کاربرد پاورشل در سرویس های ویندوز

مدیریت سرویس های ویندوز با پاورشل

پاورشل ویندوز دستورات مختلفی را به منظور مدیریت سرویس های ویندوز فراهم می کند. به طور کلی پاورشل ابزار قدرتمندی است که برای سرویس های مختلف ویندوز یک نقش مدیریتی را ایفا می کند.بدون شک یکی از مهم ترین بخش های هر سیستم عاملی سرویس هایی می باشند که در آن موجود هستند. هر کدام از این سرویس ها دارای مدیریتی جداگانه هستند که با استفاده از موتور خودکار وظیفه یعنی پاورشل که در اختیار مدیریت پیکربندی مایکروسافت است، می توان این وظیفه کنترل  مدیریتی را بر عهده گرفت. پس با استفاده از این سیستم مدیریتی می توان خدمات سیستم را انجام داد که در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش پاورشل و سرور مجازی ویندوز به این دستور خواهیم پرداخت.

نحوه مدیریت سرویس های ویندوز

 • برای اینکه مدیریت بهتری بر روی سرویس های ویندوز داشته باشید، بهتر است از ویندوز پاورشل استفاده کنید که یکی از ابزارهای قدرتمند در این زمینه است. به همین منظور برای دیدن سریع وضعیت سرویس با وارد کردن دستور زیر می توانید اطلاعات خدمات سیستم را مشاهده کنید:
Cmdlet Get-Service

تصویر زیر به طور کامل نشان دهنده نتیجه این دستور است.

دستورات مدیریت سرویس پاورشل

لیستی که در تصویر فوق مشاهده می کنید بسیار گسترده است و دارای سرویس های بسیار زیادی می باشد. به همین شما برای راحتی کار می توانید سرویسی که در نظر دارید در کنار دستوری که در بالا ذکر شد، وارد نمایید.

سرویس های متوقف شده

راه های مختلفی وجود دارند که توسط آن ها می توان از دستور cmdlet Get-Service استفاده کنید.  یکی از این راه های این است که شما لیستی از خدماتی که هم اکنون در حال اجرا هستند را ایجاد کنید. همچنین می توانید لیست سرویس های که توقف یافته اند را دریافت کنید. در هر صورت برای هر کدام از آن ها یک دستور وجود دارد که آن Where می باشد. با استفاده از این اسکریپت می توانید وضعیت سرویس خود را به راحتی بررسی کنید. برای راحتی فهم شما می توانید تصور کنید که قرار است به خدماتی که در حال اجرا هستند، دسترسی پیدا کنید. در این صورت باید دستور زیر را در محیط پاورشل وارد نمایید:

دستور مشاهده سرویس های متوقف شده

Get-Service | Where {$_.status –eq 'running'}
 • دستور Help در پاورشل

اگر می خواهید اطلاعات کامل و جامعی را در مورد فرمان های سرویس های پاورشل دریافت کنید، می توانید دستور زیر را وارد نمایید:

$ Get-Help Get-Service

با وارد کردن دستور فوق به نتیجه ای مانند تصویر زیر دست خواهید یافت:

 • شروع سرویس (Start-Service)

بدون شک یکی از پر کاربردترین دستوراتی که در سرویس وجود دارد، شروع سرویس و یا Start-Service می باشد. اجرای این سرویس همانند دستوراتی قبل است و فقط تغییرات بسیار جزئی را در آن مشاهده خواهید کرد. به این صورت که سرویس مورد  نظر خطر را در کنار Start-Service وارد نمایید. برای درک بیشتر به دستور زیر دقت کنید:

$ Start-Service RasAuto

سرویسی که به آن در دستور بالا نیاز است، RasAuto می باشد. سرویس مدنظر شما جایگزین RasAuto می شود. در نهایت می توانید به راحتی دستور مورد نظر خود را به مرحله اجرا برسانید.

 • توقف سرویس (Stop-Service)

سرویس توقف عملکردی مشابه شروع و یا استارت دارد. با این تفاوت که جای Start-Service و  Stop-Service با یک دیگر جابه جا می شوند. سرویس مورد نظر نیز همان RasAuto می باشد. به دستور زیر توجه کنید:

$ Stop-Service RasAuto
 • سرویس تعلیق (Suspand-Survice)

سرویس تعلیق و یا Suspand-Survice دارای عملکردی همچون Stop-Service می باشد اما تفاوت های بسیار جزئی در آن دیده می شوند. در سرویس تعلیق وضعیت فعلی و متغیر داده ها را نگه می دارد. همچنین محرک های توقف سرویس، در حالت تعلیق اجرا نمی شوند. در ادامه با به تعلیق در آوردن دستور My Service آشنا خواهید شد:

دستور My Service

$ Suspand-Survice MyService

برای تعلیق در آوردن یک سرویس نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این می باشد که سرویس مورد نظر باید از تعلیق پشتیبانی کند.  اگر این اتفاق غیر ممکن باشد؛ یعنی سرویس از Suspand-Survice پشتیبانی نکند و ما بخواهیم آن را با این دستور به انجام برسانیم، در آن صورت است که خطاهای متعددی دریافت خواهیم کرد. این خطاها به صورت زیر تصویری که در ادامه آورده می شود، می باشد:

خدمات از سر گرفته شده (Resume-Service)

خطای Suspend در پاورشل

Resume-Service یا خدمات از سر گرفته شده مانند دستوری است که در بالا آورده شده است. در ادامه به اسکریپت پایین توجه کنید تا بیشتر متوجه این موضوع شوید:

$ Resume-Service MyService

در دستور فوق نیز اسکریپتی که داده شده است، MyService می باشد تا خدمات آن از سر گرفته شود.

خدماتی که در بالا گفته شد متداول ترین خدماتی بود که در یک سیستم عامل وجود دارد. اگر می خواهید از سرویس ها و خدمات گسترده تری در  ویندوز پاورشل بهره مند شوید، می توانید از دستور Get-Help استفاده کنید.

مدیریت سرویس های ویندوز با پاورشل شما را وارد دنیای جدیدی از تکنولوژی می کند و استفاده از این موتور خودکار قدرتمند به شما تمام اطلاعاتی که در مورد سرویس های مورد نظرتان می خواهید، در دسترس‌تان قرار می دهد.

جمع بندی

شما به عنوان کاربری که تازه با محیط ویندوز پاورشل آشنا شده اید، شاید این ترس برایتان وجود داشته باشد که با پیچیدگی های مختلفی رو به رو خواهید شد و نمی توانید از پس این مشکلات و پیچیدگی ها رهایی یابید. ولی چیزی که در اصل وجود دارد این است که پاورشل یک موتور قابل ارتقا است که بین سرویس ها یک تعامل ایجاد می کند و این با خود شماست که تا چه حد به این پیچیدگی توجه می کنید. هر چیزی که در نظر شما پیچیده باشد، پیچیده نیز باقی خواهد ماند ولی اگر در کنار این پیچیدگی، پشتکار و توجه نیز باشد، مدت زمان کمتری احتیاج دارید تا آموزش هایی که در مورد پاورشل وجود دارند را یاد بگیرید.

پاورشل ویندوز با ساختاری که دارد به شما این امکان را می دهد که اسکریپت های پیچیده ای را ایجاد کنید و سپس به راحتی آن ها را در محیط مخوف ولی جذاب پاورشل مدیریت کنید.

سوالات متداول

سوالات بسیار رایجی در مورد مدیریت سرویس های ویندوز با پاورشل وجود دارند که شاید با دیگر دستورات نیز مرتبط و یا یکسان باشند. در هر صورت سوال هایی هستند که ذهن هر مخاطب و یا کاربری را به خود درگیر می کند که در ادامه به بررسی های چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت:

1. به منظور دسترسی به اطلاعات بیشتر از چه نوع دستوری در ویندوز پاورشل استفاده می کنیم؟

برای اینکه به اطلاعات بسیار دقیق تر و جزئی تری دسترسی پیدا کنید می توانید از دستور Get-Member بهره ببرید و اطلاعات و خواص زیادی را کشف کنید.

2. دستورات بالا که مبتنی بر مدیریت آن ها در پاورشل هستند، از چه ویندوزی می توان استفاده کرد؟

برای دسترسی پیدا کردن به یک مدیریت در محیط ویندوز پاورشل از ویندوز 8 می توان بهره برد.

3. به منظور کنترل کردن سرویس های موجود در ویندوز پاورشل از راه دور از چه اسکریپتی می توان بهره برد؟

برای اینکه بتوان به سرویس های ویندوز پاورشل از راه دور دسترسی پیدا کنید، می توانید دستور و اسکریپت زیر را وارد نمایید:

Get-Service Spooler –ComputerName

4. مناسب ترین نسخه پاورشل برای دسترسی و مدیریت آسان تر سرویس های مختلف، کدام است؟

اگر می خواهید دسترسی آسانی به سرویس های موجود پیدا کنید، می توانید از نسخه PowerShell V3 استفاده کنید و از آن بهره کافی را برای مدیریت ببرید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  راهنمای خرید سرور ابری

  فاکتورهای مهم در خرید سرور ابری برای اغلب افرادی که به دنبال دریافت خدمات میزبانی می‌باشند، نوعی دغدغه محسوب می‌شود. اما افراد بسیاری برای مدت زمان طو...

  گوگل سرچ کنسول چیست؟

  گوگل سرچ کنسول یکی از قدرتمندترین و رایگان ترین ابزارهای سئویی در حال حاضر می‌باشد. سرچ کنسول (Google Webmaster Tools سابق) یک سرویس رایگان از گوگل هس...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.