ساخت دایرکتوری در لینوکس

ساخت دایرکتوری در لینوکس؛ در سیستم‌های لینوکس، می‌توان دایرکتوری‌های جدیدی را از طریق خط فرمان و یا به کمک مدیر پرونده دسک تاپ خود ایجاد کنید. دستور و اسکریپتی که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید دایرکتوری را بسازید (به عنوان فایل یا پوشه نیز شناخته شده است) mkdir است. به طور کلی آموزشی که داده خواهد شد اصول استفاده از دستور mkdir را بیان می‌کند. از جمله مثال‌هایی که به صورت روزمره با آن سر و کار دارید.

نحوه استفاده از دستور mkdir لینوکس

نحوه استفاد از دستورات mkdir لینوکس به شرح زیر است:

mkdir [OPTION] [DIRECTORY]

این خط فرمان نام یک یا چند دایرکتوری را از آرگومان خود می‌گیرد.

ساخت دایرکتوری لینوکس

1. انتقال نام فهرست

برای ساخت دایرکتوری لینوکس نام فهرست را به عنوان آرگومان به دستور mkdir انتقال دهید. به عنوان مثال برای ایجاد فهرست جدید newdir دستور زیر را به اجرا برسانید:

mkdir newdir

2. تایید دایرکتوری

حال در مرحله بعد نیاز دارید تا دایرکتوری ای را که با استفاده از لیست کردن فهرست راهنما ایجاد شده‌اند، تایید کنید. این لیست‌ها نیز از خط فرمان Is استفاده کرده‌‌اند:

Is-I

نتیجه‌ای که به دست خواهد آمد، همانند تصویر زیر است:

drwxrwxr-x 2 username username 4096 Jan 20 03:39 newdir

هنگامی که تنها می‌خواهید نام یک دایرکتوری را ایجاد کنید و هیچ مسیر کاملی در آن وجود نداشته باشد، آنگاه دایرکتوری در فهرست فعلی شما ساخته و ایجاد می‌شود. دایرکتوری کار فعلی، دایرکتوری‌ای است که شما دستورات را از آن اجرا می‌کنید. اگر می‌خواهید این مکان را تغییر دهید می‌توانید از دستور cd استفاده کنید.

3. ایجاد دایرکتوری در مکانی دیگر

برای ایجاد دایرکتوری در یک مکان دیگر، باید مسیر پرونده مطلق و یا نسبی را به فهرست اصلی نسبت دهید. به عنوان مثال برای اینکه بتوانید دایرکتوری جدیدی را در /tmp directory ایجاد کنید، باید عبارت و دستور زیر را در محیط لینوکس تایپ کنید:

mkdir /tmp/newdir

4. ایجاد یک دایرکتوری در parent directory

اگر سعی می‌کنید تا یک دایرکتوری در parent directory ایجاد کنید که در آن کاربر مجوزهای لازم را نداشته باشد، در آن صورت خطای رد شده از مجوز را دریافت خواهید کرد.

mkdir /root/newdir

در نهایت نتیجه‌ای که مشاهده خواهید کرد، تصویر زیر است:

mkdir: cannot create directory '/root/newdir': Permission denied

5. استفاده از گزینه -v (--verbose)

گزینه -v (--verbose) به mkdir این دستور را صادر می‌کند که برای هر دایرکتوری جدیدی که ساخته می‌شود، باید پیامی ارسال شود.

نحوه ساخت parent directory

یک parent directory در بالای دایرکتوری دیگر قرار دارد که آن هم در دایرکتوری Tree قرار گرفته است. برای اینکه بتوان یک parent directory را ایجاد کرد گزینه‌ای که پیش روی آن‌ها قرار گرفته است، -P می‌باشد.

مثال

حال تصور کنید می‌خواهید یک دایرکتوری /home/linuxize/Music/Rock/Gothic را ایجاد کنید. برای اینکه باید دستورزیر را وارد نمایید:

mkdir /home/linuxize/Music/Rock/Gothic

دریافت خطا

اگر هیچ کدام از دایرکتوری‌های parent وجود نداشته باشد، خطایی مانند نوشته زیر را دریافت خواهید کرد:

mkdir: cannot create directory '/home/linuxize/Music/Rock/Gothic': No such file or directory

استفاده از خط فرمان mkdir

به جای اینکه دایرکتوری‌های جا افتاده Parent را تک به تک ایجاد کنید، می‌توانید از خط فرمان mkdir بخواهید تا این کار را برای شما با استفاده از آپشن -P به انجام برساند. مانند دستور زیر:

mkdir -p / home / linuxize / Music / Rock / Gothic

وقتی که از گزینه -p استفاده می‌کنید، خط فرمان تنها در صورت وجود نداشتن آن دایرکتوری اقدام به ساخت خواهد کرد. اگر می‌خواهید که یک دایرکتوری که وجود دارد را بسازید و در آن از گزینه -p استفاده نشود، mkdir خطای File exists error را نشان خواهد داد.

مثال

به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهید دایرکتوری mkdir newdir که از قبل نیز وجود داشته است را بسازید، در آن صورت باید دستور زیر را وارد کنید:

mkdir newdir

از آنجایی که این دایرکتوری قبلا در دستگاه ساخته شده بود، خطای زیر را به شما نشان خواهد داد:

mkdir: cannot create directory 'newdir': File exists

نحوه تنظیم مجوزها هنگام ایجاد دایرکتوری

اگر می‌خواهید دایرکتوری‌هایی ایجاد کنید که نیاز به مجوزهای خاص دارد، می‌توانید از گزینه -m (-mode) استفاده کنید. نحوه اختصاص دادن مجوزها همانند دستور العمل در دستور chmod است.

مثال

در مثالی که در ادامه آورده شده است، یک دایرکتوری جدید را با مجوز 700 ایجاد می‌کنیم. این بدان معناست که تنها کاربری که این دایرکتوری را ایجاد کرده، حق و اجازه دسترسی به آن را دارد. برای این کار باید دستور زیر را وارد محیط لینوکس کنید و سپس آن را به انجام برسانید:

mkdir -m 700 newdir

هنگامی که از گزینه -m استفاده نمی‌شود، در آن صورت دایرکتوری‌هایی که تازه ایجاد شده‌اند، بسته به مقدار umask، معمولا دارای مجوزهای 755 یا 775 هستند.

چگونگی ایجاد چندین دایرکتوری

برای ایجاد چندین دایرکتوری ، نام فهرست ها را به عنوان آرگومان های فرمان ، در فاصله‌های جدا از هم مشخص کنید. همانند چیزی که در دستور زیر مشاهده می‌کنید:

mkdir dir1 dir2 dir3

همچنین دستور mkdir به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید یک دایرکتوری پیچیده Tree را تنها با استفاده از یک خط فرمان ایجاد کنید:

mkdir -p Music / {Jazz / Blues، Folk، Disco، Rock / {Gothic، Punk، Progressive، Classic / Baroque / Early

دستوری که در بالا آورده شد، دایرکتوری tree زیر را ایجاد خواهد کرد:

Music/
|-- Classical
|  `-- Baroque
|    `-- Early
|-- Disco
|-- Folk
|-- Jazz
|  `-- Blues
`-- Rock
  |-- Gothic
  |-- Progressive
  `-- Punk
به منظور ساخت دایرکتوری در لینوکس دستورات و عوامل مختلفی همکاری دارند که آن نشان دهنده این موضوع می‌باشد که این فرآیند از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

جمع بندی

دستور mkdir در لینوکس برای ایجاد دایرکتوری‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در صورت نبود دایرکتوری‌های داخلی می‌توان از گزینه دیگری بهره برد. اگر قصد دارید تا اینگونه از دایرکتوری‌ها را تنها به صورت بازگشتی بسازید می‌توانید از گزینه‌ای تحت عنوان "-P" استفاده کنید. در این مقاله به بررسی ساخت دایرکتوری در لینوکس پرداخته شد. نحوه ساخت یک یا چندین دایرکتوری به طور کامل شرح داده شد تا شما بتوانید راحت‌تر از آن‌ها در سیستم لینوکس خود بهره مند شوید. به همین علت اگر دوباره حس می‌کنید که اطلاعات چندانی به دست نیاورده‌اید خودتان می‌توانید به تحقیق در رابطه با آن بپردازید.

سوالات متداول

سوالات متداولی در رابطه با ساخت دایرکتوری در لینوکس وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. برای ایجاد چندین دایرکتوری از چه دستوری استفاده می‌شود؟

برای اینکه بتوانید چندین دایرکتوری را در سیستم لینوکس ایجاد کنید، می‌توانید دستور زیر را وارد کنید:

mkdir dir1 dir2 dir3

این کار برای ایجاد فاصله بندی مشخصی است. سپس با استفاده از دستوری که در ادامه آورده خواهد شد می‌توانید یک دایرکتوری پیچیده را ایجاد کنید:

mkdir -p Music / {Jazz / Blues، Folk، Disco، Rock / {Gothic، Punk، Progressive، Classic / Baroque / Early

2. برای تنظیم مجوزها از چه گزینه‌ای بهره‌ای برده می‌شود؟

برای اینکه بتوان مجوزها را تنظیم کرد، باید از گزینه -m(-mod) استفاده کرد.

3. در صورتی که دایرکتوری‌ای که از قبل ساخته‌اید در سیستم موجود باشد با چه خطایی رو به رو خواهید شد؟

اگر یک دایرکتوری‌ای را که قبلا ایجاد کرده‌اید را بخواهید دوباره بسازید، با خطای File exists error رو به رو می‌شوید.

4. برای ساخت دایرکتوری parent از چه گزینه‌ای می‌توان استفاده کرد؟

برای اینکه بتوانید یک دایرکتوری parent را ایجاد کنید، می‌توانید از گزینه -p استفاده کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

  یکی از چالش‌های مهم مدیران وب‌سایت‌ها، در هنگام خرید هاست و راه‌اندازی وب‌سایت، انتخاب نوع سیستم‌ عامل هاست است. ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب و هاست...

  چک لیست امنیت وردپرس

  امنیت وردپرس یکی از موضوعاتی است که اهمیت بسیار بالایی برای مدیران وب‌سایت‌های وردپرسی دارد. گزارشات نشان می‌دهند که در هر دقیقه بیش از ۹۰ هزار وب‌سای...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.