سرور گیت لب چیست؟

سرور گیت‌لب چیست؟ راهنمای خرید سرور گیت

سرور گیت لب چیست؟ فرض کنید طی یک آپدیت یا اجرای یک کد از طرف اعضای تیم، قسمتی از وب‌سایت دچار اختلال یا باگ شود. از کجا می‌توانید علت ایجاد این باگ را متوجه شوید؟ اگر در طی کار بر روی پروژه و در اثر اجرای یک کد، دیتای سایت از بین برود چطور می‌توانید آن را برگردانید؟ گیت‌لب با نگه‌داری مرحله به مرحله اقدامات افراد تیم تمامی مراحل اجرای پروژه را نزد خود نگه می‌دارد تا در صورت بروز مشکل، بر back زدن به مراحل قبل عیب‌یابی انجام شود و باگ مرتفع شود.

سرور گیت لب یکی از سرورهایی است که امروزه اکثر مدیران پروژه و مدیران توسعه از آن استفاده می‌کنند. این سرور باعث می‌شود که تمامی پروژه‌ها به خوبی مدیریت شوند و هیچ تداخل و مشکلی بین اعضا و پروژه‌ها به وجود نیاید. در ادامه قصد داریم درباره این سرور توضیحات مفصلی را به شما ارائه کنیم.

گیت لب چیست؟

گیت یک نرم افزار مدیریت ورژن یا به زبان فارسی، مدیریت نسخه می‌باشد که توسط شخصی به نام لینوس تروالدز نوشته شده است. گیت در ابتدا برای توسعه لینوکس نوشته شده بود که بعد گذشت چند سال این نرم افزار گسترش پیدا کرد و اکنون برای دیگر کارهای مختلف و انواع سیستم عامل‌ها از آن استفاده می‌کنند.

زمانی که چند شخص و نویسنده قرار است بر روی یک پروژه کار کنند، از یک نرم افزار مدیریت نسخه استفاده می‌کنند که معروف‌ترین آن گیت نام دارد. لینوس تروالدز این نرم افزار را در ابتدا برای اینکه خود و همکارانش از آن در جهت توسعه کرنل لینوکس استفاده کنند، نوشته بود.

لازم به ذکر است که گیت اپن‌سورس و رایگان است. امروزه برخی از سایت‌ها از جمله پارس پک امکان راه اندازی گیت روی سرور را به شما ارائه می‌دهند که بتوانید با استفاده از آن ریپازیتوری(repository) بسازید و بر روی آن بارگزاری و آپلودهای خود را انجام دهید.

 
آموزش راه اندازی git server

معرفی گیت لب و آموزش راه اندازی گیت سرور

سرور گیت لب چیست؟

زمانی که شما قصد دارید یک سرور گیت راه بیندازید و به واسطه آن یک سری امکانات تحت وب داشته باشید، با چالش‌هایی مواجه خواهید شد. یکی از معروف‌ترین ارائه دهنده‌های سرور میزبانی تحت وب گیت، گیت هاب نام دارد. این ارائه دهنده هم اکنون تحت مالکیت مایکروسافت بزرگ‌ترین شرکت کامپیوتری دنیا است.

در گیت هاب شما می‌توانید ریپازیتوری یا همان مخزن بسازید و آپلود و کارهای مربوط به وب‌سایت یا اپلیکیشن را در آن انجام دهید. این سرور یک سری امکانات تحت وب و یک سری امکانات CLI(Command Line Interface) را در اختیارتان قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است که بیت باکت (Bitbucket) هم یک ارائه دهنده دیگر سرور میزبانی تحت وب گیت و رقیب گیت هاب و گیت لب است که تحت مالکیت شرکت اطلسیان قرار دارد.

اما برخی افراد به دلایل مختلف علاقه‌ای به استفاده از گیت هاب و بیت باکت ندارند و از سرور گیت لب استفاده می‌کنند. این سرور نیز یکی دیگر از رقیب‌های گیت هاب می‌باشد که از محبوبیت بالایی بین مدیران و توسعه دهندگان برخوردار است.

متاسفانه در ایران اکثر شرکت‌هایی که با سرور گیت لب و گیت هاب کار می‌کردند با مشکل تحریم مواجه شدند و تمام مخزن‌های آن‌ها و اطلاعات مربوطه‌ای که در آن داشتند به صورت کامل بسته شد.

راه اندازی گیت لب روی سرور لینوکس چه مزیت‌هایی دارد؟

سرور گیت لب منبع باز است. یعنی شما می‌توانید کد این سرویس را بگیرید و در سرور خود قرار دهید تا به صورت شخصی برای خودتان یک سرویس گیت لب ایرانی یا خارجی داشته باشید. این مسئله به دلیل اهمیت بالای برخی کدها است که افراد نمی‌خواهند آن کد مهم در یک سایت ثانویه قرار بگیرد و می‌خواهند آن کد را بر روی سرور شخصی خود داشته باشند.

در این شرایط شما می‌توانید یک سرور لینوکسی تهیه کنید و گیت لب را بر روی آن نصب نمایید. سپس می‌توانید سرور گیت لب شخصی و مربوط به خودتان را داشته باشید که کاملا امن خواهد بود.

از مزیت‌های این کار این است که می‌دانید این کد در اختیار هیچ شخصی غیر از خودتان قرار نخواهد گرفت و در سرور خودتان قرار دارد. یکی دیگر از مزیت‌هایش این است که می‌دانید هیچ تحریمی صورت نخواهد گرفت و همواره به سرور لینوکسی خود دسترسی خواهید داشت.

در صورتی که سایت‌های گیت هاب و گیت لب فیلتر شوند، سرور گیت شما فیلتر نخواهد شد که این یکی دیگر از مزیت‌های مهم راه اندازی git server لینوکس است.

راه اندازی گیت روی سرور

چطور گیت لب را روی سرور لینوکس نصب کنیم؟

ویژگی‌ و قابلیت‌های سرور گیت لب

در ادامه برخی از ویژگی‌ها و مزایای استفاده از سرور Git Lab را به شما خواهیم گفت.

ایجاد مخازن بدون محدودیت

افرادی که از گیت سرور گیت استفاده می‌کنند، می‌توانند به راحتی مخزن‌های زیادی را بدون محدودیت ایجاد کنند. البته این سرور یک نسخه Enterprise دارد که با پرداخت هزینه‌‎ای اضافی در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید از امکانات و مزایای بیشتر آن (نسبت به نسخه معمولی) استفاده کنید.

لازم به ذکر است که نسخه Enterprise از نظر سرعت و عملکرد نیز سریع‌تر است و مطمئنا به همین واسطه کار شما برای مدیریت و استفاده راحت‌تر خواهد شد.

منبع باز بودن گیت لب

همانطور که گفته شد، یکی از ویژگی‌های خوب گیت لب، منبع باز بودن آن است که شما می‌توانید آن را بر روی سرور لینوکسی خود راه اندازی کنید. open source بودن گیت لب باعث می‌شود که کد آن در اختیار شما قرار بگیرد و بتوانید کدها و دیتاهایتان را بر روی سرور شخصی خود داشته باشید.

قابلیت برطرف کردن مشکلات به صورت آنلاین

شما می‌توانید با استفاده از گیت لب تمامی مشکلات پروژه را شناسایی کنید و سپس به صورت آنلاین برای رفع آن‌ها اقدام نمایید. این مسئله باعث بالا رفتن سرعت و دقت در کار خواهد شد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

همگام سازی و افزایش هماهنگی میان تیم

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از سرور گیت لب این است که شما می‌توانید با استفاده از آن، هماهنگی در اعضای تیم خود را افزایش دهید. زمانی که هماهنگی افزایش پیدا کند و تمام موارد به صورت منظم انجام شود، سرعت کار بالاتر رفته و پروژه با کیفیت بهتری به سرانجام خواهد رسید.

خرید سرور گیت

راهنمای راه اندازی گیت روی سرور و خرید سرور گیت لب و گیت هاب

راهنمای خرید سرور گیت لب

برای خرید سرور گیت‌ لب و دیگر سرورها باید به یک سری نکات واحد توجه داشته باشید. در ادامه این نکات را به شما خواهیم گفت تا بتوانید بهترین سرور مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

امنیت

در خرید هر سروری از جمله گیت‌لب و گیت‌هاب، امنیت بالای سرور و تضمین ارائه دهنده حرف اول را خواهد زد و اولویت خواهد داشت. به طور کلی سروری که از امنیت بالایی برخوردار نیست، برای خرید مناسب نخواهد بود؛ زیرا ممکن است شما درون سرور خود اطلاعات مهمی داشته باشید و به دلیل امنیت پایین آن سرور، تمام اطلاعات شما از بین بروند و یا دست شخص دیگری قرار بگیرند.

پارس پک به عنوان یکی از بهترین ارائه دهنده‌های هاست و سرور در ایران، امنیت تمامی هاست و سرورهای ارائه شده را تضمین می‌کند.

هزینه و قیمت گیت سرور

همانطور که گفته شد، سرور گیت لب منبع باز و رایگان است؛ این مسئله باعث می‌شود که گیت‌لب نیازی هزینه چندانی برای نگهداری نداشته باشد. اما به طور کلی قیمت خرید سرور گیت لب نسبت به خدماتی که ارائه می‌دهد و ویژگی‌هایی که دارد، متفاوت است. البته توجه داشته باشید که برخی ارائه دهنده‌ها نسبت به برخی دیگر با توجه به پشتیبانی بهتر و طولانی‌ مدت‌تری که دارند، هزینه بیشتری را دریافت می‌کنند.

مقرون به صرفه بودن سرور گیت لب را مورد توجه قرار دهید. برخی از سرورها بدون اینکه خدمات خاصی را به کاربر ارائه دهند و قابلیت ویژه‌‎ای داشته باشند، قیمت بالاتری دارند. همین امر موجب افزایش‌ هزینه‌های شما خواهد شد.

کیفیت

برای خرید git server به کیفیت آن هم باید توجه داشته باشید. کیفیت این سرور تعیین کننده کیفیت مدیریت پروژه‌هایتان خواهد بود. در صورتی که سطح بالایی از نظر کیفی نداشته باشد، بدون شک در مدیریت پروژه‌ها به مشکل می‌خورید.

هر زمان که احساس کردید سرور گیت‌لب ارائه دهنده مورد نظر کیفیت بالایی ندارد، حتما آن پلن و حتی ارائه دهنده را تغییر دهید و از هاستینگ‌های دیگر استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، تمامی هاست و سرورهای موجود در پارس پک از کیفیت بالایی برخوردار هستند و بدون شک کیفیت خدمات روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.

سرعت سرور گیت لب

سرعت جزء فاکتورهای اصلی و اولیه برای خرید یک سرور خواهد بود. شما باید سرعت سرور گیت لب مورد نظر خود را بررسی کنید و در صورتی که رضایت کافی را نداشتید، به سراغ گزینه‌های دیگر بروید. سرعت سرور گیت لب در مدیریت پروژه‌ها و البته کارهایی که انجام خواهید داد تاثیر مستقیم دارد.

سخن آخر

سرور گیت لب قابلیت هایی دارد که بدون شک استفاده از آن می‌تواند باعث افزایش کیفیت مدیریت پروژه‌هایتان شود. در صورتی که برای مدیریت پروژه‌ها از این سرور استفاده کنید، هیچ تداخلی بین کارهای اعضای پروژه به وجود نخواهد آمد و هماهنگی افزایش پیدا می‌کند. حتما برای خرید سرور گیت لب به ویژگی هایی همچون امنیت، قیمت، کیفیت و سرعت توجه کنید.

سوالات متداول

1. سرور گیت لب چیست؟

سرور Gitlab برای میزبانی ریپازیتوری Git شما استفاده می شود. این سرورها کمک می ‌کنند تا سرور اصلی را برای میزبانی اطلاعات مشتریانتان حفظ کنید. بدین ترتیب شما کنترل کامل پایگاه کد خود را خواهید داشت.

2. آیا می‌توان گیت لب را بصورت لوکال اجرا کرد؟

گیت لب به شما این امکان را می‌دهد که میزبان ریپازیتوری Git بصورت on-premise باشید. بدین ترتیب دسترسی به آن از طریق لوکال LAN شما (با آی‌پی عمومی) از خارج شرکت شما امکان پذیر می‌باشد.

3. آیا می‌توان گیت لب را روی سرور ویندوز نصب کرد؟

برای نصب و اجرای گیت لب بر ویندوز به Git نیاز دارید که آن را می‌توانید از وب سایت رسمی آن دانلود کنید. و باید برای اجرای آن تحت حساب کاربری به پسورد برای حساب کاربری خود نیاز خواهید داشت.

4. گیت لب بهتر از گیت هاب است؟

گیت‌هاب دسترسی بالاتری داشته و بیشتر بر عملکرد زیرساختی متمرکز می‌باشد. این در حالیست که گیت‌لب بیشتر بر اصول ارئه امکانات و feature با متمرکز سازی و یکپارچه سازی پلتفرم برای web developer ها استوار است.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.