Avatar
نویسنده: علیرضا برزودی
چهارشنبه 4 آبان 1401
مطالعه: ۱۲ دقیقه ۰ نظر ۱۳۴۹ بازدید

۵ روش برای تغییر فونت‌ها در قالب وردپرس

چگونه می‌توانیم فونت‌ها را در تم وردپرس تغییر دهیم؟ آیا روشی وجود دارد که فونت‌های قالب وردپرس را به حالت دلخواه تغییر دهیم؟ ازجمله نکات مهمی که هنگام طراحی وب‌سایت باید به آن توجه کنید، فونت متن وب‌سایت است. شما باید فونتی را انتخاب کنید که نه‌تنها باعث بهبود خوانایی محتوای وب‌سایت شود؛ بلکه آن را پیشرفته و حرفه‌ای نیز جلوه دهد؛ زیرا فونت متن نقش مهمی در طراحی وب‌سایت و شناخت برندتان ایفا می‌کند.

اگر از قالب وردپرس برای وب‌سایت استفاده می‌کنید و می‌خواهید تغییراتی در فونت آن ایجاد کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا با روش‌های نحوه تغییر فونت در تم وردپرس آشنا شوید و فونت مدنظرتان را در تم وردپرس بدون تغییر کد یا استفاده از هیچ افزونه‌ای به‌راحتی ایجاد کنید.

چرا باید فونت‌ها را در قالب وردپرس تغییر دهیم؟

سؤالی که مطرح می‌شود، این است که چرا باید فونت‌ها را در قالب وردپرس تغییر دهیم؟ انجام این کار چه اهمیتی دارد؟ تغییر فونت متن در وردپرس مزایای خاص خود را دارد که در‌ادامه، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • فونت‌ها بخش مهمی از طراحی وب‌سایت به‌شمار می‌روند و تأثیر بسزایی بر ظاهر و احساس وب‌سایت وردپرس شما می‌گذارند.
 • اگر وب‌سایت شما فونت سخت و ناخوانا داشته باشد، حفظ بازدیدکنندگان دشوار خواهد بود و در‌نهایت آنان وب‌سایتتان را ترک می‌کنند.
 • فونت‌ها می‌توانند هویت برند شما را نشان دهند. به‌عنوان‌ مثال، می‌توانید از فونت‌های خاصی استفاده کنید تا وب‌سایت خود را حرفه‌ای‌تر یا معمولی‌تر نشان دهید.

پشتیبانی وردپرس

تغییر فونت در قالب وردپرس با روش‌های مختلف

قالب‌های وردپرس به‌صورت پیش‌فرض فونت و اندازه و رنگ دارند؛ اما ممکن است بخواهید فونت پیش‌فرض را به فونتی متفاوت تغییر دهید. روش‌های مختلفی برای تغییر فونت در تم وردپرس وجود دارد. در‌ادامه، چندین روش مختلف را به شما معرفی می‌کنیم تا به‌راحتی بتوانید فونت قالب وردپرس خود را به حالت دلخواه تغییر دهید.

۱. تغییر فونت در سفارشی‌سازی قالب وردپرس (WordPress Theme Customizer)

از روش‌های آسان برای تغییر فونت قالب وردپرس، استفاده از قسمت سفارشی‌سازی تم وردپرس (WordPress Theme Customizer) است. این روش به شما امکان می‌دهد ظاهر وب‌سایت خود را تغییر دهید و پیش‌نمایشی از آن را مشاهده کنید.

نکته: دقت کنید اگر گزینه منو سفارشی‌ساز شما وجود ندارد، احتمالاً قالبتان ویرایش کامل وب‌سایت را دارد و باید از روش دیگری استفاده کنید یا تم‌ها را تغییر دهید. برای مثال، در این مقاله از قالب Astra استفاده می‌کنیم. بااین‌حال، بسته به قالب وردپرسی که استفاده می‌کنید، گزینه‌ها تغییر می‌کنند. باتوجه‌به موضوع خود، در قسمت سفارشی‌سازی باید به‌دنبال گزینه‌های Font یا Typography بگردید.

برای انجام این کار ابتدا از داشبورد وردپرس خود به قسمت Appearance بروید و گزینه Customize را انتخاب کنید.

تغییر فونت منو در وردپرس

گزینه Customize را انتخاب کنید

با انجام این کار، سفارشی‌سازی تم وردپرس آغاز می‌شود. قالب Astra بخش Global دارد که شامل گزینه‌هایی برای تغییر سبک‌های وب‌سایت است. برای تغییر فونت در کل وب‌سایت، از منو سمت چپ روی گزینه Global می‌توانید کلیک کنید.

تغییر فونت وردپرس با کد

 گزینه Global را برای تغییر فونت کل وب‌سایت انتخاب کنید

در صفحه بعد، گزینه‌هایی مانند Typography ،Colors ،Container و Buttons را مشاهده می‌کنید. در این قسمت، باید روی گزینه Typography کلیک کنید.

تغییر فونت وردپرس به ایران سنس

روی گزینه Typography کلیک کنید

درادامه، فونت‌های مختلفی را در بخش Presets می‌توانید انتخاب کنید. توجه کنید که این قسمت شامل فونت‌های پیش‌فرض است که قالب ارائه می‌کند و انتخاب پیش‌تنظیم فونت کل وب‌سایتتان را تغییر می‌دهد.

تغییر فونت فهرست در وردپرس

فونت‌های پیش‌فرض را می‌توانید انتخاب کنید

علاوه‌بر‌این، فونت‌ها را برای بخش‎‌های خاصی از قالب وب‌سایت خود می‌توانید تغییر دهید. برای نمونه، می‌توانید از فونت متفاوتی برای بدنه و عنوان بهره ببرید؛ حتی گزینه‌هایی برای استفاده از فونت‌های جداگانه برای هر سطح عنوان وجود دارد. برای شروع، کافی است که یک فونت را از منو کشویی Font Family برای هر عنصر جداگانه انتخاب کنید.

افزونه فونت فارسی در وردپرس

از منو کشویی Font Family می‌توانید برای هر بخش قالب وب‌سایت، فونت مخصوص استفاده کنید

افزون‌بر‌این، گزینه‌های بیشتری برای تغییر اندازه فونت، وزن، انتخاب نوع و… وجود دارد. پس از اتمام کار، برای اعمال تغییرات روی گزینه Publish کلیک کنید. در‌نهایت، به وب‌سایت خود بروید و فونت جدید را مشاهده کنید. به‌عنوان‌ مثال، ما در وب‌سایت آزمایشی خود فونت بدنه را به Roboto و فونت عنوان را به Helvetica تغییر دادیم.

تغییر فونت وب سایت

اعمال فونت Roboto و فونت Helvetica  برای بدنه و عنوان‌ها

به این نکته نیز توجه کنید که هر قالبی ویژگی‌ها و سفارشی‌سازی‌های خاص خود را دارد و قالب‌ها با همدیگر متفاوت‌اند. اگر با استفاده از روش اول موفق نشده‌اید فونت خود را تغییر دهید، برای این کار می‌توانید از روش دوم استفاده کنید.

۲. تغییر فونت در ویرایشگر کامل وب‌سایت وردپرس (WordPress Full Site Editor)

اگر از قالب وردپرس مانند Twenty Twenty-Two استفاده می‌کنید، فونت وب‌سایت خود را با استفاده از ویرایشگر کامل وب‌سایت (FSE) می‌توانید تغییر دهید. ویرایشگر کامل وب‌سایت (Full Site Editor) به شما امکان می‌دهد که تم وردپرس خود را با استفاده از بلوک‌ها سفارشی کنید؛ درست مانند زمانی‌که پست‌ها یا صفحه‌ها را با استفاده از WordPress Content Editor ویرایش می‌کنید. بااین‌حال، FSE در‌حال‌حاضر در مرحله بتاست و فقط تعداد کمی از قالب‌ها از آن پشتیبانی می‌کند. در این مقاله، از تم ۲۰ و ۲۲ استفاده خواهیم کرد.

ابتدا در قسمت WordPress Admin Panel روی Appearance کلیک و سپس گزینه Editor را انتخاب کنید.

دانلود فونت برای فهرست در وردپرس

تغییر فونت در ویرایشگر کامل وب‌سایت

اکنون به قسمت ویرایشگر کامل وب‌سایت (Full Site Editor) دسترسی دارید.

در مرحله بعد، می‌توانید روی نماد Styles در بالای گوشه سمت راست کلیک و سپس گزینه Typography را انتخاب کنید.

دانلود فونت ایران سنس برای وردپرس

برای تغییر فونت Typography را انتخاب کنید

پس‌‌از‌آن، عناصری مانند متن و لینک‌ها را برای تغییر تایپوگرافی آن‌ها می‌توانید انتخاب کنید. برای مثال، نخست Text را انتخاب و سپس روی منو کشویی Font Family کلیک کنید تا فونت آن را تغییر دهید.

دانلود افزونه use any font

برای تغییر فونت عناصر مختلف تنها باید آن‌ها را از منوی کشویی انتخاب کنید

درنهایت برای اعمال تغییرات، روی گزینه Save کلیک کنید.

۳. تغییر فونت قالب در وردپرس با استفاده از افزونه وردپرس (WordPress Plugin)

روش سوم برای تغییر فونت قالب وردپرس استفاده از افزونه وردپرس مانند Easy Google Fonts است. این افزونه رایگان است که به شما امکان می‌دهد بیش از ۶۰۰ فونت گوگل و انواع فونت‌های مختلف را به وب‌سایت خود اضافه کنید.

برای انجام این کار، نخست باید افزونه Easy Google Fonts را نصب و فعال کنید. پس از فعال‌سازی، افزونه Easy Google Fonts را در داشبورد وردپرس خود مشاهده خواهید کرد. حالا به Settings بروید و روی گزینه Easy Google Fonts کلیک کنید.

بهترین فونت های فارسی وردپرس

استفاده از افزونه‌ها برای تغییر فونت قالب وردپرس

در صفحه بعدی، تنظیمات مختلف افزونه را مشاهده خواهید کرد. درادامه، روی گزینه Manage with Live Preview کلیک کنید که در قسمت بالای صفحه قرار دارد.

 

بهترین افزونه تغییر فونت وردپرس

آموزش تغییر فونت قالب وردپرس

اکنون WordPress Theme Customizer باز می‌شود و تب Typography را می‌توانید مشاهده کنید.

روش دیگر برای دسترسی به این قسمت آن است که در داشبورد به قسمت Appearance بروید و گزینه Customize را انتخاب کنید. درنهایت، روی تب Typography کلیک کنید.

 

بهترین فونت برای سایت وردپرس

تغییر دادن فونت تم وردپرس

در صفحه بعد، روی Default Typography کلیک کنید.

بهترین فونت انگلیسی برای طراحی سایت

برتای تغییر فونت Default Typography را انتخاب کنید

حالا می‌توانید فونت هر اِلِمان یا عنصر دلخواهی را در وب‌سایت خود تغییر دهید. به‌عنوان‌ مثال، می‌خواهید فونت عنوان ۱ را تغییر دهید. کافی است روی فلش کنار عنوان ۱ کلیک کنید تا گزینه‌های بیشتری را ببینید. از این‌جا، می‌توانید روی منو کشویی Font Family کلیک و یک فونت را انتخاب کنید.

 

نحوه افزودن فونت به وردپرس

از منو کشویی Font Family فونت دلخواه را انتخاب کنید

شما همین کار را برای سایر سطوح عنوان و پاراگراف‌ها می‌توانید انجام دهید. درنهایت پس از اتمام کار، روی گزینه Publish کلیک کنید.

۴. تغییر فونت در قالب با استفاده از قالب‌ساز وردپرس (WordPress Theme Builder)

بسیاری از قالب‌های وردپرس وجود دارند که به شما امکان می‌دهند بدون ویرایش کد، تم سفارشی ایجاد کنید و از آن‌ها برای تغییر فونت عناصر مختلف وب‌سایتتان می‌توانید استفاده کنید. برای این آموزش، از SeedProd استفاده می‌کنیم. این قالب بهترین پلاگین صفحه فرود و سازنده تم برای وردپرس را دارد که تنها با کشیدن و رهاکردن می‌توانید قالب سفارشی را بدون تغییردادن یک خط کد ایجاد کنید.

توجه کنید که به نسخه SeedProd Pro نیاز دارید؛ زیرا شامل Theme Builder است. همچنین، نسخه‌ای از SeedProd Lite وجود دارد که به‌‌رایگان از آن می‌توانید استفاده کنید. برای انجام کار، ابتدا باید افزونه SeedProd را نصب و فعال کنید. پس از فعال‌سازی، صفحه خوشامدگویی SeedProd را مشاهده خواهید کرد. پیش بروید و کلید مجوز خود را وارد و روی گزینه Verify key کلیک کنید. شما به‌راحتی می‌توانید License Key را در قسمت حساب SeedProd پیدا کنید.

اضافه كردن فونت به وردپرس

تغییر فونت با استفاده از قالب‌ساز وردپرس

اکنون از داشبورد وردپرس به قسمت SeedProd بروید و گزینه Theme Builder را انتخاب کنید. سپس در مرحله بعد، روی Themes کلیک کنید.

آموزش افزودن فونت به وردپرس

به بخش Themes  قالب‌ساز بروید

در این قسمت، افزونه چندین تم را برایتان نمایش می‌دهد. کافی است که تم دلخواه خود را انتخاب و روی آن کلیک کنید. برای مثال، ما تم Starter را انتخاب می‌کنیم.

بارگذاری فونت در وردپرس

یک تم به‌دلخواه انتخاب کنید

اکنون SeedProd قالب‌های تم متفاوتی را تولید می‌کند. شما می‌توانید هر قالب را ویرایش و تم وردپرس خود را سفارشی کنید؛ حتی گزینه‌ای برای اضافه‌کردن دستی قالب وجود دارد. فرض کنید قصد دارید قالب موضوع صفحه اصلی را ویرایش کنید و فونت عناصر مختلف را تغییر دهید. برای شروع، روی لینک Edit Design در زیر صفحه اصلی (Homepage) کلیک کنید.

تنظیمات فونت در وردپرس

برای ویرایش فونت قالب اصلی Edit Design را انتخاب کنید

با این کار کشیدن و رهاکردن Theme Builder فعال خواهد شد. عناصر جدیدی را از منو سمت چپ خود می‌توانید اضافه کنید و آن‌ها را در هر نقطه از الگو قرار دهید. برای تغییر فونت هر بخش تم، کافی است آن را انتخاب کنید. برای نمونه، کادر متنی را در زیر عنوان Starter انتخاب کنید. حال، از منو سمت چپ خود به تب Advanced بروید و روی گزینه Edit درمقابل Typography کلیک کنید.

فونت دلخواه در وردپرس

برای تغییر فونت هر بخش تم به قسمت Typography بروید

اکنون گزینه‌های بیشتری برای ویرایش تایپوگرافی بخش انتخابی‌تان مشاهده خواهید کرد. روی منو کشویی Font Family کلیک و فونتی برای متن خود انتخاب کنید. همچنین، گزینه‌هایی برای انتخاب نوع قلم، تنظیم اندازه قلم، ارتفاع خط، فاصله حروف، تراز، حروف کوچک و… وجود دارد.

نصب فونت در وردپرس

نمایش گزینه‌های مختلف برای انتخاب فونت ویژگی‌های مختلف

اکنون می‌توانید این مرحله را تکرار کنید و فونت سایر عناصر موجود در طرح زمینه خود را تغییر دهید. پس از اتمام کار، روی گزینه Save کلیک کنید. برای اعمال تم و فونت‌های سفارشی، به SeedProd و سپس Theme Builder بروید و سوئیچ کنار گزینه Enable SeedProd Theme را روی Yes تغییر دهید.

آموزش تغییر فونت پیشخوان وردپرس

برای اعمال تم و فونت‌های سفارشی گزینه Enable SeedProd Theme را روی Yes قرار دهید

۵. سفارشی‌سازی فونت قلم در ویرایشگر محتوای وردپرس (WordPress Content Editor)

با استفاده از ویرایشگر محتوا، نحوه نمایش فونت‌های خود را در پست‌ها و صفحه‌های خاص وبلاگ نیز می‌توانید تغییر دهید. مشکل موجود در این روش آن است که فونت جدید فقط برای آن پست یا صفحه خاص اعمال می‌شود و شما باید به‌صورت دستی برای دیگر پست‌ها فونت مدنظر را اعمال کنید. این روش می‌تواند برای سفارشی‌سازی پست‌های خاص مفید باشد؛ اما اگر به‌دنبال تغییر فونت در تمامی قسمت‌های وب‌سایت خود هستید، بهتر است روش‌های دیگر را امتحان کنید.

برای تغییر فونت با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس، ابتدا باید پستی را ویرایش یا پست جدیدی اضافه کنید. پس از وارد‌شدن به ویرایشگر محتوای وردپرس، متن دلخواه را برای تغییر فونت آن انتخاب کنید. در پانل تنظیمات سمت راست خود، به بخش Typography بروید. سپس، روی سه‌نقطه جلوِ تایپوگرافی کلیک و از منو کشویی گزینه Appearance را انتخاب کنید.

آموزش تغییر فونت قالب وردپرس

تغییر فونت با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس

هنگامی‌که این کار را انجام دادید، گزینه Appearance Settings را در قسمت تایپوگرافی مشاهده خواهید کرد. روی منو کشویی زیر Appearance کلیک و سبکی برای فونت خود انتخاب کنید. به‌عنوان‌ مثال، می‌توانید فونت را پررنگ، نازک، مورب، سیاه، کج پررنگ و پررنگ اضافی کنید. همچنین گزینه‌هایی برای تغییر اندازه فونت، انتخاب حروف کوچک، ویرایش رنگ، فعال‌کردن دراپ cap و‌… وجود دارد.

تغییر سایز فونت در المنتور

انتخاب سبک‌های مختلف برای فونت وردپرس

فراموش نکنید که پس از اتمام کار، صفحه خود را Update یا Publish کنید.

جمع‌بندی

فونت متن وب‌سایت ازجمله عناصر مهمی است که هنگام طراحی وب‌سایت باید به آن توجه کنید. شما باید فونتی را انتخاب کنید که علاوه‌بر خوانایی، سبکی حرفه‌ای داشته باشد. برای تغییر فونت تم وردپرس، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که باتوجه‌به نیازتان، می‌توانید از هرکدام از آن‌ها استفاده کنید.

در این مقاله از آموزش وردپرس، شما را با روش‌های آسان تغییر فونت در تم وردپرس آشنا کردیم. با استفاده از روش‌های ارائه‌شده، می‌توانید فونت دلخواهتان را انتخاب و در وب‌سایت خود استفاده کنید. اگر با روش‌های دیگر تغییر فونت در قالب وردپرس آشنا هستید، ازطریق کامنت‌ها می‌توانید آن‌ها را با ما به‌اشتراک بگذارید.

خرید هاست وردپرس

سؤالات متداول

۱. چگونه فونت وب‌سایت وردپرس خود را تغییر دهیم؟

 • ابتدا وارد حساب کاربری وردپرس خود شوید.
 • درادامه در نوار کناری سمت چپ، روی Appearance کلیک کنید.
 • سپس، روی Customize کلیک کنید.
 • در پنل سمت چپ، روی Fonts کلیک کنید.
 • عنوان و فونت پایه خود را انتخاب کنید.

همچنین، اندازه فونت را با کلیک روی گزینه Normal Size در زیر منو کشویی عنوان‌ها می‌توانید تغییر دهید.

۲. چگونه تم فونت را تغییر دهیم؟

 • در تب Page Layout در اکسل یا تب Design در Word، روی Fonts کلیک و مجموعه فونت مدنظرتان را انتخاب کنید.
 •  برای ایجاد مجموعه‌ای از فونت‌های خود، روی Customize Fonts کلیک کنید.
 • در کادر Create New Theme Fonts، در زیر کادرهای Heading Font و Body Font، فونت‌های دلخواهتان را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم