ساخت پایگاه داده در سی پنل

آموزش ساخت پایگاه داده در سی پنل

در این مقاله آموزش سی پنل از وبلاگ پارس پک، قصد داریم نحوه ساخت پایگاه داده در سی پنل (cPanel) را به شما عزیزان آموزش دهیم، تا از این پس بتوانید به ساده ترین و سریع ترین شیوه ممکن، در داخل هاست سی پنل وب سایت خود یک دیتابیس یا پایگاه داده ایجاد کنید و به این وسیله آن وب سایت خود را نصب و راه اندازی نمایید. در حقیقت اگر قصد داشته باشید بر روی هاست وب سایت خود، سیستم های مدیریت محتوا (CMS) نظیر ورد پرس، دروپال یا جوملا نصب کنید، ایجاد پایگاه داده به عنوان گام نخست پیش روی شماست. خوشبختانه سی پنل و phpMyAdmin این پروسه را بسیار ساده تر از گذشته کرده اند. در ادامه، برای توضیحات بیشتر با ما همراه باشید.

نحوه ساخت پایگاه داده MySQL در سی پنل

دو نوع ابزار در سی پنل وجود دارند که شما امکان ساختن و مدیریت پایگاه داده MySQL در این پلتفورم را می دهند. مورد اول از طریق منوی پایگاه های داده MySQL صورت می گیرد و مورد دوم، مجموعه ای از تنظیمات اصلی می باشد که تولید کنندگان سی پنل در نظر گرفته اند و در قالب یک پنجره گام به گام تحت عنوان MySQL Database Wizard قرار گرفته است. در ادامه درباره مورد دوم بیشتر صحبت خواهد شد اما ابتدا بیایید به نخستین روش بپردازیم. پیش از آموزش اصلی باید بدانید سی پنل دو تِم (Theme) مختلف دارد. ما برای راحتی شما عزیزان و به منظور جلوگیری از اشتباه و سر در گمی برای هر دو مورد این تِم ها، توضیحاتی ارائه داده ایم.

تِم اصلی و پیش فرض سی پنل

 • برای شروع، به حساب کاربری خود در سی پنل وارد شوید و سپس روی منوی پایگاه های داده MySQL (MySQL Databases) در قسمت پایگاه های داده (Databases) کلیک کنید.

آموزش ساخت دیتابیس در سی پنل

ساخت database در سی پنل

 • حالا قسمت ایجاد پایگاه داده جدید (Create New Database) را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. در این بخش می خواهید برای پایگاه داده خود که در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد، نامی انتخاب کنید. این نام هنگامی که چندین پایگاه داده داشته باشید، برای شناسایی پایگاه داده مد نظر شما به کمکتان خواهد آمد. شایان ذکر است نامی که بر می گزینید به سادگی قابل تغییر نیست و توصیه می کنیم از نوشتن نام های بی جهت خود داری کنید. هنگامی که تصمیم خود را گرفتید روی گزینه ایجاد پایگاه داده (Create Database) کلیک کرده تا پایگاه ایجاد شده و به مرحله بعد بروید.

ساخت یوزر در دیتابیس سی پنل

ساخت دیتابیس در کنترل پنل cpanel

ساخت یوزر در پایگاه داده MySQL

 • حال پایگاه داده جدیدی ساخته شده است و آماده استفاده است. به منظور پر کردن این پایگاه داده جدید و مدیریت آن، لازم است یک حساب کاربری MySQL ساخته شده و با دسترسی های لازم، به پایگاه داده تازه ایجاد شده اختصاص داده شود. برای این کار، به بخش کاربران MySQL (MySQL Users) رفته و در آن جا بر روی گزینه افزودن کاربر جدید (Add New User) کلیک کنید. در این قسمت با صفحه ای مطابق تصویر زیر مواجه خواهید شد. در این صفحه باید اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. در قسمت username، نام کاربری دلخواه خود را وارد کنید. پس از آن، در کادر password یک رمز عبور برای حساب کاربری جدید خود تعیین کنید و سپس رمز عبور انتخاب شده را مجدد در کادر پایین وارد کنید.

انتخاب کلمه عبور

در قسمت Strength، به شما گفته خواهد شد که رمز عبور تعریف شده تا چه مقدار قوی است و نتیجه به صورت یکی از اعداد از 0 تا 100 و رنگ مربوطه در کادر نمایش داده می شود. مسلما هر چه رمز عبور قوی تری داشته باشید احتمال ورود افراد متفرقه به این حساب کاربری و در نتیجه دسترسی به پایگاه داده شما کمتر خواهد بود. البته توجه داشته باشید رمزی که انتخاب می کنید آن قدر سخت نباشد که به راحتی از یادتان برود.

ساخت یوزر و پسورد در پایگاه داده سی پنل

ساخت یوزر در پایگاه داده سی پنل 

راهنمای انتخاب Password ایمن

در صورتی که نمی توانید در مورد رمز عبور خود تصمیم بگیرید، توصیه می شود از گزینهpassword generator استفاده کنید. همان طور که تصویر زیر مشاهده می کنید، این گزینه به صورت اتفاقی یک رمز عبور به شما می دهد و در صورت رضایت می توانید از آن استفاده کنید.

انتخاب خودکار رمز عبور در دیتابیس سی پنل

پسورد دیتابیس سی پنل 

از آن جایی که این قابلیت را خود سازندگان سی پنل طراحی کرده اند، رمز عبور های پیشنهادی از قدرت مطلوبی برخوردار هستند. فقط اطمینان داشته باشید این رمز عبور در یادتان خواهد ماند.

 •  پس از انتخاب رمز عبور، روی ایجاد کاربر (Create User) در پایین صفحه کلیک کنید تا این مرحله به اتمام برسد.

ساخت user در پایگاه داده cpanel

نحوه ساخت یوزر دیتابیس در سی پنل 

سطح دسترسی یوزر در پایگاه داده سی پنل 

 •  حال که هم پایگاه داده MySQL و هم حساب کاربری MySQL ساخته شدند، نوبت به اختصاص دادن حساب کاربری جدید به پایگاه داده و دادن دسترسی های لازم به آن است. به منظور انجام این امر، گزینه افزودن کاربر به پایگاه داده (Add User To Database) را یافته و روی آن کلیک کنید. در این قسمت باید حساب کاربری و پایگاه داده ای که می خواهید به آن اختصاص دهید را انتخاب کنید. مطمئن شوید این کار را به درستی انجام می دهید. برای ادامه روی کلید افزودن (Add) کلیک کنید.

دسترسی به یوزر در دیتابیس سی پنل

اضافه کردن یوزر به دیتابیس سی پنل

تعیین دسترسی های مورد نیاز

 • در پنجره بعدی تمام دسترسی ها برای شما نمایش داده می شوند و شما باید اجازه های لازم را به حساب کاربری MySQL بدهید. در تصویر زیر، ما با زدن تیک گزینه همه موارد (All Privileges)، تمام دسترسی ها را به حساب کاربری خود داده ایم تا بتوانیم بدون هیچ محدودیتی پایگاه داده MySQL را مدیریت کنیم. شما می توانید این گزینه ها را دقیق تر بررسی کنید و کمی حساب را محدود تر کنید. هنگامی که از نتیجه راضی بودید، روی کلید اعمال تغییرات (Make Changes) کلیک کنید.

اعطای دسترسی به یوزر در CPanel mySQL

دسترسی به یوزر در پایگاه داده MySQL سی پنل

توجه داشته باشید، اختصاص دادن چندین حساب کاربری MySQL با دسترسی های متفاوت به یک پایگاه داده نیز مانعی ندارد.

 •  پس از اتمام این مرحله، در صورت موفقیت آمیز بودن آن، با پیامی مواجه می شوید که شما را از اضافه شدن حساب کاربری مذکور به لیست افراد مجاز برای مدیریت پایگاه داده مطلع می سازد.

ساخت دیتابیس جدید در سی پنل

آموزش ساخت Database در سی پنل 

مدیریت دیتابیس در سی پنل 

برای این که این مسئله را بررسی کنید، روی بازگشت (Go Back) که پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید و به بخش پایگاه های داده MySQL (MySQL Databases) بازگردید. در این قسمت می توانید وضعیت فعلی پایگاه داده خود را مشاهده کنید.

ساخت پایگاه داده mysql در سی پنل

مشخصات دیتابیس ساخته شده

ایجاد پایگاه داده در تِم قدیمی سی پنل

 • مشابه گذشته، برای آغاز به حساب کاربری خود در سی پنل وارد شوید و پس از رفتن به منوی پایگاه های داده (Databases)، به بخش پایگاه های داده MySQL (MySQL Databases) وارد شوید.

ساخت mysql در سی پنل

نحوه ساخت پایگاه داده mysql در سی پنل

 • در این قسمت با کلیک کردن روی ایجاد پایگاه داده جدید (Create New Database) به این بخش رفته و مانند قبل در پنجره جدید نام دلخواه خود برای پایگاه داده جدیدتان را در کادر مربوطه وارد کنید. اگر نام مد نظر شما از نظر سیستم مشکلی نداشته باشد و قابل قبول باشد، مانند تصویر زیر، کنار کادر یک نماد تیک سبز کوچک نمایش داده می شود. پس از اتمام این مرحله، برای ادامه روی کلید ایجاد پایگاه داده (Create Database) کلیک کنید.

ساخت پایگاه داده sql در کنترل پنل Cpanel

ساخت دیتابیس mysql در Cpanel

ساخت یوزر در پایگاه داده MYSQL سی پنل 

 • حال که پایگاه داده جدید در سی پنل ساخته شد، باید برای پر کردن و مدیریت آن یک حساب کاربری MySQL ایجاد کنید و آن را به پایگاه داده تازه ایجاد شده اضافه کنید و در آخر دسترسی های لازم را به آن بدهید. جهت ساخت حساب کاربری MySQL جدید، از منوی کاربران MySQL (MySQL Users) افزودن کاربر جدید (Add New User) را بزنید تا به بخش مربوطه هدایت شوید. در پنجره باز شده اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. ابتدا نام کاربری دلخواه خود را در کادر username بنویسید. در این قسمت نیز مانند بخش ایجاد پایگاه داده جدید، اگر با نام مورد نظر شما موافقت شود کنار کادر آن یک علامت تیک سبز رنگ ظاهر خواهد شد. در ادامه در کادر بعدی یک رمز عبور مطمئن وارد کنید و سپس به منظور تأیید رمز، آن را عینا در کادر پایین نیز وارد کنید.
  رمز اکانت mysql در سی پنل

کلمه عبور پایگاه داده mySQL

نقش Generate Password پایگاه داده در سی پنل 

کادر Strength به شما میزان قدرت یا امنیت رمز عبور انتخاب شده توسط شما را نشان می دهد. توصیه می کنیم برای داشتن یک رمز عبور با امنیت بالا، حتما از قابلیت Password Generator که سازندگان در سیستم تعبیه کرده اند استفاده کنید. این رمز را همیشه به خاطر داشته باشید زیرا که در آینده برای مدیریت و دسترسی به پایگاه داده به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. اگر فکر می کنید ممکن است رمز عبور از یادتان برود، شاید بهتر باشد آن را جایی یادداشت کرده یا از رمز ساده تری استفاده کنید. در صورتی که از رمز پیشنهادی توسط سیستم رضایت داشتید، کلید use password را بزنید.

پسورد پایگاه داده سی پنل

انتخاب پسورد دیتابیس سی پنل

 • پس از انتخاب یک رمز عبور ایمن و وارد کردن باقی مشخصات، با کلیک کردن بر بروی کلید ایجاد کاربر (Create User) مرحله را به اتمام برسانید.

ساخت اکانت کاربری در MYSQL سی پنل

ساخت user در Cpanel MySQL

اضافه کردن یوزر به دیتابیس MySQL در سی پنل 

 • حال که حساب کاربری جدید خود را ساختید، زمان آن است که آن را به پایگاه داده خود اضافه کنید. به یخش Add User To Database رفته و پس از انتخاب کاربر و پایگاه داده مورد نظر، روی گزینه Add کلیک کنید.

اضافه کردن یوزر به دیتابیس سی پنل

آموزش ADD کردن یوزر در MySQL در Cpanel

 • در پنجره باز شده باید برای این حساب تعریف کنید که چه اجازه هایی دارد. تیک هر موردی که می خواهید را بزنید یا از گزینه همه موارد (All Privileges) در بالای جدول استفاده کنید. دقت کنید امکان اختصاص دادن چندین حساب کاربری با دسترسی های مختلف به یک پایگاه داده نیز وجود دارد. پس از اتمام کار، روی اعمال تغییرات (Make Changes) کلیک کنید.

دسترسی دادن به یوزر در mysql سی پنل

اعطای دسترسی به یوزر در MYSQL

 • پس از پایان عملیات با پیغام زیر مواجه خواهید شد.

User Privileges MYSQL

User Privileges

برای اطلاع از وضعیت پایگاه داده به قسمت Current Databases در منوی MySQL Databases بروید.

مشخصات دیتابیس سی پنل

اطلاعات پایگاه داده سی پنل

نحوه ساخت پایگاه داده MySQL در سی پنل از طریق راهنمای گام به گام

این ابزار دقیقا تمام موارد فوق را به صورت مرحله به مرحله انجام می دهد. تنها تفاوت آن این است که این روش کمی ساده تر است.

 • برای شروع به حساب کاربری خود در سی پنل وارد شوید. این بار از منوی پایگاه های داده (Databases) گزینه MySQL Database Wizard را انتخاب کنید.

آموزش ساخت دیتابیس در سی پنل با setup wizard

Setup wizard ساخت پایگاه داده سی پنل

 • سپس در پنجره باز شده از شما خواسته می شود برای پایگاه داده جدید نام انتخاب کنید. نام را در کادر وارد کرده و روی گزینه Next Step کلیک کرده تا به مرحله بعدی بروید.

راهنمای گام به گام ساخت پایگاه داده در سی پنل

cpanel Setup Wizard Database

 • در این مرحله باید مانند گذشته یک حساب کاربری MySQL بسازید. در کادر اول نام کاربری و در دو کادر بعدی رمز عبور دلخواه خود را وارد کنید. درست مانند قبل می توانید از Password Generator برای تعیین رمز عبور کمک بگیرید.

انتخاب پسورد در mysql

ساخت پسورد برای دیتابیس در Cpanel

 • پس از وارد کردن مشخصات خواسته شدع با کلیک روی Create User، حساب کاربری جدید خود را ایجاد کنید.

فراموشی رمز پایگاه داده سی پنل

ساخت یوزر و پسورد MYSQL

 • پنجره بعدی، مشابه پنجره دسترسی ها در توضیحات قبلی است. در این قسمت دسترسی های لازم را به کاربر جدید داده و روی Next Step کلیک کنید.

اعطای دسترسی به یوزر در پایگاه داده CPANEL

دسترسی به USER در MYSQL سی پنل

 • پس از اتمام مراحل یک پیام تأییدیه از سوی سیستم به شما نشان داده خواهد شد و عملیات با موفقیت به پایان می رسد.

آموزش کامل ساخت پایگاه داده در سی پنل

یادگیری ساخت پایگاه داده در کنترل پنل سی پنل

جمع بندی و نکات نهایی

پایگاه های داده روشی به شما ارائه می کنند تا حجم زیادی از داده ها را به سادگی از طریق اینترنت مدیریت کنید. پایگاه های داده برای هر وب سایتی ضروری هستند و حضور آن ها برای اجرای بسیاری از برنامه ها و نرم افزار های آنلاین و بر پایه و اساس وب نظیر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) و فروشگاه های آنلاین حیاتی است. ایجاد این پایگاه های داده امر دشواری نیست اما برخی به طور دقیق از آن اطلاع نداشته و گمان می کنند تمام این عملیات به مرحله ایجاد پایگاه خلاصه می شود. از این رو در این مقاله از مجموعه آموزش کنترل پنل، به طور کامل به نحوه ساخت یک پایگاه داده با استفاده از MySQL و سی پنل و اقدامات و تنظیمات پس از آن را پوشش دادیم.

سوالات متداول

1. اطلاعات لازم جهت ورود به حساب کاربری در سی پنل را از کجا تهیه کنیم؟

این اطلاعات را شرکت خدمات دهنده هاست شما هنگام خرید در اختیار شما قرار می دهد. در صورتی که این اطلاعات را ندارید با هاست خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

2. کدام شیوه برای ایجاد پایگاه داده بهتر است؟

تمام روش های مذکور، این امر را به نحو احسن انجام می دهند. بنابراین تفاوت چندانی با هم ندارند. با این وجود برای پاسخ به این سؤال باید گفت استفاده از MySQL Database Wizard برای افرادی که تا به حال در این زمینه فعالیتی نداشته اند مناسب تر است چرا که به صورت مرحله به مرحله دست شما را می گیرد و پیش می برد.

3. سیستم رمز عبور وارد شده را به عنوان ضعیف شناسایی می کند. برای افزایش امنیت آن چه باید کرد؟

در این باره باید گفت استفاده از علامت های متعدد و ترکیب حروف کوچک و بزرگ امنیت رمز را بسیار بالا می برد. همچنین اگر می توانید از عبارات ساده و با معنی اجتناب کنید. علاوه بر این، در سیستم قابلیتی تعبیه شده است که به شما رمز عبور های بسیار قوی پیشنهاد می دهد. در صورت تمایل می توانید از این ویژگی بهره ببرید.

4. هنگام مواجهه با خطای maximum databases در زمان ایجاد پایگاه داده چه کار باید کرد؟

این خطا مربوط به زمانی است که محدودیت خود در ایجاد پایگاه داده رسیده باشید. در این صورت مشکلی برای وب سایت های فعلی شما به وجود نخواهد آمد اما اگر وب سایت جدیدی ایجاد کنید که به پایگاه داده نیاز داشته باشد، مجبور به حذف یکی از پایگاه های موجود خواهید شد. در صورتی که می خواهید این محدودیت رفع شود با شرکت هاست خود تماس بگیرید و نسبت به ارتقای هاست اقدام کنید.

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  سرور مجازی

  سرعت پورت بالا که می‌توانید منابع آن را تا ۷۲ هسته CPU و ۲۵۶ گیگابایت RAM ارتقا دهید و در دو موقعیت ایران و خارج از ایران آن را سفارش دهید.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2023 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.