آموزش فعال سازی دیباگ در وردپرس

فعال سازی حالت دیباگ (Debug) وردپرس

حتما تا به حال وب سایتتان با خطا مواجه شده است. یکی از عوامل اصلی این خطا ها مربوط به کدنویسی سایت می باشد. دیباگ کردن کد های PHP در هر پروژه ای لازم است. این فرآیند می تواند گاها دشوار و پیچیده باشد اما وردپرس دارای سیستم Debug مشخصی است که برای استفاده کاربران تسهیل شده است. همچنین در تمام قالب ها، افزونه ها و هسته اصلی سایت از یک کد استاندارد استفاده شده است. در این مطلب، علاوه بر فعال سازی حالت دیباگ وردپرس، قصد داریم ابزار ها و روش های مختلف Debugging در وردپرس را شرح دهیم و به شما عزیزان ترفند هایی به منظور افزایش کیفیت کلی و سودآوری بیشتر در کد هایتان را آموزش بدهیم.

Debug چیست؟

عموما برنامه نویسان پس از انجام مرحله کدنویسی از دیباگ استفاده می کنند. انجام این امر به توسعه دهندگان کمک می کند تا خطا ها یا همان باگ های برنامه را پیدا کرده و آن ها را برطرف سازند. به عبارت دیگر، این کار به شما اجازه می دهد درون یک برنامه را مشاهده کنید و به مشکلات احتمالی آن پی ببرید. گاهی اوقات، سخت ترین بخش Debugging، یافتن قسمت، دستور و یا کدی است که منجر به خطا شده است. بدین منظور، برنامه نویسان، درست همان طوری که یک پزشک، بیمارش را معاینه می کند، باید به بررسی کد های نوشته شده و علائم ارور بپردازند. برای این کار نیز سیستم هایی طراحی شده اند که تک تک کد های شما را تحت نظر می گیرند و به طور دائم در مورد پشت پرده وب سایت شما اطلاعات کسب می کنند.

فعال کردن دیباگ وردپرس

WP-Debug یک ثابت PHP است که می تواند حالت Debug را در وردپرس فعال یا غیر فعال کند و به طور پیش فرض غیر فعال می باشد. برای فعال کردن آن باید از طریق FTP یا cPanel به فایل های سایت دسترسی پیدا کنید. 1. ابتدا به پوشه Public_html رفته و فایل wp-config.php را بیابید. حال این فایل را برای ادیت کردن باز کنید.

دیباگ وردپرس

2. فایل wp-config.php شامل تنظیمات مربوط به سایت از جمله اطلاعات پایگاه داده و تنظیماتی که سرویس هاست شما اضافه کرده می باشد. برای فعال کردن حالت Debug، باید یکی از مقادیر موجود را تغییر دهید. فرمان زیر را در داخل فایل کانفیگ پیدا کنید (این فرمان معمولا در انتهای فایل یافت می شود): define( 'WP_DEBUG' , false ); 3. حال با تغییر مقدار false به true می توانید حالت دیباگ را برای سایت وردپرس خود روشن کنید.

خطا های PHP

فعال کردن حالت دیباگ، سبب می شود تمام خطا های PHP، اعلانات و هشدار های سایت نمایش داده شوند. این موضوع، رفتار معمولی PHP که صرفا خطا های مهم را نشان می دهد و یا هنگام مواجهه با آن ها، صفحه سفید مرگ را نشان می دهد را تحت تأثیر قرار می دهد. نمایش تمام اعلانات و هشدار های PHP، در بسیاری از اوقات موجب نشان داده شدن پیام های خطاییست که باعث وقوع مشکل جدی در سایت نمی شوند و صرفا با استاندارد های PHP همخوانی ندارند. این هشدار ها، هنگامی که مد عامل آن را بیابید، به راحتی قابل برطرف هستند و کد جدید کمتر دچار مشکل شده و راحت تر مدیریت می شود.

عملکرد های منسوخ شده

فعال کردن WP_DEBUG همچنین موجب نمایش اعلاناتی درباره عملکرد های منسوخ شده در وردپرس که هنوز روی سایت شما مورد استفاده می گیرند، می شود. در حقیقت، این عملکرد ها قرار است در نسخه های آینده از وردپرس حذف شوند اما هنوز در کد های هسته سایت وجود دارند. در اعلانات و پیام های مربوط به این موضوع، معمولا عملکردی به عنوان جایگزین عملکرد حذف شده پیشنهاد می گردد.

WP_DEBUG_LOG

آموزش فعال سازی دیباگ در wordpress

این مورد نیز مکمل WP_DEBUG است و تمام خطا ها و اعلانات را به همراه ساعت و تاریخ ثبت، در فایل debug.log ذخیره می کند. این موضوع، در صورتی که می خواهید بعدا دوباره خطا ها را بررسی کنید بسیار پرکاربرد خواهد بود. این مقدار به طور پیش فرض غیر فعال است و برای فعال کردن آن کافیست فرمان زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید:

define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

بدین ترتیب تمام پیام ها به صورت یک فایل لاگ در پوشه wp-content ذخیره خواهند شد. در صورتی ترجیح می دهید فایل لاگ در مسیر دیگری ذخیره شود، از مقدار زیر استفاده کنید و به جای مسیر پیش فرض، دایرکتوری دلخواه خود را وارد کنید:

define( 'WP_DEBUG_LOG', '/wp-content/debug.log' );

بدیهی است برای این که این فرمان کار خود را انجام دهد، ابتدا باید حالت دیباگ را در وردپرس فعال کرده باشید.

WP_DEBUG_DISPLAY

یکی دیگر از مکمل های حالت Debug در وردپرس، WP_DEBUG_DISPLAY می باشد. این قابلیت نمایش داده شدن یا نشدن پیام ها در صفحات HTML را کنترل می کند و به طور پیش فرض فعال است. البته غالب افراد این قابلیت را غیر فعال می کنند چرا که مشاهده تمام پیام های خطا و دیگر اعلانات سایت، افزون بر خطرات امنیتی، برای بازدید کنندگان نیز چندان جالب نیست. برای این کار، فرمان زیر را به فایل کانفیگ وردپرس (wp-config.php) اضافه کنید:

define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );

توجه کنید که در کنار این کار، باید WP_DEBUG_LOG را فعال کنید تا بتوانید پیام ها را در آینده بررسی کنید. برای اجرای این فرمان، فعال بودن حالت دیباگ الزامی است.

SCRIPT_DEBUG

کد های فعال سازی دیباگ در وردپرس

این مقدار نیز به حالت دیباگ وردپرس مربوط می شود اما کمی تخصصی تر است. وردپرس به طور پیش فرض از نسخه ساده شده برای کدنویسی استفاده می کند. در واقع با فعال کردن این قابلیت، می توانید از نسخه سازندگان CSS و جاوا اسکریپت استفاده کنید. این مسئله هنگام بررسی تغییرات اعمال شده در فایل های .js و .css اصلی سایت بسیار کاربرد دارد. برای فعالسازی، خط زیر را به فایل کانفیگ وردپرس اضافه کنید.

define( 'SCRIPT_DEBUG', true );

جمع بندی و نکات نهایی

فعال سازی حالت دیباگ و ابزار های آن، عموما برای متخصصین در زمینه برنامه نویسی و توسعه نرم افزار طراحی شده است اما حتی اگر یک متخصص نیستید و صرفا می خواهید سایت وردپرس خود را به خوبی مدیریت کنید، خوب است یک دانش حداقل از این موضوع داشته باشید. دقیقا مانند زمانی که بیمار می شوید و به پزشک مراجعه می کنید تا علائم شما را معاینه کند، با دانستن نحوه نظارت سایت با استفاده از حالت دیباگ، می توانید اطلاعات به دست آمده را در اختیار یک برنامه نویس قرار دهید تا مشکلات و خطا های وب سایت شما را برطرف سازد.

سؤالات متداول

1. آیا فعالسازی حالت دیباگ امنیت سایت را به خطر می اندازد؟

ذخیره کردن پیام ها و داده های جمع آوری شده از حالت Debug می تواند به عنوان نقطه ضعف سایت شما در مقابل هکر ها عمل کند. بدین منظور، توصیه می کنیم دسترسی به محل ذخیره این فایل را تنها به خودتان محدود کنید تا از ورود هکر ها و افراد متفرقه جلوگیری شود.

2. آیا لازم است مقادیر true و false را داخل (‘) قرار دهیم؟

WP_DEBUG یک مقدار Boolean می باشد؛ مقادیر Boolean تنها می تواند یکی از دو ارزش صحیح یا غلط را به خود بگیرد. بدین ترتیب، نیازی نیست از علامت (‘) قبل و بعد آن استفاده کنید. در صورتی که مقدار آن به صورت (‘false’) نوشته شود، سیستم آن را true خواهد خواند. پس در وارد کردن مقدار دقت کنید.

3. آیا روش دیگری برای فعالسازی حالت دیباگ وجود دارد؟

بله، امروزه برای هر کاری افزونه هایی وجود دارند و این امر نیز مستثنی نیست. افزونه های بسیاری هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. در این آموزش صرفا به قابلیت پیش فرض خود وردپرس پرداختیم.

4. چگونه فایل wp-config.php را ویرایش کنیم؟

به دایرکتوری مربوطه رفته و این فایل را دانلود کنید. سپس با استفاده از یک نرم افزار ویرایش متن، مانند Notepad، Sublime و ... آن را باز کرده و طبق موارد گفته شده ویرایش کنید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  ویرایش کدهای HTML در وردپرس

  آیا به دنبال راهی آسان برای ویرایش کدهای HTML در وب‏سایت وردپرسی خود هستید؟امروزه اکثر کاربران بعد از خرید هاست، اقدام به تاسیس وبسایت خود با سیستم مد...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.