بهترین سیستم عامل سرور اختصاصی لینوکس

بهترین سیستم عامل برای سرور اختصاصی لینوکس

به طور کلی بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای سیستم عامل سرور اختصاصی خود از ویندوز استفاده کنند، اما باید در نظر داشت که در مقابل بسیاری از افراد هم از سرور اختصاصی لینوکس استفاده می‌کنند. در واقع سیستم عامل لینوکس دارای ویژگی‌های جذابی است که همچنان کاربران تمایل به استفاده از آن را دارند. به عنوان مثال از این نمونه ویژگی‌ها می‌توان به متن باز بودن(open Source)، قابلیت ایجاد پیکربندی و در برخی موارد رایگان بودن اشاره کرد. یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که کاربران لینوکس را دچار سردرگمی می‌کند، انتخاب مجدد برای نصب توزیع آن است. انواع توزیع‌های لینوکس مشخصات، نقاط قوت و ضعف خود را دارند اما به شکل کلی CentOS، Ubuntu، Debian و Fedora از محبوب‌ترین آنها محسوب می‌شوند. در این مطلب قصد داریم به شکل اختصاصی در مورد بهترین سیستم عامل‌های لینوکس برای سرورهای اختصاصی صحبت کنیم و هر یک را مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه همراه با ما باشید.

بهترین سیستم عامل‌های لینوکس برای سرورهای اختصاصی

اوبنتو (Ubuntu)

اوبونتو (Ubuntu) یکی از جدیدترین و محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اکثر کاربران آن را به جای سیستم عامل سرور اختصاصی، به عنوان یک سیستم عامل دسکتاپ نصب می‌کنند. باید اشاره کرد که به دلیل دو خصوصیت رایگان و ساده بودن، استفاده از اوبونتو در میان کاربران بسیار محبوب است و اگرچه به عنوان یک سیستم عامل جدید محسوب می‌شود، اما در همین مدت کوتاه بسیار رایج و مورد توجه می‌باشد.

طراحی شده بر اساس Debian

معرفی بهترین سیستم عامل لینوکس برای سرور اختصاصی

در حقیقت ابونتو براساس دبیان (Debian) طراحی و توسعه داده شده بود و برای نخستین بار در سال 2004، نسخه ابتدایی آن از طریق Canonical Ltd در دسترس قرار گرفت و همچنین تمامی به روز رسانی‌های آن توسط شرکت خصوصی Canonical انجام می‌شود. اوبونتو به طور مداوم از طریق یک مدل نورد آزاد به روزرسانی می‌شود و نسخه‌های جدید هر شش ماه یکبار ارائه می‌گردند. همچنین پس از انتشار هر چهار نسخه، یک ورژن جدید با تغییرات و به روزرسانی کلی نیز ارائه می‌شود. درحقیقت توزیع‌های اوبونتو همراه با نرم‌افزار اختصاصی است، اما بسیاری از کاربران از ویژگی‌های این نرم‌افزار به سیستم عامل بهره می‌برند.

نقاط قوت ابونتو در سرور اختصاصی لینوکس

نقاط قوت اوبنتو:

 • آسان برای استفاده
 • مستندات گسترده
 • تاریخ انتشار ثابت
 • پشتیبانی رسمی

نقاط ضعف اوبنتو:

 •  مشکلات سازگاری با برخی از نرم‌افزارها
 •  نرم‌افزار اختصاصی همراه با توزیع
 •  عدم پشتیبانی در برخی ویژگی‌ها

دبیان (Debian)

سرور اختصاصی لینوکس با توزیع دبیان که یکی از قدیمی‌ترین توزیع‌های لینوکس است، همچنان به روز رسانی می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم عامل دبیان برای نخستین بار در سال 1993 منتشر شد و همچنان دارای کاربران بسیار زیادی است و همانطور که گفته شد، سیستم دبیان در واقع نسخه ابتدایی اوبنتو محسوب می‌شود. دبیان یکی از توزیع‌های بسیار پایدار و قابل اعتماد برای سرور اختصاصی لینوکس است که به صورت مداوم به روز رسانی می‌شود و و به نصب مجدد نیازی ندارد. علاوه بر این، این سیستم از بیشترین تنوع معماری سخت‌افزار در هر توزیع لینوکس پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب به عنوان پایه بسیاری از توزیع‌های دیگر به حساب می‌آید. همچنین باید گفت که دبیان بر طبق یک فرآیند چهار فازی حساس طراحی و منتشر می‌گردد و در همه سیستم‌ها از جمله سرورها و سیستم‌های سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقاط قوت دبیان:

 • نسخه‌های پایدار با اشکالات بسیار کم
 • از انواع معماری‌های سیستم پشتیبانی می‌کند
 • جامعه کاربران گسترده‌ای دارد

نقاط ضعف دبیان:

 • چرخه انتشار کندتر از بسیاری از توزیع‌های لینوکس است
 • نصب پیچیده

سنت‌اواس (CentOS)

CentOS مخفف عبارت Community Enterprise Operating System و یک بازسازی مبتنی بر جامعه از Red Hat Enterprise Linux (RHEL) است. استفاده از سنت‌اواس از طریق وبسایت CentOS.org رایگان بوده و به عنوان یک سیستم عامل ویژه سرور اختصاصی لینوکس به حساب می‌آید. تیم توسعه‌دهندگان CentOS در حال حاضر نسبتا کوچک می‌باشد اما باید گفت که این تیم‌ها رفته رفته در حال گسترش پیدا کردن هستند. به این ترتیب امروزه سنت‌اواس با بسیاری از نرم‌افزارهای سازمانی سازگار بوده و دارای میزان کمی اشکال است و همچنین از پشتیبانی رایگان بهره‌مند می‌باشد. به شکل کلی اگرچه سنت‌اواس با بسیاری از نرم‌افزارهای سازمانی هماهنگ و سازگار است اما باید گفت که برخی از نرم‌افزارها از آن پشتیبانی نمی‌کنند و همچنین باید اشاره کرد که نسخه‌های به روز رسانی اغلب کند و دیر منتشر می‌شوند.

نقاط قوت سنت‌اواس:

 • بسیار پایدار
 • براساس توزیع تجاری
 • قبل از توزیع نسخه‌های جدید به طور گسترده آزمایش می‌شود

نقاط ضعف سنت‌اواس:

 • زمان طولانی بین انتشارها
 • عدم وجود و دسترسی ویژگی‌های نسخه آخر

فدورا (Fedora)

فدورا یکی دیگر از توزیع‌های لینوکس است که توسط اعضا و توسعه‌دهندگان شرکت Red Hat گسترش می‌یابد. این سیستم برای کاربرانی که قصد استفاده در دسکتاپ را دارند رایگان می‌باشد، اما شرکت Red Hat ترجیح می‌دهد کسانی که به نرم‌افزار سازمانی یا سرور اختصاصی نیاز دارند از نسخه RHEL استفاده کنند که نسخه پولی بوده و برای اهداف تجاری ایجاد شده است. تمرکز و حساسیت فدورا بر روی گنجاندن بسته‌های نرم‌افزاری جدید و پیشرفته است و در واقع نسخه‌های جدید آن به راحتی در دسترس و قابل استفاده هستند. در مجموع باید اشاره کرد که در میان همه توزیع‌های معرفی شده، فدورا کمترین سازگاری و استفاده را برای سرورها و محیط‌های سازمانی دارد.

نقاط قوت فدورا:

 • سریع بودن
 • امنیت قوی
 • پشتیبانی و ردیابی در اکثر سخت‌افزارها
 • دارای ابزارهایی برای توسعه‌دهندگان برنامه‌ها

نقاط ضعف فدورا:

 • ممکن است گاه گاهی خراب شود
 • به سمت کاربران باتجربه لینوکس ایجاد شده است
 • بسته سرور خاصی وجود ندارد

جمع بندی

در این مطلب به شکل گسترده در مورد بهترین سیستم عامل‌های لینوکس برای سرورهای اختصاصی صحبت کردیم و هر کدام را به شکل کامل مورد بررسی قرار دادیم. لینوکس یک سیستم عامل محبوب برای سرورهای اختصاصی است، اما برخی از کاربران در تعیین اینکه کدام توزیع برای نیازهای خاص آنها بهترین عملکرد را دارد، دچار مشکل می‌شوند. از چهار توزیع رایگان سنت‌اواس، اوبونتو، دبیان و فدورا معمولاً برای سرورهای اختصاصی استفاده می‌شود. برخی از این توزیع‌ها مانند CentOS بسیار پایدار هستند و به طور خاص برای سرورها طراحی شده‌اند ، اما برخی دیگر مانند Fedora در محیط دسک تاپ بهتر کار می‌کنند.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  Accessibility در ویندوز ۱۱ چیست؟

  ویندوز 11 عنوان جدیدترین نسخه از سیستم عامل مایکروسافت می‌باشد که به تازگی وارد دنیای تکنولوژی شده است. ویندوز 11 در واقع شباهت بسیاری به نسخه قبلی خو...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.