page experience چیست؟

همه چیز درمورد Page Experience

همه‌ی وب‌مسترها و صاحبان وب‌سایت‌ها، ترجیح می‌دهند که کاربران زیادی وب‌سایتشان را ببینند و از کارکردن با آن راضی باشند. در سالهای اخیر، گوگل الگوریتم‌های رتبه‌بندی متنوعی را مخصوص وب‌سایت‌ها معرفی کرده است که در آنها به جز محتوای صفحه، معیارهای دیگری نیز موثر هستند. یکی از این معیارها، در نظر گرفتن میزان رضایت و تجربه‌ی کاربران وب‌سایت است. ارزیابی کیفیت تجربه‌ی کاربران توسط تیم کروم با یک مجموعه‌ی مشترک از سیگنال‌ها انجام می‌شود که به اصطلاح هسته‌ی حیاتی وب (Core Web Vitals) نامیده می‌شوند. این مجموعه شامل میزان تجربه‌ی بارگیری، تعامل و ماندگاری محتوا در زمان لود یک صفحه‌ی وب‌سایت است.

با توجه به این موارد، گوگل تصمیم گرفت تا الگوریتم جدیدی را با نام Page Experience معرفی کند. این الگوریتم یک نوع جدید از رتبه‌بندی وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج جستجو است که از معیارهای تجربه‌ی کاربری استفاده می‌کند. در این مقاله در تلاش هستیم تا با این الگوریتم بیشتر آشنا شویم.

Page Experience چیست؟

تجربه‌ی صفحه یا page experience، معیاری است که میزان تعامل کاربر با یک صفحه از وب‌سایت را از جنبه‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کند. بهینه‌سازی این معیار برای وب‌سایت، کار را برای کاربران در تمامی مرورگرها لذت‌بخش می‌کند. همچنین به سایت‌ها کمک می‌کند تا نسبت به انتظارات کاربران تحت موبایل پیشرفت کنند. گوگل معتقد است که این امر حتی منجر به موفقیت تجاری در یک وب‌سایت‌ نیز خواهد شد؛ چرا که کاربران با آن وب‌سایت ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند و می‌توانند جستجو و کار با آن را بهتر انجام دهند.

سرعت بالا آمدن صفحات یک وب‌سایت، تبلیغات هوشمندانه و المانهای تعاملی صفحه از عوامل مختلفی هستند که در page experience تاثیر می‌گذارند. همانطور که گفتیم، این عوامل به صورت یک مجموعه‌ و در قالب یک سیگنال‌ توسط گوگل بررسی می‌شوند و بر این اساس یک رتبه به آن صفحه از وب‌سایت داده می‌شود. برای مثال بارها پیش آمده که در هنگام بازدید از یک سایت، به طور تصادفی المانی در صفحه را کلیک کرده باشیم و محتوای صفحه تغییر کند(یا از لحاظ چینش یا تغییر صفحه و محتوا) که بسیار آزاردهنده است. معیار page experience بازخورد این تجربه‌ی ناخوشایند را ثبت کرده و از آن در رتبه‌بندی استفاده می‌کند. در مورد چگونگی ثبت این تجربه در بخش بعد صحبت می‌کنیم.

Page experience چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی، گوگل سیگنال‌های زیر را باهم ترکیب می‌کند و نتایج را به عنوان یک سیگنال جستجو جمع‌آوری کرده و ذخیره می‌کند:

 • سیگنال‌های به‌دست‌آمده از نتایج جستجوهایی که به یک صفحه از وب سایت رسیده اند. از جمله: کاربرپسند بودن صفحه روی تلفن‌همراه، جستجوی ایمن، امنیت صفحه‌ی وب سایت و ... .
 • سیگنال‌های حیاتی وب که شامل میزان کیفیت بارگذاری، تعامل و ثبات بصری المان‌های یک صفحه از وب‌سایت است.

در شکل زیر این مجموعه نشان داده شده است: 

البته معیارهای زیادی می‌توانند در ساخت این سیگنال‌ها تاثیرگذار باشند که گوگل در حال شناسایی و اندازه‌گیری آنهاست. برای مثال تلفن‌های همراه دارای حسگرها و مکانیزم‌های خاص خود برای بررسی کیفیت تجربه‌ی کاربری هستند؛ برای مثال میزان فشار انگشت یا holding یکی از المان‌هایی است که به معیارهای قابل بررسی اضافه می‌شود. در اصل page experience با وارد کردن این معیارهای جدید، سعی در بهبود تجربه‌ی کاربری و افزایش انتظارات کاربران دارد و در باقی موارد مانند قبل عمل می‌کند.

تاثیر page experience در رتبه‌بندی وب‌سایت

Page experience به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا کارهای بیشتری برای کاربرپسند بودن وب‌سایت خود انجام دهند و تاثیرات آن را عمیقا درک کنند. یک تجربه‌ی بد در کار با وب‌سایت، تاثیر زیادی در میزان تمایل کاربر برای بازدید دوباره از آن را دارد. هدف Page experience این است که به کاربران کمک کند تا به راحتی به اطلاعات و صفحات وبی که به دنبال آن هستند، دسترسی داشته باشند و اگر در کار با وب‌سایتی دچار مشکل هستند، آن وب‌سایت در نتایج پایین‌تری نمایش داده شود.

هرچند باید توجه داشته باشیم که میزان ارتباط محتوای یک صفحه از ‌سایت، همچنان مهم‌ترین عامل در رتبه‌بندی وب‌سایت است و page experience این عامل را نادیده نمی‌گیرد. در واقع صفحات بر اساس مرتبط بودن محتوا با عبارت جستجو شده، اولویت‌بندی می‌شوند و در مواردی که چندین صفحه وجود دارد که محتوای مشابهی دارند، page experience آنها برای رتبه‌بندی به شدت تاثیرگذار است.

برای برخی از توسعه دهندگان، درک این که چگونه وب سایتشان توسط مرورگر ارزیابی می‌شود و پرداختن به موضوعاتی از این قبیل دردسرساز است. گوگل برای کمک به این دسته از توسعه دهندگان، ابزارهای توسعه‌ی محبوبی مانند Mobile Friendly، فانوس‌دریایی (Light House) و PageSpeed را برای دسترسی به اطلاعات و توصیه‌های شبکه‌ی جهانی وب به روز کرده‌ است. اغلب این ابزارها در کنسول جستجوی گوگل، یک گزارش اختصاصی را برای کمک به وب‌مسترها برای شناسایی سریع فرصت‌های بهبود فراهم می‌کنند. علاوه بر آن، گوگل با توسعه دهندگان ابزارهای خارجی نیز کار می‌کند تا باعث بهبود این بازخوردها شود. 

ارتباط page experience و ویژگی‌های تلفن‌همراه

در گذشته، یکی از شیوه‌های اصلی گوگل برای رتبه‌دهی وب‌سایت‌ها، نسخه‌های تحت دسکتاپ بود. اما با پیشرفت فناوری و استفاده‌ی بیش از پیش تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و ... به این سمت حرکت کرد تا بتواند شیوه‌ی شاخص‌گذاری مناسبی بر روی این دستگاه‌ها داشته باشد، چرا که هم اکنون بیش از نیمی از جستجوهای فضای مجازی با استفاده از این دستگاه‌ها صورت می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌هایی که موجب ایجاد تجربه‌ی کاربری بهتری می‌شود، فریم ورک Accelerated mobile pages است که به طور خلاصه AMP نامیده می‌شود. با این framework زمان بارگذاری سایت‌ها روی موبایل بسیار کاهش یافته و شاهد فرآیند سریع تری در بارگیری سایت‌ها هستیم. به همین دلیل گوگل تمرکز خود را روی رتبه‌بندی موبایل محور قرارداده است.

چه زمانی page experience رسما منتشر می‌شود؟

با توجه به شیوع بیماری کرونا و درگیری‌های بسیار وب‌مسترها، گوگل تصمیم گرفته است که تغییرات رتبه‌بندی توصیف‌شده در این مقاله را تا قبل از سال آینده وارد فاز اجرایی نکند. همچنین گوگل قول داده تا حداقل شش ماه قبل از انتشار نهایی، تمامی نکات و آگاهی‌های لازم را فراهم کند. گوگل ابزارهایی را برای شروع کار توسعه‌دهندگان فراهم کرده تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن از تغییرات رتبه‌بندی باخبر شوند. پس نیازی به اقدام فوری وجود ندارد. 

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد الگوریتم جدید گوگل با نام page experience و تاثیر آن در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها صحبت کردیم. Page experience یک گام مثبت در شیوه‌ی نمایش نتایج جستجوی گوگل است. با این الگوریتم، شاهد کیفیت بالاتری در تعامل کاربر با وب‌سایت‌ها خواهیم بود. همچنین گوگل با اشتراک‌گذاری نقشه‌ی راه خود در حوزه‌ی page experience و راه‌اندازی ابزارهای پشتیبانی به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا سریعتر از اخبار باخبر شده و مانند همیشه اگر هر گونه سوال یا بازخوردی دارند با گوگل درمیان بگذارند.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.