آموزش ریموت به سرور لینوکس با پاورشل

ریموت به سرور لینوکس با پاورشل

پاورشل به عنوان یک موتور قدتمند و اتوماسیون قابلیت های متفاوتی را می تواند از خود نشان دهد و یکی از همین قابلیت ها که سوال هر فرد کاربری می تواند باشد، ریموت به سرور لینوکس است. انجام این کار به وسیله این موتور خودکار یعنی پاورشل امکان پذیر می باشد اما قبل از شروع به ریموت کردن لینوکس نیاز به یک ابزار متفاوت داریم. SSH همان چیزی است که می تواند به شما در عملی کردن این دستور و اسکریپت کمک کند. با ریموت به سرور لینوکس می توانید به انجام بسیاری از کارهای خود سرعت ببخشید.

تنها چیزی که در این میان نیاز می باشد این است که کمی دقت و توجه خود را متمایل به این دستور کنید و با تسلطی که در این زمینه پیدا کنید، به حل بسیاری از مشکلات خود پاسخ بگویید، در این مقاله از سری مقالات آموزش پاورشل و سرور مجازی ویندوز به آن خواهیم پرداخت.

فعال سازی ماژول SSH جهت ریموت به سرور لینوکس 

همانطور که اشاره شد برای ریموت به سرور لینوکس با استفاده از پاورشل نیاز به یک ابزار قدرتمند به نام SSH داریم. پاورشل به عنوان یک ماژول می تواند به شما در این باره کمک بسیار بزرگی کند. اگر این ماژول را بارگیری و دانلود کرده اید، اولین کاری که نیاز است در این باره انجام دهید بررسی در دسترس بودن آن می باشد. برای این بررسی نیاز به وارد نمودن دستور زیر دارید:

Get-Command -Module SSH-Sessions

تصویر زیر به خوبی نشان دهنده دستور بالا می باشد که برای درک بیشتر شما به کار گرفته شده است:

دستور SSH-Sessions پاورشل

فعال سازی ssh

اتصال به سرور لینوکس

برای اینکه بتوانید با سرور لینوکس کار کنید در مرحله اول نیاز به این دارید که ارتباط جدید و تازه ای را با سروری به نام New-SshSession برقرار کنید. این سرور به نوعی یک cmdlet می باشد که می تواند از پارامتری به نام Credential بهره مند شود. برای برقراری ارتباط با سرور New-SshSession نیاز به وارد نمودن دستور زیر دارید:

Username-Password در powershell

ورود نام کاربری و رمزعبور در پاورشل

New-SshSession -ComputerName PuppetVM -Username root -Password puppet

تست کانکت بود به سرور لینوکس

به منظور صحت از برقراری ارتباط با New-SshSession می توانید دستور زیر را تایپ کنید و سپس آن را به مرحله اجرا برسانید:

Get-SshSession | Format-Table -AutoSize

تصویر زیر به خوبی نتیجه این دستور را نشان می دهد:

دستور format table

تست کانکت بودن سرور لینوکسی

مشاهده مشخصات سرور لینوکس 

پس از اینکه از صحت برقراری ارتباط اطمینان حاصل کردید، نوبت آن است که با استفاده از این VM وارد یک ارتباط تعاملی شوید و شروع به اجرای برخی از دستورات کنید. از این دستورات می توان به مواردی همچون بررسی سیستم عامل و فضای دیسک اشاره کرد. دستوری که برای دو مورد ذکرشده باید وارد نمود، به شرح زیر است:

Enter-SshSession -ComputerName PuppetVM
Cat
/proc/version
Df –h
Exit

نتیجه دستور بالا را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

دستور مشاهده کانفیگ سرور لینوکس

دستور Invoke-SshCommand 

شما به عنوان یک کاربر ویندوز می توانید از Invoke-SshCommand استفاده کنید. با استفاده از این اسکریپت، دستورهای مربوطه ارسال خواهید کرد. در نهایت نتایجی که به دست خواهد آمد را به راحتی به آن ها دسترسی خواهید داشت. دستور و تصویر زیر به خوبی گویای جملات بالا می باشند:

دستور  Invoke-SshCommand

$Query = Invoke-SshCommand -ComputerName PuppetVM -Command "ls /root"

مشاهده نتایج دستور Query

حالا با استفاده از نتایج به دست آمده توسط $Query، می توانیم دستورات و کارهای خود را انجام دهیم. در واقع نتایجی که به دست می آیند شبیه چندین رشته می باشند که با یک دیگر اتصال پیدا کرده اند اما چیزی که در واقعیت موجود است یک تک رشته طولانی است.

دستور Query

$Query.GetType()
$Query.Count
$Query [0].GetType()

اگر با این زنجیره ها بخواهیم ساده تر کار کنیم، یک راه حل ویژه ای پیش روی ما می باشد و آن تبدیل کردن آن ها به چندین رشته فردی است.

$Strings = $Query[0] -split "`n"
$Strings
$Strings .Count

ریموت به سرور لینوکس با استفاده از پاورشل یکی از راه هایی است که می تواند زمینه بهتر مدیریت و دسترسی شما در این محیط را فراهم کند. با یادگیری تمام مفاهیم مربوط به آن می توانید به کارهای خود سرعت العمل ببخشید.

جمع بندی

پاورشل یکی از قدرت مند ابزارهایی است که توسط شرکت مایکروسافت طراحی گردیده است و در دسترس کاربران ویندوز قرار گرفت. پاورشل محیطی است که می توان به دستورها و اسکریپت های متفاوتی دست یافت و با بهره گیری از آن ها کارها را در نهایت سرعت به انجام رساند. پاورشل به عنوان هسته مرکز این کمپانی می تواند مشکلات کامپیوتری و سروری شما را حل کند. اگر بتوانید تسلط کافی را بر روی دستورات موجود داشته باشید، می توانید خود را تبدیل به یکی از حرفه ای ترین کاربران ویندوز کنید و نهایت بهره و استفاده را از این ابزار اتوماسیون ببرید.

سوالات متداول

ریموت به سرور لینکوس با استفاده از پاورشل دارای قوانین خاص خودش می باشد که همین قوانین به وجود آورنده سوالات متداولی می باشد. در ادامه به بررسی سوالات مختلفی خواهیم پرداخت:

1. اگر بخواهیم نتایج به دست آمده بر روی صفحه نشان داده نشوند، از چه پارامتری استفاده می کنیم؟

اگر بعد از وارد نمودن یک دستور قصد این را دارید که نتایج مربوط به آن بر روی صفحه مشاهده نشود، می توانید از پارمتری به نام –Quiet استفاده کنید.

2. برای دانلود مستقیم ابزار SSH از پاروشل از چه دستوری استفاده می شود؟

اگر بخواهید فایلی را به طور مستقیم از پاورشل دانلود کنید، از دستور wget استفاده می گردد.

3. فایلی که سرور لینوکس را به ما نشان می دهد، چه فایلی است؟

اگر می خواهید به فایلی که شما را به سرور لینکوس اتصال دهد، دسترسی پیدا کنید، فایل مورد نظر شما SSH.exe می باشد.

4. چه راه هایی برای باز کردن پاورشل برای ریموت به سرور لینوکس وجود دارد؟

برای باز کردن ویندوز پاورشل برای به انجام رساندن دستورالعمل های خود می توانید از Administrator استفاده کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.