لایسنس سی پنل چیست؟

لایسنس سی پنل چیست؟ راهنمای خرید انواع لایسنس Cpanel

لایسنس سی پنل را باید با‌توجه‌به نوع سرور موردنیاز خود انتخاب کنید؛ اما پیش‌از‌آن، بهتر است بدانید لایسنس چه انواعی دارد و چگونه عمل می‌کند.

اگر شما هم برای کسب‌وکارتان به سرور احتیاج دارید، سی پنل با‌توجه‌به امکانات کامل و رابط کاربری آسان، به کمک شما می‌آید تا مدیریت کامل سرور خود را به‌دست بگیرید.

بااین‌حال، سی پنل نرم‌افزار رایگانی نیست و باید لایسنس آن را تهیه‌ کنید. لایسنس مجوزی برای استفاده از برنامه‌هاست که به دو دسته زمان‌دار و مادام‌العمر تقسیم می‌شود.

برای آنکه بتوانید از سی پنل استفاده کنید، باید لایسنس سی پنل روی آی‌پی همان سرور فعال باشد. در اولین استفاده شما از سی پنل و نصب آن روی آی‌پی، یک دوره آزمایشی رایگان ۱۵روزه به شما تعلق خواهد گرفت. یکی از معایب لایسنس سی پنل، هزینه گران آن درمقایسه‌با دیگر کنترل‌پنل‌هاست.

سی پنل چیست؟

پس از خرید هاست یا سرور، برای ایجاد رابط گرافیکی بین کاربر و امکانات موجود باید کنترل‌پنل تهیه کنید. سی پنل یکی از کنترل‌پنل‌های محبوب‌ و استاندارد است که باعث سهولت فرایند مدیریت وب‌سایت شما می‌شود. سی پنل برای مدیریت بخش‌هایی مثل:

 1. آپلود فایل
 2. انتقال فایل ازطریق FTP
 3. بکاپ
 4. ایمیل
 5. DNS ZONE
 6. نصب برنامه‌های جانبی
 7. کنترل دامنه و ساب‌دامنه و پایگاه داده MySQL استفاده می‌شود.
همچنین، به‌کمک سی پنل می‌توانید نرم‌افزارهای مختلف و سیستم‌های مدیریت محتوا را نصب کنید و بابت امنیت وب‌سایت خود نگرانی‌ نداشته باشید.

آیا استفاده از کنترل‌پنل cPanel برای هاست وردپرس مناسب است؟

خرید هاست سی پنل برای سایت های وردپرسی

نحوه خرید لایسنس سی پنل

لایسنس سی پنل را می‌توانید از شرکت‌های ارائه‌دهنده هاستینگ بخرید. فروشگاه‌های معتبر بسیاری برای خرید لایسنس سی پنل وجود دارند. لایسنس‌های گوناگونی از شرکت اصلی سی پنل تهیه شده‌اند و با‌توجه‌به نوع سرور (مجازی یا اختصاصی)، می‌توانید آن‌ها را با قیمت‌های متفاوت بخرید.

خرید لایسنس سی پنل

لایسنس سی پنل را از کجا بخریم و با چه قیمتی؟

برای خرید لایسنس سی پنل، تمامی شرکت‌های ارائه‌دهنده را بررسی کنید و از معتبر‌بودن آن مطمئن شوید. یکی از اتفاقاتی که زیاد رخ می‌دهد، خرید لایسنس اشتراکی به‌جای لایسنس اصلی است.

اگر نیاز شما با لایسنس اشتراکی بر‌طرف می‌شود، باید بدانید که قیمتش ارزان‌تر از لایسنس اصلی است و نباید آن را با قیمت‌های گران بخرید. قیمت لایسنس سی پنل برحسب نرخ دلار محاسبه می‌شود و احتمال افزایش قیمت در هنگام تمدید لایسنس وجود دارد.

قیمت انواع لایسنس‌ سی پنل

لایسنس سی پنل چه قیمتی دارد؟

جدول قیمت‌گذاری انواع لایسنس سی پنل

پلن لایسنس سی پنل مدت‌زمان اکانت قیمت کاربردها
cPanel Solo یک ماه ۱۵ دلار مناسب فریلنسرها و کارآفرین‌ها و پروژه‌های شخصی
Admin یک ماه ۲۴ دلار مناسب آژانس‌ها و SMBها و متخصص‌های وب
Pro یک ماه ۳۵ دلار مناسب استارت‌آپ‌ها و فروشنده‌ها و کسب‌وکارهای در حال رشد
Premier یک ماه ۵۳ دلار برای برطرف‌کردن مشکلات شرکت شما مطابق با نیازهایتان

نحوه نصب و کانفیگ لایسنس سی پنل

وقتی که سرور یا هاست خود را از شرکت پارس پک دریافت و هنگام خرید کنترل‌پنل سی پنل را انتخاب کنید، سرویس شما به‌همراه سی پنل کانفیگ می‌شود و در اختیارتان قرار می گیرد.

اگر سرویس میزبانی خود را از پارس پک خریداری کرده باشید و کنترل پنل cPanel را انتخاب کرده باشید،‌ به صورت خودکار این کنترل پنل برای شما نصب می‌شود.

اما اگر سرور شما از پارس پک نیست، و نیاز به فعال‌سازی لایسنس سی پنل دارید. پس از خرید لایسنس cpanel از شرکت معتبر، کافی است دستور زیر را در محیط ترمینال وارد کنید تا لایسنس شما با موفقیت فعال شود.

/usr/local/cpanelcpkeyclt
راهنمای فعال‌سازی لایسنس سی پنل ارزان

چطور cpanel را روی سرور خود نصب و فعال کنیم؟

هنگامی که با این دستور لایسنس cpanel خود را فعال کنید، سی پنل آدرس آی‌پی سرورتان را بررسی می‌کند و سپس به‌صورت خودکار فعال می‌شود.

اگر از کنترل‌پنل‌های دیگری استفاده کرده باشید، متوجه شده‌اید که کد لایسنس به کاربر ارائه می‌شود و او باید آن کدها را وارد کند؛ اما برای فعال‌سازی کنترل‌پنل سی پنل به تأیید آی‌پی سرور از سمت سی پنل نیاز است. اگر آی‌پی سرورتان عوض شده است یا لایسنس خود را تغییر داده‌اید، باید لایسنس cpanel را فعال کنید.

چطور نام دامنه را در کنترل‌پنل cPanel تغییر دهیم؟

آموزش تغییر دامنه در سی پنل

چگونگی عملکرد لایسنس cPanel

عملکرد لایسنس سی پنل با سرور مجازی هیچ تفاوتی با لایسنس سی پنل با سرور اختصاصی ندارد و تمامی امکانات و قابلیت‌ها و عملکرد آن‌ها با یکدیگر یکسان است. چه از لایسنسی با سرور مجازی و چه از لایسنسی با سرور اختصاصی استفاده کنید، وقتی لایسنس سی پنل شما روی آی‌پی پایه سرور نصب باشد، تمامی حساب‌های مجازی و حساب‌های بر‌اساس آی‌پی و هر نوع حساب دیگری تماماً در برگرفته می‌شود.

این نکته را فراموش نکنید که یک لایسنس سی پنل نمی‌تواند روی دو سرور نصب شود. همچنین، اگر یک سرور دارید، نمی‌توانید از دو لایسنس سی پنل استفاده کنید. از لایسنس cpanel فقط برای نرم‌افزارهای مجازی‌سازی می‌توان بهره برد.

نرم‌افزارهای مجازی‌سازی ماشین‌های مجازی بسیاری برای ارائه به مشتریان در سرور فیزیکی ایجاد می‌کنند و شما برای هر‌کدام از ماشین‌های مجازی به یک لایسنس cpanel جداگانه نیاز دارید. البته بهتر است به‌جای خرید جداگانه لایسنس‌ها، همه را از قبل تهیه کنید.

مناسب‌ترین لایسنس سی پنل برای کسب‌وکار شما

برای آنکه بتوانید بهترین نوع لایسنس را مطابق با نیازهایتان برگزینید، در ابتدا باید نوع سروری را بررسی کنید که برای میزبانی وب‌سایت انتخاب کرده‌اید. این نکته را نیز باید مدنظر قرار دهید که تمامی ویژگی‌های لایسنس cPanel و WHM برای لایسنس‌های سرور اختصاصی و سرور مجازی کاملاً یکسان هستند.

لایسنس اشتراکی سی پنل یا اختصاصی؟

راهنمای انتخاب و خرید لایسنس cpanel

Dedicated cPanel & WHM

تا این‌جا متوجه شده‌ایم که لایسنس شما باید متناسب با سروری باشد که در حال استفاده از آن هستید. همه لایسنس‌های سی پنل اختصاصی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از نصب روی سرور اختصاصی، تمام منابع سخت‌افزاری برای فعالیت دستگاه شما به‌صورت اختصاصی بهینه شده‌اند.

زمانی که سی پنل و WHM را نصب می‌کنید، به‌صورت خودکار تشخیص داده می‌شود که اجزای متناسب شما کدام‌اند و محیطی که در آن کار می‌کنید، اختصاصی است یا مجازی.

VPS cPanel & WHM

درصورتی‌که در دنیای هاستینگ تازه‌وارد هستید و برای ابتدای فعالیت خود از سرور مجازی یا ابری استفاده می‌کنید، در هزینه‌های اولیه‌تان صرفه‌جویی می‌شود. پس اگر در حال استفاده از VMware یا KVM هستید، بهتر است لایسنس VPS cPanel & WHM را به‌کار ببرید. هنگام نصب این لایسنس، به‌صورت خودکار تنظیمات اولیه بهینه می‌شوند تا بهترین عملکرد حافظه و پردازنده‌ها را تجربه کنید.

جمع‌بندی

لایسنس سی پنل را باید مطابق با نیازتان انتخاب کنید. در این مقاله، درباره قیمت لایسنس cpanel و تفاوت‌های لایسنس اختصاصی و اشتراکی صحبت کردیم. همچنین، به شما گفتیم که لایسنس سی پنل را از کجا تهیه کنید و فرایند فعال‌سازی و نصب آن را چگونه می‌توانید انجام دهید تا بتوانید مناسب‌ترین لایسنس سی پنل را بدون دردسر برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید.

سؤالات متداول

1. لایسنس سی پنل چیست؟

لایسنس سی پنل به شما اجازه می‌دهد تا چندین حساب cPanel را مدیریت کنید.

2. نحوه خرید لایسنس cpanel چگونه است؟

شرکت‌های معتبر بسیاری در سطح وب وجود دارند. فقط کافی است با کمی جست‌وجو، مناسب‌ترین و معتبرترین شرکت را برای خرید لایسنس سی پنل موردنیازتان برگزینید.

3. چگونه می‌توان لایسنس سی پنل رایگان دریافت کرد؟

شما می‌توانید هاست اشتراکی بخرید تا از cpanel رایگان بهره‌مند شوید. بسیاری از شرکت‌ها cPanel را به‌همراه هاست اشتراکی به شما ارائه می‌دهند؛ بنابراین، می‌توانید سی پنل را رایگان دریافت کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.