انتقال فایل به هاست با FTP

انتقال اطلاعات به هاست با استفاده از FTP

پروتکل File Transfer Protocol یا همان FTP قدیمی ترین، پرکاربردترین و محبوب ترین روش انتقال فایل و داده ها در تمامی شبکه ها و برنامه های کاربردی و سرویس ها است که در بسیاری از شرکت های هاستینگ به خصوص شرکت پارس پک ParsPack استفاده می شود. در این مطلب به آموزش آپلود فایل در هاست با استفاده از این پروتکل می پردازیم. ابزارهای بسیاری به صورت برنامه های کاربردی کار را با این پروتکل راحتتر کرده اند و ما در این آموزش، ابزار رایگان و متن باز FileZilla که برنامه محبوب و پرکاربرد برای استفاده از پروتکل FTP است را برای استفاده و آموزش انتخاب کردیم.

   

آپلود فایل در هاست از طریق FTP

در این آموزش به موارد زیر نیاز داریم : یک حساب کاربری FTP که بر روی یک سرویس دهنده FTP ایجاد شده باشد. ممکن است که سرویس FTP را برای یک سرور مجازی قبلا راه اندازی کرده باشید یا این که از یک سرویس FTP یک هاست استفاده کرده باشید،

به هر حال به دسترسی یک کاربر FTP که مجوز خواندن و نوشتن Read و Write را داشته باشد نیاز داریم. برنامه FileZilla را به صورت رایگان دانلود و نصب کنید که بر روی تمامی سیستم عامل ها نصب می شود.

FTP چیست ؟

FTP مخفف File Transfer Protocol هست که یک پروتکل برای انتقال فایل و داده بین سرور و کاربر در شبکه می باشد. این پروتکل قدیمی و پرکاربرد بسیار ساده است و پیاده سازی آن به صورت ساده و ابتدایی، امنیت خاصی ندارد و همه چیز به صورت آشکار Cleare منتقل می شوند، که با نصب و تنظیم سرویس ها و کتابخانه های امنیتی می توان این پروتکل را به صورت امن پیاده سازی کرد. سرویسهای امنیتی پرکاربردی که استفاده می شوند،

احراز هویت Authentication و رمزنگاری Encryption است. طبق استاندارد تعریف شده برای پروتکل FTP ، برای اتصال و ارتباط از پورت 20 برای احراز هویت و 21 برای انتقال فایل و داده استفاده می شود. احراز هویت بوسیله سرویس های مختلفی که به سیستم عامل و بستر پیاده سازی بستگی دارد انجام می شود. رمزنگاری نیز هم بوسیله سرویس SSL/TLS و هم بوسیله سرویس SSH پیاده سازی می شود.

FTPS چیست ؟

در پیاده سازی با سرویس SSL/TLS در واقع یک سری کتابخانه و تنظیمات به FTP اضافه می شود و دقیقا یک Extension برای FTP محسوب می شود که یک پروتکل جدید به نام FTPS محسوب می شود که در RFC 4217 معرفی شده است. در حالت FTPS رمزنگاری به وسیله گواهی های دیجیتال Certificate انجام می شود که می تواند به صورت Self-Sign باشد و یا توسط یک مرکز CA صادر شده باشد. در این پروتکل برای ارتباط از پورت های 20 و 21 استفاده می شود.

SFTP چیست ؟

در پیاده سازی FTP بوسیله SSH ، کلیه ارتباطات FTP بر روی پروتکل SSH پیاده سازی می شود. در این پیاده سازی این بار FTP به عنوان یک Extension به SSH اضافه می شود که به آن پروتکل SFTP گفته می شود. در این حالت تمام مراحل امنیتی مانند احراز هویت و انتقال فایل و داده ها توسط سرویس دهنده SSH تامین می شود و تمامی ارتباطات از طریق پورت 22 که مختص SSH است انجام می شود. همچنین با ابزارهای FTP مانند FileZilla و دیگر ابزارهای مخصوص FTP نمی توان در این حالت متصل شد و باید از ابزارهای SCP برای اتصال استفاده کرد.

ورود و اتصال به FTP

به صورت کلی اتصال به FTP به دو صورت کلی صورت می گیرد که به تنظیماتی که در سرویس دهنده FTP انجام شده بستگی دارد. در یک حالت برای اتصال به FTP نیاز به احراز هویت می باشد و در حالت دیگر نیاز به صورت یک کاربر مهمان یا ناشناس باید به FTP وارد شوید.

ورود با دسترسی مشخص Login

اگر در تنظیمات سرویس دهنده FTP که می خواهید به آن متصل شوید، ورود با احراز هویت تنظیم شده باشد باید یک حساب کاربری برای شما ایجاد شده باشد و یک نام کاربری و رمز عبور با مجوز های لازم برای خواندن Read و نوشتن Write داشته باشید.

برای این منظور اگر سرویس FTP را بر روی سیستم محلی و یا سرور مجازی، خودتان راه اندازی کردید باید یک حساب کاربری برای دسترسی به FTP تعریف کنید و اگر از هاست اشتراکی استفاده می کنید باید از مدیریت سیستم هاست اشتراکی که همان شرکت هاستینگ می باشد درخواست کنید تا دسترسی های FTP را برای شما ارسال کند.

اطلاعات ورود به ftp

در شرکت هاستینگ پارس پک ParsPack برای دریافت مشخصات ورود به FTP می توانید از طریق پنل کاربری سایت آن را مشاهده کنید. برای این کار بعد از ورود به پنل کاربری سایت پارس پک ParsPack از منوی پنل میزبانی ابری سربرگ دامنه ها را انتخاب کنید، سپس از سمت راست قسمت ابزارها بر روی FTP کلیک کنید. یک قسمت کشویی در همان قسمت ابزار ها باز می شود که مشخصات دسترسی به FTP ، شامل آدرس IP ، نام کاربری و رمز عبور است.

ورود به صورت ناشناس Anonymous

برخی موارد سرویس دهنده های FTP به صورت عمومی برای دسترس همگان تنظیم می شوند. در این حالت برای دسترسی به FTP فقط کافی است که آدرس IP یا نام دامنه را داشته باشید تا به FTP متصل شوید. این نوع از FTP برای دسترسی عمومی است و اطلاعات روی آن نیز اطلاعات عمومی هستند، مانند دانلود فایل های ISO مربوط به سیستم عاملی های مبتنی بر لینوکس و یا بسته ها و Package ها آنها.

روش های اتصال به FTP برای آپلود فایل در هاست

برای اتصال به FTP روش های متفاوتی وجود دارد :

 اتصال از طریق وب Web

در این حالت فقط کافی است که آدرس IP یا نام دامنه را در URL مرورگر خود وارد کنید و پروتکل FTP را برای آن مشخص کنید:

ftp://192.168.1.1 ftp://your_domain_name.com

نکته : در اتصال به FTP از طریق وب WEB، که با مرورگر متصل می شوید نمی توانید فایل و اطلاعات را بارگذاری Upload کنید و فقط می توانید اطلاعاتی که مشاهده می کنید را دانلود کنید.

 اتصال با مدیریت فایل File Explorer

در این حالت باید پنجره مدیریت فایل در سیستم عامل خود را باز کنید و در قسمت آدرس، آدرس IP یا نام دامنه را همراه با مشخص کردن پروتکل FTP وارد کنید. برای مثال در ویندوز File Explorer را همان My Computer را باز کنید و در قسمت آدرس بالای صفحه آدرس FTP را وارد کنید :

بعد از وارد کردن آدرس باید نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید و سپس دکمه Log On را بزنید. بعد از اتصال به صورت عادی و مانند سیستم خودتان می توانید فایل ها و پوشه ها را مشاهده کنید. در این حالت شما می توانید فایل ها و اطلاعات را آپلود Upload ، دانلود Download ، ویرایش Edit ، حذف Delete و ایجاد Create کنید.

اتصال با ابزارهای FTP :

ابزارهای بسیاری برای اتصال به سرویس دهنده های FTP وجود دارند که به صورت برنامه های کاربردی مختلف برای سیستم عامل های گوناگون طراحی شده اند. روش اتصال به FTP و کار با آن ها برای هر برنامه متفاوت است و ما در این مطلب به کار با برنامه FileZilla که برنامه رایگان و متن باز Open source است می پردازیم.

FileZilla چیست ؟

برنامه فایل زیلا FileZilla یک برنامه رایگان متن باز Open Source برای FTP و مدیریت و انتقال فایل می باشد. این برنامه محبوبترین و قدیمی‌ترین برنامه در همنوعان خودش است. نصب ساده و محیط کاربر پسند به همراه پایداری مناسب و ویژگی های دیگری که دارد باعث شده تا کاربران بسیاری از این برنامه استفاده کنند. در ادامه به برخی ویژگی های مهم این برنامه اشاره می کنیم :

 • انتقال فایل در FTP به صورت رمزنگاری شده در حالت های FTPS و SFTP
 • پشتیبانی از IPv6
 • پشتیبانی از حالت Resume . به این معنی که روند انتقال فایل را می توان به صورت موقت نگهداشت و مجددا ادامه داد.
 • پشتیبانی از چندین اتصال همزمان به سرور های FTP در سربرگ های مختلف و مدیریت همزمان انها
 • مدیریت لیست سرور ها و صف انتقال داده ها
 • کشیدن و رها کردن Drag and Drop برای دانلود و آپلود فایل ها
 • مقایسه دایرکتوری و فایل ها در سمت Local و Server
 • ایجاد محدودیت برای سرعت دانلود و آپلود
 • فیلتر و جستجو بر اساس نام

دانلود و نصب FileZilla

برای دانلود برنامه FileZilla می توانید آن را از سایت رسمی FileZilla ، مانند تصویر نسخه مناسب با سیستم عامل خود را انتخاب کرده و دانلود کنید. در سایت فایل زیلا دو نسخه برای سرور و کلاینت موجود است که نسخه سرور ابزاری برای نصب سرویس دهنده FTP در سمت سرور می باشد، پس دقت کنید که نسخه مربوط به کاربر یا همان FileZilla Client را دانلود کنید.

بعد از انتخاب Download FileZilla Client در صفحه جدید نسخه مناسب با سیستم عامل خود را انتخاب کنید :

بعد از انتخاب سیستم عامل یک پنجره جدید باز می شود که باید نسخه مربوط به برنامه را انتخاب کنید. نسخه های پیشرفته برنامه رایگان نیستند و باید برای آنها هزینه پرداخت کنید. در اینجا نسخه رایگان را انتخاب کرده و روی گزینه دانلود کلیک کنید.

در ادامه برنامه FileZilla Client دانلود می شود.

نصب این برنامه نیز بسیار ساده و مانند دیگر برنامه های کاربردی می باشد. در ادامه به صورت تصویری مراحل نصب آورده شده است :

اتصال به FTP با FileZilla 

معرفی برنامه FileZilla

برای اتصال به FTP ابتدا برنامه FileZilla را باز کنید. در اولین باری که برنامه را باز می کنید یک پیغام خوش آمد گویی نمایش داده می شود که نسخه برنامه نصب شده و لینک هایی برای آموزش و راهنمای را نمایش می دهد. این پنجره را تایید کنید.

معرفی قسمت های FileZilla

در برنامه FileZilla سه قسمت اصلی وجود دارد. قسمت اول که قسمت بالایی پنجره است برای نمایش و وارد کردن مشخصات سرور FTP که می خواهید به آن متصل شوید است. قسمت دوم که قسمت وسط یا میانی پنجره برنامه است خود به دو قسمت تقسیم شده است. در قسمت سمت چپ به صورت درختی و لیست، فایل های سیستم و مکان فعلی سیستم خودتان را نشان می دهد و در قسمت سمت راست فایل های مربوط به سرور FTP را نمایش می دهد. در قسمت پایین برنامه نیز وضعیت عملیات های در حال اجرا و گزارش های فعالیت های انجام شده را نشان می دهد.

Host ،Username،Pasword ، Port

برای اتصال به FTP باید مشخصات سرور را که در قسمت های قبل گفتیم را به ترتیب در قسمت Host نام دامنه یا آدرس IP سرور و نام کاربری و رمز عبور را در قسمت های Username و Password وارد کنید. قسمت Port را اگر وارد نکنید، پورت های پیش فرض و استاندارد FTP را در نظر می گیرد ولی اگر سرویس دهنده FTP شما بر روی پورت متفاوتی تنظیم شده است آن را وارد کنید. در بیشتر موارد شماره پورت تغییری ندارد، برای مثال برای استفاده از FTP شرکت پارس پک ParsPack نیازی به وارد کردن شماره پورت نیست.

بعد از وارد کردن مشخصات دکمه Quick connect را بزنید تا اتصال به سرور برقرار شود. اگر سروری که می خواهید به آن وصل شوید را برای اولین بار است که در FileZilla وارد می کنید، پنجره ای باز می شود که از شما برای ذخیره نام کاربری و رمز عبور سئوال می کند تا برای اتصال در دفعات بعدی مجددا نیاز به وارد کردن رمز عبور نباشید. گزینه مورد نظرتان را انتخاب کرده و دکمه OK را بزنید.

استفاده Certificate در حالت FTPS

در بیشتر موارد سرویس دهنده های FTP از حالت FTPS برای برقراری امنیت انتقال اطلاعات استفاده می کنند. همانطور که گفتیم در این حالت از گواهینامه های دیجیتال Certificate استفاده می شود. اگر این گواهینامه های دیجیتال توسط مراکز معتبر CA تولید شده باشند بعد از اتصال فقط گزارشی را به صورت یک پیغام مشاهده می کنید که مشخصات را به شما نمایش می دهد، ولی در بیشتر موارد این گواهینامه ها دیجیتال به صورت Self-Sign تولید می شوند و بعد از اتصال پیغامی را مشاهده می کنید که این گواهی نامه مورد تایید نیست و باید این گواهی نامه را خودتان تایید کنید تا اتصال برقرار شود.

دقت کنید که تیک گزینه Always trust را بزنید، در غیر اینصورت در هر بار اتصال به سرور این پنجره تایید سرور ار به شما نمایش خواهد داد. در انتها اگر مشکلی پیش نیاید به سرور متصل می شوید که وضعیت اتصال را در قسمت بالای پنجره مشاهده می کنید. در ادامه نیز می توانید به راحتی به انتقال فایل های خود در FTP بپردازید.

انتقال فایل با FileZilla

انتقال فایل در FileZilla بسیار ساده است. در قسمت میانی پنجره در سمت چپ مکان فعلی خود را در سیستم خودتان به صورت درختی و لیستی مشاهده می کنید. همین شرایط را در سمت راست میانی پنجره برای سرور FTP مشاهد می کنید.

آپلود فایل در هاست

برای آپلود Upload فایل، در سرور FTP دایرکتوری و مسیری را که می خواهید فایل را به آنجا انتقال دهید را انتخاب کنید و فایل مورد نظر از سمت چپ بگیرید و به سمت راست بکشید. به همین راحتی فایل شما به سرور FTP منتقل می شود.

وضعیت انتقال شامل تمام فایل هایی که در حال انتقال هستند ، سرعت انتقال ، زمان و درصد صرف شده و باقی مانده و موارد دیگر را در قسمت پایین پنجره می توانید مشاهده کنید.

دانلود فایل در Filezila

برای دانلود نیز دقیقا برعکس آپلود عمل می کنید، در قسمت سمت چپ مسیر را که می خواهید فایل در آنجا ذخیره شود را انتخاب کرده و فایل مورد نظر را از سمت راست که همان موقعیت سرور است بگیرید و به سمت چپ بکشید و رها کنید. مانند قبل در قسمت پایین پنجره وضعیت و گزارش انتقال را می توانید مشاهده کنید.

ایجاد و حذف فایل

با راست کلیک در قسمت سمت راست که مکان سرور FTP را نشان می دهد، می توانید فایل یا پوشه ای را ایجاد و یا حذف کنید.

انصراف از انتقال فایل

اگر در بین انتقال به هر دلیل از انتقال فایل منصرف شدید و خواستید که فعالیت یک انتقال در حال انجام را متوقف کنید، از قسمت پایین پنجره، جایی که وضعیت انتقال در حال نمایش است، فایل مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی آن راست کلیک کنید و سپس گزینه Stop and remove all را انتخاب کنید. با این کار انتقال فایل مورد نظر متوقف شده و آن قسمت از فایل که منتقل شده نیز حذف می شود.

قطع اتصال به سرور

بعد از اتمام کار با سرور با بستن پنجره FileZilla ، اتصال با سرور نیز بسته می شود ول اگر می خواهید که فقط اتصال با سرور فعلی را قطع کنید در نوار ابزار بالای پنجره بر روی آیکون ای که در شکل زیر نمایش داده شده است کلیک کنید و یا اینکه از منوی Server گزینه Disconnect را انتخاب کنید.

جمع بندی

در این مطلب به توضیحاتی درباره پروتکل انتقال فایل FTP و مطالبی پیرامون امنیت آن پرداختیم. در ادامه روش های اتصال به سرویس دهنده های FTP را معرفی کردیم و با ابزار FileZilla به سرور FTP متصل شدیم و به نحوه انتقال فایل در بستر FTP و با ابزار FileZilla پرداختیم. مباحث مربوط به FTP بسیار و امنیت آن بسیار زیاد و پیشرفته تر از این مطلب هستند که در آینده به آنها خواهیم پرداخت. همچنین اگر مایل به راه اندازی سرویس دهنده های FTP نیز هستید می توانید در ادامه این آموزش ها آنها را مطالعه کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  معرفی پایگاه داده WHOIS

  WHOIS چیست؟ اگر تابحال به این فکر افتاده اید که برای کسب کار خود دامنه‌ای ثبت کنید و سایتی راه اندازی کنید و یا بخواهید با دامنه‌هایی که قبلا ایجاد شد...

  راهنمای خرید سرور مجازی

  خرید سرور مجازی می‌تواند برای افرادی که صاحب یک سایت در حال رشد هستند و همزمان با افزایش کاربران و محتواهای تولیدی با کاهش آپتایم و کندی سایت مواجه می...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.