خطای 403 چیست؟

خطای ۴۰۳

خطای http 403 پیامی است که گاهی اوقات در مرورگر کاربر نمایش داده می شود. این خطا یکی از پاسخ های پروتکل انتقال hypertext است که می تواند هنگام تلاش برای دسترسی به یک صفحه وب ظاهر شود. اگر پیام Forbiden 403، به جای وب سایت مورد نظر در مرورگر شما نمایان شود، به این معنی است که اجازه دسترسی به URL مشخص را ندارید.

اما چرا دسترسی رد می شود؟ آیا هنوز رسیدن به صفحه مورد نظر امکان پذیر است؟ پاسخ به اینگونه سوال ها با توجه به موارد مختلف، متفاوت است. چراکه علل احتمالی بسیاری برای دریافت خطای ۴۰۳ وجود دارد. برای یافتن نحوه شناسایی خطا و چگونگی رفع آن، در ادامه با ما همراه باشید

چگونه یک خطای http 403 اتفاق می افتد؟

پیام خطای http 403 می تواند هنگام گشت و گذار در اینترنت، دیده شود. همچنین این خطا به طور خاص تر هنگام ارتباط بین سرویس گیرنده http و سرور http (سرور وب) رخ می دهد. تجسم روند دسترسی به یک صفحه وب، به منظور درک خطاهای ۴۰۳ موثر است.

هنگامی که می خواهید یک صفحه وب را باز کنید، مرورگر درخواستی را از طریق پروتکل انتقال hypertext (http) به سرور وب مناسب می فرستید. سپس سرور این پرس و جو را بررسی می کند اگر همه چیز به درستی وارد شده باشد، مرورگر قبل از بارگیری صفحه وب کدی را می فرستد.  یک کد وضعیت http از دسته "2xx success " (مانند 200 Ok یا 201 created) را ارسال می کند. این اتفاق در کسری از ثانیه صورت می گیرد و کاربران معمولاً کد را نمی بینند.

اگر کد وضعیت به درستی ارسال نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر فرآیند بارگیری و ارسال کد وضعیت به درستی صورت نگیرد، یک کلاس متفاوت از پیام خطا نمایش داده می شود. این کدهای خطای سمت کلاینت 4xx که شامل پیام 403 forbidden است با پیام های 2xx Success متفاوت هستند. هر کد خطا با یک صفحه خطای HTML به طور خودکار ایجاد می شود. از این کلاس، معروفترین پیام، خطای 404 است.

همه کدهای وضعیت 4xx http پاسخهای سرور هستند که نشان می دهد درخواست با موفقیت انجام نشده است. همانطور که از نام کد وضعیت پیداست، کلاینت بطور کلی اما نه لزوماً منبع مشکل است.

دلایل وقوع خطای ۴۰۳ چیست؟

کد وضعیت http 403 خود بیان می کند که URL درخواست شده در واقع وجود دارد، اما درخواست کلاینت نمی تواند انجام شود. در واقع، کلاینت مجاز به دسترسی به صفحه وب نیست. با این حال، علت واقعی خطای http 403 در موارد مختلف متفاوت است. دلایل مختلف زیادی وجود دارد که باعث می شود پیام خطای 403 ظاهر شود.

با وجود برخی وب سایت ها، از جستجوی دایرکتوری های خاص با وضعیت 403 به طور فعال جلوگیری می شود. نمونه ای از این موارد هنگامی است که صفحات وب حاوی تصاویری هستند که به راحتی قابل دسترسی و یا کپی برداری نیستند. اگر این مورد پیش بیاید، کاربر دستیابی بسیار کمتری به صفحه دارد. با این حال، در بیشتر موارد دیگر، کاربران می توانند یک پیام خطای 403 forbidden را رفع کنند. در ادامه مقاله به برخی از راه حل های رفع این خطا اشاره می شود.

ریشه خطای احتمالی 403 و چگونگی رفع آنها

پیام های '403 forbidden' نیز به صورت 'Error 403 access denied' و 'http 403' یا به سادگی 'forbidden' نمایش داده می شوند. این پیام خطا اغلب کاربران را به این فکر می اندازد که هنگام دسترسی به صفحه وب، این پیام ها ظاهر می شوند. به طور کلی، این نوع وضعیت باعث ایجاد پیام خطای http 403 نمی شود. به جای آن یک کد خطای 401 وجود دارد. پیام ها معمولاً به دلیل خطایی در تنظیمات کلاینت ظاهر می شوند.

راه حل های رفع خطای 403 چیست؟

راه حل 1: افزونه های مرورگر را غیرفعال کنید

این امکان وجود دارد که مرورگر شما به دلیل افزونه های فعال، مانند مسدود کننده تبلیغات یا افزونه های پروکسی، رد شده باشد. اگر با خطای 403 روبرو شدید، باید غیرفعال کردن افزونه های خود را امتحان کنید. در نهایت دوباره سعی کنید به URL دسترسی پیدا کنید.

راه حل 2: حافظه نهان مرورگر خود را پاک کنید

اگر مرورگر شما بعد از غیرفعال کردن افزونه ها، هنوز هم وضعیت http کد 403 را نشان می دهد، سعی کنید حافظه کش را خالی کنید و ببینید که آیا این عمل، مشکل را برطرف میکند یا خیر.

راه حل 3: تنظیمات فایروال

اگر با پاک کردن حافظه نهان خود هنوز به صفحه وب مورد نظر دسترسی ندارید. ممکن است مشکلی بین سرور وب و فایروال شما وجود داشته باشد که وظیفه نمایش خطای HTTP 403 در مرورگر را دارد. اگر به اپراتور صفحه وب اعتماد دارید، می توانید فایروال را غیرفعال کنید و دوباره سعی کنید صفحه وب را باز کنید. اگر در نهایت این مشکل حل شد، باید تنظیمات فایروال خود را طوری تنظیم کنید که این صفحه مجاز باشد.

راه حل ۴: صفحه را رفرش کنید

رفرش کردن صفحه همیشه ارزش دارد. بسیاری اوقات خطای 403 موقتی است و یک تازه سازی ساده ممکن است با این ترفند خطا را رفع کند. بیشتر مرورگرها از کلید F5 برای رفرش کردن استفاده می کنند و همچنین دکمه Refresh را در جایی در نوار آدرس ارائه می دهند.

راه حل ۵: آدرس را دوباره بررسی کنید

شایع ترین دلیل برای ارور ۴۰۲، URL اشتباه است. اطمینان حاصل کنید که آدرسی که می خواهید به آن دسترسی داشته باشید مربوط به یک صفحه وب یا پوشه است و نه یک فهرست. یک URL معمولی به .com ، .php ، .org ، .html ختم می شود. یا فقط باید پسوند داشته باشد، در حالی که معمولاً URL دایرکتوری با "/" خاتمه می یابد.

راه حل ۶: بررسی کنید که آیا اجازه دسترسی به URL را دارید یا خیر

اگر می خواهید قبل از مشاهده محتوا به وب سایتی دسترسی پیدا کنید که نیاز به ورود به سیستم داشته باشد، ممکن است این مسئله را ایجاد کند. به طور معمول، سرورها پیکربندی شده اند تا خطایی را به شما نشان دهند که به شما می فهماند برای دسترسی به محتوا باید وارد سیستم شوید.

اما برخی از سرورهای پیکربندی نشده به جای آن ممکن است خطای 403 را نشان دهند. سعی کنید وارد وب سایت شوید (در صورت امکان) و ببینید خطا از بین رفته است یا خیر.

راه حل ۷: بعدا دوباره تلاش کنید.

اگر هیچ یک از راه حل های ساده ای که ما تاکنون درباره آن صحبت کرده ایم نتیجه ندادند، همیشه می توانید مدتی صبر کنید و بعداً برگردید. از آنجا که بیشتر اوقات، ارور 403 ناشی از مشکلی است که در وب سایت مورد نظر وجود دارد، به احتمال زیاد کسی در حال حاضر روی این مشکل کار می کند.

راه حل ۸: با وب سایت تماس بگیرید

گزینه دیگر تماس مستقیم با صاحب وب سایت است. اطلاعات تماس آنها را در وب سایت جستجو کنید و در مورد صفحه مورد نظر با آنها تماس بگیرید. اگر فرم تماس وجود ندارد، می توانید به وب سایت در رسانه های اجتماعی آنها دسترسی پیدا کنید.

راه حل ۱۰: با ISP خود تماس بگیرید

اگر می توانید تأیید کنید که وب سایت مورد نظر برای دیگران کار می کند اما برای شما نه، پس این امکان وجود دارد که آدرس IP عمومی شما را مسدود کرده اند به شرطی که ISP شما (یا کل ISP شما) به دلایلی مسدود شده باشد. می توانید با آنها تماس بگیرید و از آنها درمورد مشکل آگاه شوید. این یک راه حل بسیار محتمل نیست، اما آنها ممکن است بتوانند کمک کنند.

کد وضعیت 403 http معمولاً قابل دور زدن است

خطای 403 معمولاً بیان می کند که مرورگر مجاز به دیدن صفحه درخواستی نیست . با این حال، با کمی شانس، باید بتوانید خطای http 403 را با یکی از ترفندهایی که قبلاً گفته شد، برطرف کنید. اگر همه این روش ها را امتحان کرده اید و هنوز پیام خطایی را مشاهده می کنید، باید تنظیمات مرورگر و یا فایروال خود را بررسی کنید.

برخی از اپراتورهای وب سایت از دایرکتوری های خاص در برابر "مرور دایرکتوری" محافظت می کنند و ممکن است تنظیمات مجوز را نادرست پیکربندی کرده باشید. اگر گمان می کنید مشکل از این مورد می باشد، تنها گزینه شما این است که با اپراتور وب سایت تماس بگیرید و به آنها خطای 403 را اطلاع دهید. اگر همه این گزینه ها را امتحان کرده اید و موفق به رفع خطا نشده اید، فقط باید بپذیرید که قادر به دسترسی به URL مورد نظر خود نیستید.

نتیجه گیری

خطای403 در درجه اول و مهم تر، خطای سمت کلاینت است.اما این خطاها همچنین به دلیل پیکربندی نادرست سرور یا پرونده robots.txt ایجاد می شوند. اگر در سایت خود ارور 403 دارید، باید سریع عمل کنید. در غیر اینصورت گوکل، URL های شما را ایندکس نمی کند زیرا آنها محتوایی ارائه نمی دهند و برای تجربه کاربری منفی هستند.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.