سئو چیست؟

SEO چیست؟

سئو چیست؟ برخلاف آنچه بسیاری از افراد تازه‌کار فکر می‌کنند، سئو مفهوم پیچیده‌ای نیست. شاید هم سئو کار کرده‌اید اما جواب نگرفته‌اید. بنابراین احتمالا راه درستی را ‌پی نگرفته‌اید! اما چرا؟ به این علت که SEO در عین آن که مفهوم سرراستی دارد و از قوانین معینی پیروی می کند، چالش های بسیاری به همراه دارد. در این مقاله توضیحاتی در باب مفاهیم اولیه مهم در سئو ارائه می‌دهیم. در مقالات بعدی به هرکدام از موارد اشاره شده به تفضیل خواهیم پرداخت.

سئو چیست؟!

کلمه SEO مخفف “Search Engine Optimization” به معنای "بهینه سازی موتور جستجو" می‌باشد. به زبان ساده، سئو به معنای فرآیند بهبود سایت شما برای افزایش بازدیدِ کاربران می‌باشد. زمانی که کاربران محصولات یا خدمات مرتبط با کسب و کار شما را در موتورهای جست و جو(گوگل، بینگ و ...) وارد می‌کنند، هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر و بالاتر دیده شوند، احتمال بیشتری برای جذب کاربران به کسب و کار خود خواهید داشت.

بنابراین مجموعه اقدامات طراحی شده برای بهبود ظاهر و موقعیت صفحات وب در نتایج جستجوی ارگانیک SEO تلقی می‌شود. از آنجایی که جستجوی ارگانیک برجسته ترین راه برای کشف و دسترسی کاربران به محتوای آنلاین است، یک استراتژی SEO خوب برای بهبود کیفیت و کمیت ترافیک وب سایت شما ضروری خواهد بود.

 
سئو چیست؟

سئو چیست؟

تفاوت سئو با تبلیغات پولی در چیست؟

تفاوت اصلی بین سئو و تبلیغات پولی در این است که سئو تاثیرگزار در رتبه‌بندی «ارگانیک» می‌باشد، به این معنی که برای حضور در فضای در نتایج جست و جو پولی پرداخت نمی‌کنید. بنابراین وقتی کسی چیزی را جستجو می‌کند، موتورهای جستجو (مانند Google) ، محتوای سئو شده را در بالای نتایج نشان می‌دهند. در واقع، 75 درصد از این جستجوهای آنلاین، از گوگل شروع می شوند. احتمالا با این مثال این مساله را بهتر درک کنید:

چرا سئو مهم است؟

سئو از جنبه های متفاوتی با ارزش است، اما شاید بتوان دلایل اصلی را در سه بخش از هم متمایز ساخت:

ارتباط سئو با نتایج جستجوی ارگانیک:

صفحاتی که در گوگل بدون تبلیغات و گوگل ادز در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) نشان داده می‌شوند، به درخواست کاربر مرتبط می‌باشند. لینک‌های تبلیغاتی بخش قابل توجهی از نتایج SERP ها را تشکیل می دهند. موارد ظاهر شده در جستجوی ارگانیک متمایز از این تبلیغات می‌باشد (بطور مثال تبلیغات گوگل ادز با عبارت Ad از نتایج ارگانیک متمایز می‌شوند)، زیرا بر اساس الگوریتم‌های رتبه بندی ارگانیک گوگل نشان داده می شوند، نه پیشنهادات یک تبلیغ کننده. شما نمی توانید برای رتبه بندی صفحه خود در نتایج جستجوی ارگانیک، هزینه‌ای بپردازید.

ارتباط سئو با کیفیت ترافیک ارگانیک:

به این فکر کنید که کاربر و درخواست جستجوی او چقدر به محتوای موجود در وب سایت شما مرتبط است. شما می توانید تمام بازدیدکنندگان جهان را جذب کنید، اما نحوه جذب ترافیک بسیار مهم می باشد. فرض کنید گوگل شما را بعنوان فروشنده سخت افزار کامپیوتر بشناسد، درحالیکه شما محصولات آرایشی ارائه می‌دهید! در اینصورت کاربران به توصیه گوگل به وبسایت شما می‌آیند و با محتوای نادرستی مواجه می‌شوند. این بازدیدکنندگان قطعا سایت شما را آنی ترک خواهند کرد!

جذب ترافیک بالا بدون تبدیل آن به ترافیکی با کیفیت بالا، فقط شامل بازدیدکنندگانی می شود که واقعاً به محصولات، اطلاعات یا سایر منابعی که سایت شما ارائه می دهد، علاقه مند نیستند. سئو با کار بر روی افزایش کیفیت ترافیک ارگانیک، سبب می‌شود گوگل سایت شما را به مخاطبین هدف نشان دهد و این ترافیک به مرور بهتر و بیشتر شود.

 
سئو چیست و چه کاربردی دارد

ارتباط SEO با میزان ترافیک ارگانیک:

تعداد کاربرانی که از طریق نتایج جستجوی ارگانیک به سایت شما می رسند، میزان ترافیک ارگانیک وبسایت شما را تعیین می‌کند. کاربران به احتمال زیاد روی نتایج جستجویی که در اول نتایج جست و جو ظاهر می شوند کلیک می کنند. به همین دلیل مهم است تا آنجا که می توانید از استراتژی سئویی خود برای رتبه‌بندی صفحات مرتبط استفاده کنید. هر چه بازدیدکنندگان باکیفیت بیشتری را به سایت خود جذب کنید، احتمال افزایش conversion بیشتر می شود.

سئو چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از خزنده هایی که گاهی ربات یا اسپایدر نیز نامیده می شوند برای جمع آوری اطلاعات در مورد تمام محتوایی که می توانند در اینترنت پیدا کنند استفاده می کنند. خزنده از یک صفحه وب ایندکس شده شروع می کند و لینک‌های داخلی سایت و همچنین لینک‌های خارجی آن را اصطاحا خزش می کند.

محتوای موجود در آن صفحات، به‌علاوه لینک‌های داخلی به خزنده کمک می‌کند تا بفهمد هر صفحه درباره چیست و چگونه از نظر معنایی به همه صفحات دیگر در دیتابیس search engine، مرتبط می‌شود. در این بین، ربات صفحاتی را که خزش می‌کند و ایراد فنی در آن نمی‌بیند را ایندکس می‌کند تا در سرچ گوگل کاربران پدیدار شود.

نقش SEO از سرچ تا رتبه بندی در SERP

هنگامی که کاربر یک عبارت را در کادر جستجو تایپ می کند، گوگل از الگوریتم های پیچیده استفاده می کند تا دقیق ترین و مفیدترین لیست نتایج برای آن عبارت را نشان دهد. این نتایج ارگانیک می‌توانند شامل صفحات وب متن محور، مقاله‌های خبری، تصاویر، ویدیوها و دیگر انواع محتوای خاص باشد.

عوامل زیادی در الگوریتم‌های گوگل وجود دارد. این عوامل همیشه در حال تغییر هستند تا با تغییر رفتار کاربر و پیشرفت‌های لرنینگ ماشین همگام شوند. رتبه هر یک از نتایج توسط الگوریتم گوگل تعیین می شود. و اگرچه بخش هایی از الگوریتم گوگل مخفی باقی مانده است، سال ها تجربه در سئو به بینشی در مورد مهم ترین عوامل رتبه بندی داده است.

استراتژي سئو چیست؟

برای یک افزایش ترافیک ارگانیک با Conversion Rate بالا به سه نوع استراتژی سئویی نیاز دارید:

 • سئوی داخلی(On-Page)
 • سئوی فنی (Technical SEO)(به‌نوعی سئوی داخلی می‌باشد، اما اغلب آن را جدا از سئوی داخلی بررسی می‌کنند)
 • سئوی خارج از صفحه(Off-Page)

با تجزیه استراتژی خود و فکر کردن به سئو به عنوان این سه دسته، سازماندهی و اجرای برنامه های بهینه‌سازی شما بسیار آسان تر خواهد بود. در این مقاله، هر نوع SEO و اهمیت آنها برای استراتژی بازاریابی کلی شما را بررسی خواهیم کرد. بعلاوه، انواع مختلفی از ابزارهای سئو را به شما نشان خواهیم داد که می توانند به شما در بهبود عملکرد کمک کنند.

 
انواع استراتژی سئو

انواع استراتژی سئو

تلاش برای انتخاب بین سئوی خارجی، داخلی و سئوی تکنیکال مانند انتخاب فقط یک مورد واجب برای ساخت یک خانه هست: گویا فقط فونداسیون یا دیوارها و یا سقف را برای ساخت خانه استفاده کنید! در تجارت آنلاین هیچ انتخابی وجود ندارد: اگر می‌خواهید رتبه وب‌سایت خود را بهبود ببخشید، باید برای همه آنها تلاش کنید!

سئوی داخل سایت یا سئو On-Page چیست؟

رتبه بندی صفحات تا حدی توسط عوامل درون وب سایت شما تعیین می شود. فاکتورهای سئویی درون یک صفحه از جمله مواردی است که در جایگاه سِرپ وبسایت شما تأثیر مستقیمی دارد. این عوامل شامل جنبه های فنی (به عنوان مثال کیفیت کد و سرعت سایت شما) و جنبه های مرتبط با محتوا، مانند ساختار وب سایت شما یا کیفیت کپی‌رایتینگ در وبسایت شما می باشد. همه اینها فاکتورهای سئوی داخلی صفحه هستند که می توانید روی آنها کار کنید.

مشاغلی که به طور منظم محتوای سئو شده منتشر می کنند، 350٪ ترافیک بیشتری نسبت به کسب و کارهایی که تلاش زیادی برای بازاریابی محتوای خود انجام نمی دهند، دریافت می کنند.

ارتباط سئو داخلی و محتوا

سئو داخلی به محتوای وب سایت شما مربوط می شود. اینکه چه متن، عکس ، ویدئو و ... را در وبسایت خود منتشر کنید، همچنین کیفیت محتوای تولید شده در جایگاه سرپ شما تاثیر گزار است. بنابراین دراینجا SEO به خدمت محتوا درخواهد آمد! محتوایی که با سئو همراه شود، بازدید چندبرابری را برای صفحات شما کسب می‌کند.

نحوه بهبود محتوا به کمک سئو

قبل از شروع به درگیر شدن با در تگ‌های تایتل و HTML، باید نکات ابتدایی مهم در سئو را رعایت کنید. اولین نکته مهم تحقیق درباره کاربران احتمالی شما می باشد. این که مخاطبان شما چه افرادی، از چه فرهنگ و سلیقه هستند بسیار مهم می‌باشد. همچنین داشتن اطلاعاتی چون مکان جغرافیایی و یا سن و جنسیت هم برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود.

از طرفی عبارت کلیدی به معنای عبارتی است که شما در هر مقاله و یا برگه سایت خود، باید به آن اهمیت دهید تا گوگل بهتر محتوای شما بشناسد. در نتیجه اینکار گوگل می تواند آن محتوا را به کاربر مرتبط نشان دهد. در ادامه کمی بیشتر به بررسی این دو مورد خواهیم پرداخت.

تحقیق درباره کاربران و مخاطبان

اگر یک تجارت آنلاین دارید، احتمالاً با شخصیت مشتریان خود آشنا هستید. اطلاعات درباره کاربران فقط برای کمک به ایجاد محصولاتی که آنها می خواهند نیست. این اطلاعات بخش مهمی از استراتژی سئویی و بازاریابی محتوا را متاثر می کنند. برای موفقیت در SEO، باید محتوایی پیرامون موضوعاتی ایجاد کنید که کاربران شما جستجو می کنند. تا زمانی که کاربران مخاطب خود را نشناسید، درک انواع چیزهایی که آنها جستجو می کنند تقریبا غیرممکن است.

یافتن کلمات کلیدی

اکنون که اطلاعات کافی از کاربران خود دارید، زمان رفتن به مرحله بعدی فرارسیده است: تحقیق در مورد کلمات کلیدی. در این مرحله دقیقاً کلمات و عباراتی را که مشتریان در کادر گوگل جستجو تایپ می‌کنند رابررسی می‌کنید.

در ابتدای کار سئو، برای جست و جوی عبارات کلیدی (Keyword Research) می‌توانید از خود گوگل استفاده کنید. بعنوان یک کاربر، زمانی‌که در گوگل عبارتی را برای جست و جو سرچ می‌کنید، گوگل عبارات سرچ شده متداول و مرتبط با آن عبارت را نشان می‌دهد. دراینصورت با استفاده از Autocomplete‌گوگل می‌توانید ایده‌ای برای استفاده از عبارات کلیدی در محتوای خود بدست آورید.

همچنین از Related Searches گوگل که در انتهای صفحه نتایج نشان داده می شود هم می‌توانید برای ایده گرفتن درباره عبارت کلیدی یا عنوان محتوای خود استفاده کنید. امروزه ابزارهای رایگانی که گوگل یا سایر وبسایت‌ها نیز در اختیارتان قرار می‌دهند؛ مانند گوگل سرچ کنسول؛ نیز جزئی جدانشدنی از سئو شده اند.

لینک سازی داخلی

لینک سازی داخلی به معنای لینک دهی از یک صفحه به صفحه دیگر در همان دامنه می‌باشد. مثلا منوی اصلی هر وبسایت، نمونه ای از لینک‌دهی داخلی است، اما در اینجا ما در مورد لینک‌های موجود در صفحه و در محتوا صحبت می‌کنیم.

گوگل برای کشف محتوا در وب سایت ها و رتبه بندی آن در نتایج جستجو، لینک‌ها را دنبال می کند. پست‌ها و صفحاتی که لینک سازی داخلی شده اند از دو جهت برای گوگل باارزش هستند. اول از این حیث که این نوع صفحات را با محتوایی ارزشمند می‌پندارد. دوم از این سو که لینک دهی داخل سبب می‌شود ربات‌های گوگل براحتی به سایر صفحات شما دسترسی داشته باشند(اصطلاحا خزش کنند) و آنها را نیز کراول و ایندکس کنند.

 
اصول سئو چیست؟

سئوی خارج از سایت یا Off-Page SEO چیست؟

علاوه بر فاکتورهای سئو داخلی، رتبه شما توسط چند فاکتور سئوی خارج از وب سایت شما نیز تعیین می شود. این عوامل شامل لینک‌هایی از سایر وب سایت ها، توجه شبکه‌های اجتماعی و سایر فعالیت های بازاریابی است که خارج از وب سایت شما اتفاق می افتد. اگرچه غیرممکن نیست، اما تأثیرگذاری بر عوامل سئوی آف پیج ممکن است دشوارتر باشد.

یکی دیگر از فاکتورهای خارجی که در SEOنقش دارد، رقابت شما در رابطه با جایگاه کسب و کار خاص شما است. در برخی از جایگاه ها، رتبه بندی بسیار دشوارتر از سایرین می‌باشد. بنابراین رقابت پذیری بازار شما نیز تأثیر زیادی بر شانس رتبه بندی شما دارد.

بیشتر سئوی خارج از سایت به بک‌لینک های با کیفیت بالا مربوط می‌شود. حجم زیادی از لینک‌هایی که از سایت‌های معتبر و مرتبط به سایت شما اشاره می‌کنند، به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که سایت شما ارزشمند و معتبر است.

بک لینک (BackLink)

مهم‌ترین فاکتور سئوی Off Page، تعداد و کیفیت لینک‌هایی است که به سایت شما اشاره می کنند، که به عنوان بک‌لینک(لینک‌های ورودی) نیز شناخته می شوند. موتورهای جستجو، مانند گوگل یا بینگ، بک لینک ها را به عنوان شاخصی از محتوای با کیفیت می‌بینند که از پشتیبانی وب سایت های دیگر برخوردار است. صفحات با بک‌لینک بیشتر می‌توانند در SERP ها رتبه بالاتری داشته باشند.

بک‌لینک با یک مثال

اگر آشنایی به شما بگوید فلان فرد انسان قابل اعتمادی است، آیا اعتبار آن فرد ناشناس پیش شما بالاتر نمی‌رود؟ حال اگر چندین نفر درباره این فرد نکات مثبتی را بیان کنند چطور؟ قطعا با اینکه این فرد را نمی‌شناسید اما نزد شما اعتبار پیدا خواهد کرد. دلیل این اعتبار هم افراد معتبری هستند که شما آنها را می‌شناختید و به این فرد اعتبار دادند. لینک سازی از سمت وبسایت‌هایی که اعتبار خوبی پیش گوگل دارند هم مانند همین مثال می‌باشد. گوگل به اعتبار سایت‌هایی که می‌شناخته به شما اعتماد می‌کند و جایگاه بهتری نیز برایتان در نظر می‌گیرد.

اگر سایت شما از وب سایت های با کیفیت مرتبط با صنعت شما بک لینک دریافت می کند، سیگنال های قوی به گوگل ارسال می‌کنید که نشان می‌دهد سایت شما به عنوان یک مرجع در صنعت شما در نظر گرفته می‌شود.

انواع بک لینک در سئو

همانطور که گفته شد، همه بک لینک ها یکسان نیستند. انواع مختلف بک‌لینک تاثیر گزاری متفاوتی بر اعتباردهی به سایت شما خواهند داشت. بطور مثال بک‌لینک نوفالو(Nofollow) از کمترین ارزش برخوردار است. از طرفی لینک‌های UGC که از سمت کاربران در فروم‌ها و یا کامنت‌های یک نوشته ارائه می شوند بک‌لینک‌های باارزشی می‌باشند. انواع دیگری چون لینک های Toxic‌و یا sponsored نیز وجود دارند که توضیح مفصل این لینک‌ها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد.

شبکه‌های اجتماعی

آیا به دنبال این هستید که چگونه از شبکه‌‌های اجتماعی در استراتژی محتوای خود برای بهبود سئو و رتبه بندی جستجوی گوگل استفاده کنید؟ آیا می خواهید کمپین سئوی خود را با استفاده از شبکه‌های اجتماعی تقویت کنید؟ بهبود استراتژی سئوی شما حیاتی است زیرا رتبه گوگل شما را افزایش می دهد. اما رقابت شدید برای ظاهر شدن در نتایج جستجو، آن را به یک چالش تبدیل می کند. داده های WorldOMeter نشان می دهد که بازاریابان محتوایی تقریباً پنج میلیون پست وبلاگ را در روز منتشر می کنند.

شبکه‌های اجتماعی چگونه بر سئو تاثیر می گذارند؟

رسانه‌های اجتماعی مستقیماً به رتبه‌بندی SEO کمک نمی‌کنند، اما لینک‌هایی که در پلت‌فرم‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، بیشتر برند را در معرض دید قرار می‌دهد.

تحقیقات انجام شده توسط CognitiveSEO نتایج جالبی را نشان می‌دهد. پس از تجزیه و تحلیل 23 میلیون اشتراک گذاری رسانه‌های اجتماعی در پلتفرم‌های منتخب، آنها یک پیوند مبهم بین شبکه‌های اجتماعی و SEO را کشف کردند. اشتراک‌گذاری‌ها، لایک‌ها و نظراتی که پست‌های شما دریافت می‌کنند سیگنال‌های حیاتی هستند که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی وب‌سایت شما از آن‌ها استفاده می‌کنند.

در توضیح اینکه چگونه رسانه های اجتماعی بر SEO تأثیر می گذارند، Life Marketing خاطرنشان می کند که شبکه‌های اجتماعی تأثیر مستقیمی بر سئو ندارند، اما تأثیر مثبتی در رتبه بندی به طور غیرمستقیم جستجو دارد.

 
انواع سئو چیست؟

انواع SEO چیست؟

سئوی تکنیکال چیست؟

موتورهای جستجو در نتایج جستجو به وب‌سایت‌هایی که ویژگی‌های فنی خاصی را نشان می‌دهند امتیاز بالاتری می‌دهد. به عنوان مثال کانکشن ایمن، طراحی واکنش‌گرا یا ریسپانسیو و لود سریع؛ ویژگی های فنی مورد اهمیت برای موتورهای جست و جو می‌باشند. سئو تکنیکال مجموعه اقداماتی است که باید انجام دهید تا مطمئن شوید وب‌سایتتان از نظر فنی در این موارد با مشکل مواجه نخواهد شد.

Core Web Vitals نیز از جمله موارد فنی محسوب می شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن به بررسی دو مورد از مهمترین مواردی که در سئوی تکنیکال باید در نظر بگیرید(سرعت و ریسپانسیو) را اشاره می‌کنیم:

تاثیر سرعت سایت بر سئو

موتورهای جستجو سایت هایی را ترجیح می دهند که سریع بارگذاری شوند: سرعت صفحه یک سیگنال رتبه بندی مهم در نظر گرفته می شود. چندین راه برای افزایش سرعت سایت وجود دارد:

 • تهیه هاست یا سرویس میزبانی پرسرعت و پایدار

تهیه سرویس میزبانی مناسب سایت، نقش بسیار مهمی در موفقیت پروژه سئو شما خواهد داشت. به همین دلیل باید انواع میزبانی را بشناسید و مناسب ترین و پر سرعت ترین گزینه را برای سایت خود انتخاب کنید. امروزه میزبانی های وب تحت دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس ارائه می شوند. همچنین میزبانی های بهینه شده مانند هاست وردپرس، جوملا و... در دسترس صاحبان وب سایت ها قرار دارد.

 • استفاده از یک ارائه دهنده DNS سریع
 • کمترین استفاده از اسکریپت‌ها و افزونه‌ها
 • بهینه سازی حجم فایل های تصویری/ویدیویی
 • فشرده‌سازی صفحات وب
 • کوتاه ساختن کدنویسی‌ها - از هر گونه فاصله غیر ضروری، شکسته شدن خط یا تورفتگی در HTML، CSS و جاوا اسکریپت خود خلاص شوید (برای اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه Minify Resources Google مراجعه کنید).
 • ریسپانسیو بودن

داشتن یک وب سایت سازگار (ریسپانسیو/ واکنش‌گرا) در گوشی موبایل اختیاری نیست! زیرا به احتمال زیاد اکثر کاربران شما از موبایل استفاده می کنند و اگر یک وب سایت سریع و سازگار با موبایل نداشته باشید، رتبه شما آسیب خواهد دید.

سازگاری با موبایل بخشی از سئوی فنی یا تکنیکال است. زیرا هنگامی که یک قالب وبسایت واکنشگرا برای موبایل دارید، که به درستی پیکربندی شده است، مشکلی برای کاربران موبایل شما پیش نخواهد آمد. همچنین responsive بودن یک وبسایت مساله‌ای است که به دانش فنی در مورد نحوه تنظیم آن نیاز دارد. هر محتوایی که روی دسکتاپ دارید باید در موبایل نیز در دسترس باشد.

از دیگر پارامترهای معروف سئوی تکنیکال می‌توان به امنیت، سایت‌مپ و فایل ربات تکست و .... اشاره کرد. همانطور که بالاتر گفتیم، اشاره به core web vitals‌خالی از لطف نخواهد بود.

CORE WEB VITALS چیست و چه ارتباطی با سئو دارد؟

Core Web Vitals به مجموعه‌ای از معیارها توجه دارد که گوگل برای اندازه‌گیری دقیق‌تر UX از آن ها استفاده می‌کند. این معیارها به زمان لود، تعامل یک صفحه و ثبات بصری محتوا در هنگام لود مرتبط می‌شود. این امتیازات به صورت صفحه به صفحه در دسکتاپ و موبایل محاسبه می‌شوند. اگر وب سایت ها عملکرد خوبی داشته باشند، بازدید سایت می تواند افزایش یابد.

CORE WEB Vitals به عنوان یک عامل رتبه بندی

هدف گوگل این است که مطمئن شود تمام وب‌سایت های موجود در فهرست آنها بهترین تجربه را برای کاربر ارائه می دهند. اگر یک سایت و رقیبش هر دو برای یک کلمه کلیدی مهم رتبه بندی می کنند، اما یکی از آنها UX بهتری نسبت به دیگری دارد، گوگل به آن سایت با موقعیت بهتری در صفحه نتایج جستجوی خود برای آن کلمه کلیدی پاداش می‌دهد.

عدم قبولی در ارزیابی Core Web Vitals به چه معناست؟

اگر سایت شما نمره قبولی در معیارهای مختلف Core Web Vitals نداشته باشد، قطعا بر روی سئو سایت و رتبه بندی تأثیر خواهد گذاشت. امتیاز پایین در این معیارها نشان دهنده این است که وب سایت شما تجربه کاربری ضعیفی دارد.

داشتن UX قوی به ویژه برای سایت های تجارت الکترونیک بسیار مهم است. مواردی که زمان زیادی برای لود نیاز دارند، دکمه‌های CTA (مخفف Call to action، دکمه‌هایی که اغلب در لندینگ‌پیج‌ها بکار می‌روند تا مشتری را به صفحه خرید یا محصول خاصی ارجاع دهند) که عملکرد آهسته دارند، یا محتوای صفحه‌ای که به اطراف می‌پرد، مشکل ساز هستند و با Core Web Vitals، عواقب آن افزایش می‌یابد. داشتن یک تجربه کاربری قوی، و بنابراین، قبولی در ارزیابی Core Web Vitals می تواند به افزایش Conversion Rate کمک کند.

 
سئو خارجی چیست؟

آشنایی با تاکتیک های معروف سئویی

احتمالا تابحال درباره سئو سفید یا سئو سیاه شنیده‌اید. این اسامی نشان از دو استراتژی محبوب سئویی دارند که یکی از آنها سبب پیشرفت و دیگری می‌تواند سبب نابودی سایت شما شود! بنابراین لازم دانستیم تا خلاصه توضیحی از این دو تاکتیک SEO را نیز برای شما مهیا کنیم:

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید اصطلاحی است که برای اشاره به استراتژی های سئویی در چارچوب قوانین و انتظارات موتورهای جستجو و کاربران استفاده می شود. این به معنای پیاده‌سازی تکنیک هایی برای بهبود رتبه وب‌سایت در موتورهای جستجو بدون تکیه بر ترفندهایی برای تضعیف الگوریتم موتور جستجو می‌باشد.

استراتژی‌های سئو کلاه سفید بر ارائه محتوای باکیفیت و مرتبط به خوانندگان تمرکز دارد که تجربه کاربر را بهینه می‌کند نه استفاده از تکنیک‌های اسپم بیشتر، مانند محتوای تکراری که فقط برای موتورهای جستجو بهینه شده است.

”جالب است بدانید عبارت کلاه سفید و کلاه سیاه در سئو، از فیلم های آمریکایی برگرفته شده که در آن افراد خوب(کلاه سفید) و کلاهبردار (کلاه سیاه) را با این دو کلمه یاد می کنند! همانقدر که کلاه سفیدها از مردم بودند، کلاه سیاهان در صدد فریب و کلاهبرداری از آنها بودند! “

سئو کلاه سیاه چیست؟

در مقابل، نمونه‌هایی از سئو کلاه سیاه شامل خرید لینک یا استفاده از تکنیک‌های فریبنده است. هر تاکتیکی که برای کاربران فریبنده یا مضر تلقی شود، به عنوان کلاه سیاه شناخته می‌شود. تاکتیک‌های کلاه سیاه بسیار خطرناک هستند و با تکامل الگوریتم‌های گوگل، کمتر و کمتر عمل می‌کنند. بنابراین سئو کلاه سیاه به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌شود که برای افزایش رتبه سایت یا صفحه در موتورهای جستجو از طریق ابزارهایی که شرایط خدمات موتورهای جستجو را نقض می کنند، استفاده می شود.

کلام آخر

سئو چیست؟ می توان گفت سئو فرآیندی است که به یک وب سایت و محتوای آن کمک می کند تا در رتبه بالاتر نتایج گوگل قرار بگیرد. بنابراین موتورهای جستجو مانند Google وقتی کسی چیزی را جستجو می‌کند، آن را در بالای صفحه نتایج نشان می‌دهد. اقداماتی که در جهت بهبود وضعیت رنکینگ سایت انجام می شود زیر پرچم سئو قرار گرفته و به همین علت برای این سرزمین پهناور مرزبندی‌هایی (انواع SEO) در نظر گرفته شده است.

جدای از سئوی تکنیکال و Off-Page که روال مشخصی دارند، امروزه بیشترین چالش در ارائه محتوای با کیفیت و همزمان سئو شده می‌باشد. تحقیق در عبارت کلیدی و انتشار مطالب با عنواینی متناسب با نیاز کاربران آنلاین؛ و همزمان ارائه استراتژی برای توزیع این محتوا به نحوی که به رتبه بندی یک صفحه وب کمک کند، بخش کوچکی از دغدغه‌های یک متخصص SEO می‌باشد.

بنابراین ورود به حوزه سئو قبل از هرچیز، نیاز به آموزش دارد. بعد از یادگیری، پیاده سازی دانش برای کسب تجربه و همچنین بروز بودن اطلاعات شما سهم زیادی در موفقیتتان در این زمینه خواهد داشت.

سوالات متداول

1. مزایای لینک سازی داخلی چیست؟

لینک‌دهی داخلی حداقل به سه دلیل مهم است.

 • ربات ها را از یک صفحه به صفحه دیگر خزش می کنند.
 • لینک‌ها کاربران را به محتوای با ارزش و مرتبط راهنمایی می کنند.
 • به استراتژی ‌های سئویی شما کمک می‌کند.

2. آیا بک لینک ها روی سئوی شما تاثیر دارند؟

بله! بک لینک ها جزء حیاتی سئو هستند. داشتن بک‌لینک‌های معتبر به وب‌سایت شما یکی از مهم‌ترین سیگنال‌هایی است که گوگل (و سایر موتورهای جستجو) برای رتبه بندی محتوا در نظر می‌گیرند.

3. چه چیزی باعث ایجاد یک بک لینک با کیفیت می شود؟

اگر از یک وب سایت با کیفیت و رنک عالی به سایت شما لینک داده شود، به بیانی ساده در نظر گوگل اعتبار کسب خواهید کرد. این اعتبار به بالاتر قرار گرفتن شما در نتایج جست و جو کمک خواهد کرد. اما لینک‌دهی از سایت‌هایی که رنک نگرفته‌اند احتمالاً کمک زیادی به شما نخواهد کرد.

4. چرا بک لینک‌ها مهم هستند؟

در اینجا چندمورد از علل اهمیت بک‌لینک را ذکر می‌کنیم:

 • بک لینک‌ها می توانند رتبه بندی را بهبود بخشند.
 • گوگل صفحات جدید را از طریق بک لینک پیدا می کند.
 • بک لینک ها باعث افزایش اعتبار شما می شوند.

5. سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه معمولاً به عنوان یک عمل تایید نشده تعریف می شود که با این وجود می تواند رتبه یک صفحه را در SERP افزایش دهد. این اقدامات خلاف ضوابط گوگل است و می تواند منجر به ممنوعیت سایت از حضور در نتایج جست و جو شود.

6. سئو کلاه سفید چه مواردی را شامل می‌شود؟

اصطلاح "سئو کلاه سفید" به تاکتیک های SEO اشاره دارد که مطابق با شرایط و ضوابط موتورهای جستجوی اصلی از جمله گوگل است. نمونه هایی از سئو کلاه سفید عبارتند از:

 • ارائه محتوا و خدمات با کیفیت
 • لود سریع سایت و سازگاری با موبایل
 • استفاده از متا تگ‌های توصیفی و غنی از کلمات کلیدی
 • اسکرول و پیمایش آسان سایت

7. سئو تکنیکال شامل بررسی چه مواردی می‌شود؟

برای بهبود بهینه سازی فنی سایت خود، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • جاوا اسکریپت
 • سایت‌مپ XML
 • معماری سایت
 • ساختار URL
 • محتوای تکراری
 • Hreflang
 • تگ کنونیکال
 • بررسی صفحات ۴۰۴
 • ریدایرکت ۳۰۱

2 پاسخ به “SEO چیست؟”

 1. فریبرز گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون واقعا مفید و کارامد بود فقط خواست یک نکته ای رو بهش اضافه کنم
  بهبود سرعت در سال ۲۰۲۲ به طور مستقیم بر سئو سایت تأثیر می گذارد!
  این که از کدام شرکت، هاست و سرور سایت را تهیه کنیم و چه پلَنی را انتخاب کنیم، به تنهایی می تواند آینده سرعت سایت را رقم بزند. در مورد مشخصات هاست و سرور، فاکتورهایی مثل مقدار حافظه، پهنای باند، سقف ترافیک مجاز و … قدرت و توانایی بُن مایه های سایت را تعیین می کنند.
  از میان فاکتورهای بالا، مقدار فضای سرور را می توان مهم تر از موارد دیگر دانست. چرا؟ سرور، جایی است که از همه فایل های سایت شما میزبانی می کند. هر چه فضایی که این فایل ها را در بر گرفته بیشتر باشد، این فایل ها جای مانُور بیشتری دارند. نتیجه چه می شود؟ این که فایل ها خیلی سریع تر لود شوند.

  از طرفی بعضی از شرکت های هاست و سرور زیرساخت های چندان قدرتمندی ندارند. یا حتی اگر هم خدمات باکیفیتی دارند، متأسفانه پشتیبانی باکیفیتی ندارند. هر دوی این موارد باعث می شوند که هم سرعت سایت به مشکل بخورد (یا حتی گاهی سایت از دسترس خارج شود) و هم در صورت بروز مشکل، راهی برای رسیدگی سریع نباشد

  بنابر توضیحات بالا، اولین کاری که یک تیم متخصص سئو برای بهینه سازی سرعت سایت انجام می دهند، بررسی وضعیت هاست و سرور و انتقال سایت به یک سرویس قدرتمندتر (در صورت لزوم) است. گاهی فقط اصلاح همین یک فاکتور، می تواند سایت را از کُندی نجات دهد
  من به شخصه هاستینگ پارس پک رو توصیه می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.