آموزش نصب webim در لینوکس

نصب وبیم در اوبنتو ۲۰٫۰۴

Webim یک صفحه کنترل مدرن به حساب می‌آید که این امکان را به شما می‌دهد تا سرور لینوکس خود را با استفاده از یک رابط مبتنی بر مرورگر به خوبی مدیریت کنید. webim کاربردهای بسیار زیادی دارد و با یادگیری آن می‌توان کارهای بسیاری را رو به جلو هدایت کرد. از این موارد می‌توان به گزینه‌هایی همچون مدیریت کردن حساب کاربری، پیکربندی نمودن تنظیمات DNS و تغییر تنظیمات بسته‌های رایج اشاره کرد. در این آموزش می‌توانید webim خود را بر روی سرور نصب کنید و برای پیکربندی کردن آن آماده شوید. همچنین برای ایمن سازی بیشتر آن از یک گواهی امنیتی معتبر از Let’s Encrypt بهره می‌برد. پس از آن می‌توانید از این خط فرمان برای اضافه نمودن حساب‌های کاربری جدید استفاده کنید و تمامی بسته‌هایی که در داشبورد موجود هستند را بر روی سرور مربوطه خود به روز رسانی کنید.

برای نصب webim در اوبنتو 20.04 به این پیش نیازها احتیاج دارید

برای اینکه بتوانید به راحتی نصب webim در اوبنتو 20.04 را انجام دهید، نیاز به تهیه و برخورداری از برخی پیش نیازها وجود دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • یک سرور اوبنتو 20.04: این سرور اوبنتویی که شما تهیه می‌کنید باید یک کاربر غیر روت (non-root) داشته باشد که این کاربر از امتیازات sudo برخوردار است. همچنین این کاربر به وسیله UFW firewall پیکربندی شده است.
 • Apache نمونه دیگری از پیش نیازهای موجود است که اگر این آموزش را دنبال کنید می‌توانید با نحوه نصب آن در اوبنتو 20.04 آشنا شوید. همچنین در رابطه با این موضوع باید بتوانید یک هاست مجازی را پیکربندی کنید.
 • داشتن نام کاملی از دامنه واجد شرایط (FQDN)، به همراه یک DNS که با اشاره به ضبط آی پی شما کارکرد دارد.

مراحل نصب webim در اوبنتو 20.04

برای اینکه بتوانید با موفقیت نصب webim در اوبنتو 20.04 را پشت سر بگذارید، باید سه مرحله مجزا را طی کنید. دستوراتی که در این مرحله وجود دارند، پیچیدگی‌های خاص خودشان را دارند ولی با کمی دقت می‌توان تمامی مفاهیم موجود را درک کرد و به سمت اجرای آن پیش رفت.

با مرحله یک، نصب webim، آشنا شوید

برای اینکه بتوانید نصب webim را شروع کنید، باید مخزن آن را اضافه کنید. این کار برای آن است تا بتوان این دستور را با استفاده مدیریت بسته نصب و به روزرسانی کرد. برای این کار نیاز است تا مخزن مورد نظر را به پرونده /etc/apt/sources.list اضافه کنید. سپس پرونده را در ویرایشگر مد نظر خودتان باز کنید به عنوان مثال در این آموزش از ادیتور nano استفاده می‌کنیم. دستوری که باید وارد کنید به صورت زیر می‌باشد:

sudo nano /etc/apt/sources.list

سپس خطی که در ادامه خواهید دید را به قسمت زیر فایل اضافه کنید تا مخزن جدید اضافه شود.

بعد از کاری که باید انجام دهید این است که فایل مربوطه را ذخیره کنید و سپس از ویرایشگرتان خارج شوید. اگر از ویرایشگر نانو برای این کار استفاده کردید، با فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL + X > Y و سپس Enter می توانید آن را ببندید.

افزودن Webmin PGP

کاری که در مرحله بعد باید انجام دهید این است که کلید Webmin PGP را نیز اضافه کنید. این کار به این دلیل انجام می‌شود تا سیستم شما به مخزن جدیدتان اعتماد کند. برای اضافه کردن نیاز است تا بسته gnupg1 که در بین ابزارهای GNU قرار گرفته شده را نصب کنید. این بسته از قابلیت برقراری ارتباط و ذخیره کردن برخوردار است.

اگر به تازگی این کار را انجام نداده اید، باید فهرست بسته سرور خود را به روز کنید. پس دستور زیر را وارد کنید:

sudo apt update

پس از آن ، کلید Webmin PGP را با wget دانلود کنید و آن را به لیست کلیدهای سیستم خود اضافه کنید. مانند آنچه در دستور زیر می‌بینید:

wget -q -O- http://www.webmin.com/jcameron-key.asc | sudo apt-key add

در مرحله بعدی ، لیست بسته ها را دوباره به روز رسانی کنید تا مخزن webmin دوباره قابل اعتماد باشد:

sudo apt update

بعد از وارد کردن دستور بالا برای اینکه عملیات تکمیل نصب webmin انجام شود، دستور زیر را باید در محیط اوبنتو 20.04 وارد کنید:

sudo apt install webmin

پس از اتمام نصب ، خروجی زیر ظاهر می شود: برای اینکه بتوان به webmin امنیت بالایی را بخشید، می‌توان از گواهی معتبر بهره برد.

مرحله دوم را با اضافه کردن یک گواهی معتبر با رمز گذاری let شروع کنید

Webmin برای موارد مختلفی پیکربندی شده است که نمونه مهمی از آن‌ها استفاده از HTTPS می‌باشد. مشکلی که در رابطه با این دستور وجود دارد این است که تنها یک گواهی امضانشده و غیر قابل اعتماد را دارد. از این رو باید آن را با یک گواهی معتبر جایگزین کنیم که Let’s Encrypt گزینه مناسبی می باشد.

برای اینکار باید آدرس https://your_domain:10000 را در وب بروسر خود مکان یابی کنیم. در این بخش عبارت your_domain باید جایگزین دامنه خود با آدرس آی پی مورد نظر کنید. به شما یک صفحه ورود به سیستم نشان داده می شود. ضمن تحقق پیش نیازهای این آموزش ، با کاربر غیر روت که ایجاد کرده اید وارد سیستم شوید.

داشبورد Webmin

پس از ورود به سیستم ، اولین صفحه ای که مشاهده خواهید کرد داشبورد Webmin است. قبل از استفاده از یک گواهی معتبر، باید نام میزبان سرور را تنظیم کنید. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است ، به دنبال قسمت نام میزبان System رفته و سپس روی پیوند سمت راست کلیک کنید:

webmin dashboard box

این کار شما را به صفحه Hostname و DNS Client هدایت می کند. سپس باید قسمت نام میزبان را پیدا کنید و نام دامنه کاملاً واجد شرایط خود را وارد این قسمت کنید. سپس بر روی دکمه ذخیره در پایین صفحه کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شود.

پس از تنظیم نام میزبان خود کاری که باید انجام دهید این است که بر روی منوی کشویی Webmin در نوار پیمایش در سمت چپ کلیک کنید و سپس Webmin Configuration را انتخاب نمایید. از صفحه پیکربندی Webmin ، SSL Encryption را از لیست نمادها انتخاب کنید ، و سپس روی برگه Let’s Encrypt کلیک کنید. صفحه نمایشی مانند شکل زیر را مشاهده خواهید کرد:

webmin ssl encryption

در این صفحه، به Webmin دستور می‌دهید که چگونه گواهینامه خود را بدست آورد و تمدید کند. اجازه دهید گواهینامه های رمزگذاری شده پس از 3 ماه منقضی شوند ، اما می توانید به Webmin دستور دهید که به طور خودکار سعی کند هر ماه مجوز رمزگذاری Letry Encrypt را تمدید کند. همچنین اجازه دهید که Encrypt یک فایل تأیید را بر روی سرور جستجو کند ، بنابراین ما Webmin را پیکربندی می کنیم تا پرونده تأیید را درون پوشه / var / www / your_domain قرار دهیم ، این پوشه ای است که وب سرور Apache که پیکربندی کرده اید در پیش نیازها استفاده می کند.

برای تنظیم گواهینامه خود این مراحل را دنبال کنید:

 • نام های هاست را برای گواهی با استفاده از FQDN خود پر کنید.
 • برای root directory وب سایت که برای اعتبار سنجی استفاده می‌شود، دکمه Other Directory را انتخاب کرده و document root وب سایت خود را وارد کنید. با فرض اینکه شما آموزش مقدماتی Apache را دنبال کرده باشید این خواهد بود: / var / www / your_domain.
 • برای ماه هایی که بین بخش تجدید خودکار قرار دارند ، با وارد کردن 1 در جعبه ورودی ، گزینه Only renew دستی را انتخاب کنید و دکمه رادیویی را در سمت چپ کادر ورودی انتخاب نمایید. روی دکمه درخواست گواهی کلیک کنید. بعد از چند لحظه ، صفحه تأیید را مشاهده خواهید کرد.

برای استفاده از گواهینامه جدید ، روی دکمه بازگشت به webmin پیکربندی در صفحه تأیید کلیک کنید. از آن صفحه ، به پایین بروید و بر روی دکمه Restart Webmin کلیک کنید. حدود 30 ثانیه صبر کنید و سپس صفحه را دوباره دانلود کنید و دوباره وارد سیستم شوید. اکنون مرورگر شما باید نشان دهد که گواهی معتبر است.

در مرحله سوم از webmin استفاده کنید

با تمامی دستوراتی که در دو مرحله قبل اجرا کردید، می‌توانید به سمت تنظیم یک نمونه کار امن بروید. برای آن ها که بتوانید از آن نهایت استفاده را با رعایت استانداردهای موجود در آن ببرید، در ادامه نیز همراه باشید.

یک webmin می‌تواند ماژول‌های مختلف و زیادی را به خود اختصاص دهد که قابلیت کنترل کردن همه چیز، از BIND DNS Server تا اضافه کردن کاربران به سیستم را دارد. بیایید به نحوه ایجاد یک کاربر جدید بپردازیم و سپس نحوه به روزرسانی بسته های سیستم خود را با استفاده از Webmin بررسی کنیم.

مدیریت کاربران و گروه ها

حال بیایید نحوه مدیریت کاربران و گروه های موجود در سرور شما را بررسی کنیم.

برای این کار در ابتدا بر روی منوی System dropdown در نوار کناری سمت چپ کلیک کرده و سپس روی لینک Users and Groups کلیک کنید. از اینجا می توانید کاربران و گروه ها را اضافه و یا مدیریت کنید. بیایید کاربر جدیدی را تحت عنوان " deploy" ایجاد کنیم که می توانید از آن برای میزبانی برنامه های وب استفاده کنید. هنگام ایجاد کاربر ، می توانید گزینه هایی را برای انقضاء رمز عبور، پوسته کاربر و اینکه آیا آنها به فهرست خانه مجاز هستند ، تعیین کنید.

افزودن کاربر

برای افزودن کاربر ، روی ایجاد یک کاربر جدید ، که در بالای جدول کاربران قرار دارد ، کلیک کنید. این صفحه ایجاد کاربر را نمایش می دهد ، در آنجا می توانید نام کاربری، رمز عبور، گروه‌ها و گزینه‌های دیگر را تهیه کنید. برای ایجاد کاربر این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • نام کاربری را با deploy پر کنید.
 • برای شناسه کاربر، خودکار را انتخاب کنید.
 • نام واقعی را با نام توصیفی مانند کاربر deploy وارد کنید.
 • برای فهرست اصلی ، Automatic را انتخاب کنید.
 • برای Shell ، از لیست کشویی گزینه / bin / bash را انتخاب کنید.
 • برای گذرواژه ، Normal Password را انتخاب کرده و پسورد مورد نظر خود را تایپ کنید.
 • به گروه اولیه پرش کنید و گروه جدید با همان نام کاربری را انتخاب کنید.
 • برای Secondary Group ، sudo را از لیست همه گروه ها انتخاب کنید. این باید به طور خودکار به لیست گروه ها اضافه شود ، اما اگر این گزینه ای نیست، دکمه -> را فشار دهید تا آن را اضافه کنید. پس از انجام انتخاب‌های مورد نظر ، گزینه ایجاد را فشار دهید. به این ترتیب کاربر deploy را در دستورات کوتاه ایجاد خواهد کرد.

در مرحله بعدی ، بیایید ببینیم که چگونه به روزرسانی های سیستم ما نصب می‌شوند.

به روزرسانی بسته ها

Webmin به شما امکان می دهد تا تمام بسته های خود را از طریق رابط کاربری آن به روز کنید. برای به روزرسانی همه بسته های خود ، ابتدا بر روی دکمه Dashboard در بالای نوار کناری سمت چپ کلیک کرده و سپس در آن قسمت Update Package را پیدا کنید. اگر به روزرسانی هایی برای شما موجود است ، پیوندی را مشاهده می کنید که تعداد به روزرسانی های موجود را بیان می کند.

برای شروع به روزرسانی ، روی این پیوند کلیک کنید ، و سپس گزینه های Update packes را بزنید ممکن است از شما خواسته شود که راه اندازی مجدد سرور را انجام دهید ، که می توانید از طریق رابط Webmin نیز انجام دهید.

نصب webim در اوبنتو 20.04 می‌تواند قابلیت‌های فراوانی را در اختیار شما قرار دهد که نمونه مهمی از آن‌ها کارهای مدیریتی هستند که توسط یک رابط مبتنی بر مرورگر انجام می شوند.

نتیجه

اکنون یک نمونه کار امن از Webmin دارید و از رابط کاربری برای ایجاد یک کاربر و به روزرسانی بسته ها استفاده کرده اید. Webmin به شما امکان دسترسی به موارد زیادی را می دهد که به طور معمول باید از طریق کنسول به آنها دسترسی پیدا کنید که تمامی آن‌ها را با استفاده از روشی بصری سازماندهی می کند. به عنوان مثال ، در صورت نصب Apache ، می توانید زبانه پیکربندی آن را در زیر سرورها ، و سپس Apache پیدا کنید.

سوالات متداول

سوالات متداولی را می‌توانید در رابطه با نصب webim در اوبنتو 20.04 مشاهده کنید که برای درک بیشتر شما به چند نمونه از آن ها خواهیم پرداخت.

1. Webmin چه امکانی را در اختیار شما قرار می‌دهد؟

دستور webmin این اجازه را به شما می‌دهد تا بتوانید تمام بسته های خود را از طریق رابط کاربری آن به روز کنید.

2. برای به روزرسانی تمامی بسته‌ها از چه روشی استفاده می‌کنیم؟

برای به روزرسانی تمامی بسته ها ابتدا بر روی دکمه Dashboard در بالای نوار کناری سمت چپ کلیک کرده و سپس در آن قسمت Update Package را پیدا کنید.

3. دلیل اضافه کردن webmin PGP چه چیزی است؟

این کار به این دلیل انجام می‌شود تا سیستم شما به مخزن جدیدتان اعتماد کند.

4. برای خارج شدن از ویرایشگر نانو از چه کلیدهای ترکیبی‌ای باید استفاده کرد؟

اگر از ویرایشگر نانو برای این کار استفاده کردید، با فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL + X > Y و سپس Enter می توانید آن را ببندید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  راهنمای خرید سرور مجازی

  خرید سرور مجازی می‌تواند برای افرادی که صاحب یک سایت در حال رشد هستند و همزمان با افزایش کاربران و محتواهای تولیدی با کاهش آپتایم و کندی سایت مواجه می...

  سرور مجازی کالی چیست؟

  سرور مجازی کالی یک VPS می‌باشد که با سیستم عامل کالی لینوکس سازگاری داشته باشد. در واقع کالی یک توزیع از لینوکس و مبتنی بر دبیان است که برای هم برای ا...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.