آموزش وب سرور آپاچی

آموزش وب سرور آپاچی

برای اولین بار وب سرور، به عنوان HTTPD CERN بین سال های 1991 و 1994 شناخته شد . وب سرور برنامه ای جهت قرار دادن صفحات وب در کنارهم می باشد. بدین منظور که صفحات وب را با تصاویر و مطالب در اختیار کاربران قرار می دهد. وب سرور Apache ، یکی از معروف ترین وب سرورهای موجود بر روی سرورها و میزبانی وب از آوریل 1996 تا به امروزمی باشد که نام آن از اولین اقوام ساکن آمریکا گرفته شده است . همچنین با نام patchy در میان توسعه دهندگان وب معروف است.

در سال 2009 آپاچی به عنوان اولین وب سروری بود که بر روی 100 میلیون وب سایت مورد استفاده قرار گرفت که این میزان در ژوئن 2013 به 54.2% رسید. اهمیت apache ، نقش کلیدی آن در رشد دنیای وب می باشد که بر پایه نسخه وب سرور NCSA HTTPdبنا شده است و توسعه آن در سال 1995 با توقف پروژه NCSA صورت پذیرفت.

یکی از مهم ترین ویزگی های پیشرفت و موفقیت وب سرور apache متن باز بودن آن می باشد که توسعه دهندگان نرم افزار زیر نظر بنیاد نرم افزاری آپاچه به توسعه ی آن پرداخته اند.تلاش پارس پک در این مقاله بررسی ویژگی های وب سرور آپاچی و نحوه ی بررسی لاگ های آن بر روی کنترل پنل های مختلف می باشد.

وب سرور Apache چیست؟

وب سرور یک برنامه جهت قرار دادن صفحات وب در کنارهم می باشد که مهم ترین وظیفه آن بررسی و نمایش فایل های اسکریپت مربوط به وب سایت می باشد و در صورتی که به درستی کار نکند صفحات وب سایت قابل نمایش نخواهد بود بنابراین در صورت بروز مشکل، دغدغه اصلی مدیران سرور رفع اشکال به وجود آمده بر روی وب سرور می باشد.

در اینجا ما قصد بررسی وب سرور آپاچه که یکی از محبوب ترین وب سرورهای موجود است را داریم . Apache بر روی اکثر سیستم عامل های محبوب از جمله Linux، Windows، Unix، OSX، Solaris و FreeBSD قابل نصب می باشد واز زبان های برنامه نویسی php، pythonو perl پشتیبانی میکند. در این وب سرور کاربر می تواند از ماژول های امنیتی مانند modSecurity و mod_evasive و همچنین از ماژول mod_gzipبرای بهینه سازی آدرس های اینترنتی SEOاستفاده کند.

پیشنهاد پارس پک برای استفاده از وب سرور آپاچی، سیستم عامل CentOS با کنترل پنل دایرکت ادمین و سی پنل بر روی سرور و به صورت لوکال بر روی کامپیوتر شخصی است. سیستم عامل های ویندوز xp و یا ویندوز 7 و... به کمک نرم افزار های xampp و wamp قابل استفاده می باشد.

بررسی وضعیت Web Server آپاچی

برای مشاهده وضعیت وب سرور آپاچه ازدستور service httpd status استفاده میکنیم و برای راه اندازی مجدد (restart) آن میتوانید از دستورservice httpd restart استفاده کنید که این دستور در اکثر مواقع باعث رفع مشکل پیش آمده می شود، در صورتیکه امکان فعال کردن مجدد آپاچه با دستور ذکر شده نبود می بایست برای رفع مشکل به لاگ های آپاچه "Apache Logs" رجوع کرد.

لاگ وب سرور 

وب سرور آپاچی برای نمایش وب سایت با توجه به تنظیمات و دسترسی های تعریف شده به درخواست های مربوطه پاسخ داده وآنها را بر روی سرور ذخیره میکند. در صورتیکه نسخه ی پیش فرض آپاچه بر روی سرور نصب باشد می توان دو لاگUsage Log و Apache Error Log را بر روی سروری که فعال باشد مشاهده کرد، توجه داشته باشید مسیر لاگ های موجود بستگی به نوع کنترل پنل یا نوع نصب وب سرور دارد.

مسیر لاگ  Apache بر روی کنترل پنل دایرکت ادمین

پس از اتصال به سرور از طریق ssh می توانید لاگ های مربوط به وضعیت سرویس آپاچی را در مسیر /var/log/httpd/access.log مشاهده نمایید. ولی لاگ های مربوط به وضعیت سرویس آپاچه هر اکانت را به صورت مجزا بر روی سرور میتوانید از مسیر//var/log/httpd/domains/example.com.log بررسی نمایید

مسیر لاگ  بر روی کنترل پنل Cpanel

در کنترل پنل Cpanel، پس از اتصال به سرور از طریق ssh می توانید لاگ های مربوط به آپاچه را از مسیرusr/local/apache/logs/ مشاهده نمایید.همچنین جهت دسترسی به لاگ های هر اکانت به صورت مجزا میتوانید از مسیرhome/user/ وارد اکانت مورد نظر شده و محتویات پوشه Error Log را مورد بررسی قرار دهید.

بررسی Log یک وب سایت در کنترل پنل Direct Admin

DirectAdmin یکی از پلتفرم های گرافیکی مبتنی بر وب می باشد که مدیریت وب سایت ها را بر روی سرور و هاست با سطح دسترسی های مختلف به عنوانReseller ، Admin و یک کاربر فراهم کرده است و با توجه به هزینه ی پایین لایسنس این کنترل پنل و دوری از تحریم ها در میان کاربران از محبوبیت بسیاری برخوردار است. توصیه پارس پک به کاربران استفاده از این کنترل پنل به دلیل دسترسی راحت آن می باشد. در اینجا ما به بررسی لاگ آپاچی مربوط به یک وب سایت با کنترل پنل دایرکت ادمین در پارس پک طی مراحل زیر می پردازیم:

 • وارد پروفایل کاربری خود در سایت پارس پک شوید
 • از نوار منوی آبی رنگ پنل میزبانی ابری را انتخاب نمایید.
 • گزینه مدیریت هاست را انتخاب کرده و وارد کنترل پنل خود شوید
 • پس از ورود به کنترل پنل در قسمتYour Account می توانید مطابق شکل زیر منو Site Summary / Statistics / Logs را انتخاب نمایید.

مشاهده لاگ وب سایت در دایرکت ادمین

 • دراین قسمت مطابق شکل زیر می توانید تمامی موارد مربوط به اکانت مربوطه، از جمله جزئیات مصرف پهنای باند، ظرفیت فضای ایمیل ودیتابیس و... را مشاهده نمایید.

مشاهده اطلاعات حساب در دایرکت ادمین

مطابق قسمت مشخص شده در شکل فوق می توانید به لاگ های آپاچی دسترسی داشته باشید، در صورتیکه از سرور جداگانه ای استفاده می نمایید می بایست وارد کنترل پنل شوید و از بخش list user گزینه login as user را انتخاب نمایید.

Apache Usage Log

تمامی درخواست ها و IP هایی که به وب سایت متصل شده باشند در قسمت Apache Usage Log ذخیره می گردد ودر آن جزئیات بسیاری از جمله زمان اتصال و برخی اطلاعات دیگر قابل مشاهده خواهد بود. فرمت لاگ مطابق زیر می باشد:

79.96.69.38 - - [15/Jun/2014:11:28:41 +0000] "POST /wp/wp-content/themes/wptypo/js/utf.php HTTP/1.1" 200 569 "-" "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; zh-CN; rv:1.7.6)"

%h %l %u %t "%r" %>s %b "%{Referer}i" "%{User-agent}i" 127.0.0.1 - frank [10/Oct/2000:13:55:36 -0700] "GET /apache_pb.gif HTTP/1.0" 200 2326

در نگاه اول فرمت این خطوط بسیار پیچیده به نظر می آیند، اما با بررسی بیشتر می توانید اطلاعات بسیار مهمی را از آن دریافت نمایید. به عنوان مثال لاگ زیر نشان دهنده موارد زیر می باشد:

پارامتر های مختلف

127.0.0.1 / %h:

این پارامتر IP سیستم درخواست دهنده به سرور را نشان می دهد.

%l :

این پارامتر هویت دستگاه درخواست دهنده را مشخص میکند که بر اساس استانداردRFC 1413 کار می کند، اما تقریبا در هیچ موردی نمی توان آن را مبنا حساب نمود، خط تیره در لاگ (-) به معنای این است که هیچ اطلاعاتی در این زمینه موجود نیست.

u% / Frank :

شناسه کاربری شخصی که درخواست اتصال به سایت از طریق HTTP authentication را داشته است نمایش می دهد.

%t برابر است با [10/Oct/2000:13:55:36 -0700]:

ین پارامتر زمان درخواست ارسال شده به سرور را ثبت مینماید فرمت زمان اتصال به صورت زیر می باشد:

[day/month/year:hour:minute:second zone] day = 2*digit month = 3*letter year = 4*digit hour = 2*digit minute = 2*digit second = 2*digit zone = (`+' | `-') 4*digit

:"GET /apache_pb.gif HTTP/1.0" ("%r")

درخواست ارسال شده از سوی کاربر داخل گیومه قرار می گیرد که بسیار دارای اهمیت می باشد. برای مثال در اینجا نکته اول روش استفاده از GET می باشد، نکته دوم درخواست مشاهده فایل/apache_pb.gif ارسالی از سمت کاربر می باشد و نکته سوم استفاده از پروتکل HTTP/1.0 می باشد.

مهم ترین پارامتر

200 (%>s) :

یکی از مهمترین پارامترها جهت نمایش اطلاعات می باشد، لاگی که با 2 شروع می شود، نشان دهنده موفقیت آمیز بودن اجرای عملیات می باشد، به همین ترتیب لاگ مربوط به عدد 3 به معنای ریدایرکت می باشد، لاگ مربوط به عدد 4 به معنای وجود مشکل از سمت کاربر می باشد ( برای مثال فایل مورد درخواست وجود ندارد) و لاگ مربوط به عدد 5 به معنای وجود اشکالی در سمت سرور می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معرفی کد های وضعیت را مطالعه فرمائید.

2326 (%b) :

این پارامتر، اندازه فایلی که کاربر دریافت کرده است را نشان می دهد، اگر هیج فایلی برگردانده نشده باشد علامت (-) نمایش داده می شود.

:"%{Referer}i" "%{User-agent}i"

در نهایت در برخی شیوه های نمایش لاگ، مشخصات مرورگر و نوع سیستم عامل کاربر که اقدام به ارسال درخواست نموده است ثبت می گردد.

لاگ خطا های سرویس آپاچی (Apache Error Log)

در صورتیکه سرویس آپاچه با مشکل روبرو شده باشد و شما از کنترل پنل دایرکت ادمین استفاده میکنید میتوانید از مسیر var/log/httpd/error_log/ استفاده کرده و به بررسی علل آن بپردازید. برای باز نمودن فایل های متنی می توانید از این لینک استفاده کنید.

یک نمونه خطا

[Wed Oct 11 14:32:52 2000] [error] [client 127.0.0.1] client denied by server configuration: /export/home/live/ap/htdocs/test

موارد نمایش داده شده در پیغام فوق به تفکیک به شرح زیر می باشند

بخش اول: مربوط به تاریخ و ساعتی که خطا رخ داده است. بخش دوم: در این بخش نوع خطا به صورت زیرنمایش داده می شود:

 • Debug: لاگ هایی که از آنها جهت یافتن اشکال می توانید استفاده نمایید.
 • Error: خطاهایی که با وجود آن آپاچه همچنان به کار خود ادامه می دهد.
 • FATAL: این پیغام خطا مربوط به مواردی است که مطمئنا دیگر Apache کارکرد صحیح خود را نخواهد داشت.
 • TRACE: این نوع پیغام اخطار مشابه debug می باشد که اطلاعات بیشتری را نسبت به آن گزارش می دهد.
 • Warning:این اخطارها چندان دارای اهمیت نیستند و معمولا نیازی به بررسی ندارند.

Information: اطلاعات کلی را در اختیار قرار می دهند.

بخش سوم: آدرس آی پی IP کاربری که خطا را ایجاد نموده است نمایش می دهد. بخش چهارم: مربوط به متن و مسیری که خطا در آن رخ داده است می باشد.

آمار ها و تحلیل ها (statistics and analysis)

اگر ابزار Domain Awstats بر روی سرور فعال شده باشد، می توانید گزارش کاملی از آمارها و تحلیل های مرتبط با یک دامنه را دریافت و بررسی نمایید. لازم به ذکر است که این ابزار در خدمات میزبانی ابری پارس پک فعال می باشد و کاربر می تواند از طریق کنترل پنل به تمامی جزئیات آن دسترسی داشته باشد.این جزئیات شامل تعداد بازدید، میزان مصرف پهنای باند و تعداد کلیک های بازدید کننده ها در زمانهای مختلف (بر اساس زمان) و نوع مرورگرهایی که مورد استفاده قرار گرفته و اطلاعاتی در مورد برخی خطاهای دریافت شده به هنگام بازدید سایت را می توان در این آمارها مورد مطالعه قرار داد.

مشاهده اطلاعات با ابزار domain awstas

لاگ Apache در پنل میزبانی ابری

در خدمات هاست ابری پارس پک در بخش نمودارها مطابق شکل زیر اطلاعاتی درباره برخی خطاها در دسترس کاربر قرار داده شده است و در همین قسمت می توانید بر روی دکمه مشاهده ی لاگ های Apache کلیک نمایید و به بررسی لاگ ها بپردازید.

مشاهده لاگ آپاچه

قابلیت مدیریت تنظیمات PHP در پنل میزبانی ابری

علاوه بر بررسی لاگ آپاچی، می توانید در قسمت تنظیمات و نمودارها مطابق شکل زیر با انتخاب php.ini به اطلاعات مفیدی دسترسی داشته باشید:

مشاهده تنظیمات php در میزبانی ابری

 • display_errors: در بسیاری مواقع به دلیل عدم فعال بودن این گزینه ممکن است که با صفحه سفیدی در سایت روبرو شوید اما با فعال کردن این گزینه خطاها و اخطار های php بر روی سایتی که اسکریپت بر روی آن در حال اجراست نمایش داده می شوند و بر اساس آن می توانید مشکلات سایت را برطرف نمایید. اما در حالت پیش فرض بهتر است این گزینه غیرفعال باشد.
 • timezone: در این قسمت می توانید زمان محلی اسکریپت سایت را بر اساس موقعیت زمانی (Time Zone) تعیین نمایید.
 • max_execution_time: حداکثر مدت زمان برای پردازش یک درخواست را از این طریق می توانید کنترل نمایید.
 • upload_max_filesize: حداکثر حجم فایلی که کاربر می تواند بر روی سایت آپلود نماید را تعیین می کند.
 • post_max_size: حداکثر میزان حجمی که کاربر می تواند به سمت سرور ارسال نماید را مشخص میکند. معمولا حجم این مورد میبایستی بالاتر از upload_max_filesize باشد.
 • memory_limit: این ابزار میزان رم اختصاص یافته برای پردازش هر درخواست را کنترل می نماید.
 • max_input_vars: حداکثر تعداد متغیرهای دریافتی از طریق یک کاربر را تعیین میکند.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.