cdn رایگان ایران

CDN یا شبکه توزیع محتوای رایگان پارس پک

CDN رایگان پارس پک، امروزه وب سایت ها تبدیل به یک راه اصلی جهت نمایش و ارائه اطلاعات و همچنین فروش کالاها و خدمات به مشتری ها شده است و سرعت لود وب سایت بیشتر از هر زمان دیگری مورد اهمیت قرار گرفته است که این اهمیت مخصوصا از زمانی که گوگل سرعت لود وب سایت را عاملی مهم در بالا بردن رنک وب سایت قلمداد کرد بیشتر شده است. از این رو عوال بسیار زیادی وجود دارند که در سرعت لود وب سایت تاثیرگزار هستند و بدانید که هرچه میزان سرعت لود وب سایت کمتر باشد وب سایت با سرعت بیشتری بارگزاری و نمایش داده میشود.

تشابه شبکه توزیع محتوا پارس پک با Cloudflare

اهمیت این موضوع در پارس پک کم شباهت با اهمیت موضوع " گواهینامه های امنیتی " نیست که به دلیل بالابودن اهمیت این مهم، پارس پک اقدام به ارائه گواهینامه های امنیتی رایگان کرده است. در نظر پارس پک سرویس CDN هم به همان اندازه مهم است و در کاهش سرعت لود وب سایت بسیارتاثیر گزار است از این رو پارس پک به فکر ارائه سرویسی که کاملا ساخته دست خودش باشد و بتواند به صورت رایگان در اختیار کاربرانش قرار دهد افتاد. سرویس CDN پارس پک که مشابه با نسخه ی خارجی خودش Cloudflare است به صورت رایگان و فقط با طی کردن چند مرحله و وارد کردن نامه دامنه فعال میشود.

در این سرویس امکان وارد کردن نام دامنه ای که مایل به تهیه سرویس CDN برای آن هستید وجود دارد و همینطور میتوانید تنظیم نمایید که چه اطلاعاتی در وب سایت شما نظیر ( کدهای HTML – CSS- جاوا اسکریپت و..) ظرف چه مدتی یکبار از سرور اصلی بر روی سرور های cdn کش شوند.

نحوه کارکرد سرویس CDN پارس پک :

در پنل CDN در پروفایل کاربری پارس پک امکان تعریف کردن اینکه چه اطلاعاتی چه مدتی یکبار توسط سرور های سی دی ان از سرور اصلی کش گردند وجود دارد. به این صورت هست که نام دامنه را وارد می نمایید تنظیمات را اعمال میکنید و به شما دو نام سرور ارائه میگردد. این نام سرور ها در حقیقت ان اس های سرور های cdn هستند. که از این به بعد اگر کاربری فارغ از محدوده جغرافیای اش درخواست بازدید وب سایت شما رو بدهد و در آدرس بار مرورگر خود نام وب سایت شما را وارد کند، وب سایت شما به جای اینکه به سرور اصلی که فایل های وب سایت بر روی آن بارگزاری شده است متصل گردد و اقدام به لود فایل های وب سایت کند، به نزدیکترین سرور cdn به کاربر متصل میگردد و آخرین اطلاعات کش شده از سرور را لود و به کاربر نمایش میدهد.

مزایا استفاده از CDN پارس پک

استفاده از سرویس CDN علاوه بر افزایش سرعت وب سایت باعث افزایش امنیت وب سایت و جلوگیری از هک شدن و اتک هم می شود. با این راه کار که بر روی دامنه شما آی پی و ان اس های سرور های سی دی ان ست شده است و خبری و اطلاعی از سرور اصلی شما که اطلاعات وب سایت بر روی آن بارگزاری شده است وجود ندارد، از این رو سرویس مناسبی جهت افزایش امنیت هم به شمار میرود. برای همین اگر اتکی بر روی وب سایت صورت بگیرد اتفاقی برای سرور اصلی شما نمی افتد.

آموزش سفارش و فعالسازی سرویس CDN پارس پک

از قدم اول که وارد نمون دامنه و دریافت نام سرور هاست تا قدم نهایی که cdn بر روی وب سایت شما فعال گردد و تنظیمات صورت بگیرد را قدم به قدم مطابق با تصاویر و نوشته هازیر دنبال بفرمایید تا موفق به ثبت و فعالسازی سرویس cdn شوید.

1. در قدم اول مطابق با تصویر زیر از داخل پروفایل کاربری پارس پک و از نوار منوی آبی رنگ گزینه ی “ CDN “ را انتخاب و کلیک بفرمایید.

انتخاب CDN
2. تصویری مطابق با تصویر زیر برای شما نمایش داده میشود:

اضافه کردن سایت
افزودن وب سایت

بر روی لینک آبی رنگ " افزودن وب سایت " کلیک بفرمایید همینطور میتوانید جهت مشاهده لیست دامنه هایی که برای آنها سرویس cdn تهیه نموده اید بر روی لینک آبی رنگ " لیست سایت ها " کلیک بفرمایید. با کلیک بر روی گزینه ی افزودن سایت با تصویری مشابه با تصویر زیر رو به رو میشوید:

وارد کرد آدرس سایت

نام وب سایت خود را وارد بفرمایید و سایر گزینه ها که به صورت پیش فرض پر شده است را تغییر ندهید و سپس بر روی گزینه " مرحله بعد " کلیک بفرمایید.

فعال سازی name server

3. بعد ازورود دامنه و فعالسازی آن، نام سرور ها مطابق با تصویر زیر به شما ارائه می گردد.

فعال سازی name server
در مستطیل سبز رنگ نام سرور های اعلامی سرویس CDN است و در کادر قرمز رنگ امکان ایجاد رکورد DNS جدید است. که در صورت نیاز میتوانید رکورد دی ان اس جدیدی اضافه بفرمایید.

4. بعد از ست شدن نام سرور ها و فعال شدن دامنه با منویی مشابه در تصویر زیر رو به رو می شویم که به تفصیل در ادامه راجع به آنها صحبت خواهیم کرد.

منو cdn
در آیکون اول که با نام " وضعیت " است وضعیت کلی دامنه و ست شدن و فعال بودن نام سرور ها بر روی آن را ملاحظه و مشاهده خواهیم کرد. در آیکون دوم که " مدیریت کش " است مشابه با تصویر زیر امکان مدیریت کش، مدت زمان آن و همچنین نوع کشی که اعمال میگردد وجود دارد. نکته : همینطور جهت دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی بر روی فلش کوچک پایین صفحه سمت راست کلیک بفرمایید.

مدیریت کش

انواع وضعیت کش

در تصویر بالا در قسمت وضعیت با 5 وضعیت کش کردن اطلاعات رو به رو هستیم. در ادامه به تعریف هر یک میپردازیم. متناسب با نوع نیازمان و طراحی CDN انتخاب مابین وضعیت ها صورت میگیرد.

 • No Cdn: درخواست‌ها مستقیما از طریق وب سرور اصلی پاسخ داده خواهند شد و CDN به کلی غیر فعال می‌گردد
 • No Caching: درخواست‌ها از طریق سرور CDN پاسخ داده شده اما کلیه درخواست‌ها از سرور اصلی پروکسی می‌شوند.
 • Static: تنها فایل‌های Static مانند CSS و JS و تصاویر از روی CDN بارگزاری می‌شود و باقی فایل‌ها مانند “PHP “ سعی می‌شود از روی سرور اصلی بارگزاری شوند.
 • Smart: این روش علاوه بر فایل‌های Static سعی می‌کند فایل‌هایی مانند PHP را که بین کاربران مختلف مشترک نیست را نیز کش کند.
 • Always: مستقل از اینکه فایل چه باشد حتما آن را کش می‌کند و همیشه سعی دارد فایل‌ها را از روی CDN به کاربر نشان دهد و مراجعات به هاست اصلی را کاهش شدید بدهد. البته این روش تنها برای سایت‌هایی که محتویات غیرپویا دارند قابل استفاده است.

5. در آیکون سوم " شتابدهی " با تصویر زیر رو به رو می شویم. امکان تعریف کردن اینکه چه کدهایی برای چه ان اس رکوردهایی کش فعال داشته باشد یا غیرفعال.

نکته : همینطور جهت دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی بر روی فلش کوچک پایین صفحه سمت راست کلیک بفرمایید.

شتابدهی

نکته : همینطور جهت دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی بر روی فلش کوچک پایین صفحه سمت راست کلیک بفرمایید.

بخش فایروال و امنیت

6. در آیکون چهارم که " فایروال و امنیت " است امکان تعریف نمودن رول و قانون جدید مشابه با تصویر زیر وجود دارد. در این قسمت اگر گواهینامه امنیتی از قبل داشته باشید از ستون سمت راست امکان بارگزاری آن و فعال نمودن آن وجود دارد .

فایروال و امنیت

7. در آیکون " قواعد انعطاف " امکان تعریف کردن قانون جدیدی وجود دارد. مشابه با تصویر زیر:

قواعد و انعطاف

با کلیک بر روی دکمه ی " افزودن قانون جدید " امکان تعریف کردن قانون های زیر وجود دارد. نکته : همینطور جهت دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی بر روی فلش کوچک پایین صفحه سمت راست کلیک بفرمایید.

افزودن قانون جدید

نکته : همینطور جهت دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی بر روی فلش کوچک پایین صفحه سمت راست کلیک بفرمایید

8. در آیکون " آمار و نمودار ها " مطابق با تصویر از قسمت " بازه ها زمانی " میتوان بازه ای از روزهای گذشته را جهت دریافت نمودار انتخاب کرد.

امار و نمودار

همینطور از ستون سمت راست نموداری را که مایل دریافتش هستید را انتخاب بفرمایید برای مثال مایل به دریافت نمودار پهنای باند در طی یک هفته ی گذشته هستید و یا حتی با انتخاب گزینه ی " زمان دلخواه " از " بازه زمانی " میتوانید بازه ی زمانی دلخواهی را وارد بفرمایید.

گزارشات

9. در آیکون " گزارشات " امکان دریافت گزارش بر اساس ستون سمت راست مطابق با تصویر زیر است:

گزارشات

تنظیمات DNS

10. در آیکون آخر " تنظیمات DNS " امکان تعریف نمودن رکورد های DNS همینطور تعریف دی ان اس رکورد اختصاصی وجود دارد.

تنظیمات DNS

 • 10.1: ایجاد " Zone "
 • 10.2: افزودن رکورد جدید
 • 10.3: مشاهده رکوردها

در ادامه به توضیح هر یک پرداخته خواهد شد.

ساخت و ایجاد Zone

مطابق با تصویر زیر در این صفحه با وارد کردن آی پی و نام دامنه امکان ایجاد یک zone وجود دارد.

ایجاد zone

افزودن رکورد جدید

مطابق با تصویر زیر امکان افزودن رکورد جدید به زون های موجود و یا زونی که ایجاد کرده ایم وجود دارد.
افزودن رکورد جدید
مشاهده رکوردها

مطابق با تصویر زیر در صورت مشخص نمودن زون مورد نظر، امکان مشاهده تمامی رکوردهای ایجاد شده در آن وجود دارد.

نمایش رکورد

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.