خرید CDN

شبکه توزیع محتوا

شبکه توزیع محتوا (Content Delivery Network) محتوای وب‌سایت شما را در سریع‌ترین زمان ممکن از نزدیک‌ترین سرور به کاربران ارائه می‌دهد. همچنین با استفاده از DNS ابری می‌توانید به‌راحتی دامنه‌هایتان را مدیریت کنید. CDN پارس‌پک با کاهش پهنای باند مصرفی به صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان کمک می‌کند و با امکانات امنیتی مانند: گواهی Antivirus، Firewall، SSL، و… وب‌سایتتان را مقابل حملات سایبری ایمن میکند.

مشاهده پلن ها
خرید CDN ایرانی

انواع پلن‌های CDN وب‌سایت پارس‌پک

افزایش سرعت بارگذاری و بهبود تجربه کاربری برای کاربران سراسر دنیا

جزئیات و آنالیز

ساده

قابلیت‌های پایه برای وب‌سایت‌های کوچک

رایگان
استاندارد

 قابلیت‌های توسعه‌یافته برای وب‌سایت‌های متوسط

۴۰,۵۰۰
تومان / ماهانه
ویژه

قابلیت‌های پیشرفته برای وب‌سایت‌های بزرگ و پرترافیک

۱۳۹,۷۰۰
تومان / ماهانه
حرفه‌ای

قابلیت‌های فوق پیشرفته برای وب‌سایت‌های بزرگ و پرتقاضا

۵۶۱,۲۰۰
تومان / ماهانه
ترافیک داخلی (ماهانه)

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان
ترافیک خارجی (ماهانه)

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان

نامحدود

رایگان
تعداد درخواست

نامحدود

نامحدود

نامحدود

نامحدود

Layer 7 DDoS

تنظیمات پایه

تنظیمات پیشرفته

تنظیمات پیشرفته

تنظیمات حرفه‌ای

تعداد قانون فایروال

۵

۱۰

۳۰

۵۰

تعداد قوانین صفحات خاص

۵

۱۰

۳۰

۵۰

تعداد خالی کردن کش

۵۰۰

۱۰۰۰

۵۰۰۰

نامحدود

محدودیت اندازه فایل

۱۰۰MB

۲۰۰MB

۵۰۰MB

۱GB

آنتی‌ویروس
امکان طراحی صفحات خطا
گزارش‌های Access Log
Minify انواع فایل‌
گواهینامه رایگان SSL
نمودارهای آماری
حالت همیشه در دسترس
شروع قیمت از
۴۰,۵۰۰
تومان / ماهانه

مزایای استفاده از CDN

 • توازن در مدیریت بار ترافیکی

  CDN با توزیع یکنواخت distribute ترافیک بین چندین سرور از طریق Load Balancer ترافیک ورودی سرور میزبان وب‌سایت را متعادل می‌کند و عملکرد وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

 • افزایش سرعت بارگذاری

  CDN ایرانی پارس‌پک با توزیع محتوا از طریق پاپ‌‌سایت‌های مستقر در ۵ قاره، سرعت ارائه محتوا را افزایش و زمان پاسخ‌گویی (Latency) را کاهش می‌دهد.

 • بهبود امنیت

  با استفاده از ابزارهای امنیتی CDN پارس‌پک مانند فایروال، آنتی‌ویروس، IP Reputation ،SSL و WAF می‌توانید وب‌سایت خود را از تهدیدات امنیتی محافظت کنید.

 • کمک به سئو

  CDN پارس‌پک با فشرده‌سازی و تبدیل فرمت تصاویر از JPG به WebP و بهینه‌سازی فایل‌های HTML ،CSS و Javascript سرعت بارگذاری را افزایش داده و به بهبود SEO کمک می‌کند.

ویژگی‌های CDN پارس پک

همه امکانات و ویژگی‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید

پارس‌پک، شبکه توزیع محتوا (CDN) را برای وب‌سایت‌های بزرگ و کوچک با قیمت مناسب و پلن‌های متنوع ارائه می‌کند. با استفاده از سی‌دی‌ان پارس‌پک می‌توانید سرعت، امنیت و عملکرد وب‌سایت خود را افزایش دهید.

مزایا CDN
 • افزایش توان پاسخگویی

  افزایش توان با استفاده از مسیریابی Anycast توسط Load Balancer در بیش از ۱۵ پاپ‌سایت.

 • امکانات امنیتی ویژه

  با پروتکل Rate Limiting Firewall ،HSTS و WAF از حملات DDOS و Brute جلوگیری میکند.

 • کاهش هزینه‌های ترافیک

  با فشرده‌سازی و کش محتوای ایستا به کاهش هزینه‌های ترافیک و پهنای باند کمک می‌کند.

 • فاصله کوتاه‌تر تا سرور

  کش کردن محتوای static، شتابدهی توزیع محتوا در سرورهای CDN به لحاظ موقعیت جغرافیایی.

 • فعالسازی سریع و آسان

  راه‌اندازی سریع و استفاده آسان از CDN پارس‌پک بدون نیاز به دانش فنی و تخصصی. 

 • کاهش بار پردازشی

  کاهش بار پردازشی سرور اصلی با پردازش محتوای وب‌سایت‌‌ها در سرورهای CDN

 • سرویس DNS ابری رایگان

  به‌کارگیری معماری Anycast و ارائه DNS جهانی و رایگان، جهت مدیریت امن و آسان دامنه‌ها.

 • کنترل دقیق صفحات با قوانین سفارشی CDN

  با قوانین فایروال، کوکی‌ها، Removable Strategy ،Modify Headers ،WAF و Minify صفحات.

ترافیک نامحدود

سرویس CDN امن و پایدار برای ارائه محتوا با ترافیک نامحدود رایگان داخلی و خارجی

ترافیک نامحدود 
شبکه توزیع محتوای پارس‌پک، ترافیک نامحدود رایگان داخلی و خارجی را در اختیار شما قرار می‌دهد. با ترافیک نامحدود CDN می‌توانید حجم بالایی از داده‌ها را بدون محدودیت در تعداد و حجم، با سرعت فراوان با کاربران خود به اشتراک بگذارید.

امکانات CDN پارس پک

همه امکانات و ویژگی‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید

 • گواهینامه SSL

 • سیستم کَشینگ پیشرفته

 • فعالسازی سریع و آسان

 • تعداد ریکوئست نامحدود

 • محافظت در مقابل حملات DDoS

 • سفارشی سازی قوانین فایروال

 • طراحی اختصاصی صفحات خطا

 • نمودارهای آمار و گزارش‌دهی پیشرفته

چرا CDN پارس‌پک

سرویس CDN پارس‌پک با بیش از ۱۵ پاپ‌سایت (PoPS) پرسرعت و پرقدرت در سراسر جهان، سرعت ارائه محتوای وب‌سایت‌ها به کاربران را افزایش و تاخیر را به‌طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. این سرویس به شما اطمینان می‌دهد که داده‌های وب‌سایت شما در سرورهای لبه سراسر جهان ذخیره شده و کاربران می‌توانند به‌سرعت به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

CDN چیست؟

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network به‌معنی شبکه توزیع یا تحویل محتوا است. به زبان ساده، شبکه توزیع محتوا شبکه‌ای از دیتاسنتر سرورها در نقاط پرجمعیت جهان است که وظیفه دارند محتوای کش‌شده وب‌سایت‌ها را با سرعت بالا به کاربران ارائه کنند. علاوه‌بر سرور اصلی که مسئولیت پاسخ‌گویی به ترافیک ورودی را برعهده دارد، شما می‌توانید با شبکه تحویل محتوا از چندین سرور نزدیک‌ به موقعیت جغرافیایی کاربران برای ذخیره‌سازی محتوای وب‌سایت‌ها استفاده کنید.
برای این منظور، هنگام درخواست محتوا توسط کاربران، به‌جای ارائه محتوای درخواستی توسط سرور اصلی، سرورهای کشینگ سی‌دی‌ان از نزدیک‌ترین منطقه جغرافیایی محتوا را به کاربر نهایی تحویل می‌دهند. کاهش فاصله جغرافیایی سرور با کاربران، افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت و کاهش تاخیر زمانی را به‌ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، CDN پارس‌پک با کاهش بار ترافیکی سرور، هم باعث افزایش دسترس‌پذیری آن می‌شود و احتمال قطعی و خرابی با افزایش ترافیک ورودی را به حداقل می‌رساند.

CDN وب سایت

با استفاده از خدمات CDN Website پارس پک می توانید علاوه بر افزایش سرعت وب سایت به دلیل استفاده از شبکه گسترده ای از سرورها مستقر در نقاط مختلف دنیا، قابلیت های بسیاری را به وب سایت خود اضافه کرده و در واقع وب سایت خود را از نسل جدید خدمات وب بهره مند سازید. امکاناتی که در شبکه توزیع محتوا پارس پک ارائه شده است شامل امکانات امنیتی برای مقابله با انواع حملات، ضد ویروس، شتابدهنده، فشرده سازی، آمار گیری، ثبت انواع log و غیره می باشد.

CDN فایل

اگر نیاز به ذخیره سازی حجم بالای فایل ها برای ارائه عمومی آنها دارید، CDN File پارس پک بهترین گزینه برای میزبانی آن می باشد. با استفاده از خدمات CDN File شما امکان میزبانی تعداد و حجم نا محدودی از فایل ها را دارید و با توجه به زیرساخت شبکه قدرتمند پارس پک نگران ترافیک مصرفی نیز نخواهید بود چرا که سرویس شبکه توزیع محتوا File به همراه ترافیک نامحدود ارائه می گردد.

CDN ویدئو

با استفاده از گستره خدمات CDN فیلم پارس پک، شما قادر خواهید بود انواع سرویس های مبتنی بر اینترنت برای انتشار ویدئو را به سادگی در اختیار بگیرید. در خدمات شبکه توزیع محتوا ویدئو امکانات کامل برای راه اندازی یک سامانه IPTV را به همراه امکانات مناسب برای پخش زنده مناسبات مختلف در اختیار خواهید داشت. از جمله این امکانات به مدیریت کاربران یا CRM، انجام عملیات Transcode، پشتیبانی از پروتکل های پخش زنده مانند RTMP، رمزگذاری و حفاظت از تصاویر یا همان DRM را می توان نام برد.

نمونه‌ای از شبکه تحویل محتوا؛ با CDN پرسرعت و دسترس‌پذیر باشید

بخش گسترده‌ای از محتوای وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها در شبکه اینترنت از طریق شبکه توزیع محتوا به کاربران ارائه می‌شوند. برای این‌که بدانید CDN چه کمکی به کسب‌‌وکار شما می‌کند، در ادامه مثالی از کارکرد آن را توضیح می‌دهیم.
اگر کاربر وب‌سایت شما ساکن مشهد باشد و بخواهد از وب‌سایت فروشگاه‌تان در تبریز که سرورهای آن در دیتاسنترهای تهران میزبانی‌ می‌شود، بازدید کند؛ محتوای درخواستی باید مسیر طولانی را بین چندین شهر طی کند تا برای کاربران نمایش داده شود.
این موضوع باعث کاهش سرعت بارگذاری وب‌سایت و تاخیر در نمایش محتوای درخواستی‌ کاربران می‌شود. راه‌حل مناسب برای این مشکل استفاده از شبکه توزیع محتوا است. در این‌صورت، CDN محتوای وب‌سایت شما در تبریز را در نقاط پرجمعیت سراسر جهان معروف به نقاط حضور «PoPs» ذخیره می‌کند.
هر PoP حاوی سرور کش مخصوص به خود است و محتواهای ذخیره‌شده را به کاربران نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود تحویل می‌دهد. بنابراین، با ارائه محتوا از سرور نزدیک به مشهد، بارگذاری وب‌سایت و ارائه محتوا به کاربر مستقر در این شهر بسیار سریع‌تر خواهد بود.

با کاربرد CDN در کسب‌وکارهای مختلف بیشتر آشنا شوید

بیشتر کسب‌‌وکارهای آنلاین که ترافیک وردی بالایی دارند و می‌خواهند با سرعت و امنیت بالا به کاربران خود سرویس‌دهی کنند؛ شبکه توزیع محتوا می‌تواند بهترین انتخاب برایشان باشد. در واقع، بیشتر وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فعال در فضای وب از CDN استفاده می‌کنند.
اگرچه ممکن است، فکر کنید تنها مزیت استفاده از CDN افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت و تحویل محتوا است. با وجود این، سرویس شبکه تحویل محتوا به‌طور چشم‌گیری در بهبود عملکرد سرور اصلی، کاهش هزینه‌ها و افزایش امنیت تاثیرگذار است.
به همین دلیل، تنها کاربرد این سرویس برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها نیست. بلکه می‌توان از آن به‌عنوان شبکه تحویل محتوای انواع فایل مثل ویدئو، تصویر، موسیقی و… نیز استفاده کرد.
برای این منظور، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک برای مدیریت بار ترافیکی و افزایش امنیت در تراکنش ها از CDN استفاده می‌کنند. همچنین، سی‌دی‌ان ویدئو برای وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های استریم ویدئو که به ارسال لحظه‌ای محتوا برای کاربران نیاز دارند؛ بسیار کاربردی است. بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات مالی نیز برای ارائه آنی خدمات خود به مشتریان به شبکه تحویل محتوا نیاز دارند. از این رو، به‌دلیل مزیت‌های بی‌شمار CDN در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد.

مزایای استفاده از CDN

مزایای استفاده از CDN بسته به ابعاد کسب‌وکارها می‌تواند متفاوت باشد. اما به‌طورکلی، این سرویس به‌دلیل افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها و کاهش تاخیر، تضمین پایداری وب‌سایت و به‌ حداقل رساندن بار ترافیکی ورودی در سرور اصلی در یک زمان مشخص، کاهش هزینه‌ها و افزایش امنیت برای کسب‌وکارهای آنلاین، مزیت‌های بی‌شماری دارد که باعث می‌شود، کسب‌وکارها به استفاده از شبکه تحویل محتوا علاقه‌مند شوند.
سی‌دی‌ان به‌طور موثر در آپ‌تایم وب‌سایت‌ها تاثیر گذار است، یعنی وب‌سایت شما همیشه در دسترس کاربران قرار می‌گیرد، حتی اگر سرور اصلی از دسترس خارج شود؛ سرورهای کشینگ وظیفه پاسخ‌گویی به کاربران را برعهده خواهند داشت. افزایش دسترس‌پذیری، بهبود تجربه کاربری و کسب رتبه‌های بهتر در موتورهای جست‌و‌جو را به‌ارمغان می‌آورد.

بهبود عملکرد و افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت با شبکه توزیع محتوا

زمان بارگذاری صفحات وب‌سایت برای کاربران بسیار مهم است. به‌طوری‌ که ممکن است حتی چندین ثانیه وقفه در لود صفحات، کاربران برای همیشه صفحه شما را ترک کنند. این موضوع نه‌تنها باعث از دست دادن مخاطبان جدید و همیشگی‌تان می‌شود؛ بلکه رتبه وب‌سایت شما در موتورهای جست‌وجوی گوگل را هم با افت شدیدی روبه‌رو می‌کند. از این رو، شبکه تحویل محتوا با کاهش فاصله جغرافیایی کاربران با سرورها، مدت زمان بارگذاری را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. به همین دلیل، بهترین انتخاب برای کسب‌‌وکارهایی است که به‌دنبال افزایش سرعت و بهبود تجربه کاربری و سئو وب‌سایت‌شان هستند.

افزایش امنیت با به‌کارگیری CDN پارس‌پک

سی‌دی‌ان‌ها نقش موثری در تامین لایه‌های امنیتی برای کسب‌وکارهای آنلاین دارند، با استفاده از گواهینامه‌های TLS/SSL شبکه توزیع محتوا می‌توانید فرایند احراز هویت و تبادل داده را ایمن کنید و رمزنگاری و یکپارچگی را برای وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها به‌ارمغان آورید. این سرویس در برابر انواع تهدیدهای امنیتی مهاجمان سایبری بسیار مقاوم است.
برای مثال، بسیاری از مهاجمان سایبری با ارسال تعداد درخواست‌‌های بسیار زیاد به سرور اصلی سعی در ناتوان‌ و از دسترس خارج‌کردن آن دارند. این در حالی است که با شبکه توزیع محتوا ترافیک بار ارسالی بین سرورهای کش در سراسر جهان تقسیم می‌شود. به همین دلیل، فشار ترافیک ورودی زیادی به سرور میزبان وارد نمی‌شود و تهدید مهاجمان سایبری با شکست روبه‌رو می‌شود. در این حالت، نقاط حضور سی‌دی‌ان با ایجاد لایه امنیتی در برابر حملات سایبری، تا حد زیادی از سرور میزبان محافظت و از ایجاد مشکلات امنیتی جلوگیری می‌کنند.
سی‌دی‌ان پارس‌پک هم از لایه امنیتی DDoS Layer 7 برای تشخیص و مهار حملات DDoS استفاده می‌کند. این لایه امنیتی، حملات دیداس را تشخیص داده و تا حد زیادی امنیت وب‌سایت‌ها را فراهم می‌کند. شما می‌توانید از این قابلیت حتی در پلن CDN رایگان پارس‌پک هم استفاده کنید.

دسترس‌پذیری همیشگی وب‌سایت‌ها با سی دی ان

آپ‌تایم همیشه بحث مهمی برای وب‌سایت‌ها است. جایی‌که حتی اگر چند دقیقه از دسترس خارج شوید؛ کاربران به سراغ رقبایتان می‌روند؛ سی‌دی‌ان پارس‌پک وب‌سایت شما را همیشه آنلاین نگه می‌دارد.
دسترس‌پذیری در سئو وب‌سایت‌ها نیز بسیار تاثیرگذار است، به‌طوری‌که اگر به مدت چندین ساعت وب‌سایت شما قطع شود، شاهد افت سئو خواهید بود و موتورهای جست‌وجوی گوگل امتیاز منفی به وب‌سایت‌تان می‌دهند.
درصورت استفاده از CDN، اگر سرور میزبان به‌دلایل مختلفی خراب یا از دسترس خارج شود؛ نقاط حضور ترافیک ورودی را برعهده می‌گیرند و محتوای کش شده را به کاربران ارائه می‌کنند. همچنین، این سرورها با اتصال به سرور میزبان، محتواهای جدید ر ابه‌سرعت در حافظه خود ذخیره می‌کنند تا بتوانید به محتواهای جدید نیز به‌سرعت دسترسی پیدا کنید.

شبکه توزیع محتوا و کاهش چشم‌گیر مصرف پهنای باند

پهنای باند ظرفیت انتقال داده روی شبکه را نشان می‌دهد و تعیین‌کننده سرعت و کیفیت تبادل اطلاعات میان سرور و کاربران است. زمانی‌که داده‌ها توسط سی‌دی‌ان به کاربران ارسال شود، پهنای باند مصرفی به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. زیرا با تغییر مسیر انتقال داده از سرور میزبان به شبکه تحویل محتوا، هزینه‌های زیرساخت سرور میزبان کاهش پیدا خواهد کرد.
در واقع، ارسال درخواست به سرور میزبان مستلزم مصرف پهنای باند برای پاسخ‌گویی است؛ بنابراین، اگر درخواستی به سمت سرور ارسال نشود و CDNها ارائه حجم گسترده‌ای از محتوا را برعهده داشته باشند، مصرف پهنای باند نیز به‌خودی‌خود کاهش پیدا خواهد کرد.

تاثیر سرویس توزیع محتوا بر عملکرد و سئوی وب‌سایت

سرعت، امنیت و آپ‌تایم ۳ فاکتور مهم در تعیین سئو وب‌سایت‌ها هستند. با بهبود و بهینه‌سازی عملکرد وب‌سایت از نظر کاهش زمان بارگذاری صفحات و کاهش تاخیر در ارائه محتوا به کاربران، افزایش امنیت و دسترس‌پذیری، الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو نیز این تاثیرات مثبت را نادیده نمی‌گیرند و رتبه‌های بهتری را برای وب‌سایت‌ها در نظر خواهند گرفت. از سوی دیگر، بهبود تجربه کاربری و افزایش رضایت کاربران را نمی‌توان نادیده گرفت. چراکه زمان ماندن کاربران در وب‌سایت هم در سئو موثر است.
همچنین، با توجه به این‌که بیشتر وب‌سایت‌ها امروزه با سیستم مدیریت محتوای وردپرس ساخته می‌شوند؛ سی‌دی‌ان به‌طور موثری با این CMS سازگار و هماهنگ است. بنابراین، اگر به‌دنبال بهبود عملکرد و سئو وب‌سایت خود هستید؛ بااستفاده از شبکه تحویل محتوا می‌توانید دسترس پذیری، سرعت و امنیت را افزایش دهید و تاثیر آن را به‌سرعت در سئو وب‌سایت خود مشاهده کنید. لازم به ذکر است، این سرویس توسط الگوریتم‌های گوگل شناسایی می‌شود و تعداد صفحات بررسی‌شده توسط روبات‌های گوگل را هم افزایش می‌دهد.

چرا باید از CDN استفاده کنیم؟

سی‌دی‌ان‌ها با به‌حداقل رساندن تاخیر، بهبود عملکرد وب‌‌سایت، افزایش امنیت و کاهش مصرف پهنای باند به کسب‌‌وکارهای آنلاین کمک می‌کنند تا خدمات و محصولات خود را به‌صورت موثرتری به کاربران ارائه کنند. همچنین، با ذخیره محتواها در نقاط حضور (PoPS)، این اطمینان را خواهید داشت که داده‌های شما در نقاط حضور سراسر جهان وجود دارند و این امر باعث کاهش زمان رفت و برگشت داده‌ها بین سرور و کاربران می‌شود.
اگر بار ترافیکی ورودی سرور میزبان زیاد باشد؛ دچار ناتوانی در ارائه خدمات به کاربران می‌شود و علاوه‌بر کاهش سرعت سرویس‌دهی، ممکن است خراب یا از دسترس خارج شود. برای این منظور، شبکه توزیع محتوا می‌تواند در بار ترافیکی وب‌سایت‌ها توازن ایجاد کند و با پاسخ‌گویی به کاربران میزان فعالیت سرور میزبان را متعادل سازد. از این رو، علاوه‌بر این‌که کسب‌وکار شما همیشه در دسترس کاربران خواهد بود؛ حتی اگر حمله‌ای رخ دهد، CDN تا حد زیادی میزان امنیت را افزایش می‌دهد. به همین دلیل، نگرانی بابت نفوذ مهاجمان سایبری و ایجاد مشکل در وب‌سایت و اپلیکیشن‌های خود نخواهید داشت.

کدام فایل‌ها در CDN ذخیره می‌شوند؟

در سی‌دی‌ان پارس‌پک فایل‌های استاتیک و آن‌ دسته فایل‌های دارای تغییرات بسیار کم ذخیره می‌شوند. محتوای استاتیک به محتواهای ثابتی گفته می‌شود که کاربران با هر بار مراجعه به آدرس وب‌سایت، محتوای بدون تغییر مثل تصاویر، فونت و ویدئوها را دریافت می‌کنند.
برای این منظور، شما می‌توانید در حافظه کش سرورهای شبکه توزیع محتوا فایل‌هایی اعم از تصاویر با فرمت‌های مختلف، کدهای JS ،HTML و CSS، ویدئو و صدا، فونت‌های وب و هرگونه فایل ایستا با تغییر بسیار کم را ذخیره کنید تا هنگام درخواست کاربر از نزدیک‌ترین سرور لبه از حافظه‌های کشینگ به‌سرعت برایشان ارسال شود. هرقدر میزان محتوای استاتیک وب‌سایت‌ها بیشتر باشد، استفاده از CDN بهره‌وری آن را افزایش می‌دهد؛ زیرا اطلاعات بیشتری کش می‌شوند.
در پنل CDN پارس‌پک هم می‌توانید وضعیت کشینگ را یکی از ۴ حالت No Caching, Static Caching, Smart Caching و Always Caching تعیین کنید. در وضعیت Smart Caching تشخیص کش‌کردن اطلاعات بر عهده سرویس CDN خواهد بود. همچنین، در سرویس شبکه توزیع محتوای پارس‌پک می‌توانید از قابلیت‌های مختلفی استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید تعیین کنید کدام فایل‌ها در فرمت‌های مختلف مثل HTML, CSS, JS, IMG و… کش شوند.
همچنین، باید بدانید مدت زمان اعتبار ذخیره فایل‌ها در سرورهای لبه بسته به تنظیمات ارسال‌شده از سمت هاست به سرورها متفاوت است. بنابراین، هنگام ایجاد هرگونه تغییر در فایل‌ها باید به قسمت تنظیمات سی‌دی‌ان در پنل کاربری خود بروید و درخواست به‌روزرسانی حافظه‌های کش را ثبت کنید تا داده‌های جدید در حافظه سرورهای لبه ذخیره شوند. در این‌صورت هنگام درخواست کاربر جدیدترین فایل‌ها از طریق سرورهای شبکه تحویل محتوا به کاربران ارسال می‌شوند.

شبکه توزیع محتوا؛ بهترین انتخاب برای کسب‌و‌کارهای بزرگ و کوچک

تمام کسب‌‌وکارها آنلاین مثل وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهند محصولات و خدمات خود را با سرعت و امنیت بیشتری به کاربرانشان عرضه کنند به شبکه توزیع محتوا نیاز دارند. به همین دلیل، کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک می‌توانند با استفاده از این سرویس، سرعت و عملکرد بهتر، قابلیت اطمینان و امنیت بیشتر را به کاربران خود ارائه و به‌طور چشم‌گیری در هزینه‌های مصرف پهنای باند خود صرفه‌جویی کنند. بیشتر شرکت‌های بزرگ مثل گوگل، آمازون، اپل، مایکروسافت و موارد مشابه برای سرویس‌دهی بهتر به کاربران خود از سی‌دی‌ان استفاده می‌کنند.
آپ‌تایم و امنیت بالا قابلیت غیرقابل چشم‌پوشی است که CDN برای کسب‌وکارها به‌ارمغان می‌آورد. بنابراین، چنین می‌توان گفت، هر کسب‌وکار آنلاینی که به‌دنبال بهبود سئو، افزایش سرعت سرویس‌دهی و امنیت وب‌سایت یا اپلیکیشن خود است؛ به شبکه توزیع محتوا نیاز دارد. لازم به ذکر است، ابعاد کسب‌‌وکار اعم از بزرگ یا کوچک در استفاده از این سرویس تاثیری ندارد و همه کسب‌وکارها با هر ابعاد و بازدیدکننده‌ای می‌توانند برای بارگذاری سریع وب‌سایت و عملکرد بهتر در پاسخ‌گویی به درخواست کاربران از CDN استفاده کنند.

تفاوت CDN رایگان و تجاری

CDN رایگان مانند تجاری فایل‌های کسب‌وکارتان را در سرورهای لبه سراسر جهان ذخیره می‌کند. با وجود این، محدودیت‌هایی در ارائه خدمات در سرویس رایگان سی‌دی‌ان وجود دارد. برای مثال، CDN پارس‌پک رایگان در سطح ساده با ویژگی‌های مشخص ارائه می‌شود. درحالی‌که نمونه تجاری شبکه توزیع محتوای پارس‌پک سه سطح استاندارد، ویژه و حرفه‌ای امکانات پیشرفته‌ای را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد.
تفاوت پلن‌های تجاری شبکه تحویل محتوای پارس‌پک در قابلیت‌هایشان است. در نمونه‌های تجاری تعداد خالی‌کردن کش بسته به نوع پلن چندین برابر بیشتر از CDN رایگان است. همچنین، از نظر تعداد قانون فایروال، تنظیمات Layer 7 DDoS، محدودیت اندازه فایل، آنتی‌ویروس، امکان طراحی صفحات خطا، تعداد قوانین صفحات خاص و موارد دیگر تفاوت‌های بسیار زیادی بین پلن تجاری و رایگان سی‌دی‌ان وجود دارد. شما می‌توانید برای شروع از پلن ساده و رایگان پارس‌پک استفاده کنید و در صورت نیاز به قابلیت‌های بیشتر بر اساس نوع نیاز کسب‌وکارتان پلن‌های تجاری شبکه توزیع محتوای پارس‌پک را فعال کنید.

CDN‌ها چه چالش‌هایی را برطرف می‌کنند؟

هدف اصلی سی‌دی‌ان بهبود عملکرد وب‌سایت‌ها و کاهش زمان ارسال داده به کاربران است. البته، در این بین از طریق تکنولوژی‌هایی امنیت را تا حد زیادی نیز تضمین می‌کند و باعث می‌شود کسب‌وکارهای آنلاین کمتر در معرض حملات سایبری قرار بگیرند. همچنین، معماری CDN برای کاهش تاخیر شبکه ناشی از حمل و نقل ترافیک در فواصل طولانی و چندین شبکه طراحی شده است. به همین دلیل، با استفاده از نقاط حضور تا حد زیادی عملکرد وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها را افزایش می‌دهد و باعث کاهش هزینه‌ها در مصرف پهنای باند می‌شود. از سوی دیگر، با کاهش ترافیک ارسالی به سمت سرور میزبان، نه‌تنها عملکرد سرور میزبان را بهبود می‌دهد؛ بلکه تا حد زیادی دسترس‌پذیری آن را از طریق سرورهای لبه افزایش می‌دهد. این امر باعث بهبود تجربه کاربری و سئو می‌شود.

بررسی اجزای CDN

معماری شبکه توزیع محتوا از تعدادی اجزای مهم تشکیل شده است. در این معماری نودهای (گره‌ها) مشخصی وجود دارد که هر کدام وظایف جداگانه‌ای را انجام می‌دهند. اولین نودها را می‌توان داده‌ها معرفی کرد که باید از سرور مبدا در سرورهای کش ذخیره و ازطریق آن‌ها به نزدیک‌ترین کاربر ارسال شوند. این نودها منابع اصلی محتوا هستند و امکان پیاده‌سازی در شبکه را به‌صورت پیش‌فرض دارند. گره‌های کنترل، مسیریابی و نظارت بر عملکرد و اجزای شبکه توزیع محتوا را برعهده دارند. نودهای ذخیره‌سازی، داده‌ها را از سرور مبدا به سرورهای کش تحویل می‌دهند. این‌کار عموماً به‌طور سلسله مراتبی انجام می‌شود؛ در نهایت، گره‌های تحویل‌دهنده محتوا را به نزدیک‌ترین کاربر ارسال می‌کنند. در این فرایند مهم‌ترین نقش را نقاط PoPS، سرور مبدا و سرورهای کش دارند.

سرور اصلی در سی دی ان

سرور مبدا یا سرور میزبان در CDN به سرویس‌دهنده‌ای اشاره دارد که به‌طور پیش‌فرض وب‌سایت روی آن راه‌اندازی شده و تمامی اطلاعات وب‌سایت‌ها در آن ذخیره می‌شوند. این سرور در یک منطقه جغرافیایی مشخص قرار دارد و بسته به فاصله جغرافیایی از کاربر نهایی، مدت زمان پاسخ سرور به کاربر درخواست‌کننده (تاخیر زمانی) می‌تواند متفاوت باشد. در واقع، سرور اصلی همان زیرساختی است که برای اولین بار برای کسب‌‌وکار آنلاین خود انتخاب می‌کنید و وظیفه پاسخ‌گویی به کاربران را برعهده دارد.
با توجه به نوع ارتباط کاربران وب‌سایت‌ها با سرورها که بیشتر اوقات از پروتکل SSL/TLS برای ایمنی بیشتر ارتباط استفاده می‌کنند؛ زمان رفت و برگشت (RTT) بین ارسال درخواست و دریافت پاسخ توسط مرورگر افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه‌‌بر فاصله جغرافیایی کاربر نسبت به سرور، تعداد گره‌ها (Node)، سرورهای وب میانی و میزان ترافیک نیز در زمان RTT تاثیر می‌گذارند. سرور اصلی وب‌سایت‌ها ظرفیت حافظه و ترافیک ورودی مشخصی دارند و نمی‌توانند بیشتر از مقدار تعیین شده به درخواست‌های کاربران سرویس‌دهی کنند. این‌کار باعث می‌شود، با افزایش درخواست‌ها سرور خراب یا قطع شود و با از دسترس خارج‌شدن سرور، کسب‌‌وکار آنلاین شما نیز از دسترس کاربران خارج خواهد شد.

سرور لبه در سی دی ان

سرورهای لبه به زیرساخت اینترنتی گفته می‌شود که برای توزیع سریع محتوا بین کاربران در نقاط مختلف سراسر جهان قرار می‌گیرند. این سرورها محتواها را در حافظه کش (Cache) خود ذخیره می‌کنند و می‌توانند محتوای درخواستی کاربران را با سرعت بالا بدون تاخیر برایشان ارسال کنند. منظور از لبه، الگوی از پیش تعیین‌شده در شبکه برای ارتباط سرورها با یکدیگر است. برای ارتباط چندین شبکه به هم از پل برای انتقال ترافیک از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌شود. به همین دلیل، در شبکه به این پل‌ها «لبه» گفته می‌شود و به سرورهایی که در این پل‌ها قرار دارند؛ سرور لبه می‌گویند. این سرویس‌ها نقطه ورود به شبکه هستند و اصلی‌ترین هدفشان انتقال سریع محتواهای درخواستی به نزدیک‌ترین کاربر برای کاهش زمان تاخیر و افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت است. سرورهای لبه مسئول ذخیره یا کش (Cache) محتوا، پردازش سریع درخواست و ارسال محتوای ذخیره‌شده در حافظه کش به نزدیک‌ترین کاربر نهایی است. این سرورها تا حد زیادی بار ترافیک ورودی سرور میزبان را کاهش می‌دهند و تنها هنگام آپدیت اطلاعات قدیمی و گرفتن اطلاعات جدید به سرور اصلی وصل می‌شوند.

منظور از PoPs در شبکه توزیع محتوا

PoPs یا Points of Presence به نقطه حضور سرورها در شبکه توزیع محتوا اشاره دارد. در سی‌دی‌ان مجموعه‌ای از سرورها کشینگ برای ارائه سریع محتوا در نقاط جغرافیایی پرجمعیت قرار می‌گیرند که به آن‌ها نقاط حضور یا PoPS می‌گویند. مسیریابی نقاط حضور در CDN با تکنولوژی و معماری پیشرفته‌ای به‌نام BGP Anycast انجام می‌شود.
در این‌صورت، سرورها در نقاط پرجمعیت سراسر دنیا قرار داده می‌شوند و درصورت درخواست کاربران، به‌جای پاسخ‌گویی از سوی سرور مبدا، PoPSها به نزدیک‌ترین کاربر مستقر در موقعیت جغرافیایی خود پاسخ می‌دهند.
به همین دلیل، دیگر درخواست‌ها به سمت سرور اصلی ارسال نمی‌شود و این درخواست با رسیدن به نقاط حضور پاسخ خود را دریافت کرده و به کاربر نهایی ارسال می‌شود. همچنین، اگر در کشور درخواست‌کننده نقاط حضور سروری وجود نداشته باشد؛ به‌جای ارسال محتوا از سرور میزبان در فاصله‌ای دور، محتوا از PoPهای کشورهای همسایه با فاصله جغرافیایی کمتر به کاربر نهایی ارائه خواهد شد.

خرید CDN ایران یا اروپا کدام‌یک بهتر است؟

سرویس‌دهندگان ایرانی یا اروپایی شبکه توزیع محتوا را با ویژگی‌های مختلف به کاربران ارائه می‌دهند. در این بین برای خرید CDN ایران، شما می‌توانید بهترین CDN ایرانی را با ۱۵ نود در سراسر جهان از پارس‌پک تهیه کنید. پلن‌های مختلف شبکه توزیع محتوای پارس‌پک پاسخ‌گوی نیازهای مختلف وب‌سایت‌ها با ترافیک ورودی مختلف است. برای شروع می‌توانید از پلن ساده و رایگان استفاده کنید تا با تاثیر استفاده از سی‌دی‌ان روی مدیریت ترافیک ورودی و بهبود عملکرد و سرعت وب‌سایت و اپلیکیشن خود بیشتر آشنا شوید.
پلن‌های دیگر با قابلیت‌های بیشتر برای مدیریت و کنترل حرفه‌ای بار ترافیک ورودی و بهبود سئو و عملکرد وب‌سایت‌ها است. سرویس‌دهنده‌های خارجی مثل کلودفلر هم شبکه توزیع محتوا با کیفیتی را ارائه می‌دهند. با وجود این، برای وب‌سایت‌های ایرانی استفاده از نمونه‌های داخلی به‌دلیل سازگاری بیشتر تنظیمات و مشخصه‌ها با کسب‌وکارها گزینه مناسب‌تری است. به همین دلیل، اگر می‌خواهید سرویس متناسب با کسب‌‌وکار آنلاین خود را برای افزایش سرعت، بهره‌وری و امنیت و کاهش مصرف پهنای باند وب‌سایت خود انتخاب کنید؛ خرید CDN پارس‌پک گزینه‌ای مناسب برایتان خواهد بود.

راهنمای خرید CDN پارس‌پک

خرید شبکه توزیع محتوای با کیفیت و پایدار از جمله مواردی است که بسیاری از کسب‌وکارها برای آن تلاش می‌کنند. برای خرید CDN ابتدا پیشنهاد می‌کنیم، سی‌دی‌ان ساده پارس‌پک را روی کسب‌وکار آنلاین خود امتحان کنید تا بتوانید با ویژگی‌ها و تاثیر آن بیشتر آشنا شوید. در نهایت، اگر می‌خواهید از قابلیت‌های بیشتری برای ارائه خدمات و محصولات به کاربران از طریق CDN بهره‌مند شوید؛ باید به سراغ پلن‌های تجاری در سه سطح استاندارد، ویژه و حرفه‌ای بروید.
هر کدام از این پلن‌ها با توجه به مشخصات نمایش داده شده در صفحه خرید، قابلیت‌های مختلفی را در اختیارتان قرار می‌دهند. پلن حرفه‌ای بالاترین حد ویژگی‌ها را ارائه می‌دهد و بهترین انتخاب برای کسب‌وکارهای بزرگ و پربازدید است. با خرید سی‌دی‌ان پارس‌پک علاوه‌بر لود سریع وب‌سایت و تحویل آنی محتوا به کاربران نهایی از قابلیت‌هایی همچون مدیریت گزارش‌های Access Log، فعال‌سازی آنتی‌ویروس برای فایل‌های آپلود شده در وب‌سایت، امکان طراحی صفحات خطا و بسیاری موارد دیگر بهره‌مند خواهید شد.

CDN پرسرعت؛ با سی دی ان پارس‌پک پرسرعت و پرقدرت ظاهر شوید

سرعت ارائه خدمات برای کسب‌وکارهای آنلاین بسیار مهم است. با شبکه توزیع محتوا می‌توانید تنها با چند ثانیه سرعت بیشتر در ارائه خدمات، رقبای همیشگی‌تان را پشت سر بگذارید؛ به همین‌ دلیل، کسب‌وکارتان را در مسیر رشد و توسعه قرار می‌دهید و می‌توانید رضایت کاربران خود را نیز به‌دست آورید. با توجه به این‌که پارس‌پک از سرورهای لبه پرقدرت برای کشینگ فایل‌ها استفاده می‌کند؛ سرعت ارسال داده‌های درخواستی به نزدیک‌ترین موقعیت جغرافیایی کاربر نهایی بسیار بالا خواهد بود. بنابراین، اگر به‌دنبال سرویسی پرسرعت و پرقدرت برای افزایش سرعت و پایداری وب‌سایت و اپلیکیشن خود هستید؛ خرید CDN پارس‌پک را به‌عنوان بهترین راه‌حل در برنامه‌ریزی بهبود عملکرد و افزایش بهره‌وری کسب‌‌وکار خود قرار دهید.

عوامل موثر بر قیمت CDN پارس‌پک

قیمت CDN پارس‌پک بسته به قابلیت‌های ارائه شده متفاوت است. در واقع، سرویس شبکه توزیع محتوای پارس‌پک در ۴ پلن، ساده، استاندارد، ویژه و حرفه‌ای به کاربران ارائه می‌شود. شما می‌توانید بسته به نوع نیاز کسب‌وکارتان هر کدام از سرویس‌ها را انتخاب و استفاده کنید. مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین قیمت‌گذاری این سرویس، ویژگی‌هایی مثل محدودیت اندازه فایل، امکان استفاده از آنتی‌ویروس و موارد مشابه است.
هر اندازه قابلیت‌ها و ویژگی‌های بیشتری برای مدیریت و ارائه عملکرد بهتر کسب‌وکار آنلاین در اختیارتان قرار بگیرد؛ هزینه استفاده از آن نیز بیشتر خواهد بود. با وجود این، نمی‌توان از کیفیت بالای CDN پارس‌پک و تاثیر آن بر بهره‌وری، سرعت و بهبود سئو وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها چشم‌پوشی کرد. شما می‌توانید بهترین CDN ایرانی را از پارس‌پک با ۱۵ نود فعال در سراسر جهان با هزینه مقرون‌به‌صرفه تهیه کنید.

سؤالات متداول

پاسخ سؤالات متداول خود را از اینجا بخوانید

سی‌دی‌ان یا شبکه توزیع (تحویل) محتوا به شبکه‌ای از سرورهای مستقر در نقاط پرجمعیت جهان گفته می‌شود که داده‌های سرور اصلی را در حافظه کش خود ذخیره می‌کنند تا هنگام درخواست کاربران، به‌جای ارسال پاسخ از سرور مبدا، داده‌ها و فایل‌های درخواستی از سرور نزدیک به موقعیت جغرافیایی کاربر نهایی ارسال شود. این‌کار برای تسریع سرعت تبادل اطلاعات و بارگذاری صفحات وب‌سایت انجام می‌شود.

کسب‌وکارهای با بار ترافیکی بالا برای متعادل‌کردن ترافیک بار ورودی و افزایش سرعت سرویس‌دهی می‌توانند از CDN برای ذخیره محتوای ایستا استفاده و آن‌ها را با سرعت بالایی به کاربران ارائه دهند.

 • پنل مدیریتی با رابط کاربری مناسب و کاربر پسند
 • امکان فعال‌سازی آنتی‌ویروس
 • امکان تعریف قوانین به‌صورت مجزا برای فایل‌های استاتیک و داینامیک در فایروال
 • امکان استفاده از قابلیت Load Balancing 
 • دیباگ‌کردن برای کمک به عیب‌یابی بهتر در تنظیمات استاندارد CDN
 • امکان بارگذاری SSL شخصی
 • امکان مدیریت Load Balancing
 • امکان فعال‌سازی IP Reputation
 • امکان استفاده از پنل مدیریتی DNS
 • امکان Minify «قابلیت شتاب‌دهی» و انواع فایل
 • امکان استفاده از صفحات خطای شخصی‌سازی شده
 • امکان تنظیم قوانین مختلف امنیتی در بخش فایروال
 • امکان جلوگیری از حملات DDoS در سطح اپلیکیشن
 • امکان استفاده از گواهی رایگان SSL استاندارد پارس‌پک
 • امکان فعال‌سازی WAF برای ارتقای امنیت در سطح وب اپلیکیشن
 • امکان فعال‌سازی آنتی‌ویروس برای فایل‌های آپلود شده در وب‌سایت
 • امکان مشاهده‌ی logهای دسترسی و امنیتی در بازه‌های زمانی دل‌خواه
 • امکان مدیریت تنظیمات Cache مانند نوع و مدت زمان Cache محتوا
 • امکان مشاهده وضعیت سرویس CDN، ترافیک مصرفی و نمودار میزان مصرف