آموزش تغییر آدرس url در وردپرس

آموزش تغییر URL در وردپرس

آیا نیاز دارید URL سایت وردپرس خود را تغییر دهید؟ چه قصد تغییر از HTTP به HTTPS را داشته باشید، چه بخواهید نام دامنه خود را تغییر دهید، چه به مهاجرت از سرور های محلی به سایت زنده فکر کنید و چه سایت خود را به یک ساب دامین یا زیر دامنه منتقل کنید، در همه این شرایط نیاز خواهید داشت تا بدانید چگونه می توان URL یک سایت وردپرسی را عوض کرد. آدرس وردپرس و آدرس وب سایت دو مورد از پر اهمیت ترین زمینه ها هستند چرا که در واقع محل قرار گیری فایل های وب سایتتان بر روی فضای اینترنت را مشخص می کنند. در این مقاله، چهار روش مختلف برای تغییر آسان URL در وردپرس را به صورت گام به گام به شما عزیزان آموزش می دهیم. این آموزش به ویژه برای افرادی که قصد برطرف سازی خطا های متداول وردپرس را دارند و یا می خواهند طرح خود را به یک سایت وردپرس تغییر بدهند کاربردی است.

چرا باید URL سایت را تغییر دهیم؟

 • دلایل متعددی وجود دارد که چرا شما می خواهید URL وب سایت در وردپرس را تغییر دهید؛ به عنوان مثال:
 • اگر قصد دارید سایت خود را از یک هاست Local به یه یک هاست واقعی تغییر دهید.
 •  در صورتی که دامنه خود را عوض کرده اید و سایتتان روی نام دامنه جدیدی راه اندازی شده است.
 • اگر وردپرس را به مسیر دیگری منتقل کنید به خصوص اگر بخواهید /wordpress را از URL خود حذف کنید.
 • در صورتی که قصد دارید وردپرس را از HTTP به HTTPS تغییر دهید.
 • افزون بر تمام موارد فوق، در صورت بروز مشکلات متعدد در وردپرس، برای خطایابی نیز لازم است URL وب سایت را تغییر دهید.

تفاوت آدرس وردپرس و آدرس سایت

هنگامی که آدرس URL وب سایت وردپرس خورد را تغییر می دهید، باید دو پارامتر مختلف را تغییر دهید: آدرس وردپرس و آدرس سایت. این موضوع می تواند برای افراد تازه وارد کمی گیج کننده باشد چرا که از تفاوت این دو مطلع نیستند. آدرس وردپرس همان آدرسی است فایل ها و فولدر های وردپرسی شما اعم از صفحات ادمین، فایل های رسانه، افزونه ها، قالب ها و غیره در آن ذخیره شده اند. این در حالی است که آدرس سایت مانند بخش عمومی وب سایت شما عمل می کند. این همان لینکی است که کاربران برای ورود به سایت در مرورگر خود وارد میکنند؛ همچنین همان موردی که روی کارت های تبلیغاتی سایتتان نوشته می شود. برای غالب کاربران این دو آدرس یکسان می باشند اما در برخی موارد، شرکت های بزرگ سایت WordPress خود را بر روی سرور دیگری میزبانی می کنند. زیرا تعداد برنامه های این کمپانی ها زیاد است و می خواهند هر کدام به صورت مستقل قابل اجرا باشند. در ادامه به آموزش تغییر این دو آدرس در وردپرس به ساده ترین شیوه ممکن خواهیم پرداخت.

روش نخست: تغییر URL سایت وردپرس از طریق پنل ادمین

این مورد ساده ترین روش است. در صورتی که می توانید به بخش ادمین وردپرس دسترسی پیدا کنید، استفاده از این شیوه توصیه می شود. کافی است به حساب کاربری خود در وب سایت وردپرس وارد شوید و به ترتیب به تب های Settings و General مراجعه کنید. از این صفحه می توانید دو گزینه WordPress Address و Site Address را تغییر دهید.

تغییر آدرس url در وردپرس

تغییر آدرس url در وردپرس

به طور معمولی این دو آدرس یکسان هستند. پس از پایان کار، دقت کنید که روی Save Changes کلیک کنید تا تنظیمات شما اعمال شوند. حال می توانید به وب سایت خود رفته و مطمئن شوید که همه چیز به درستی کار می کند.

روش دوم: تغییر URL سایت وردپرس از طریق فایل functions.php

این شیوه برای کاربرانی توصیه می شود که نمی توانند به پنل ادمین وب سایت وردپرس خود وارد شوند. ابتدا با استفاده از یک کلاینت FTP به فایل های سایت وردپرس خود متصل شوید. سپس به مسیر /public_html/wp-contest/themes/your-theme-folder رفته و در آن جا فایل functions.php را جست و جو نمایید.

تغییر آدرس های url وردپرس

تغییر url سایت وردپرسی با function.php

حال باید به کمک یک نرم افزار ویرایش متن نظیر Notepad یا TextEdit یا هر نرم افزار دلخواه خود آن را اصلاح کنید. برای این کار کافی است کد های زیر را به فایل مذکور اضافه نمایید:

update_option( 'siteurl', 'https://example.com' );
update_option( 'home', 'https://example.com' );

توجه کنید که به جای https://example.com از URL سایت خودتان استفاده کنید. حال می توانید فایل را ذخیره کرده و آن را به هاست وب سایت خود آپلود نمایید. مزیت این روش در این است که URL سایت را در پایگاه داده تغییر می دهد. وردپرس هر زمان که فایل functions.php اجرا شود، URL سایت شما را تغییر خواهد داد. پس از تغییر آدرس فراموش نکنید که دو کد دستوری که به فایل اضافه کردید را حذف کنید.

روش سوم: تغییر URL سایت وردپرس از طریق فایل wp-config.php

این روش تنها برای کسانی پیشنهاد می گردد که مطمئن نیستند کدام قالب را ویرایش کنند و یا فایل functions.php را نمی یابند. در این شیوه، باید URL های جدید را به طور دستی در فایل کانفیگ وردپرس وارد نمایند که در فولدر اصلی وب سایتتان واقع است. درست مانند روش دوم باید از یک کلاینت FTP برای دسترسی به فایل ها استفاده کنید. سپس این فایل را با یک نرم افزار ویرایش متن باز کرده و دو دستور زیر را به انتهای آن اضافه کنید:

define( 'WP_HOME', 'https://example.com' );
define( 'WP_SITEURL', 'https://example.com' );

به جای https://example.com، URL مد نظر خود را قرار دهید. حال می توانید فایل را ذخیره نموده و آن را مجدد به داخل سایت وردپرس آپلود کنید.

روش چهارم: تغییر URL سایت وردپرس در پایگاه داده از طریق phpMyAdmin

شیوه دیگری که برای تغییر URL وجود دارد، تغییر دادن آن به صورت مستقیم در پایگاه داده است. پیش از هرچیز باید از کل پایگاه داده خود یک نسخه بکاپ تهیه کنید. این گام بسیار اهمیت داشته و در صورت بروز مشکل و خطا مانع از دست رفتن اطلاعات می شود. سپس بابد به پنل کاربری هاست خود مراجعه کرده و روی آیکون phpMyAdmin در بخش Databases کلیک نمایید.

تغییر آدرس url با phpmyadmin

آدرس url در phpmyadmin

با این کار برنامه phpMyAdmin اجرا می شود که به شما اجازه اصلاح و ویرایش پایگاه های داده MySQL را می دهد. در رابط phpMyAdmin باید روی WordPress Database در سمت چپ صفحه کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه برای شما ساختار پایگاه های داده وردپرس شما را به نمایش خواهد گذاشت. حال باید options را در فهرست نمایش داده شده پیدا کنید. این فایل به صورت عادی دارای پیشوند wp- می باشد اما از آن جایی که امکان تغییر این پیشوند ها وجود دارد، ممکن است فایل شما به شکل دیگری باشد.

تغییر آدرس url با فایل wp-option وردپرس

آموزش عوض کردن آدرس لینک url با wp-options

در ادامه PhpMyAdmin محتویات داخل این فایل را به شما نشان خواهد داد. شما باید دو موردی را جست و جو کنید که در قسمت option_name آن ها، عبارت siteurl و home نوشته شده است.

مراحل تغییر دادن آدرس های url در سایت wordpress

مراحل تغییر دادن آدرس های url در سایت wordpress

روی علامت مداد کنار این دو ردیف کلیک کنید تا بتوانید آن را ویرایش کرده و URL جدید خود را جایگزین کنید. در نهایت روی کلید کوچک Go واقع در قسمت پایین سمت راست صفحه کلیک کنید تا تنطیمات ذخیره شوند.

تغییر آدرس یو آر ال url wordpress

Change wordpress urls address

جمع بندی و نکات پایانی

اگر به هر دلیلی، از تغییر دامنه گرفته تا تبدیل سایت به HTTPS، می خواهید آدرس URL وب سایت وردپرس خود را تغییر دهید، چند روش مقابل روی شما خواهد بود. این چهار روش که در این آموزش پوشش داده شدند عبارتند از تغییر تنظیمات در بخش مدیریت WordPress، اصلاح فایل functions.php، ویرایش فایل کانفیگ wp-config.php و یا تغییر داخل پایگاه داده می باشند. تمام این موارد نتیجه مشابهی خواهند داشت و شما می توانید روش دلخواه خود را از میان این موارد انتخاب نمایید. بدین ترتیب، با به کارگیری هر یک از چهار روش ذکر شده در این آموزش قادر به تغییر URL در وردپرس خواهید بود.

سوالات متداول

1. چرا گزینه های WordPress Address و Site Address در تنطیمات غیر فعال هستند؟

این مسئله بدان معناست که URL شما در فایل کانفیگ هارد کد شده اند. تنها راه موجود استفاده از روش سومی است که در همین آموزش آورده ایم.

2. چگونه وردپرس را پس از تغییر URL بازیابی کنیم؟

گاهی اوقات افراد ناوارد آدرس URL سایت خود را به اشتباه تغییر می دهند. در این صورت، با استفاده از روش های ارائه شده در آموزش فوق، WordPress را به آدرس سابق خود بازگردانید.

3. آیا افزونه ای برای تغییر URL تمامی پست های موجود در سایت وجود دارد؟

پس از تغییر URL آدرس و لینک های تمام پست های قدیمی منسوخ میشوند و باید آن ها را نیز به آدرس جدید تغییر دهید. برای این منظور می توانید از یکی از دو افزونه Velvet Blues Update URL یا Better Search Replace استفاده نمایید.

4. تمام روش های گفته شده را انجام دادم اما نتیجه ای حاصل نشد.

لطفا از کارکرد و راه اندازی صحیح URL جدید اطمینان حاصل فرمایید. در صورت وجود چنین مشکلی بهتر است با هاست خود تماس بگیرید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.