منوی تنظیمات، زیرمنوی عمومی، مطابق تصویر زیر آدرس را به صورت HTTPS وارد نمایید:

• نشانی وردپرس URL • نشانی سایت URL

Redirect کردن در وردپرس

ریدایرکت به HTTPS از طریق فایل htaccess هاست

برای این مرحله می‌توانید وارد کنترل پنل هاست خود شده و از بخش File Manager آن داخل پوشه public_html هاست که اسکریپت سایت در آن قرار دارد وارد شوید. سپس فایل htaccess را ویرایش نموده و مقادیر زیر را در آن اضافه نمایید:

[RewriteEngine On RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^(.*)$ https://www.example.com/$1 [R,L

آموزش ریدایرکت http به https

خطای Too Many Redirects

پس از تنظیم ریدایرکت در فایل htaccess سایت، نباید با خطای دیگری مواجه باشید و گاهی خطای Too Many Redirects در لود وردپرس به صورت HTTPS مشاهده می‌شود برای رفع این خطا می‌توانید از بخش File Manager داخل پوشه public_html هاست که اسکریپت سایت در آن قرار دارد دستورات زیر را در در فایل wp-config.php وردپرس اضافه نمایید:

در مقاله فوق بخش‌ها و حالت‌های مختلف نصب گواهی SSL در وردپرس توضیح داده شده است که امکان دارد با توجه به حجم و تنوع آن سبب ایجاد نگرانی در شما شود ولی اهمیت بالای فعالسازی گواهی SSL به ویژه برای سایت‌های وردپرس فارسی به میزانی است که ارزش صرف وقت و توجه ویژه را دارا است.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  معرفی پایگاه داده WHOIS

  WHOIS چیست؟ اگر تابحال به این فکر افتاده اید که برای کسب کار خود دامنه‌ای ثبت کنید و سایتی راه اندازی کنید و یا بخواهید با دامنه‌هایی که قبلا ایجاد شد...

  راهنمای خرید سرور مجازی

  خرید سرور مجازی می‌تواند برای افرادی که صاحب یک سایت در حال رشد هستند و همزمان با افزایش کاربران و محتواهای تولیدی با کاهش آپتایم و کندی سایت مواجه می...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.