ثبت نام .: | :. ورود
ثبت دامنه
سرور رایگان
هاست رایگان
021-41807
پارس پک ، اولین ارائه دهنده خدمات رایانش ابری در ایران
ParsPack
پــــارس پــــک با اتکا به فناوری پیشرفته خود، اولین ارائه دهنده خدمات رایانش ابری در ایران می باشد؛ شما می توانید ضمن استفاده از سرور های اختصاصی و ســـرور های مجازی، از اولـین کاربـران ایـرانی خدمات ابری باشید و از مشاوره رایـگان برای دریافت بهترین خدمات استفاده کنید. با ما تماس بگیرید: 41807-021 و 22118705

سرور ایران


بزرگترین ویژگی سرور های ایران در افزایش سرعت نمایش وب سایت تا چند برابر می باشد و این موضوع برای مخاطبین وب سایت شما کاملا محسوس خواهد بود. همچنین برای گیم سرور ها نیز توصیه می شود که حتما از سرور های مستقر در ایران استفاده نمایند. شما می توانید سرور خود را بسته به نیاز بر روی اینترانت ملی و یا اینترنت میزبانی نمائید.
 
All the best people in life seem to like LINUX.
Steve Wozniak

Fix-GHOST-vulnerability-CentOS-RHEL-Fedora-Scientific-Linuxبه گزارش بخش امنیتی پارس پک ، روز 27 ژانویه برابر با هفتم بهمن ماه یک باگ امنیتی بسیار خطرناک بر روی یکی از توابع کتابخانه ( GNU C ( Glibc که مربوط به زبان C بر روی سرور های لینوکس می باشد،  کشف و در سطح اینترنت مطرح گردیده است که با نام گوست ( Ghost ) شناخته می شود. این حفره امنیتی به هکر ها اجازه می دهد که با استفاده از  کتابخانه glibc کنترل کامل سرور را بدست بگیرند و مانند حفره های امنیتی بسیار مشهور حمله قلبی ( heartbleed ) و Shellshock می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای صاحبان سرور ها بوجود آورد. از آنجا که این کتابخانه توسط بسیاری از نرم افزارها از جمله Web Server ها، Mail Server ها و حتی MySQL نیز استفاده شده، بروزرسانی این کتابخانه به نسخه ای که دارای مشکل نباشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. حتی برای برخی نرم افزارها مانند Exim اسکریپت های exploit توسط هکر ها آماده و منتشر شده است که ریسک نفوذ به سرورهای لینوکس را افزایش می دهد. در ادامه نحوه مبارزه با  حفره امنیتی گوست ( Ghost ) در نسخه های دبیان ( Debian )، اوبونتو ( Ubuntu ) و سنت او اس ( Centos ) تشریح خواهد گردید. گفته می شود که این باگ امنیتی از نوامبر سال 2000 با اولین ویرایش glibc-2.2 وجود داشته است و تا کنون به صورت عمومی مورد شناسایی قرار نگرفته بوده است.

 

 

 

securityچه کاربرانی در معرض خطر هستند؟

همه سرور هایی که از نسخه GNU C ویرایش 2.2 تا 2.17 استفاده می کنند، می توانند قربانی حملات هکر ها باشند. بنابراین اگر از نسخه های لینوکس زیر استفاده می کنید ، حتما باید طی این مقاله اقدام به بروزرسانی امنیتی سرویس خود نمائید:

 

  • CentOS 6 & 7
  • Debian 7
  • Red Hat Enterprise Linux 6 & 7
  • Ubuntu 10.04 & 12.04
و نسخه های دیگری که دیگر از آنها پشتیبانی نمی شود.

 

 بنابر این ساده ترین راه برای اطلاع از نفوذ پذیری سرویس خود بررسی ویرایش نصب شده glibc بر روی سرور است. بر روی دبیان و ابونتو به کمک دستور زیر می توانید ویرایش glibc را مشخص نمائید: 

ldd --version

 

احتمالا با خروجی زیر روبرو خواهید شد: 

ldd (Ubuntu EGLIBC 2.15-0ubuntu10.7) 2.15
Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
Written by Roland McGrath and Ulrich Drepper.

 

که برابر با وجود ضعف امنیتی در سرور می باشد.

همچنین در CentOS و ردهت ( RHEL ) می توانید از دستور زیر استفاده فرمائید:

rpm -q glibc

خروجی:

glibc-2.12-1.132.el6_5.4.x86_64

آیا سرور شما در برابر حفره امنیتی گوست ( Ghost ) آسیب پذیر است؟

به یاد داشته باشید که ممکن است با وجود آنکه از ویرایش مطمئن کتابخانه glibc استفاده می کنید همچنان خطر نفوذ از طریق این حفره وجود داشته باشد، لذا می بایست از روش زیر برای اطمینان از عدم آسیب پذیری سرور استفاده فرمائید.

برای این منظور لازم است بسته به 32 بیتی یا 64 بیتی بودن سرور یکی از دو لینک زیر را روی سرور خود دانلود کنید:

http://parspack.com/ghost_32
http://parspack.com/ghost_64

پس از دانلود که می توانید از طریق دستور wget صورت دهید، لازم است دو دستور زیر را اجرا کنید:

 

chmod +x ghost*

./ghost_32

و یا

./ghost_64

 

اگر در خروجی دستور آخر با عبارت  vulnerable روبرو شوید، به این معناست که حفره گوست بر روی سرور شما وجود دارد، اگر خیر پیغام not vulnerable را مشاهده خواهید کرد.

 

آموزش مقابله با حفره امنیتی گوست ( GHOST Vulnerability ) :

ساده ترین روش برای برطرف کردن این حفره امنیتی در سیستم عامل لینوکس ، استفاده از دستورات زیر می باشد:

برای دبیان 7 و اوبونتو 12 :

sudo apt-get update
y
apt-get upgrade glibc
y
sudo reboot

* برای برخی نسخه های قدیمی Debian یا Ubuntu نیاز است روال دیگری نیز طی شود تا repository های LTS در لیست repository های سیستم عامل قرار گیرد.

برای CentOS /RHEL :

yum –y update glibc
y
reboot

 لطفا دقت داشته باشید که حتما سرور می بایست پس از بروز رسانی ریبوت شود و تنها بروز رسانی پکیج ها کافی نخواهد بود. همچنین لازم خواهد بود تا از طریق روالی که گفته شد ، مجدد آسیب پذیری سرور مورد بررسی قرار گیرد.

اگر مراحل بروزرسانی برای شما پیچیده است و یا مایل نیستید درگیر این موارد شوید، می توانید با بخش پشتیبانی شرکت تماس حاصل فرمائید تا عملیات بروزرسانی را طبق قواعد پشتیبانی برای شما صورت دهند.

 

کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.
Copyright © 2018 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.
-->