ساخت شناسه کاربری ایرنیک

آموزش ساخت شناسه کاربری در ایرنیک

پیش از آموزش ساخت شناسه کاربری ایرنیک باید گفت،هر وبسایت نیاز به یک آدرس منحصر به فرد در فضای اینترنت خواهد داشت که به آن دامنه یا دامین ( domain ) گفته می شود. مثلا آدرس اینترنتی سایت گوگل، www.google.com می باشد. هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است، قسمت اول ماهیت آدرس ( www )، قسمت دوم نام دامنه و قسمت سوم پسوند دامنه می باشد که این بخش ها با نقطه (دات) از هم جدا شده اند. به عبارتی می توان گفت اولین قدم جهت ایجاد یک وبسایت، ثبت دامنه خواهد بود که درواقع معرف برند شما در فضای مجازی می باشد. دامنه ها با توجه به کشور یا نوع کسب و کار با پسوندهای مختلفی قابل ثبت شدن می باشند. پسوند دامنه ir مربوط به دامنه ملی کشور ایران می باشد.مرکز ثبت دامنه ملی  سامانه ایرنیک می باشد.

روش های دریافت خدمات از سایت ایرنیک برای ثبت دامنه ملی

 1. مستقیما در وبسایت ایرنیک به آدرس http://www.nic.ir/ ثبت نام کنید و اقدامات مربوط به ثبت و پرداخت دامنه را از داخل ناحیه کاربری خود انجام دهید.
 2. در وبسایت ایرنیک ثبت نام کنید و شناسه کاربری نزد سایت نیک یا همان نیک هندل را داشته و عملیات پرداخت و درخواست ثبت دامنه، توسط یک نماینده انجام گیرد.
 3. تمامی عملیات درخواست ثبت دامنه و پرداخت آن توسط یک نماینده صورت گیرد.

نیک هندل چیست ؟

نیک هندل ( Nic Handle ) مربوط به ثبت دامنه های.ir می باشد. بدین ترتیب که اگر قصد خرید یک دامنه .ir به نام خود را داشته باشید ابتدا لازم است در سایت www.nic.ir ثبت نام کنید. به هر حساب کاربری که ایجاد شود، یک شناسه که اصطلاحا با آن نیک هندل گفته می شود اختصاص داده می شود. نیک هندل ( Nic Handle ) شامل دو حرف اول اسم مالک حساب و شماره ثبت نام شخص در وبسایت ایرنیک می باشد و انتهای آن عبارت –irnic قرار گرفته است. به عنوان مثال شناسه نیک هندل شرکت پارس پک pa602-irnic می باشد. در مجموعه مقالات آموزش ایرنیک می توانید اطلاعات بیشتری در باره نیک هندل بدست بیاورید.

ثبت دامنه ملی در پارس پک و دریافت نیک هندل 

پارس پک جهت ثبت دامنه های .ir برای کاربران خود، از روش دوم استفاده می کند. بدین ترتیب نیاز است ابتدا در وبسایت nic.ir یک حساب کاربری ایجاد نمایید و از منوی شناسه، تمامی رابط های مجاز را روی خودم و نمایندگان ست کنید. پس از ثبت درخواست خرید دامنه در پارس پک و عملیات پرداخت، با درج کردن نیک هندل خود در هنگام ثبت درخواست، ضمن اینکه شما خود مالک و صاحب امتیاز دامنه مربوطه می باشید تمامی پروسه ثبت دامنه شما توسط پارس پک به عنوان نماینده ایرنیک انجام خواهد گرفت. شایان ذکر است در صورتیکه ثبت دامنه.ir رابدین ترتیب توسط یک نماینده انجام دهید، این مورد با هزینه به نسبت خیلی کمتری انجام خواهد شد.

خرید دامنه ملی از پارس پک

دامنه ملی در پارس پک

در ادامه این مقاله نحوه ثبت نام و ایجاد نیک هندل به منظور خرید و ثبت دامنه ir، در سایت نیک را شرح می دهیم.

آموزش ثبت نام در ایرنیک nic

ابتدا وارد سایت nic.ir شوید و از نوار بالای سایت در سمت چپ گزینه " مشخصه های شناسه " زیر منوی " ساختن شناسه کاربری " را انتخاب نمایید.

آموزش ساخت شناسه کاربری در ایرنیک

آموزش ساخت شناسه نیک هندل در ایرنیک

ساخت شناسه کاربری ایرنیک

ساخت شناسه ایرنیک در 4 مرحله انجام میگیرد، اولین مرحله انتخاب نوع شناسه است که انواع آن به شرح زیر می باشد:

انواع شناسه ایرنیک

شناسه ایرنیک به 5 دسته مختلف تقسیم بندی میشوند

 • شخص حقیقی:

  که عمده کاربران از این نوع استفاده می کنند.
 • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی:

تمامی شرکت ها و موسسات می توانند اکانتی از این نوع ایجاد نمایند، ضمن اینکه در این نوع حساب کاربری امکان ثبت دامنه های co.ir وجود دارد.

 • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی:

تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه می توانند اکانتی از این نوع ایجاد نمایند که امکان ثبت دامنه های gov.ir را نیز خواهند داشت.

 • مرکز آموزشی و پژوهشی :

تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی می توانند اکانتی از این نوع را که با آن امکان ثبت دامنه های sch.ir و ac.ir وجود دارد ایجاد نمایند.

 • شناسه محدود:

امکان ثبت دامنه برای این نوع شناسه وجود ندارد و تنها می‌توانند برای دیگران اقدام به ثبت دامنه نموده و یا به عنوان رابط مالی و فنی دامنه‌ها قرار گیرند.

انواع شناسه کاربری در ایرنیک

انواع شناسه های ایرنیک

فرم ثبت نام ایرنیک و دریافت شناسه

با کلیک بر روی دکمه " تکمیل فرم و دریافت شناسه " وارد مرحله بعد به منظور وارد کردن مشخصات شناسه خواهید شد. در این بخش نیاز است تمامی فیلدهایی که با علامت ستاره قرمز مشخص شده اند را پر کنید. درنظر داشته باشید هر گونه تغییر و مشکلات بعدی تنها توسط شخصی قابل پیگیری می باشد که با مشخصات مربوطه اکانت را ایجاد کرده است، لذا در پر کردن تمامی فیلدها دقت لازم و کافی را داشته باشید.

فرم ثبتنام ایرنیک

فرم ثبت نام در ایرنیک

تنظیمات رابط های مجاز ایرنیک

در بخش انتهایی که مربوط به تنظیمات رابط های مجاز می باشد، گزینه دوم یعنی ( آزاد برای نمایندگان فروش ) را انتخاب نمایید، بدین ترتیب امکان انجام عملیات درخواست ثبت و پرداخت توسط پارس پک مهیا خواهد شد. مرحله بعدی مربوط به " بازنگری و امضاء " می باشد و مشخصات شما جهت تائید نهایی مجدد نمایش داده می شوند، همچنین در این مرحله نیاز است ضوابط و شرایط ساخت شناسه ایرنیک را مطالعه و تائید نمایید.

دریافت شناسه کاربری ایرنیک

پس از مطالعه این بخش باید نام خود را در فیلد " نام کامل سازنده شناسه " با حروف انگلیسی وارد کنید و کادر مربوط به captcha image را پر کرده و با کلیک بر روی دکمه "موافقم,دریافت شناسه " ساخت شناسه کاربری شما در سایت nic.ir به پایان رسیده است و زین پس شناسه کاربری شما با نیک هندل مربوطه شناخته خواهد شد.

دریافت شناسه کاربری در سایت ایرنیک

دریافت شناسه nic

پس از ایجاد حساب کاربری، اطلاعات ورود به پنل ایرنیک به ایمیل شما ارسال شده است و نیاز است پس از ورود به پنل کاربری نسبت به تغییر کلمه عبور خود به یک کلمه عبور امن اقدام نمایید.

سوالات متداول

دامنه چیست؟

به آدرس منحصر به فرد هر وبسایت در فضای اینترنت دامنه میگویند.

نیک هندل چیست ؟

برای خرید دامنه ی ir. ابتدا باید در سایت www.nic.ir حساب باز کنید.در این سایت به هر حساب کاربری یک شناسه که اصطلاحا به آن نیک هندل گفته می شود اختصاص داده می شود.

مراحل ساخت شناسه کاربری ایرنیک چیست؟

انتخاب نوع شناسه - تکمیل فرم ثبت نام ایرنیک و دریافت شناسه - انجام تنظیمات رابط های مجاز ایرنیک -دریافت شناسه کاربری ایرنیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.