بهینه سازی دیتابیس وردپرس

بهینه سازی دیتابیس وردپرس

همه میدانیم که امروزه ووردپرس یکی از محبوب ترین اسکریپت هایی است که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. این اسکریپت که کاملا منطبق بر دیتابیس بوده است تمامی اطلاعات خود را اعم از فایل ها، نوشته ها، برگه ها و اعداد و ارقامی که وارد میکنیم را در دیتابیس ذخیره میکند ( تقریبا به غیر از فایل های وب سایت، هرآنچه که شما وارد ووردپرس میکنید در دیتابیس ذخیره میگردد). MySql یک سیستم رایگان مدیریت ارتباطی دیتابیس است که برروی اکثر سرویس های میزبانی وب وجود دارد و امکان مدیریت وب سایت ووردپرسی را به شما میدهد. اگر دیتابیس را بشناسیم و کاربری آن را متوجه شده باشیم میتوانیم وب سایت را ساده تر به نحو احسنتی مدیریت کنیم.

در مقاله ی دیگری نحوه ی ساخت دیتابیس MySql و همینطور مدیریت آن توسط سیستم phpmyadmin آموزش داده بودیم. دراین مقاله 13 کوئری وردپرس مهم جهت مدیریت وب سایت خدمت شما معرفی و آموزش داده میشود که توسط آنها امکان مدیریت هرچه ساده تر وب سایت وجود خواهد داشت.

 کوئری وردپرس بسیار مهم

برای مثال اگر نیاز به ایجاد تغییر در قسمتی از وب سایت و یا دیتابیس را داشته باشید امکان تغییر رکورد به رکورد در دیتابیس کار مشکل و زمان بری خواهد بود و همینطور امکان رخداد خطاهای انسانی نیز وجود دارد از این رو استفاده از کوئری های سودمندی چون مواردی که در ادامه ذکر خواهد شد کمک شایانی در عرصه ی تغییرات هم در مدت زمان کم و هم در سطح وسیع تر و مطمئن تری ارائه میکند. چگونه از وب سایتمان بک آپ تهیه کنیم؟

ساده ترین راه دریافت بک آپ در کمترین زمان ممکن

دریافت بک آپ BackUp یکی از مهم ترین کارهایی است که در ابتدای هر وب سایت باید به آن فکر و عمل شود. داشتن بک آپ این اطمینان را به شما می دهد که در هر لحظه هر اتفاقی اگر بیافتد امکان بازگردانی بک آپ و برگشتن به حالت اولیه وب سایت وجود خواهد داشت. امکان دریافت بک آپ هم از طریق پلاگین هایی که بر روی ووردپرس نصب و راه اندازی میگردند وجود دارد و هم میتوانید بک آپ را از طریق phpMyAdmin به صورت دستی از دیتابیس تهیه نمایید.

آموزش دریافت بک آپ از وب سایت:

 • ابتدا وارد phpMyAdmin شوید.
 • دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید.
 • بر روی Export در قسمت بالای نوار ابزار کلیک نمایید.
 • جدولی را که می خواهید بک آپ بگیرید را مشخص نمایید و یا همه ی جداول را برای تهیه ی بک آپ از کل دیتابیس انتخاب نمایید.
 • SQL را برای دریافت فایل با پسوند .sql انتخاب نمایید.
 • گزینه ی Save as file را انتخاب نمایید.
 • در بخش فشرده سازی gzipped را برای دریافت فایل با حجم کمتر انتخاب نمایید.
 • درآخر بروی GO کلیک نمایید و یک پنجره ی دانلود ظاهر می شود که از شما خواهد خواست، فایل را ذخیره نمایید.

نکته : در صورت حجیم بودن دیتابیس شما، استفاده از phpMyAdmin جهت دریافت بک آپ توصیه نمی گردد.

13 کوئری وردپرس در دیتابیس جهت مدیریت ساده تر 

جهت اجرای کوئری های آموزش داده شده میتوانید از phpMyAdmin استفاده بفرمایید . این نرم افزار بهترین، برای ایجاد کوئری ها و مدیریت آنها می باشد هرچند که پلاگین هایی مانند WordPress SQL Executioner جهت انجام کار مشابهی که phpMyAdmin انجام میدهد وجود دارد اما phpMyAdmin یک سرویس همگانی است که بیشتر مرورگرها با آن کار میکنند و هم خوانی دارند.

آموزش ما هم بر اساس phpMyAdmin می باشد. از این رو:

1. وارد phpMyAdmin شده و دیتابیس وردپرس را انتخاب نمایید. 2. بر روی زبانه ی SQL کلیک نمایید که شما را به یک صفحه با کادری برای کوئری SQL میبرد.

توجه : تمامی کوئری ها، کوئری مستقیم SQL هستند و با پیشوند wp_ آغاز میگردند. توجه داشته باشید که اگر این پیشوند را تغییر میدهید این تغییرات را در سایر کوئری ها هم رعایت بفرمایید. همه میدانیم که ووردپرس مسیرنهایی خود را در دیتابیس ذخیره میکند. اگر جزو افرادی هستید که در ابتدا به صورت لوکال وب سایت خود را طراحی و راه اندازی کرده اید و در حال آپلود آن بر روی فضای اینترنت هستید به احتمال زیاد دچار تغییر آدرس ها و بالا نیامدن وب سایت شده اید.

این کوئری به شما کمک میکند تا بدون صرف کمترین زمان بتوانید تمامی آدرس های قدیمی و لوکال در ووردپرستان را به آدرس اینترنتی آن تغییر دهید.

راه حل:

UPDATE wp_options SET option_value = replace (option_value, 'http://www.oldsiteurl.com', 'http://www.newsiteurl.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

2. تغییر GUID

بعد از انتقال سایت از localhost به سرورتان، یا از یک دامنه به دامنه ی دیگر، شما می بایست آدرس ها را برای GUID field در جدول wp_posts اصلاح نمایید. این موضوع حیاتی است، زیرا GUID برای ترجمه ی پست ها و کد شماره ی صفحه به مسیر نهایی مطلب درست، لازم است. راه حل:

;('UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE (guid, 'http://www.oldsiteurl.com', 'http://www.newsiteurl.com

3. تغییر آدرس در محتوا

ووردپرس جهت ذخیره سازی از لینک کامل وب سایت به همراه نام دامنه استفاده میکند و تمامی آدرس های قدیمی را نیز در خود نگه می دارد. داخل محتوای هر رکورد یک پست، همه ی آدرس های قدیمی را که به محتوای قدیمی اشاره می کنند وجود دارد. بنابراین شما نیاز به تغییر همه ی این آدرس ها به نام دامنه ی جدید خواهید داشت. راه حل:

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'http://www.oldsiteurl.com', 'http://www.newsiteurl.com');

4. فقط تغییر آدرس تصاویر

اگر مایل به لود تصاویر وب سایتتان از سرور دیگری هستید تا سرعت لود وب سایت شما کاهش پیدا کند میتوانید این کار را با استفاده از کوئری ای در دیتابیس انجام دهید. این کوئری به شما اجازه میدهد آدرس تمامی تصاویر در ووردپرس شما به آدرس سرور مورد نظر(سرور تصاویر) تغییر کند. لازم به توضیح است که آدرس http://yourcdn.newsiteurl.com برابر با آدرس سرور جدید محل میزبانی تصاویر شما می باشد.

راه حل:

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'src=http://www.oldsiteurl.com', 'src=http://yourcdn.newsiteurl.com');

شما همچنین نیاز خواهید داشت که با استفاده از کوئری زیر GUID را برای تصاویر الصاق شده، اصلاح نمایید.

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE (guid, 'http://www.oldsiteurl.com', 'http://yourcdn.newsiteurl.com') WHERE post_type = 'attachment';

5. به روز کردن META پست ها

به روزرسانی meta یک پست تقریبا مشابه با به روز رسانی آدرس در محتوای یک پست است. اگر از آدرس های زیادی برای ذخیره یک پست استفاده کرده اید با استفاده از این کوئری وردپرس میتوانید آنهارا آپدیت و اصلاح نمایید. راه حل:

UPDATE wp_postmeta SET meta_value = REPLACE (meta_value, 'http://www.oldsiteurl.com','http://www.newsiteurl.com');

6. تغییر نام کاربری “admin” پیش فرض

همه میدانیم هنگام نصب و راه اندازی ووردپرس کاربری که به صورت پیش فرض و اولیه ایجاد میگردد با نام ادمین می باشد. هر فردی که تا به حال با ووردپرس کار کرده باشد از این نکته اطلاع دارد. دانستن همین نکته برای هکرها بسیار سودمند است و منجر به هک کردن ووردپرس شما به صورت راحت تر و در زمان کمتر می شود. با نرم افزار BruteForce امکن به دست آوردن پسوورد کاربری ادمین مهیا می شود و امنیت وب سایت شما به خطر جدی می افتد. با استفاده از کوئری زیر شما میتوانید این نام پیش فرض را تغییر دهید. هکر را به زحمت برای پیدا کردن نام کاربری بیاندازید! راه حل:

UPDATE wp_users SET user_login = 'Your New Username' WHERE user_login = 'Admin';

7. تغییر رمز عبور

آیا هیچ وقت با مشکل فراموشی رمز عبور در وب سایت های ووردپرسی رو به رو بوده اید و در نهایت به این نتیجه رسیده اید که انگار از کار افتاده است! با کوئری وردپرس زیر میتوانید این مورد را تصحیح و بر طرف بفرمایید.

راه حل:

UPDATE wp_users SET user_pass = MD5( 'new_password' ) WHERE user_login = 'your-username';.

8. اختصاص دادن همه ی مقاله های نویسنده ی B به نویسنده ی A

اگر زمانی در وب سایت مجبور شدید تمام مقالات منتشر شده توسط نویسنده A را به نام نویسنده B تغییر دهید با استفاده از کوئری زیر به راحتی امکان پذیر است. مسئله ای که اگر بخواهید تک به تک در نوشته ها به دنیال آن بروید امری است سخت و زمانبر. در پنل ووردپرس به صفحه ی شناسه ی کاربری نویسندگان بروید. بر روی نام هر نویسنده که کلیک بفرمایید وارد پروفایل کاربری نویسنده میشود. در نوار آدرس مرورگر به دنبال user_id باشید. این همان شناسه ای است که ما برای این کوئری به آن نیاز داریم.

راه حل:

UPDATE wp_posts SET post_author = 'new-author-id' WHERE post_author = 'old-author-id';

9. پاک کردن پشتیبان پست ها ( Revision )

رویژن ها نسخه های پشتیبانی هستند که وردپرس به هنگام ویرایش، برای هر پست نگهداری می کند تا امکان بازگشت تغییرات یک پست تا 25 مرحله برای شما فراهم باشد. این امکان بسیار مفیدی است اما موجب می شود که دیتابیس شما کمی سنگین شود. برای حذف رویژن ها می توانید از کوئری زیر استفاده نمایید.

راه حل:

DELETE a,b,c FROM wp_posts a LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id) LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id) WHERE a.post_type = 'revision' ;

نکته: در نظر داشته باشید که همه ی Revision ها شامل هر پست و اطلاعات متا ، آن حذف خواهد شد. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام این کار حتما از دیتابیس بک آپ تهیه نمایید.

10. لیست تمام ایمیل های کامنت ها، بدون تکرار

اگر مایل هستید لیست کاملی از ایمیل کاربرانی که تا به امروز در وب سایت شما نظر (کامنت) گذاشته اند را جمع آوری کنید میتوانید با زدن کوئری زیر به راحتی همه ی این لیست را گردآوری بفرمایید.

راه حل:

SELECT DISTINCT comment_author_email FROM wp_comments;

11. حذف کردن یک pingback

در وورپرس مقالات محبوب دارای پینگ بک های زیادی هستند . این مورد از فضای دیتابیس شما می کاهد. ممکن است شما مایل به حذف این پینگ یک ها باشید. با استفاده از یک خط کوئری وردپرس زیر میتوانید این امر را به سادگی انجام دهید.

راه حل:

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_type = 'pingback';

12. حذف کامنت های اسپم

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شده این کوئری ها به کمک ساده تر کردن حل مسائل می آیند. اگر کامنت های اسپم زیادی دریافت کرده اید مسلما رفتن به تک به تک صفحات و حذف این کامنت ها زمان بر بوده است. میتوانید با استفده از این کوئری وردپرس که در زیر آورده ایم  اقدام به این عمل نمایید. راه حل:

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_approved = 'spam';

0= کامنتی که در انتظار تایید است 1= کامنت تایید شده Spam= کامنت هایی که به عنوان اسپم شناخته شده اند.

13. شناسایی Tag های استفاده نشده

اگر در وردپرس، پست های قدیمی را به صورت دستی از Mysql حذف نمایید، تگ های قدیمی همچنان باقی خواهند ماند و در لیست تگ ها قابل مشاهده خواهند بود. کوئری زیر تگ های استفاده نشده را برای شما مشخص خواهد کرد.

راه حل:

SELECT * From wp_terms wt INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id WHERE wtt.taxonomy='post_tag' AND wtt.count=0;

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.