هاست سئو چیست و چه مزایایی برای کسب‌وکارها دارد؟

Avatar
نویسنده: سانیا عبدی‌پور
چهارشنبه 16 بهمن 1398
مطالعه: ۱۲ دقیقه ۰ نظر ۱۳۲۴ بازدید

هاست سئو چیست؟ کسب‌وکارهایی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کنند، از وب‌سایت خود به‌عنوان پلتفرمی برای تعامل با مشتریان یا بازاریابی محصولات و خدماتشان بهره می‌برند؛ به‌همین‌دلیل، امکان دسترسی بهتر به وب‌سایت برای مخاطبان هدف اهمیت پیدا می‌کند. بهینه‌سازی سئو راهی است که قرار‌گرفتن وب‌سایت در رتبه‌های برتر صفحه نتایج جست‌وجو را امکان‌پذیر می‌کند.

کارهایی مانند لینک‌سازی درست و تحقیق کلمات کلیدی روی روند سئو‌کردن وب‌سایت تأثیر بسزایی می‌گذارند؛ اما علاوه‌بر این‌ها، نباید هاست سئو را نادیده بگیرید. در این مقاله با تعریف هاست سئو و ارائه جزئیاتی درباره آن، مزایای این سرویس را بررسی کرده و توضیح می‌دهیم که چگونه روی بهینه‌سازی سئو وب‌سایت تأثیر می‌گذارد. پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هاست سئو (SEO Hosting) چیست؟

زمانی که وب‌سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه‌سازی می‌کنید، باید از هاست سئو استفاده کنید. برای اینکه بتوانید رتبه وب‌سایت را ارتقا دهید، باید از لینک‌هایی از وب‌سایت‌های متفاوت با موضوعات مختلف بهره ببرید. استفاده از یک منبع برای تمام لینک‌ها برای بهبود سئو مفید نخواهد بود؛ ازاین‌رو، از هاست سئو (SEO Hosting) استفاده می‌شود.

هاست سئو به‌معنای میزبانی چندین وب‌سایت با نام دامنه‌های متفاوت در کلاس‌های IP مختلف (A, B, C) است. در‌نتیجه، به‌نظر می‌رسد که لینک‌های مختلف از وب‌سایت‌های متفاوتی برداشته می‌شوند و به‌راحتی رتبه وب‌سایت در نتایج موتورهای جست‌وجو ارتقا پیدا می‌کند. استفاده از هاست سئو به شما امکان می‌دهد که بدون مشخص‌بودن منبع لینک‌ها، از محتواهای مختلف به وب‌سایت اصلی لینک دهید.

خرید هاست ابری

آیا هاست وب روی سئو تأثیر می‌گذارد؟

پاسخ این پرسش قطعاً مثبت است. بهینه‌سازی وب‌سایت ازنظر سئو به عوامل مختلفی بستگی دارد که اگرچه رعایت برخی از آن‌ها برعهده مدیران وب‌سایت است، برخی دیگر از عوامل به قابلیت‌های ارائه‌دهنده هاست مربوط می‌شود. هاست سئو مناسب برای اینکه بتواند به بهترین شکل روی سئو و بهبود آن تأثیر بگذارد، باید خدمات زیر را ارائه دهد:

  • حفظ سرورهای سریع و مطمئن
  • ارائه طرحی برای کمک به مشتریان در بهبود سئو
  • ارائه قابلیت‌های مقایسه‌ای برای مطابقت با نیازهای متغیر کسب‌وکارهای در حال رشد
  • استفاده از یک شبکه تحویل محتوا برای اطمینان از عملکرد عالی وب‌سایت در تمام جهان
  • ساده‌سازی ایمن‌کردن نام‌های دامنه مناسب برای سئو
  • میزبانی وب‌سایت با ویژگی‌های امنیتی تقویت کننده سئو
هاست برای سئو

هاست سئو چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب هاستی که این خدمات را ارائه نمی‌دهد، به‌سختی می‌تواند به دریافت ترافیک مناسب منجر شود. زمانی‌که درباره بهبود سئو وب‌سایت صحبت می‌کنیم، معیارهای زیادی وجود دارند که باید به بهترین شکل رعایت شوند و همه آن‌ها در‌کنار‌هم اهمیت دارند. به‌عنوان مثال، حتی اگر محتوایی جذاب با کلمات کلیدی مناسب تولید کرده‌اید؛ اما سرعت بارگذاری وب‌سایتتان بسیار کُند است، داشتن چنین محتوایی دیگر چندان اهمیت نخواهد داشت.

سرعت کُند وب‌سایت خزش (کراول‌کردن) موتورهای جست‌وجو را مختل می‌کند و ممکن است برخی محتواها ایندکس نشوند. همچنین، اگر خطایی وجود داشته باشد، ممکن است وب‌سایت شما از‌نظر موتورهای جست‌وجو غیر‌معتبر شناخته شود. به‌طورکلی، نکته مهم در انتخاب هاست سئو این است که ارائه‌دهنده خدمات بتواند کل معیارهای سئو را درک کند و همه آنچه در بهبود سئو مهم است، در خدماتش ارائه دهد.

سئو چیست و چطور می‌توان متخصص سئو شد؟ هر آنچه باید درباره سئو بدانید در مقاله‌ی زیر آماده شده است.

سئو چیست؟

۵ نکته در انتخاب بهترین هاست سئو

ازآن‌جاکه هاست تأثیر بسزایی بر بهبود سئو و در‌نتیجه ارتقای رتبه وب‌سایت می‌گذارد، منطقی است که با در‌نظر‌گرفتن برخی معیارهای مشخص، نحوه عملکرد ارائه‌دهنده هاست را ارزیابی کنیم. بهترین هاست سئو باید ۵ ویژگی زیر را به صاحبان وب‌سایت‌ها ارائه دهد:

۱. توجه به سرعت سرویس

مدت‌زمان لازم برای بارگذاری کامل صفحه وب در مرورگرها و نمایش آن برای کاربران با عنوان سرعت صفحه شناخته می‌شود و یکی از عوامل مهم در بهبود سئوست. مطالعات نشان می‌دهد که حدود ۴۰درصد از کاربران بیشتر از ۳ ثانیه برای بارگیری صفحات منتظر نخواهند ماند. همچنین، گوگل سرعت صفحه را به‌عنوان یکی از معیارهای مهم در الگوریتم‌های جست‌وجوی خود در نظر می‌گیرد و بیان می‌کند که وب‌سایت‌های کُند در رتبه‌بندی دچار مشکل می‌شوند. علاوه‌براین، کراول‌کردن موتورهای جست‌وجو در وب‌سایتی با سرعت کُند سخت‌تر خواهد بود.

هاست لینوکس چیست و چه مزایایی برای کاربران دارد؟ بهترین هاست لینوکس چه ویژگی‌هایی دارد؟

هاست لینوکس چیست؟

موتورهای جست‌وجو کراول‌کردن صفحات وب‌سایت را در مدت محدودی انجام می‌دهند و چنانچه سرعت بارگذاری صفحه کُند باشد، امکان دارد برخی از آن‌ها فهرست نشوند. در‌نتیجه، امکان دارد برخی از صفحات برتر شما اصلاً در رتبه‌بندی نتایج جست‌وجو بررسی نشوند. ادامه‌یافتن این روند و بروز خطا در زمان خزش عنکبوت‌های موتورهای جست‌وجو، می‌تواند باعث شود که صفحات وب‌سایتتان به‌عنوان صفحات نامطمئن شناسایی شوند و در‌نتیجه رتبه شما در SERP به‌شدت آسیب ببیند. به‌همین‌دلیل، باید از هاستی با بهترین و پیشرفته‌ترین سرورها و تجهیزات استفاده کنید.

هاست سئو منابع پرقدرت و پرسرعتی را برای بهینه‌سازی وب‌سایتتان در موتورهای جست‌وجو ارائه می‌دهد. عملکرد این سرویس مطابق با الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو بهینه‌سازی شده است و سرعت، امنیت و بهره‌وری کم‌نظیری را برای وب‌سایت‌ها فراهم می‌کند. استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمند و به‌‌روز با درایوهای ذخیره‌سازی SSD و NVME سرعت و دسترس‌پذیری بالایی برای وب‌سایت‌ها به‌ارمغان می‌آورد. با افزایش امنیت، سرعت و پایداری وب‌سایتتان ازطریق هاست سئو می‌توانید رتبه‌بندی بهتری را در SERP کسب کنید.

۲. ارائه بهترین قابلیت‌های بهینه‌سازی

مطالعات نشان می‌دهد که در بیش از ۷۱درصد مواقع، روند جست‌وجوی کاربران فقط در همان صفحه اول SERP به‌پایان می‌رسد و تنها حدود ۶درصد از کاربران ممکن است به صفحات دوم یا سوم بروند. این مسئله به‌وضوح اهمیت قرار‌گرفتن وب‌سایت در رتبه‌های بالای صفحه را نشان می‌دهد؛ اما انجام این کار، چندان ساده نیست.

هاست سئو عالی با ابزارها و افزونه‌های سئو به شما کمک و با بهترین قابلیت‌ها و توصیه‌های ممکن، بهبود سئو وب‌سایت و در‌نتیجه ارتقای رتبه آن را ممکن می‌کند. همچنین، برخی از ارائه‌دهندگان هاست به مشتریان خود مشاوره سئو می‌دهند که برای صاحبان مشاغلی بسیار مفید است که کمتر با اصول ابتدایی سئو آشنا هستند.

ری‌دایرکت چیست؟ چه انواعی دارد و چطور انجام می‌شود؟ چه تاثیری بر سئوی وب‌سایت دارد؟

انواع ریدایرکت و تاثیر آن‌ها بر سئو

۳. امکان ارائه عملکرد عالی وب‌سایت در سراسر جهان

شاید تابه‌حال به این نکته توجه نکرده باشید؛ اما مکانی که کاربر در آن‌جا قرار دارد، در روند سئو بسیار اهمیت دارد. نتایجی که کاربران در صفحات نتایج مرورگر خود می‌بینند، برایشان بومی‌سازی شده است. این یعنی نتایج نمایش‌داده‌شده برای کاربری در انگلستان با نتایجی که کاربری در ایالات متحده آمریکا با جست‌وجوی همان عبارات مشابه می‌بیند، متفاوت خواهد بود. ارائه‌دهندگان سرویس هاست سئو با استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN) به کنترل این مسئله کمک می‌کنند.

شبکه تولید محتوا (CDN) شبکه‌ای متشکل از سرورها در مکان‌های مختلف دنیاست که محتواها را براساس نزدیکی کاربران به هر یک از سرورها برایشان ارسال می‌کند. یک سرور میزبان اولیه نسخه کپی کامل از محتوای وب‌سایت را ذخیره می‌کند؛ در‌حالی‌که سایر سرورها یک کپی پنهان را ذخیره می‌کنند و هدف آن تحویل سریع محتوا بدون در‌نظر‌گرفتن موقعیت مکانی کاربران است.

بدون داشتن CDN صفحات وب‌سایت شما به‌کُندی برای کاربران در کشورهای دیگر بارگیری می‌شود؛ در‌نتیجه، تجربه کاربری تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و خزش موتورهای جست‌وجو نیز مختل می‌شود. ارزیابی کراول‌کردن موتورهای جست‌وجو از وب‌سایت شما در کشور یا منطقه‌ای خاص، روی رتبه آن در صفحه نتایج تأثیر خواهد گذاشت. اکثر صاحبان وب‌سایت‌ها از CDNها آگاهی کافی ندارند؛ اما استفاده از آن در سئو اهمیت زیادی دارد که ارائه‌دهندگان سرویس هاست باید به آن توجه کنند.

۴. کمک به ثبت دامنه متناسب با SEO

یکی دیگر از خدمات اصلی ارائه‌دهندگان هاست، امکان ثبت دامنه است. نام دامنه به‌طوراختصاصی نشان‌دهنده وب‌سایت شماست و باید از شرکت هاست وب خریده شود. انتخاب و خرید نام دامنه‌ای که متناسب با سئو باشد، بسیار اهمیت دارد. این نام دامنه باید کاملاً نمایانگر کسب‌وکار شما باشد و کلمه کلیدی و اصلی کسب‌وکار شما را دربر گیرد.

روند دریافت دامنه ساده است و اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده هاست سئو آن را با هزینه کم یا به‌‌رایگان در میان خدماتشان به شما ارائه می‌دهند. همچنین، بهترین ارائه‌دهندگان هاست SEO کارکنانی برای پشتیبانی و مشاوره به‌منظور انتخاب بهترین نام دامنه دارند.

۵. تقویت سئو با امنیت فراوان هاست وب

برای صاحبان وب‌سایت‌های تجاری و فعال در کسب‌وکار، مسئله امنیت باید در اولویت قرار بگیرد. در‌واقع، صاحبان این وب‌سایت‌ها باید اطلاعات مشتریانشان را ایمن نگه دارند. این مسئله علاوه‌بر اعتبار وب‌سایت نزد مشتریان، روی بهبود سئو نیز تأثیر چشمگیری می‌گذارد. موتورهای جست‌وجو با بررسی مداوم مسئله امنیت وب‌سایت‌های ایمن‌تر را در رتبه‌های بالاتر رتبه‌بندی می‌کنند. این تفاوت برای موتورهای جست‌وجو با داشتن گواهی SSL مشخص می‌شود.

SSL یا Secure Sockets Layer پروتکل امنیتی مبتنی‌بر رمزگذاری در فضای اینترنت است که به سرورها و مرورگرها برای استفاده از اتصال رمزگذاری‌شده با نام HTTPS مجوز می‌دهد. از‌نظر سئو، HTTPS در‌مقایسه‌با HTTP از اهمیت فراوانی برخوردار است. در‌واقع، ۹۵درصد از ترافیک تسهیل‌شده گوگل به وب‌سایت‌های رمزگذاری‌شده با HTTPS مربوط است. صاحبان وب‌سایت برای استفاده از رمزگذاری SSL، باید گواهی SSL تهیه کنند. این گواهی یک فایل سرور است که وب‌سایت را به‌صورت دیجیتال شناسایی می‌کند. شرکت ارائه‌دهنده خدمات هاست سئو خرید گواهی SSL را تسهیل و آن را در وب‌سایت شما اعمال می‌کند.

بهترین هاست برای سئو

نکات مهم برای خرید هاست سئو

مزایای خرید هاست سئو

همان‌طورکه بررسی کردیم، استفاده از هاست سئو برای وب‌سایت، به‌خصوص وب‌سایت‌های تجاری که رتبه‌بندی‌شان در صفحات SERP و در‌نتیجه امکان تعامل بهتر با مشتریان بسیار مهم است، مزایای زیادی دارد. مدیران وب‌سایت هرچقدر هم که برای تولید محتوای بهینه تلاش کنند، تا زمانی که به بهبود سئو بی‌توجه باشند، نمی‌توانند به موفقیت برسند؛ از‌این‌رو، باید با مزایای هاست سئو آشنا باشند و از آن استفاده کنند. برخی از مزایای مهم هاست سئو عبارت‌اند از:

۱. داشتن عملکردی براساس الگوریتم‌های گوگل

گوگل و سایر موتورهای جست‌وجوی پیشرو قرار‌گرفتن چندین وب‌سایت در یک بلوک C را نمی‌پذیرند. الگوریتم‌های امنیتی و رتبه‌بندی این موتورهای جست‌وجو به‌صورت مداوم در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند و هر وب‌سایتی که براساس آن‌ها عمل نکند و در یک بلوک قرار بگیرد، به‌عنوان صفحات غیرمعتبر شناسایی و از صفحه SERP حذف یا مسدود می‌کند. بنابراین، استفاده از هاست سئو و قراردادن وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف در بلوک‌های متفاوت کلاس C می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

هاست سئو امکان رتبه‌بندی جداگانه وب‌سایت‌ها و صفحه‌های مختلف را نیز فراهم می‌کند؛ در‌نتیجه، طیف گسترده‌تری از مخاطبان می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند. این کار به‌طور‌بالقوه در برندهایی که وب‌سایت اختصاصی خود را دارند، به افزایش درآمد منجر می‌شود.

آنچه باید درباره فایل Robots.txt و تاثیر آن در سئو وب‌سایت بدانید در مقاله‌ی زیر موجود است، آن را از دست ندهید.

فایل robots.txt چست؟

۲. امکان دسترسی جهانی با هاست سئو

ازآن‌جاکه گوگل وب‌سایت‌ها و صفحه‌های مختلف را براساس موقعیت جغرافیایی دسته‌بندی می‌کند و به کاربران همان منطقه نمایش می‌دهد، امکان بازاریابی و فروش خدمات یا محصولات برای برندهایی که قصد دارند بازار هدفشان را گسترش دهند، بسیار کمتر می‌شود؛ اما هاست سئو به‌عنوان راه‌حلی برای این موضوع عمل می‌کند و ازطریق آن می‌توانید IPهای خاص را در سروری جداگانه در منطقه خاصی میزبانی کنید. بدین‌ترتیب، وب‌سایت شما در نتایج جست‌وجوی مناطق مدنظرتان نیز به‌نمایش درمی‌آید و حتی می‌تواند در رتبه‌های بالای SERP هم قرار گیرد. اهمیت این موضوع برای برندها و کسب‌وکارهایی بسیار مهم است که قصد دارند بازار ارائه خدماتشان را گسترش دهند.

بهترین هاست برای سئو

استفاده از Seo Hosting چه مزایای دارد؟

جمع‌بندی

در دنیای امروز، ورود کسب‌وکارهای مختلف به فضای آنلاین اهمیت زیادی پیدا کرده است و امکان دسترسی به طیف گسترده‌تری از مخاطبان و مشتریان را فراهم می‌کند؛ اما مسئله اصلی این است که با گسترش این موضوع، رقابت در فضای دیجیتال بسیار بیشتر و دسترسی به مخاطبان هدف سخت‌تر شده است. در این مرحله، توجه به سئو می‌تواند راهکاری حیاتی برای کسب‌وکار باشد.

بهبود وب‌سایت و بهینه‌سازی آن براساس فاکتورهای سئو، دسترسی به آن برای مشتریان بیشتر را امکان‌پذیر می‌کند و باعث می‌شود که وب‌سایتتان در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو در رتبه‌های بالاتری قرار گیرد. بااین‌حال، این کار چندان ساده نیست و استفاده از راهکارهایی مانند هاست سئو می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در این مطلب، هاست سئو و جزئیات آن را بررسی و شما را با مزایای آن آشنا کردیم و گفتیم که هنگام انتخاب شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس هاست سئو، باید چه معیارهایی را در نظر بگیرید.

سؤالات متداول

۱. هاست سئو چیست؟

هاست سئو نوعی میزبانی وب است که سئو وب‌سایت را با هدف افزایش قابلیت جست‌وجو در وب‌سایت و درنتیجه فروش بیشتر بهبود می‌بخشد. برای انجام این کار، ارائه‌دهنده هاست سئو وب‌سایت‌های مشتری را سوا از آدرس‌های IP روی بلوک‌های C میزبانی می‌کند.

۲. آیا هاست برای سئو مهم است؟

مکان سرور میزبانی وب‌سایت شما بر سرعت وب‌سایت و رتبه‌بندی SEO تأثیر می‌گذارد. هر‌چه موقعیت مکانی سرور شما از کاربران هدف دورتر باشد، سرعت وب‌سایت شما کمتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

مقالات مرتبط این مطلب را از دست ندهید

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم