آموزش نصب وردپرس در سی پنل و دایرکت ادمین

آموزش نصب وردپرس در سی پنل و دایرکت ادمین

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) بسیار محبوب است که توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان در حال استفاده است. استفاده آسان، قالب های متعدد، افزونه های فراوان و پشتیبانی قوی، وردپرس را به سیستم شماره یک جهان تبدیل کرده است. در حال حاضر، وردپرس برای هر سایتی، از وبلاگ های شخصی گرفته تا سایت های پیچیده قابل استفاده است. وردپرس در سایت رسمی خود، به طور مداوم نرم افزار های به روز رسانی شده وردپرس را قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم، آموزش نصب وردپرس در سی پنل و دایرکت ادمین را به دو روش دستی و خودکار آموزش دهیم.

آموزش وردپرس در سی پنل 

کنترل پنل Cpanel، به شما اجازه مدیریت سایت و هاست وردپرس را می دهد. بسیاری از کنترل پنل ها، به طور پیش فرض یک اسکریپت برای نصب وردپرس دارند. برای مثال Softaculous یا Fantastico. در صورتی که کنترل پنل شما چنین قابلیتی را ندارد، باید به صورت دستی نسبت به نصب وردپرس برس روی cPanel اقدام کنید.

گام نخست: وردپرس را دانلود کنید

جدیدترین نسخه وردپرس را می توانید از وب سایت رسمی وردپرس دانلود کنید. ابتدا به آدرس www.wordpress.org رفته و روی گزینه Get WordPress کلیک کنید. پس از دانلود و ذخیره کردن آن روی کامپیوتر خود، تمام فایل ها را از حالت فشرده در آورید.

آموزش نصب وردپرس در سی پنل و دایرکت ادمین

دانلود وردپرس از سایت رسمی

گام دوم: اسکریپت نصب وردپرس را روی سرور آپلود کنید

1. ابتدا با وارد کردن مشخصات کاربری، به حساب کاربری خود در سی پنل وارد شوید. برای دسترسی به این صفحه، آدرس yourdomain.com/cpanel را در مرورگر خود جست و جو کنید (yourdomain در واقع همان نام دامنه شماست).

ورود به سی پنل برای نصب وردپرس

آموزش نصب وردپرس در سی پنل 

2. برای ادامه، ابزار File Manager را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

3. سپس به دایرکتوری public_html بروید. Public_html در حقیقت ریشه وب سایت شما است و تمام وب سایت هایتان در این آدرس ذخیره می شوند. در این قسمت باید تصمیم بگیرید وردپرس را در کدام مسیر نصب کنید:

الف) در مسیر دامنه اصلی (yourdomain.com)

در صورتی که قصد نصب وردپرس برای دامنه اصلی را دارید، کافی است محتوای پوشه وردپرس که به تازگی دانلود کردیم را درون فولدر yourdomain.com آپلود کنید (yourdomain همان نام دامنه شماست). دقت کنید که خود فولدر را آپلود نکنید و صرفا محتوای داخل آن را بارگذاری کنید.

ب) در یکی از ساب دامین ها (yourdomain.com/site1)

نه فقط محتوای داخل پوشه، بلکه تمام آن را در پوشه مربوط به ساب دامین مورد نظر آپلود کنید. پس از اتمام کار، می توانید نام پوشه را به دلخواه تغییر دهید.

آپلود وردپرس در سی پنل
آپلود و نصب وردپرس در سی پنل 

گام سوم: یک پایگاه داده ایجاد کنید

به منظور ساخت یک پایگاه داده جدید، پیشنهاد می کنیم از MySQL Database Wizard در منوی Databases استفاده کنید.

ساخت پایگاه داده و نصب وردپرس در سی پنل

ساخت پایگاه داده و نصب wordpress در سی پنل 

 • 1. در گام اول، باید برای این پایگاه داده جدید نامی انتخاب کنید (نام حساب کاربری هاست شما نیز به این اسم اضافه خواهد شد).
 • 2. این نام را به خاطر بسپارید و یا آن را در جایی یادداشت کنید. در قسمت های بعدی به آن نیاز خواهید داشت.
 • 3. پس از پایان کار روی گزینه Next Step کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

گام چهارم: یک حساب کاربری برای پایگاه داده جدید ایجاد کنید

1. در ادامه از شما خواسته خواهد شد تا یک حساب کاربری برای پایگاه داده بسازید. در کادر اول نام کاربری دلخواه خود را وارد کنید (این نام می تواند حداکثر از 7 کاراکتر تشکیل شده باشد). 2. در کادر پایین، برای حساب خود یک رمز عبور تعیین کنید. به طور کلی می خواهید نوار زیر این کادر سبز رنگ باشد. این بدین معناست که کلمه عبور شما قوی تر است و هر چقدر قدرت آن بیشتر باشد، امنیت آن نیز بالاتر خواهد بود. در صورتی که نمی توانید یک کلمه عبور قدرتمن انتخاب کنید، می توانید از گزینه Generate Password استفاده کنید. این قابلیت به شما یک رمز قوی پیشنهاد می کند و شما در صورت رضایت می توانید از آن استفاده کنید.

ساخت حساب کاربری در دیتابیس سی پنل

مراحل نصب وردپرس در سی پنل 

3. اطلاعات خود را در جایی یادداشت کنید و یا آن را به خاطر بسپارید.

گام پنجم: حساب کاربری ساخته شده را به پایگاه داده اختصاص دهید

حسابی که در مرحله قبلی ساختیم، به پیاگاه داده دسترسی ندارد. 1. گزینه Add User To Database را در صفحه پیدا کرده و روی آن کلیک کنید. 2. پایگاه داده جدید را از فهرست موجود پیدا کرده و آن را انتخاب کنید؛ سپس روی گزینه Add کلیک کنید. 4. در این قسمت، باید اجازه های لازم را به حساب کاربری بدهید. از آن جایی که این اولین حساب کاربری ساخته شده برای پایگاه داده مان می باشد، با زدن تیک گزینه All Privileges تمام دسترسی ها را به این حساب بدهید. 5. با کلیک روی گزینه Make Changes تغییرات را اعمال کنید. 6. به منظور تأیید نهایی، به پایین صفحه بروید تا پیاگاه های داده فعلی را مشاهده کنید. در این بخش باید حساب کاربری جدید را نیز ببینید.

گام ششم: فایل wp-config.php را ویرایش کنید

حال که پایگاه داده ساخته شد و یک حساب کاربری به آن اختصاص گرفت، می توانیم به محل آپلود پوشه وردپرس بازگردیم تا فرآیند نصب را نهایی کنیم. به این منظور، ابتدا باید به کمک یک ویرایش کننده متن، فایل wp-config.php را کمی ویرایش کنیم. مدیر ها باید چهار مورد زیر را در این فایل وارد کنند:

 •  نام پایگاه داده
 •  نام حساب کاربری که به پایگاه داده اختصاص دادیم
 • کلمه عبوری که برای حساب کاربری تعیین کردیم
 • نوع هاست پایگاه داده (در 99 درصد مواقع localhost می باشد)

اگر نمی دانید چگونه این اطلاعات را وارد کنید با شرکت هاست خود تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تنظیمات MySQL را به شما بدهند.

گام هفتم: Unique Key پیش فرض را تغییر دهید

هنگامی که هنوز در حال ویرایش فایل wp-config.php هستید، قسمت Authentication Unique Keys and Salts را بیابید. با مراجعه به آدرس https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ Unique Key جدید دریافت کنید و آن ها را در این قسمت وارد کنید. پس از اتمام کار حتما نام فایل را تغییر دهید. به هیچ عنوان فایل را با نام قبلی اش ذخیره نکنید.

گام هشتم: اجرای اسکریپت نصب وردپرس

اصلی ترین قسمت نصب وردپرس همین مرحله است. در این مرحله، کافی است به محل آپلود پوشه وردپرس بروید و فایل install.php در پوشه wp-admin را اجرا کنید. در ابتدا وردپرس از شما می خواهد اطلاعات پایگاه داده خود را وارد کنید. این اطلاعات در یک فایل wp-config.php جدید ذخیره می شود. در صورتی که خطایی در انجام این کار رخ داد، می توانید از فایلی که ویرایش کردید استفاده کنید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

اتصال به پایگاه داده سی پنل برای نصب وردپرس

درج اطلاعات پایگاه داده سی پنل 

در این قسمت از شما خواسته می شود اطلاعاتی نظیر نام سایت، نام کاربری، کلمه عبور و ایمیل را در کادر های مربوطه وارد کنید. لازم به ذکر است که نام کاربری و کلمه عبور مذکور تنها مربوط به وردپرس می باشد؛ از تکرار نام کاربری پایگاه داده خودداری کنید. همچنین تمام این اطلاعات بعدا از طریق WordPress Admin قابل تغییر می باشد.

اطلاعات سایت وردپرس در سی پنل

تعیین کلمه عبور برای وردپرس

حال کمی منتظر بمانید تا وردپرس روی cPanel نصب شود. پس از اتمام فرآیند نصب می توانید با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که در مرحله قبلی وارد کردید، به پنل وردپرس وارد شده و مراحل طراحی سایت را آغاز کنید.

آموزش نصب وردپرس در دایرکت ادمین

فرآیند نصب وردپرس روی سی پنل و دایرکت ادمین بسیار مشابه یکدیگر است. بنابراین مراحل را کمی خلاصه تر بیان میکنیم. 1. ابتدا به حساب کاربری خود در دایرکت ادمین وارد شوید و روی MySQL Management کلیک کنید. سپس روی Create new database بزنید.

نصب وردپرس در دایرکت ادمین

نصب وردپرس در دایرکت ادمین

2. در این بخش نام پایگاه داده، نام حساب کاربری پایگاه داده و رمز عبور آن را وارد کنید. برای ادامه روی Create کلیک کنید.

مراحل نصب وردپرس در دایرکت ادمین

آموزش نصب wordpress در دایرکت ادمین

حتما پیش از کلیک کردن روی Create و رفتن به مرحله بعدی نام کاربری و رمز عبور را در جایی امن ذخیره کنید. پس از کلیک روی این گزینه، دیگر کلمه عبور قابل مشاهده نخواهد بود.

آپلود فایل وردپرس در دایرکت ادمین

3. حال باید فایل فشرده وردپرس که از قبل از وب سایت رسمی وردپرس دانلود کرده ایم را در دایرکت ادمین آپلود کنیم. برای این کار می توانید از خود دایرکت ادمین و یا نرم افزاری نظیر Filezila استفاده کنید. روی Files در بالای صفحه کلیک کنید و به دایرکتوری پوشه public_html بروید. سپس روی گزینه Upload files to current directory کلیک کنید و با کلیک روی Choose File فایل فشرده مورد نظر را آپلود می کنیم. هنگامی که آپلود به پایان رسید، از سقمت Actions گزینه Extract را یافته و روی آن بزنید تا فایل از حالت فشرده خارج شود (می توانید فایل را ابتدا از حالت فشرده خارج کنید و سپس محتوای آن را آپلود کنید).

آپلود فایل در دایرکت ادمین برای نصب وردپرس

نصب وردپرس در directadmin

   

آپلود وردپرس و نصب در دایرکت ادمین

آپلود و نصب فایل وردپرس در دایرکت ادمین

4. حال مرورگر خود را باز کرده و نام دامنه ای که در دایرکت ادمین نیز از آن استفاده کرده اید را جست و جو کنید. فرآیند نصب وردپرس به صورت خودکار آغاز می گردد. در ابتدا زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نصب وردپرس در directadmin

نصب وردپرس در direct admin

سپس از شما خواسته می شود اطلاعات پایگاه داده خود را وارد کنید.

مراحل نصب وردپرس در دایرکت ادمین تصویری

اجرای نصب وردپرس در دایرکت ادمین

در مرحله بعدی، اطلاعات مربوطه را در هر کادر وارد کنید و پس از اتمان روی Install WordPress کلیک کنید. پس از اتمام نصب، با استفاده از نام کاربری و کلمه عبوری که برای وردپرس انتخاب کردید، به پنل خود وارد شوید تا بتوانید وب سایت خود را طراحی کنید.

ورود به وردپرس

ورود به سایت وردپرسی

در صورتی که می خواهید به پنل مدیریت وردپرس وارد شوید، کافی است در انتهای نام دامنه خود عبارت /wp-admin را نیز وارد کنید. برای مثال باید چنین چیزی را در مرورگر خود وارد نمایید:

http:/yourdomain.com/wp-admin

جمع بندی و نکات نهایی

نصب وردپرس در سی پنل، یک فرآیند بسیار آسان، مستقیم و سریع است. شما نیازی به دانلود سورس کد برای ایجاد پایگاه داده به صورت دستی ندارید. اسکریپت های نصب وردپرس همه کار را برای شما انجام می دهند. بدین ترتیب، تنها ظرف چند دقیقه می توانید وردپرس را روی هاست سی پنل و دایرکت ادمین نصب کنید و به سرعت نسبت به طراحی وب سایت خود اقدام کنید. در این مقاله از آموزش وردپرس پارس پک، به آمورش و راهنمای نصب wordpress بر روی کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل پرداختیم. همچنین برای مطالعه مقالات بیشتر در باره این 2 کنترل پنل می توانید از بخش آموزش سی پنل و آموزش دایرکت ادمین اقدام نمایید.

سؤالات متداول

1. نصب وردپرس چقدر طول می کشد؟

نصب وردپرس یک پروسه ساده است و کمتر از پنج دقیقه زمان لازم دارد.

2. آیا می توان از پایگاه داده ای غیر از MySQL استفاده کرد؟

بله، وردپرس با پایگاه های داده MySQL و MariaDB سازگاری دارد.

3. آیا برای نصب وردپرس به PHP نیاز است؟

بله، PHP زبان تمام اسکریپت های وردپرس است و بدون آن صفحه های شما قابل شناسایی نخواهند بود.

4. آیا برای نصب وردپرس باید کدنویسی بلد باشیم؟

به هیچ عنوان! غالب کاربران وردپرس دانش چندانی از کدنویسی های پیچیده ندارند. وردپرس افزونه ها و قالب های آماده بسیاری دارد؛ بنابراین نیاز افراد به یادگیری زبان های CSS و PHP کاملا از بین می رود.

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.