Avatar
نویسنده: علیرضا برزودی
شنبه 7 اسفند 1400
مطالعه: ۸ دقیقه ۱ نظر ۱۹۰۴ بازدید

آموزش نصب SSL در کنترل پنل Cpanel و ری دایرکت از http به https

نصب SSL در cpanel باعث ایجاد اعتماد کاربران به وب‌سایت شما می‌شود. این گواهی تمامی داده‌های وارد شده در وب‌سایت را رمزنگاری می‌کند تا امنیت افراد تامین شود. منظور از نصب این گواهی انجام عملیات ریدایرکت http به https است تا آیکون قفل در کنار آدرس سایت قرار گرفته و سبز شود. امروز در این مقاله از آموزش کنترل پنل نگاهی جامع‌تر به نحوه فعال‌سازی SSL در cpanel می‌پردازیم.

مقدمه ای بر گواهی SSL؛ معرفی انواع گواهی‌های SSL

گواهی SSL یا secure sockets layer یک پروتکل امنیتی به حساب می‌آید که تمامی اطلاعات را رمزنگاری می‌کند. این گواهینامه نخستین بار سال 1995 توسط netscape با هدف حفظ حریم شخصی، احراز هویت و یکپارچگی داده‌ها در ارتباطات با اینترنت ارائه شد.

وب‌سایت‌ها با پیاده‌سازی این گواهینامه آدرس URL خود را از HTTP به HTTPS (Hyper text transfer protocol secure) تبدیل می‌کند. پس از آنکه قفل کنار آدرس URL به نمایش در آمد کاربر با کلیک بر روی آن می‌تواند جزئیات گواهی مانند مرجع صدور و نام شرکت صاحب وب‌سایت را مشاهده کرد.

گواهی SSL انواع مختلفی دارد که شرکت پارس پک 4 گواهی (Free SSL، DV SSL، OV SSL، EV SSL) را ارائه می‌دهد و شما می توانید اقدام به خرید ssl کنید، در ادامه به معرفی آن ها می‌پردازیم.

1. گواهی SSL رایگان (Free SSL)

گواهی SSL رایگان را تنها با اعتبار سنجی دامنه بدون نیاز به تکمیل اطلاعات می‌توانید استفاده کنید. این گواهی برای یک دوره سه ماهه به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت و پس از اتمام این دوره مجددا باید اقدام به صدور و نصب گواهی کنید. شرکت ” lets encrypt ” بهترین شرکت ارائه دهنده این گواهی به حساب می‌آید.

2. گواهی SSL استاندارد (DV SSL) Domain Validated 

این گواهی بر اساس ثبت دامنه ارائه می‌شود و هیچ ارتباطی با ثبت بودن سازمان یا شرکت مالک وب‌سایت ندارد، به همین علت پایین‌ترین نوع اعتبار را دارد. اغلب برای وب‌سایت‌های عمومی استفاده می‎شود. برای آنکه این نوع گواهی را فعال کنید کافی است DNS سایت خود را به شرکت صادر کننده گواهی معرفی کنید و پس از بررسی تنها دامنه مورد اعتبارسنجی قرار می‌گیرد.

گواهینامه استاندارد Domain Validation برای یک دوره یک ساله عرضه می گردد. DV SSL عموما در زمان بسیار کوتاهی صادر شده و اکنوان نیز با 20 درصد تخفیف ویژه ارائه داده می شود.

3. گواهی SSL سازمانی (OV SSL) Organization Validated 

گواهینامه سازمانی Organization Validation علاوه بر دامنه مورد نظر، شرکت مالک دامنه را نیز مورد اعتبار سنجی قرار می دهد و از اعتبار بالاتری برخوردار می باشد. بازدیدکنندگان وبسایتی که از OV SSL استفاده می کنند. در قسمت جزئیات گواهینامه نام شرکت مربوطه را مشاهده خواهند کرد.

صدور این گواهینامه مستلزم ارسال و تائید مدارک شرکتی می باشد و عموما تائید مدارک و صدور آن حدودا 10 روز زمان خواهد برد. این نوع گواهینامه نیز به صورت ” wildcard ” هم صادر می شود و قیمت بالاتری نسبت به حالت معمولی آن خواهد داشت.

4. گواهی SSL پیشرفته (EV SSL) Extended Validation

گواهینامه پیشرفته Extended Validation معتبر ترین نوع گواهی امنیتی SSL می باشد که علاوه بر اعتبار سنجی دامنه و شرکت متقاضی، اعتمادی دوچندان را برای کاربران بوجود می آورد. بازدیدکنندگان وبسایتی که از EV SSL استفاده می کنند در نوار آدرس، نام کامل شرکت مربوطه را در کنار قفل سبز رنگ مشاهده خواهند کرد.

گواهی SSL EV از معتبرترین گواهینامه های امنیتی است که استانداردهای مشخصی شرایط صدور این گواهینامه را تعیین می‌کند به همین سبب مراحل احراز هویت بسیار سختی دارد. با فعال کردن این گواهی یک نوار سبز رنگ در مرورگر کاربران نمایش داده می‌شود که نام رسمی شما را کنار قفل می‌توانند مشاهده کنند. صدور این گواهینامه مستلزم ارسال و تائید مدارک شرکتی می باشد و عموما تائید مدارک و صدور آن حدودا 10 روز زمان خواهد برد.

آموزش  قدم به قدم نصب SSL رایگان و اعتباری در Cpanel

در مرحله اول کافی است وارد پنل کاربری خود در سی پنل شوید، گزینه‌ی Security را انتخاب کرده و سپس وارد زیر منو SSL/TLS شوید.

نصب گواهینامه اعتباری ssl در سی پنل

کنترل پنل Cpanel و زیر منوی SSL/TLS   

در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود گزینه‌ی manage ssl sites را انتخاب نمایید.

فعال سازی ssl رایگان

نصب گواهینامه SSL در سی پنل

برای نصب گواهینامه SSL رایگان در Cpanel باید طبق تصویر زیر در قسمت domain نام دامنه مورد نظر را انتخاب نمایید، سپس گزینه autofill by domain را انتخاب کنید.

نصب ssl رایگان سی پنل

فعال سازی SSL در سی پنل

در نهایت گزینه install certificate را انتخاب نمایید.

install certificate در سی پنل

نصب گواهی SSL در کنترل پنل Cpanel

همچنین برای نصب گواهینامه SSL اعتباری در سی پنل باید بعد طبق تصویر زیر بعد از انتخاب دامنه موارد زیر را وارد کرده و Install Certificate را بزنید.

فعالسازی ssl اعتباری در سی پنل

نصب گواهی SSL در کنترل پنل Cpanel

در نهایت این صفحه به شما نمایش داده خواهد شد که نشان دهنده ی دامین هایی است که SSL خود را در سی پنل روی آن ها نصب کرده اید.

فعال سازی ssl در cpanel

آخرین مرحله نصب SSL در Cpanel

فعال کردن ری دایرکت https در سی پنل

برای فعال کردن ری دایرکت https سی پنل باید در صفحه اصلی کنترل پنل وارد قسمت Domains شوید:

ری دایرکت به https در سی پنل

آموزش ریدایرکت به https در سی پنل

سپس گزینه مشخص شده در تصویر را فعال کنید:

ریدایرکت از http به https

آموزش ریدایرکت به https در سی پنل

جمع بندی

نصب SSL در cpanel تاثیر بسیاری در امنیت و سئو وب‌سایت شما دارد که در این مقاله از آموزش سی پنل، نحوه‌ی نصب گواهینامه SSL در سی پنل و ریدایرکت HTTPS در این کنترل پنل را آموزش دادیم. گواهی SSL برای تمامی مرورگرها قابل استفاده است و آدرس وب‌سایت شما را از HTTP به HTPPS تبدیل میکند. دریافت این گواهی برای وب‌سایت شما مزایای بسیاری دارد که می‌توانید از شرکت پارس پک انواع مختلفی از این گواهی را مطابق با نیازتان دریافت کنید.

اگر از کنترل‌پنل سی‌پنل استفاده می‌کنید، می‌توانید به آسانی گواهی امنیتی SSL را برای وب‌سایتتان نصب و فعال کنید. این گواهی امنیتی داده‌های ردوبدل‌شده بین کاربران را رمزنگاری‌کرده و ارتباط امن را بین کلاینت و سرور برقرار می‌کند. برای این‌کار بعد از خرید SSL می‌توانید فایل‌های Certificate, Private Key, CA-Bundle را در هاست سی‌پنل نصب کنید.

سوالات متداول

1. نحوه فعال‌سازی SSL در سی پنل به صورت خلاصه:

در کنترل پنل cpanel طبق آموزش زیر اقدام نمایید :

  1. گزینه ssl/tls انتخاب نمایید
  2. سپس manage ssl sites را انتخاب نمایید.
  3. از قسمت domain ، نام دامنه مورد نظر را انتخاب نمایید .
  4. گزینه autofill by domain را انتخاب کرده و در نهایت گزینه install certificate را انتخاب نمایید.

2. آیا کسب‌وکار شما به گواهی SSL نیاز دارد؟

اگر شما وب‌سایتی دارید که اطلاعات مخاطبان شما در آن ذخیره می‌شود به این گواهی نیاز دارید. درصورتی که گواهی SSL را نداشته باشید تمامی اطلاعات در قالب متنی انتقال پیدا می‌کنند که بسیار ناامن است. SSL اطلاعات شما را به صورت رمزنگاری شده منتقل می‌کند.

3. تفاوت HTTPS با HTTP؟

HTTPS به این معناست که ترافیک وب‌سایت شما با SSL رمزنگاری شده است.

4. آیا SSL تمام نیازهای ما برای امنیت برطرف می‌کند؟

SSL یک گواهی امنیتی فوق‌العادست اما کافی نیست. این گواهی تنها یکی از راه‌هایی که افراد نتوانند به اطلاعا شما دست پیدا کنند. همچنین اگر فرایند بارگزاری SSL به درستی انجام نشده باشد برخی از محتوای شما تحت پوشش رمزنگار قرار نمی‌گیرد.

5. تفاوت SSL و TLS چیست؟

TLS نسخه‌ی بهبود یافته‌ی SSL است. عملکرد این دو سیستم شباهت بسیاری به یکدیگر دارد و هردو از اطلاعات انتقال یافته‌ی شما محافظت می‌کند. این دو اصطلاح اغلب مواقع به جای یکدیگر استفاده می‌شود.

۱ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

    مرسی از اطلاعات خوبتون

    امین
    شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم