آسیب‌پذیری پروتکل CredSSP و اختلال در ریموت دسکتاپ

CredSSP از خانواده پروتوکل های Authentication است که درخواست‌های احراز هویت سرویس هایی همچون Remote Desktop را در سیستم‌ عامل های خانواده‌ ویندوز پردازش و مدیریت می کند . آسیب‌پذیری بحرانی جدید کشف شده با کد CVE-2018-0886 مربوط به این پروتکل، امکان اجرای دستورات از راه دور در سیستم‌های هدف را با تکیه بر مجوزهای دسترسی کاربران فراهم می‌کند.

برنامه‌هایی که برای احراز هویت به این پروتکل وابسته هستند، ممکن است در برابر این نوع از حملات آسیب‌پذیر باشند ؛ بدین شکل که مهاجم جهت سوء استفاده از این آسیب‌پذیری نیازمند دسترسی به موقعیت فرد میانی (MITM)  بین سیستم عامل سرویس‌دهنده پروتکل RDP و کلاینت است.

با اجرای یک حمله موفق، مهاجم قادر خواهد بود برنامه‌های مورد نظر خود را اجرا کرده ، داده‌ها را تغییر داده و یا حذف کند و یا حساب‌های کاربری جدیدی برای داشتن اختیارات و سطح دسترسی کامل در سیستم ایجاد نماید. در مقاله پیش رو به بررسی نحوه کارکرد و رفع مشکل فوق خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

علت حمله به پروتکل CredSSP

حملات فرد میانی می‌تواند در زمان استفاده از شبکه‌های بی‌سیم عمومی یا در زمانی که شبکه محلی به صورت مستقیم یا با واسطه در دسترس مهاجم قرار گرفته است یا حتی در زمانی که از طریق آلودگی به یک بدافزار، ترافیک رایانه مورد استفاده توسط قربانی در اختیار مهاجم قرار گرفته، اتفاق بیافتد.

آسیب‌پذیری مذکور در تمامی نسخه‌های ویندوز وجود دارد اما خوشبختانه وصله‌های امنیتی مورد نیاز آن در آخرین بروزرسانی مایکروسافت در تاریخ ۱۳ مارچ ارائه شده است.

پشگیری از حمله به پروتکل CredSSP

بنا بر توصیه ‌‌ی مایکروسافت، برای پیشگیری از حملات با استفاده از آسیب‌پذیری این پروتکل باید علاوه بر اطمینان از بروزرسانی و نصب وصله امنیتی ارائه شده بر روی تمامی سرورها و کلاینت‌ها، نسبت به تنظیم  Group Policy در همه سیستم‌ها جهت جلوگیری از برقراری ارتباط با سیستم‌های وصله نشده اقدام نمود.

از این رو پس از بروزرسانی یکی از سیستمها (چه از نوع کلاینت و چه سرور) ، برخی اختلالات در ریموت به سرورهای ویندوزی (خصوصاً 2012 و 2016) مشاهده خواهد شد که به خاطر این بروزرسانی امنیتی بوده است. این بروزرسانی با بالا بردن تنظیمات پیشفرض سرویس ریموت به بالاترین سطح (CredSSP Updates for CVE-2018-0886) باعث بروز این اختلال و دریافت خطای زیر شده است.

خطای دریافتی پس از نصب بروزرسانی ریموت دسکتاپ

خطای اجرایی ریموت دسکتاپ

An authentication error has occurred. The function requested is not supported

Remote computer: <computer name> This could be due to CredSSP encryption oracle remediation. For more information, see https:/go.microsoft.com/fwlink/?linkid=866660

در ریموت دسکتاپ An authentication رفع ارور

این خطا از دو روش قابل رفع می باشد. یکی اینکه بر روی هر دو دستگاه کلاینت و سرور این بروزرسانی حذف شده و در تنظیمات ریموت سرور سطح امنیتی با برداشتن تیک Allow connection only ....  پایین آورده شود.

رفع مشکل اتصال در ریموت دسکتاپ

باید در نظر داشت که این راه حل موقتی بوده و می بایست جهت حفظ امنیت سرور، بروزرسانی های امنیتی بطور کامل نصب گردد.

روش دوم بروزرسانی هر دو ویندوز سرور و کلاینت به بسته های زیر بوده که همگی Optional هستند و تنها در صورت انتخاب check box در لیست بروزرسانی های Windows Update دریافت و نصب می گردند. به صورت کلی، نام این بروزرسانی ها در زیر فهرست شده و می توان با بررسی Windows update موارد مربوط به آنها را یافته و جهت نصب ، انتخاب نمود .

همچنین لازم به ذکر است تاریخ ارائه این بسته ها 13 مارچ 2018 است ،جهت افزایش امنیت ریموت دسکتاپ نیز میتوانید این مقاله را مطالع کنید.

Preview of Monthly Quality Rollup for Windows X for x64-based Systems Preview of Quality Rollup for .NET Framework 3.5.1, 4.5.2, 4.6, 4.6.1, 4.6.2, 4.7, 4.7.1 on Windows X for x64

بر روی سرور های 2008 و Windows 7 علاوه بر این بروزرسانی ها، می بایست وصله های امنیتی زیر نیز نصب شده و سرویس ریموت دسکتاپ به نسخه 8.1 ارتقاء یابد.

KB3102429 KB4103472 KB4103713 KB2592687 KB3080079 KB2830477

پس از نصب این موارد، بر روی ویندوزهای 7 و Server 2008 می توایم به وسیله لینک زیر اقدام به بروزرسانی سرویس RDC در کلاینت نموده و این مورد را با بروزرسانی به نسخه 8.1 مرتفع نمائیم.

منبع : microsoft

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  تفاوت هاست لینوکس و ویندوز

  یکی از چالش‌های مهم مدیران وب‌سایت‌ها، در هنگام خرید هاست و راه‌اندازی وب‌سایت، انتخاب نوع سیستم‌ عامل هاست است. ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب و هاست...

  چک لیست امنیت وردپرس

  امنیت وردپرس یکی از موضوعاتی است که اهمیت بسیار بالایی برای مدیران وب‌سایت‌های وردپرسی دارد. گزارشات نشان می‌دهند که در هر دقیقه بیش از ۹۰ هزار وب‌سای...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.