آموزش نصب website panel

آموزش نصب وب سایت پنل

پاورشل به عنوان یک ابزار قدرتمند توانسته جای خود را به خوبی در بین کاربران حرفه ای ویندوز باز کند. پاورشل که به عنوان هسته مرکزی کمپانی مایکروسافت شناخته می شود، دارای دستورالعمل ها و اسکریپت های مختلفی می باشد که با استفاده از آن ها می تواند برنامه های مختلفی را Run و یا اجرا نمود.

یکی از دستوراتی که در پاورشل وجود دارد و می توان از آن بهره برد، دستوراتی می باشد که برای کار با هارد دیسک استفاده می شوند. هر چند در این دستورات پیچیدگی هایی وجود دارند اما اگر کمی دقت و توجه خود را معطوف آن ها کنید، به راحتی می توانید آموزش های مربوطه را فرا بگیرید و با استفاده از آن ها کارهای خود را در سریع ترین زمان ممکن به پیش ببرید و در حداقل زمان ممکن تبدیل به یکی از حرفه ای ترین کاربران ویندوز پاورشل شوید. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش پاورشل و سرور مجازی ویندوز به این دستور خواهیم پرداخت.

نحوه استفاده از دستورات پاورشل برای کار با هارد دیسک

برای آموزش دستورات پاورشل برای کار با هارد دیسک به بررسی موارد نحوه لیست دیسک ها، قالب بندی دیسک ها، فرمت دیسک ها و ایجاد و حذف پارتیشن ها خواهیم پرداخت که هر کدام از آن ها دارای نکات متعددی و ویژه ای می باشند.

 • لیست بندی دیسک ها

پیش از شروع به پیکربندی کردن و مدیریت نمودن Windows Server، اولین کاری که باید انجام دهید این است که لیستی از دیسک های ارائه شده را در دستگاه با استفاده از ویندوز پاورشل وجود دارند را بر روی صفحه بیاورید. دستور زیر برای این کار استفاده می شود:

# List all disks
Get-Disk

# List disks that are not system disks
# to avoid accidently formatting your system drive
Get-Disk | Where-Object IsSystem -eq $False

# List disks that are offline
Get-Disk | Where-Object IsOffline –Eq $True

دستور بالا در محیط پاورشل را می توانید در تصویری که در ادامه آورده می شود، مشاهده نمایید.

دستور لیست کردن دیسک ها در پاورشل

 • فرمت دیسک

دیسک های متعددی بر روی یک سرور موجود می باشد. به همین علت سناریوهای مختلفی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید دیسک های موجود را فرمت کنید و پس از انجام این کار اقدام به ایجاد پارتیشن ها کنید. برای این کار شما به عنوان یک کاربر می توانید از cmdlet Clear-Disk بهره ببرید. این دستور به شما کمک می کند تا تمامی اطلاعاتی که در هر پارتیشن وجود دارند را حذف کنید و به صورت غیر مستقیم آن ها را هدایت نمایید. این فرآیند باعث می شود که تمامی اطلاعات بر روی دیسک پاک شوند. اطلاعات موجود در دیسک ها به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی قابل بازیابی نیستند. دستوری که برای قالب بندی و یا فرمت دیسک وجود دارد، به صورت زیر می باشد:

# Clear a blank disk with the disk number
Clear-Disk -Number 1

هر دیسکی می تواند شامل تعداد زیادی از داده ها و پارتیشن OEM باشند. به همین منظور به راحتی می توانید اقدام به جدا کردن آن ها از دیسک های موجود کنید. این کار با استفاده از پارامترهای سوئیچ RemoveData و –RemoveOEM امکان پذیر می باشد. دستور زیر را می توانید در محیط پاورشل به راحتی وارد نمایید و عملیات جداسازی را به سرعت به انجام برسانید:

# Clear a target disk with data partitions
Clear-Disk -Number 1 –RemoveData

# Clear a disk regardless of whether it contains data or OEM partitions
Clear-Disk -Number 1 -RemoveData –RemoveOEM
 • مقدار دادن اولیه به یک دیسک

یک دیسک جدید و یا دیسکی که تمام اطلاعات آن پاک شده است، در یک حالت ناشناخته قرار گرفته اند که بدین منظور می توان از cmdlet استفاده کرد. برای این کار اولین چیزی که مورد نیاز است تا انجام دهید، این است که بر اساس ارقام و اعدادی که بر روی دیسک درج شده است، اقدام به مقدار دادن به دیسک مورد نظر خود کنید. به منظور انجام این کار می توانید دستور زیر را در پاورشل ویندوز تایپ کنید و سپس آن را به مرحله اجرا برسانید:

Initialize-Disk -Number 2

با وارد نمودن دستور بالا، به طور پیش فرض تمامی دیسک ها تبدیل به جداول پارتیشن ( GPT) خواهند شد. تنها در صورتی این اتفاق نخواهد افتاد که به طور صریح و کاملا مستقیم چیزی به عنوان پیش فرض به سرور داده شده باشد. برای انجام اولیه سازی دیسک و دادن مقادیری به عنوان Master Boot Record (MBR) می توان از پارامتری به نام ‑PartitionStyle بهره برد. دستور زیر به خوبی مصداق جملات بالا می باشد:

Initialize-Disk 4 –PartitionStyle MBR

دستور Initialize-Disk

اگر دیسک مورد استفاده شما اخیرا بر روی سرور قرار گرفته شده باشد، حالت آن به صورت پارتیشن خام می باشد. برای مقدار دهی و شروع دوباره این دیسک ها با استفاده از دستوری که در ادامه آورده خواهد شد، به راحتی می توانید آن را به انجام برسانید:

Get-Disk | Where-Object PartitionStyle –Eq 'RAW' | Initialize-Disk

تصویر ذیل نیز به خود نشان دهنده دستورات فوق می باشد:

دستور Initialize-Disk در powershell

 • ایجاد پارتیشن و برچسب

یک پارتیشن بلوکی از داده های مختلف بر روی دیسک می باشد که برای ایجاد آن می توان cmdlet New-Partition می توان استفاده نمود. برای اجرای این دستور می توانید از دو کلید AssignDriveLetter و ‑UseMaximumSize بهره ببرید. با استفاده از این دو کلید به راحتی می توانید حروف در دسترس و مجاز را با حداکثر اندازه موجود در دیسک اجرا کنید. دستور زیر را برای ایجاد پارتیشن می توانید در ویندوز پاورشل وارد نمایید:

New-Partition –DiskNumber 3 -AssignDriveLetter –UseMaximumSize

با دیدن تصویر زیر می توانید ایجاد پارتیشن در محیط پاورشل را به خوبی درک نمایید:

دستور ایجاد پاتریشن در پاورشل

بعد از اینکه دیسک ها را تقسیم بندی کردید، می توانید شروع به لیست کردن آن ها کنید تا وضعیت فعلی را ببینید:

# Listing partitions on specific disks
Get-Partition –DiskNumber 0,2,3
 • حذف یک پارتیشن

به منظور حذف نمودن یک پارتیشن بر روی هر دیسک، می توانید آن را با شماره هر دیسک مخصوص هدف قرار دهید و پس از این فرآیند، آن را به دستور cmdlet remove-Partition متصل نمایید. دستور و تصویری که در ادامه آورده خواهند شد، به خوبی حذف یک پارتیشن را نشان خواهند داد:

حذف یک پاتریشن با powershell

# Delete a partition
Get-Partition –DiskNumber 2,3 | Remove-Partition -Confirm:$false

دستورات پاورشل برای کار با هارد دیسک از جمله مواردی است که دارای گسترگی های بسیاری است. به همین علت هز کدام از این دستورات نکاتی را با خود به همراه دارند که برای کاربران حرفه ای ویندوز الزامی است تا آموزش آن را فرا بگیرند و به کارهای خود نهایت سرعت عمل را ببخشند.

جمع بندی

دستورات پاورشل به علت گستردگی که دارند، دارای کاربردهای بسیاری می باشند. به همین علت می توان آن ها را به بخش های مختلفی تعمیم داد و نهایت بهره را از آن ها برد. دستورات پاورشل برای کار با هارد دیسک پیچیدگی های خاص خودشان را دارند اما چیزهایی می باشند که در سرورهای کامپیوتری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و می توان از آن ها برای داشتن یک کار راحت و داشتن سرعت بیشتر در به نتیجه رساندن کارها بهره برد.

پاورشل یک موتور خودکار و قدرتمند است که در آینده ای نه چندان دور می تواند جایگزین کمپانی سازنده خود یعنی مایکروسافت شود. به همین علت فرا گرفتن این دستورات و به طور کلی آموزش دیدن پاورشل می تواند برای کاربرانی که به طور حرفه ای در ویندوز و یا زمینه های مرتبطی همچون IT در حال فعالیت هستند، کمک کننده و مفید باشد و با تسلط کامل بر روی این دستورات موجود، کارهای کامپیوتری خود را بدون هیچ گونه مشکلی به پیش ببرند.

سوالات متداول

سوالات رایجی در مورد دستورات پاورشل برای کار با هارد دیسک وجود دارند، که دانستن جواب های آن ها جزو نیازهای هر کاربری می تواند باشد. به همین علت در ادامه به بررسی برخی از این سوال های متداول خواهیم پرداخت.

1. در صورتی که نمی توان اطلاعات موجود در هارد دیسک ها را بازیابی نمود، از چه کاری می توان بهره برد؟

اگر می خواهید که اطلاعات موجود در هارد دیسک ها را برای خود داشته باشید و بودن آن ها امری ضروری است، می توانید قبل از اقدام به پاک کردن اطلاعات موجود از دیسک خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

2. به منظور مشخص نمودن اندازه دیسک و حروف درایو از چه دستوری استفاده می شود؟

دستوری که می توان دو مورد ذکرشده را مشخص نمود، اسکریپت زیر می باشد:

New-Partition –DiskNumber 4 -Size 150gb -DriveLetter h

3. به منظور در دسترس بودن پارتیشن ها در File Explorer چه کاری باید انجام داد؟

برای در دسترس دادن پارتیشن های ایجاد شده در File Explorer باید برچسب های جدیدی را با فرمتی همچون NTFS ایجاد کنید که سیستم عامل بتواند آن را متوجه شود.

4. چه دستوری برای در دسترس قرار دادن پارتیشن های ایجادشده در File Explorer باید در محیط پاورشل وارد شود؟

برای اینکه پارتیشن های ایجاد شده بتوانند در دسترس File Explorer قرار بگیرند باید اسکریپت زیر را در پاورشل ویندوز وارد کنید:

# List all volumes

Get-Volume 
# Format volumes with NTFS
Format-Volume -DriveLetter F,H -FileSystem NTFS -Confirm:$false
 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.