آسیب‌پذیری پروتکل CredSSP و اختلال در ریموت دسکتاپ

CredSSP از خانواده پروتوکل های Authentication است که درخواست‌های احراز هویت سرویس هایی همچون Remote Desktop را در سیستم‌ عامل های خانواده‌ ویندوز پردازش و مدیریت می کند . آسیب‌پذیری بحرانی جدید کشف شده با کد CVE-2018-0886 مربوط به این پروتکل، امکان اجرای دستورات از راه دور در سیستم‌های هدف را با تکیه بر مجوزهای دسترسی کاربران فراهم می‌کند.

برنامه‌هایی که برای احراز هویت به این پروتکل وابسته هستند، ممکن است در برابر این نوع از حملات آسیب‌پذیر باشند ؛ بدین شکل که مهاجم جهت سوء استفاده از این آسیب‌پذیری نیازمند دسترسی به موقعیت فرد میانی (MITM)  بین سیستم عامل سرویس‌دهنده پروتکل RDP و کلاینت است.

با اجرای یک حمله موفق، مهاجم قادر خواهد بود برنامه‌های مورد نظر خود را اجرا کرده ، داده‌ها را تغییر داده و یا حذف کند و یا حساب‌های کاربری جدیدی برای داشتن اختیارات و سطح دسترسی کامل در سیستم ایجاد نماید. در مقاله پیش رو به بررسی نحوه کارکرد و رفع مشکل فوق خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

علت حمله به پروتکل CredSSP

حملات فرد میانی می‌تواند در زمان استفاده از شبکه‌های بی‌سیم عمومی یا در زمانی که شبکه محلی به صورت مستقیم یا با واسطه در دسترس مهاجم قرار گرفته است یا حتی در زمانی که از طریق آلودگی به یک بدافزار، ترافیک رایانه مورد استفاده توسط قربانی در اختیار مهاجم قرار گرفته، اتفاق بیافتد.

آسیب‌پذیری مذکور در تمامی نسخه‌های ویندوز وجود دارد اما خوشبختانه وصله‌های امنیتی مورد نیاز آن در آخرین بروزرسانی مایکروسافت در تاریخ ۱۳ مارچ ارائه شده است.

پشگیری از حمله به پروتکل CredSSP

بنا بر توصیه ‌‌ی مایکروسافت، برای پیشگیری از حملات با استفاده از آسیب‌پذیری این پروتکل باید علاوه بر اطمینان از بروزرسانی و نصب وصله امنیتی ارائه شده بر روی تمامی سرورها و کلاینت‌ها، نسبت به تنظیم  Group Policy در همه سیستم‌ها جهت جلوگیری از برقراری ارتباط با سیستم‌های وصله نشده اقدام نمود.

از این رو پس از بروزرسانی یکی از سیستمها (چه از نوع کلاینت و چه سرور) ، برخی اختلالات در ریموت به سرورهای ویندوزی (خصوصاً 2012 و 2016) مشاهده خواهد شد که به خاطر این بروزرسانی امنیتی بوده است. این بروزرسانی با بالا بردن تنظیمات پیشفرض سرویس ریموت به بالاترین سطح (CredSSP Updates for CVE-2018-0886) باعث بروز این اختلال و دریافت خطای زیر شده است.

خطای دریافتی پس از نصب بروزرسانی ریموت دسکتاپ

خطای اجرایی ریموت دسکتاپ

An authentication error has occurred. The function requested is not supported

Remote computer: <computer name> This could be due to CredSSP encryption oracle remediation. For more information, see https:/go.microsoft.com/fwlink/?linkid=866660

در ریموت دسکتاپ An authentication رفع ارور

این خطا از دو روش قابل رفع می باشد. یکی اینکه بر روی هر دو دستگاه کلاینت و سرور این بروزرسانی حذف شده و در تنظیمات ریموت سرور سطح امنیتی با برداشتن تیک Allow connection only ....  پایین آورده شود.

رفع مشکل اتصال در ریموت دسکتاپ

باید در نظر داشت که این راه حل موقتی بوده و می بایست جهت حفظ امنیت سرور، بروزرسانی های امنیتی بطور کامل نصب گردد.

روش دوم بروزرسانی هر دو ویندوز سرور و کلاینت به بسته های زیر بوده که همگی Optional هستند و تنها در صورت انتخاب check box در لیست بروزرسانی های Windows Update دریافت و نصب می گردند. به صورت کلی، نام این بروزرسانی ها در زیر فهرست شده و می توان با بررسی Windows update موارد مربوط به آنها را یافته و جهت نصب ، انتخاب نمود .

همچنین لازم به ذکر است تاریخ ارائه این بسته ها 13 مارچ 2018 است ،جهت افزایش امنیت ریموت دسکتاپ نیز میتوانید این مقاله را مطالع کنید.

Preview of Monthly Quality Rollup for Windows X for x64-based Systems Preview of Quality Rollup for .NET Framework 3.5.1, 4.5.2, 4.6, 4.6.1, 4.6.2, 4.7, 4.7.1 on Windows X for x64

بر روی سرور های 2008 و Windows 7 علاوه بر این بروزرسانی ها، می بایست وصله های امنیتی زیر نیز نصب شده و سرویس ریموت دسکتاپ به نسخه 8.1 ارتقاء یابد.

KB3102429 KB4103472 KB4103713 KB2592687 KB3080079 KB2830477

پس از نصب این موارد، بر روی ویندوزهای 7 و Server 2008 می توایم به وسیله لینک زیر اقدام به بروزرسانی سرویس RDC در کلاینت نموده و این مورد را با بروزرسانی به نسخه 8.1 مرتفع نمائیم.

منبع : microsoft

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور هیبردی

  سرور هیبردی

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور ماکرو

  سرور ماکرو

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  میزبانی ابری

  میزبانی ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  سرور بورس

  سرور بورس یکی از گزینه های است که می تواند کاربردهای گسترده ای را در انجام معاملات بورس از خود نشان دهد. این سرورها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانن...

  سرور اختصاصی چیست؟

  سرور اختصاصی یک سرویس بسیار کار بردی برای وب سایت های بزرگ و توسعه دهندگان میباشد؛ در این مطلب با زبان بسیار ساده، درباره سرور اختصاصی صحبت می کنیم و ...

  رفع مشکل امنیتی پروتکل smb

  مایکروسافت یک بسته امنیتی بسیار مهم را برای پروتکل SMBv3 منتشر کرده است؛ اخیرا یک مشکل امنیتی بسیار خطرناک در این پروتکل مشاهده شده است که به مهاجمان ...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.