آموزش کپی کردن فایل در لینوکس

نحوه کپی کردن فایل در لینوکس

کپی کردن فایل ها و دایرکتوری ها یکی از رایج ترین کارهایی است که هنگام کار در خط فرمان انجام خواهید داد. لینوکس چندین دستورالعمل را برای کپی کردن کردن فایل ها در خود جای داده است که از مهم ترین آن ها می توان به cp و rsync اشاره کرد که هر کدام از آن ها برای کپی کردن موارد مختلفی به کار می رود. به منظور کپی نمودن فایل ها از دستور cp و برای کپی کردن دایرکتوری از اسکریپت rsync استفاده می شود. برای اینکه بتوانید فایل ها و دایرکتوری ها را کپی کنید، کمترین کاری که باید انجام دهید این است مجوزهای مربوط به پرونده ها و فایل ها را بخوانید و سپس مجوز را در صفحه مقصد بنویسید.

کپی کردن فایل ها با دستور cp

در سیستم عامل یونیکس و لینوکس از دستورالعمل cp برای کپی کردن فایل ها و دایرکتوری ها استفاده می شود. ساده ترین مورد استفاده از این دستور کپی کردن فایل در فهرست فعلی است. به عنوان مثال اگر می خواهید فایلی تحت عنوان file.txt را در پوشه ای با نام file_backup.txt که در فهرست اصلی وجود دارد کپی کنیم باید دستور زیر را اجرا نماییم:

cp file.txt file_backup.txt

اگر پرونده مقصد وجود داشته باشد، رونویسی خواهد شد. همچنین برای دریافت اعلان تایید قبل از رونویسی پرونده ها، می توان از گزینه –i استفاده کرد. همانند دستور زیر:

cp -i file.txt file_backup.txt

گزینه دیگری که می تواند مفید باشد –v است که در صورت استفاده از این آپشن، دستور هر آنچه که انجام داده اید را پرینت می گیرد. برای مثال به دستور زیر دقت کنید:

cp -v file.txt file_backup.txt

در صورت وارد نمودن دستور فوق، بازده ای که مشاهده خواهید کرد بدین صورت است:

file.txt' -> 'file_backup.txt'

کپی کردن یک فایل در دایرکتوری

برای کپی نمودن یک فایل در دایرکتوری باید مسیر مطلق یا نسبی فهرست را مشخص کنید. در صورت حذف فهرست راهنما، فایل در دایرکتوری موجود کپی خواهد شد. در مثال زیر فایل file.txt را در فهرست پشتیبان و یا بک آپ کپی خواهیم کرد. همانند دستور زیر:

cp file.txt /backup

هنگام مشخص کردن نام دایرکتوری به عنوان مقصد، فایل کپی شده نیز همان نام فایل اصلی را خواهد داشت. اگر می خواهید که پرونده را با نام دیگری کپی و ذخیره کنید، باید نامی که دلخواهتان هست را در دستور زیر وارد نمایید:

cp file.txt /backup/new_file.txt

دستور فوق فایل را در یک فهرست جدید تحت عنوان new_file.txt کپی می کند.

کپی کردن چندین فایل

به منظور کپی کردن چندین فایل و دایرکتوری در ابتدا باید به طور همزمان نام پرونده ها و دایرکتوری های منبع را با فهرست راهنما به عنوان آخرین استدلال و یا آرگومان مشخص کنید. دستور زیر نشان دهنده این موضوع است:

cp file.txt dir file1.txt file2.txt dir1

هنگام کپی کردن چندین فایل، مقصد مشخص شده شما باید یک دایرکتوری باشد. همچنین دستور cp به شما این امکان را می دهد تا از الگوی تطبیق استفاده کنید. به عنوان مثال برای کپی کردن تمامی فایل ها با فرمت png در فهرست فعلی در پوشه backup directory می توانید مانند زیر عمل کنید:

cp *.png /backup

برای کپی کردن یک دایرکتوری از جمله کلیه پرونده ها و زیر شاخه های آن، از گزینه –R و یا –r استفاده می شود. در مثالی که در ادامه آورده خواهد شد تمامی دایرکتوری های تصاویر در پوشه ای با نام Pictures_backup کپی می شوند.

cp -R Pictures Pictures_backup

دستور فوق دایرکتوری مقصد را ایجاد می کند و به صورت بازگشتی کلیه پرونده ها و زیر شاخه های مربوط به آن را از مبدا به دایرکتوری مقصد کپی می کند. اگر پوشه مقصد از قبل وجود داشته باشد، خود دایرکتوری منبع و تمامی محتوای درون آن، در فهرست مقصد کپی می شوند. به همین علت برای کپی نمودن تنها فایل ها و زیر شاخه های مربوط به آن ها از گزینه –T استفاده می شود. در این دستور دایرکتوری های هدف کپی نخواهند شد.

cp -RT Pictures Pictures_backup

از گزینه ذکرشده که در هنگام کپی کردن فایل ها استفاده می شود، همچنین می توان برای کپی نمودن دایرکتوری ها نیز استفاده نمود. تفاوت اصلی که در این دو گزینه وجود دارد این است که هنگام کپی کردن دایرکتوری ها گزینه –R مورد استفاده قرار می گیرد.

کپی کردن فایل ها و دایرکتوری ها با استفاده از دستور rsync

rsync یک دستور و ابزار سریع و همه کاره است که همزمان پرونده ها و دایرکتوری ها را بین دو مکان همگام سازی می کند. از این اسکریپت می توان برای کپی نمودن فایل ها در پرونده های داخلی و همچنین از راه دور بهره برد.

rsync گزینه های متعددی را دارد که قابلیت کنترل نمودن تمامی آن ها را به خوبی و به درستی دارد. مفیدترین گزینه ای که در این دستور وجود دارد، -a است که دایرکتوری ها را به صورت بازگشتی کپی می کند و می توان دستگاه های مخصوص را انتقال دهد و بلاک کند. همچنین از پیوندهای نمادین، اصلاح زمان ها، گروه ها، مالکیت و در نهایت مجوزها محافظت و ذخیره می کند.

برای کپی کردن یک فایل واحد از یک مکان به پوشه دیگر دستوری که باید آن را اجرا کنید، به صورت زیر می باشد:

rsync -a file.txt file_backup.txt

اگر پرونده مقصدی وجود داشته باشد، دستور rsync آن را رونویسی می کند. از دستور مشترک می توان برای کپی کردن یک دایرکتوری استفاده کرد:

rsync -a /var/www/public_html/ /var/www/public_html_backup/

دستور بالا فقط محتوای فهرست را دایرکتوری مقصد کپی خواهد کرد.

کپی کردن فایل ها و دایرکتوری ها با استفاده از دو دستور cp و rsync به راحتی امکان پذیر خواهد بود که از مهم ترین اسکریپت های سیستم عامل لینوکس می باشند.

جمع بندی

در این مطلب به شما چگونگی کپی کردن فایل ها و دایرکتوری ها را در سیستم عامل مبتی بر لینوکس با استفاده از دو دستور cp و rsync آموزش دادیم. در استفاده از اسکریپت cp کپی کردن پرونده ها از یک محل به مکان دیگر انجام می پذیرد. به صورتی که فایل اصلی بدون تغییر باقی می ماند و پرونده جدید ممکن است نام مشابه ای با فایل اصلی داشته باشد. rsync نیز که یکی ابزارهای قدرتمند به حساب می آید، به شما این امکان را می دهد تا چندین فایل را به راحتی در سیستم عامل لینوکس کپی کنید که اگر جزو کاربران این سیستم هستید، فراگیری آن برای شما بسیار کمک کننده خواهد بود.

سوالات متداول

سوالات متداولی در رابطه با نحوه کپی کردن فایل در لینوکس وجود دارد که برای هر کاربری می تواند پیش آیند. از این رو در ادامه به چند سوال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

1. علامت $ در دستورات بالا به چه معناست؟

علامتی که در کنار دستورات بالا تایپ می شود $ می باشد که به معنای این است که پوسته شما آماده پذیرش دستورات تایپ شده می باشد.

2. برای کپی کردن فایل هایی که کوتاه هستند از چه دستوری استفاده می شود؟

اگر فایلی که می خواهید آن را کپی کنید کوتاه باشد، دستور مورد استفاده cp است.

3. برای کپی کردن فایل ها در ترمینال لینوکس به چه صورت عمل می کنیم؟

یک راه بسیار ساده برای کپی کردن فایل ها در ترمینال لینوکس وجود دارد و آن بدین صورت است که در ابتدا فایلی که می خواهید کپی کنید را انتخاب کنید و سپس موس را بر روی چندین فایل بکشید سپس با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + C عملیات کپی کردن را انجام دهید.

4. برای جایگذاری نمودن فایل های کپی شده در ترمینال لینوکس از چه کلیدهایی استفاده می کنیم؟

برای اینکه فایل هایی که کپی کرده اید را در پورنده مقصد کپی کنید می توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl + V استفاده کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  هاست مدیریت شده چیست؟

  هاست مدیریت شده؛ امروزه برای هر کسب و کاری داشتن وب سایت از ضروریات می‌باشد. اما بسیاری از افراد از جزییات و پشتیبانی‌های لازم برای داشتن یک وب سایت ب...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.