سرور مجازی اندروید چیست؟

همه چیز درمورد سرور مجازی اندروید و بهترین شبیه سازها

سرور مجازی اندروید برای توسعه دهندگانی که با نصب و ویرایش برنامه‌های سنگین اندروید سر و کار دارند و یا گیمرهایی که می‌خواهند در سیستم‌هایی با سرعت بالا و در نمایشگرهای بزرگ با استفاده از ماوس و کیبورد بازی کنند، محبوب می‌باشد. یک سرور مجازی اندروید بیشتر از هر چیزی به RAM بالایی نیاز دارد.

در این نوشته سعی داریم به طور کامل روند شکل گیری و منابع مورد نیاز برای یک سرور مجازی اندروید را شرح دهیم، برای همین در ابتدا تعاریفی از جمله تعریف سرور مجازی، سرور مجازی اندروید و شبیه ساز اندروید را ارائه خواهیم داد و در ادامه هم روند تشکیل سرور مجازی اندروید را در سیستم عامل لینوکس و ویندوز بیان می‌کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی بخشی از یک سرور فیزیکی است که به وسیله مجازی‌ساز VM جدا شده و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در اصل کار مجازی‌ساز تقسیم سرور به واحدهای جداگانه‌ای است بطوریکه این واحدها به هیچ وجه تاثیری روی هم نداشته باشند. در سرور مجازی هسته پردازنده به صورت اشتراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و حالا اگر یکی از VPSها ترافیک بالا و غیرمنتظره‌ای دریافت کند، مسئولیت ماشین‌ مجازی‌ساز این است که برای هر سرور پردازنده‌ای اختصاص دهد تا اطمینان حاصل شود که ترافیک یک سرور بر سرورهای دیگر تأثیر نمی‌گذارد.

اغلب  سیستم عامل‌های ویندوز یا لینوکس بر سرورهای مجازی با توجه به نیاز کاربر نصب می‌گردد، بطوریکه در سرورهای مجازی ویندوزی دسترسی یوزر Administrator با پروتکل Remote Desktop خواهد بود و در لینوکس دسترسی یوزر Root از پروتکل‌های SSH امکان پذیر است.

سرور مجازی ویندوز دارای محیطی گرافیکی می‌باشد، البته اگر شما بخواهید می توانید سرورتان را با Command Line و بدون محیط گرافیکی تحویل بگیرید. سرور لینوکس با source code قابل ویرایش و ساختار برنامه کاملاً شفاف است. بنابراین سرورهای مجازی لینوکس برای شرکت‌هایی که به محیط میزبانی قابل اعتماد و کنترل محور نیاز دارند ایده آل می‌باشد.

انتخاب سیستم عاملِ سرور مجازی اندروید اهمیت زیادی دارد، زیرا گاهی نوع شبیه سازهای اندرویدی که بر این دو سیستم عامل قابل نصب هستند متفاوت می‌باشد.

سرور مجازی اندروید چیست؟

سرور مجازی اندروید

سرور مجازی اندروید

ممکن است توسعه دهندگان اندروید بخواهند برنامه‌ی خود را قبل از نهایی شدن آزمایش کنند یا گیمرها بخواهند از ماوس و کیبورد هنگام بازی‌ استفاده کنند. در هر صورت شبیه سازی فضای اندروید در کامپیوتر به سادگی امکان پذیر می‌باشد. ویندوز اجازه می‌دهد از برنامه اصلی اندروید در ویندوز 11 استفاده کنید و در لینوکس هم این امر امکان‌پذیر است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

سرور مجازی اندورید به کمک ماشین مجازی اندروید یا شبیه ساز شکل می‌گیرد. اگر پس از تهیه سرور مجازی روی آن شبیه ساز اندروید Android Emulator و دستگاه مجازی اندروید (AVD) Android Virtual Device نصب کنید، می‌توانید فضای اندروید را با قابلیت های متنوع آن، Wear OS و android tv، داشته باشید.

شبیه ساز اندروید یا Android Emulator چیست؟

سرور مجازی اندروید

سرور مجازی اندروید

دلیل استقبال زیاد توسعه دهندگان به کار کردن در فضای اندروید، محبوبیت گسترده آن در بین مردم می‌باشد. گاهی اجرا و تست برنامه های سنگین اندروید بر روی تلفن های هوشمند سخت است و اینجاست که شبیه سازهای اندروید به کمک ما می آیند.

شبیه ساز اندروید یا Android Emulator سیستم عامل اندروید را در یک ماشین مجازی Android Virtual Device (AVD) اجرا می‌کند. به بیان ساده‌تر، دستگاه مجازی اندروید (AVD) به شما امکان می‌دهد تا با تعریف سخت افزار و نرم افزاری که شبیه ساز اندروید شبیه سازی می‌کند، یک دستگاه واقعی را مدل کنید.

شما با نصب شبیه ساز اندروید می‌توانید برنامه‌های خود را در دستگاه‌های مختلف و سطوح API Android بدون نیاز به داشتن گوشی موبایل داشته باشید. Android Emulator تقریباً تمام قابلیت‌های یک دستگاه Android واقعی را به شما ارائه می‌دهد. برخی از شبیه سازهای اندروید بر روی سرور مجازی تحت سیستم عامل های ویندوز یا لینوکس قابل نصب هستند.

8 تا از بهترین شبیه سازهای اندروید برای سرور مجازی اندروید در ویندوز

1. Android Studio

شبیه ساز اندروید Android Studio

android studio

 

Android Studio محیط توسعه یکپارچه IDE رسمی برای سیستم عامل Android گوگل است که بر اساس نرم افزار IntelliJ IDEA JetBrains ساخته شده و به طور خاص برای توسعه اندروید طراحی شده است. این برنامه برای نصب در سرور مجازی ویندوز و لینوکس مناسب می‌باشد. به همین دلیل هم می توان گفت در بین شبیه سازهای اندروید موجود بهترین آن ها Android Studio است.

Android Studio یک ابزار برنامه نویسی هوشمند است که دارای قابلیت های پیشرفته ویرایش کد با تغییرات فراوان مانند ابزارهای جدید طراحی، رابط کاربری بصری، تجزیه و تحلیل عملکرد و... است.

از آنجا که Android Studio محصول می‌باشد، می توانید انتظار پشتیبانی مستقیم از Google را نیز داشته باشید. همچنین این شبیه‌ساز همراه با ماشین مجازی اندروید AVD کار می‌کند به همین دلیل برای توسعه دهندگان بهترین گزینه است؛ زیرا به ویرایشگر کد دسترسی دارند و توسعه دهنده می تواند در AVD از طریق یک رابط کاربری گرافیکی یا Command Line برای تست لایو استفاده کند. همچنین نصب Android Studio بر روی سرور مجازی اندروید نیاز به پردازنده گرافیکی GPU دارد.

2. AVD

AVD یکی از تمیزترین نسخه های شبیه ساز اندروید است که تقریباً تمام قابلیت های یک دستگاه Android واقعی را ارائه می دهد. همانطور که اشاره کردیم AVD با Android Studio همراه است که امکان توسعه برنامه را فراهم می کند. با AVD می توانید تماس ها و پیام های متنی ورودی، سرعت‌های مختلف شبکه، چرخش و سایر حسگرهای سخت افزاری را شبیه سازی کنید یا دستگاه های خارجی را با استفاده از USB برای انتقال دیتا یا اشکال زدایی به آن متصل کنید.

تغییر دادن دستگاه مجازی در Android Studio

شما با تنظیماتی می‌توانید شبیه‌ساز Android Studio را از AVD به ماشین دیگری تغییر دهید. بنابراین با توجه به اینکه AVD به ظرفیت RAM بالایی نیاز دارد اگر کدنویسی‌های سنگینی انجام نمی‌دهید یا نرم‌افزارهای نصبی‌ شما سنگین نیست، بهتر است که AVD را تغییر دهید.

3. بلواستکس Bluestacks

شبیه ساز اندروید Bluestacks

شبیه ساز اندروید بلواستکس Blustacks

 

برنامه Bluestacks App Player به گونه ای طراحی شده که نرم افزارهای اندروید را قادر می سازد که بر روی رایانه های مجهز به سیستم عامل Windows و macOS اجرا شوند. برای نصب Bluestacks باید رَم ویندوز در سرور مجازی اندروید حدود 4 گیگابایت یا بالاتر باشد و اگر بیش از 2 ماشین مجازی داشته باشید، RAM شما باید 8 گیگابایت باشد.

برای اجرای برنامه Bluestacks، سرور مجازی اندروید باید مجهز به پردازنده گرافیکی انویدیا یا AMD باشد. امروزه Bluestacks یکی از شناخته شده ترین برندهای فناوری در صنعت است و به عنوان پلتفرم بازی برتر اندروید برای PCها تبدیل شده است. بد نیست بدانید بیش از 500 میلیون گیمیر در بیش از 200 کشور جهان به Bluestacks اعتماد دارند.

4. LDplayer

شبیه ساز اندروید LDPlayer

شبیه ساز اندروید LDPlayer در سرور مجازی

 

LDPlayer یک شبیه ساز رایگان Android در سرور مجازی تحت سیستم عامل ویندوز است که از همه برنامه های Google Play پشتیبانی کرده و مستقیماً با تعداد زیادی از توسعه دهندگان ارتباط برقرار می کند. به نسخه جدید LDPlayer یک حالت Mini اضافه شده است که به شما امکان می دهد صفحه شبیه ساز را هنگام کار و سرگرمی در سرور مجازی اندروید کوچک کنید.

LD Player از اندروید 5.1 و بالاتر شتیبانی می کند و مانند BlueStacks و Nox Player یا Droid4X به شما تجربه ی بازی با دسترسی راحت به برنامه های تلفن همراه را بر روی صفحه کامپیوتر می دهد.

5. نوکس پلیر NoxPlayer

شبیه ساز اندروید NoxPlayer

 

شبیه ساز اندروید NoxPlayer برای VPS

 

NoxPlayer شبیه ساز عالی اندروید برای انجام بازی های گوشی موبایل در سرور مجازی اندروید تحت نسخه ویندوز می‌باشد. نوکس بر اساس پلتفرم Android 4.4.2 طراحی و با گوگل پلی ادغام شده است، این یک ویژگی جالب است که بسیاری از نرم افزارها آن را ندارند. در NoxPlayer هم شما می توانید با ماوس و کیبورد کامپیوتر بازی کنید.

NoxPlayer با ویندوز 10 سازگار است و در ورژن های 2016 و 2019 به خوبی کار می کند و امکان تنظیم وضوح صفحه نمایش و میزان استفاده از CPU یا RAM را بر اساس عملکرد رایانه برایتان فراهم می کند.

6. Droid4X

شبیه ساز اندروید Droid4X

شبیه ساز اندروید Droid4X

 

Droid4X سبک‌ترین شبیه ساز اندروید برای رایانه های ویندوزی امروز است. Droid4X هم مثل سایر شبیه سازها به کاربران اجازه می دهد از بازی‌ها و برنامه‌های Android در یک صفحه نمایش بزرگ استفاده کنند. مزیت اصلی Droid4X این است که برای کامپیوترهایی با مشخصات سخت افزاری پایین نیز قابل نصب است. به دلیل همین مزیت است که امروزه  Droid 4X به طور فزاینده ای مورد استقبال و استفاده افراد قرار می گیرد.

فرآیند نصب Droid4X بسیار آسان و سریع است و بلافاصله پس از نصب Droid4X در چند ثانیه آموزش سریع برخی از آیکون های برنامه به شما نمایش داده می‌شود، پس از آن می توانید به Google Play دسترسی پیدا کنید و بازی ها و برنامه های موردنظرتان را نصب کنید.

Droid4X نسبتاً سبک، کاربرپسند و رایگان است و می‌تواند جایگزین خوبی برای Bluestacks باشد.

7. واکو Wakuoo

Wakuoo پلتفرمی است که game play هوشمند موبایل بر روی PC را پشتیبانی می‌کند و گفته می‌شود یکی از شبیه سازهای سبک، روان و پایدار در بازار امروز است و با بازی‌های محبوبی مانند Free Fire ، Arena of Valor، Realm of Valo Genshin Impact و... سازگار است. لازم به ذکر است که واکو فقط Android 9 را پشتیبانی می کند.

Wakuoo فناوری پیشرفته و سرعت بالا را با منابع سخت‌افزاری سبک تر از شبیه سازهای دیگر ارائه می‌کند و همین‌طور برای گرافیک OpenGL 3.1 و پایین‌تر مناسب می‌باشد.

8. MEmu

شبیه ساز اندروید MEmu

شبیه سار اندروید سرور مجازی ویندوز MEmu

 

MEmu نامی است که محبوبیت آن در بین شبیه سازهای Android رو به افزایش است. این شبیه ساز سازگاری کامل با پردازنده های انویدیا و AMD سرور GPU دارد. آخرین نسخه آن با 5.0 Lollipop سازگاری دارد و به شما امکان می دهد جدیدترین برنامه ها را بدون پشتیبانی از آخرین نسخه تجربه کنید، اما نسخه‌های قدیمی تر اندروید در MEmu دارای قابلیت‌های بیشتری هستند.

MEmu سنگین نیست و کارایی بالایی دارد، بنابراین می‌تواند جایگزین مناسبی برای دیگر شبیه سازهای اندروید باشد؛ به ویژه وقتی می خواهید همزمان بازی و کار کنید!

4 تا از بهترین شبیه سازهای اندروید برای سرور مجازی اندروید در لینوکس

از آنجایی که شبیه سازهای اختصاصی اندروید برای لینوکس وجود ندارند، شما می توانید برای شبیه سازی اندروید روی لینوکس، پروژه های اندرویدی x86 را نصب کنید و برای این کار ابتدا باید VirtualBox را نصب کنید. 5 تا از بهترین شبیه سازهای اندروید برای سیستم عامل لینوکس عبارتند از:

1. Android-x86

شبیه ساز اندروید Android X86

شبیه ساز اندروید لینوکسی Android-x86

 

Android-x86 یکی از بهترین گزینه‌ها برای اجرای برنامه‌های اندروید در فضای لینوکس است که دارای یک سیستم عامل مستقل اندرویدی می‌باشد. همانطور که از نامش پیداست، Android-x86 معماری x86 را اجرا می‌کند. همینطور شما می توانید آن را بدون نصب و با استفاده از گزینه Live CD اجرا کنید و می توانید تم های اندروید را از فروشگاه Google Play دانلود کنید، چون Android-x86 پشتیبانی کامل از سرویس‌های گوگل را دارد.

ویژگی های کلیدی Android-x86

 • پشتیبانی از Wi-Fi و بلوتوث با رابط کاربری گرافیکی
 • بلوتوث، پشتیبانی از سنسور G
 • پشتیبانی از حافظه داخلی و خارجی
 • پشتیبانی تم از GRUB-EFI
 • شبیه‌ساز ترمینال از پیش نصب شده

اخیراً اولین نسخه پایدار Android-x86 مبتنی بر Android 9.0 ویژگی‌های جدیدی مانند پشتیبانی آزمایشی Vulkan را برای پردازنده‌های گرافیکی جدیدتر اینتل و AMD ارائه داده است.

2. Genymotion

شبیه ساز اندروید Genymotion

 

شبیه ساز اندرویدی Genymotion برای سرور مجازی لینوکس

 

Genymotion رایگان و opensource نیست اما پشتیبانی و امنیت خوبی را به کاربران  ارائه می‌دهد. همچنین برای همه فعالیت ها مانند پشتیبانی از تلفن همراه، وای فای، GPS و کارت SD پشتیبانی داخلی دارد. Genymotion از Android Studio IDE به طور کامل پشتیبانی می‌کند و توسعه دهندگان می توانند از آن برای آزمایش و اشکال زدایی برنامه های اندرویدی خود استفاده کنند.

ویژگی های کلیدی Genymotion

 • Wi-Fi و GPS
 • ضبط دوربین
 • پشتیبانی از Android Studio
 • پیامک و تماس

اگر نمی خواهید نسخه دسکتاپ Genymotion را نصب کنید، می توانید به صورت آنلاین از نسخه تحت وب آن استفاده کنید. استفاده از Genymotion Cloud نیز این امکان را فراهم می کند که بازی ها و برنامه‌های سنگین را بدون دانلود داشته باشید.

3. Bliss OS

شبیه ساز اندروید Bliss OS

شبیه ساز اندروید Bliss OS

 

Bliss OS سرعت و ثبات بالایی برای اجرای برنامه ها دارد و رایگان است، این شبیه ساز امکان تنظیم اندازه برنامه با توجه به صفحه نمایش را در اختیار می گذارد و به عنوان یک ROM سفارشی برای گوشی های Android با unlockable bootloaders در دسترس می‌باشد. بنابراین اگر قصد دارید دستگاه اندرویدی خود را root کنید حتماً آن را در نظر داشته باشید.

ویژگی های کلیدی Bliss OS

 • طراحی زیبا
 • شبکه و Wi-Fi
 • فروشگاه Google Play
 • در دسترس برای موبایل و تبلت

4. Anbox

شبیه ساز اندروید Anbox

شبیه ساز اندروید Anbox برای محیط لینوکس

Anbox محصول Canonical است که معروف ترین و پرطرفدارترین توزیع لینوکس یعنی اوبونتو را پشتیبانی می‌کند. اما خبر بد اینست که از Google Play Store پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین به جای Play Store باید از ابزار ADB برای نصب برنامه استفاده کنید. Anbox دارای یک مدل منحصر به فرد از LXC containers برای جدا کردن کامل سیستم عامل Android از VPS است. در واقع این برنامه یک لایه سازگار با هسته لینوکس ایجاد کرده و برنامه‌های اندروید را در آن باز می‌کند، همچنین به جای اینکه سیستم شبیه سازی داشته باشد، از هسته سرور مجازی اندروید و منابع آن برای ایجاد یک سیستم عامل اندرویدی استفاده می‌کند.

Anbox بیشتر شبیه یک ماشین مجازی VM عمل می کند و باعث می شود کاربران احساس کنند از تلفن هوشمند اندرویدی دستی استفاده می کنند. به همین دلیل Anbox یکی از بهترین شبیه سازهای اندروید برای لینوکس است.

ویژگی های کلیدی Anbox

 • Opensource
 • ایمن و مقیاس پذیر
 • پشتیبانی از فرمت APK
 • دارای نسخه ابری

جمع بندی

سرور مجازی اندروید برای توسعه دهنگان اندروید و گیمرها بسیار کاربردی و محبوب می‌باشد. نصب شبیه سازهای اندروید بر روی سرور مجازی باعث می شود سرعت عملیات مورد نظر شما بالا برود و بتوانید فایل‌هایی با حجم بالا را در آن ذخیره کنید. انواع مختلفی از شبیه سازها برای ویندوز و لینوکس وجود دارد که در مقاله به آنها اشاره کردیم، بهتر است انتخاب شبیه ساز را با توجه به هدف از استفاده ی سرور مجازی اندروید انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر توسعه دهنده هستید بهتر است از android studio استفاده کنید و همانطور که گفتیم می توانید ماشین مجازی آن را از AMD به ماشین دیگری تغییر دهید.

امیدواریم با خواندن این مقاله به جواب سوالاتتان در رابطه با سرور مجازی اندروید و انواع شبیه سازهای اندروید رسیده باشید و بتوانید با دید بازتری دست به انتخاب یک سرور مجازی برای شبیه سازی اندروید بزنید. بلاگ پارس پک جایی است که می توانید دانسته های خود را در زمینه تکنولوژی میزبانی بالا ببرید.

سوالات متداول

1. سرور مجازی اندروید چیست؟

اگر پس از تهیه سرور مجازی روی آن شبیه ساز اندروید Android Emulator و دستگاه مجازی اندروید (AVD) Android Virtual Device نصب کنید، می‌توانید فضای اندروید را با قابلیت های متنوع آن در رایانه شخصی خود، Wear OS و اندروید TV داشته باشید.

2. شبیه ساز اندروید چیست؟

شبیه ساز اندروید یا Android Emulator سیستم عامل اندروید را در یک ماشین مجازی Android Virtual Device (AVD) اجرا می‌کند. شما با نصب شبیه ساز اندروید می‌توانید برنامه‌های خود را در دستگاه‌های مختلف و سطوح API Android بدون نیاز به گوشی موبایل داشته باشید.

3. چند شبیه‌ساز اندروید درسرور مجازی ویندوز

 • Android Studio
 • Bluestacks
 • LDplayer
 • NoxPlayer
 • Droid4X
 • Wakuoo
 • MEmu

4. چند شبیه‌ساز اندروید در سرور مجازی لینوکس

 • Android-x86
 • Genymotion
 • Bliss OS
 • Anbox

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.