دستورات مهم لینوکس

کاربردی ترین دستورات لینوکس

امروزه استفاده از سیستم عامل لینوکس در میان کاربران از محبوبیت بسیاری برخوردار شده است، هر چند استفاده از کنترل پنل های دایرکت ادمین و سی پنل دسترسی به لینوکس را ساده کرده است اما دانستن برخی ازکاربرد های دستورات لینوکس برای مدیریت بهتر این سیستم عامل بسیار حائز اهمیت است. هدف پارس پک در این مقاله آشنایی کاربران با برخی از مهمترین و کاربردی ترین دستورات دسترسی به سیستم عامل لینوکس می باشد که با استفاده از دستور top کاربر می تواند پردازش های موجود بر روی سرور را مشاهده نماید. در اینجا ابتدا نحوه ی اتصال به سرور لینوکس را بررسی و سپس به بررسی دستورات می پردازیم.

نحوه اتصال به سرور لینوکس

ابتدا نرم افزار putty را بر روی سیستم خود نصب نمایید پس از نصب این نرم افزار آن را باز نمایید و مطابق شکل زیر مراحل را پیگیری نمایید.

نحوه اتصال putty به سرور لینوکس

پس از انجام مراحل بالا شما به محیط شل یا command line سرور دسترسی پیدا می کنید که در اینجا با وارد کردن نام کاربری root و کلمه عبور می توانید به داخل سرور دسترسی داشته باشید توجه داشته باشید که کلمه عبور شما در این محیط نمایش داده نمیشود.

دستورات کاربردی top

با استفاده ازدستور top می توانید تمامی پردازش های موجود بر روی سرور را مشاهده نمایید.در زیر به معرفی برخی از کاربردی ترین دستورات می پردازیم.

1- نمایش پروسس ها

با دستور M می توانید لیست پردازش های موجود بر روی سرور را براساس میزان رم مصرفی مشاهده نمایید همچنین با دستور O میتوانید نحوه قرار گرفتن پردازش ها را مشخص نمایید. دستور R امکان تغییر قرار گرفتن پردازش ها می توانید چینش را بالعکس ( زیاد به کم و یا کم به زیاد ) نمائید.

2- توقف یک پردازش

در صورتیکه دسترسی کافی بر روی سرور داشته باشید می توانید با استفاده از دستور K پردازش را حذف نمایید که برای انجام این کار باید شماره پردازش را بعد از PID وارد نمایید.

3-تغییر اولویت یک پردازش

با استفاده از دستور r می توانید اولویت پردازش های موجود بر روی سرور را مشخص نمایید که برای این کار باید شماره پردازش را بعد از PIDوارد نمایید.

4-نمایش پردازش های یک کاربر خاص

مطابق دستور زیر می توانید پردازش های یک کاربر خاص را دسته بندی کنید.

$ top –u root

البته در صورت فعال بودن دستور topمی توانید از دستور u نیز استفاده نمایید.

5-نمایش تمام cpu ها در خروجی

مطابق تصویر زیر میزان مصرف همه cpu ها در یک خط نمایش داده می شود.

نمایش میزان مصرف cpu در سرور لینوکس

برای اینکه بتوانیم تمامی اطلاعات مربوط به هر cpu را به تفکیک مشاهده نماییم با انتخاب دکمه 1 این اطلاعات را مطابق تصویر زیر می توانیم جداگانه به نمایش در آوریم.

اطلاعات مصرف تمام cpuهای سرور لینوکسی

6-نمایش پردازش بر اساس شماره

برای نمایش یک پردازش خاص میتوانید مطابق دستور زیر عمل نمایید:

$ top –p 1309, 1882

توجه داشته باشید برای نمایش یک دستور منحصر به فرد شماره پردازش را جلوی دستور p قرار دهید.

7- زمان به روز رسانی نمایش پردازش ها

به روز رسانی نمایش پردازش ها به صورت پیش فرض هر 3 ثانیه یکبار انجام می شود که برای تغییر این زمان کافی است در top مطابق دستور زیر عمل نمایید:

Change delay from 3.0 to: 10

دراین قسمت باید زمان آن را مشخص نمایید.

8- رنگ بندی پردازش ها

با استفاده از دستور z و b میتوانید پردازش های فعال را به تفکیک رنگ مشخص نمایید.

رنگ بندی پردازش های سی پی یو

9- مسیر پردازش

با استفاده از دستور c می توانید مسیر تمامی پردازش ها را بر روی سرور مشاهده نمایید.

10- تنظیمات پنل top

گاهی جهت نمایش بیشتر پردازش ها موجود در محیط شل می توانیم برخی از اطلاعات بالای پنل top را پنهان نماییم که در زیر به بررسی آن می پردازیم البته افزایش اندازه پنجره شل نیز راه حل دیگری برای رفع این مساله می باشد.

10-1 از دستور l جهت نمایش و پنهان کردن اطلاعات مربوط به میانگین بار میتوانیم استفاده نماییم. 10-2 از دستور t جهت نمایش و پنهان کردن پردازش های سطر دو و سه میتوانیم استفاده نماییم. 10-3 از دستور m جهت نمایش و پنهان کردن اطلاعات حافظه در سطر چهار و پنج میتوانیم استفاده نماییم.

11- خروج از top پس از چندبار تکرار

اگر میخواهید بدون استفاده از دستور q و پس از مشاهده تعداد مشخصی تکرار از محیط top به صورت خودکار خارج شود می توانید از دستور زیر استفاده نمایید توجه داشته باشید عدد ذکر شده در این دستور میزان دفعات تکرار را مشخص میکند و پس از اتمام آن پنجره بسته می شود:

$ top –n 2

12- اجرای دستورات برتر یونیکس در حالت دسته ای

اگر میخواهید دستورات را در حالت دسته ای اجرا کنید می توانید برای این امر از دستور زیر استفاده نمایید:

$ top –b –n 1

13-نمایش خروجی در چند پنل

برای نمایش چند دستور خروجی در محیط top از دستور A استفاده نمایید.شما می توانید با استفاده از این دستور در میان ویندوزهای مختلف چرخش داشته باشید .این کار برای دسته بندی خروجی در ویندوزهای مختلف با استفاده از ستون های خروجی در top بسیار مفید می باشد.

14-استفاده از دستور helpدر top

برای دسترسی سریع به خط فرمان می توانید از دستور زیر استفاده نمایید که با استفاده از این دستور می توانید از محیط help استفاده نمایید و دستورات در حال اجرا در این محیط را مطابق شکل زیر نمایش دهید:

$ top –h

دستور help در top

15-ذخیره تنظیمات

با استفاده از دستور w میتوانید تمامی تنظیماتی که در top انجام داده اید را ذخیره نمایید تا از تنظیمات جدید برای دفعه های بعدی استفاده نمایید توجه داشته باشید این اطلاعات در مسیر topic./ ~ ذخیره می شود. همچنین با استفاده از دستور q می توانید بدون اعمال تغییرات از برنامه خارج شوید.

Top – 23:47:32 up 179 days, 3:36, 1 user, load average: 0.01, 0.03, 0.00

Tasks: 67 total, 1 running, 66 sleeping, 0 stopped, 0 zombie

Mem: 1017136k total, 954652k used, 62484k free, 138280k buffers

Cpu(s): 0.7% user, 1.2% system, 0.0% nice, 98.0% idle

Swap: 3068404k total, 22352k used, 3046052k free, 586576k cached

تا به اینجا با 15 دستور کاربردی top آشنا شدید، تنها نکته باقی مانده در مورد عدد load می باشد اگر دقت کرده باشید این عدد که در فواصل مختلف مشاهده می شود میزان بار بر روی سرور را با توجه به مصرف منابع نمایش می دهد. در حالت عادی میزان این عدد باید کمتر از عدد 1 باشد که در این حالت بهترین عملکرد سرور را خواهیم داشت اما افزایش این عدد نشان دهنده کمبود منابع می باشد که در این حالت احتمال هنگ کردن سرور وجود دارد و این امر باعث توقف پردازش های موجود بر روی سرور می شود.

سوالات متداول:

دستور top چه کاربردی دارد؟

این دستور به ما کمک میکند که تمامی پردازش های موجود بر روی سرور را مشاهده کنیم.

برای تغییر اولویت های پردازش موجود از چه دستوری میتوان کمک گرفت؟

با کمک از دستور r میتوان ترتیب اولویت های نمایش موجود روی سرور را مشخص کرد.

برای تغییر زمان به روزرسانی پردازش ها از چه دستوری میتوان کمک گرفت؟

به روزرسانی به صورت خودکار هر 3 ثانیه انجام میشود اما برای تغییر این زمان کافیست در top دستور Change delay from 3.0 to: 10 وارد کنید و آن را به صورت دلخواه تغییر دهید.
 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  هاست مدیریت شده چیست؟

  هاست مدیریت شده؛ امروزه برای هر کسب و کاری داشتن وب سایت از ضروریات می‌باشد. اما بسیاری از افراد از جزییات و پشتیبانی‌های لازم برای داشتن یک وب سایت ب...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.