مقایسه سرور اختصاصی و سرور ابری

تفاوت سرور اختصاصی و سرور ابری

امروزه با گسترش تکنولوژی و اینترنت در دنیا ایجاد یک وب سایت با استفاده از سرور ابری و یا سرور اختصاصی برای هر شغل و کاری ضروری است و در واقع حتی در برخی موارد ممکن است که شرکت شما همان وب سایتی باشد که راه اندازی کرده اید. سایتی که برای کار راه اندازی می کنید باید برای افراد قابل اعتماد، بدون هزینه باشد و البته به سرعت بارگزاری شود. در ادامه به بررسی و مقایسه سرور ابری با سرور اختصاصی می پردازیم.

اهمیت سرعت سرور

ساخت یک سایت عالی برای کار، شما را از لحاظ تجاری به درجه ای می رساند که ممکن است در صورت نبود آن، این موارد دور از دسترس باشند اما با داشتن یک وب سایت مناسب می توانید به آن ها دست یابید. در واقع یک اصل در این مورد وجود دارد که هر شرکتی امروزه به یک وب سایت و سرور سریع احتیاج دارد. سرعت سرور به حدی مهم است که حتی یک ثانیه دیرکرد می تواند 7 درصد از مشتریان شرکت را از بین ببرد. در جولای سال 2018 گوگل در همین راستا، الگویی که برای رتبه بندی سایت ها دارد را تغییر داده و سرعت سرور و صفحه وب سایت را جزء یکی از عوامل تعیین کننده قرار داده است.

اثرات کند بودن سایت

در واقع اگر سرعت بارگزاری صفحه وب سایت شما پایین باشد مشتری و بازدیدکنندگان از سایت خارج می شوند و  باعث پایین آمدن رتبه شما می شود که این موضوع پیامد هایی برای شما در پی دارد. زمان بارگذاری سایت تنها یکی از چندین مواردی است که در داشتن وب سایت مهم و تاثیر گذار است و باید این نکته را همواره مد نظر داشته باشید که میزبان وب سایتی که برای شرکت انتخاب می کنید بسیار حائز اهمیت خواهد بود.برای این که اهمیت سرور های میزبان برای وب سایت را بهتر درک کنید باید تفاوت بین دو نوع خدمات اصلی که ارائه می شود را مشخص نماییم.

بررسی مشخصات سرور ابری و سرور اختصاصی

این خدمات شامل سرور اختصاصی و سرور میزبان ابری می باشد. هر دوی این خدمات مزیت ها و معایبی دارند که دانستن این ویژگی ها برای شرکت هایی که می خواهند کسب و کارشان را گسترش دهند، زمان کمی دارند و بودجه ی مناسبی برای این کار در نظر گرفته اند مهم است. در ادامه به تفاوت های این سرویس ها و مفاهیم آنها می پردازیم.

اکوسیستم ابری

در این جا منظور از ابر، فناوری و تکنولوژی است که باعث می شود تعداد زیادی از سرور ها به عنوان یک واحد عمل کنند. اطلاعاتی که در ابر ذخیره می شوند در واقع در یک فضای مجازی ذخیره شده اند. این فضا قابلیت این را دارد تا منابع خود را از مرکز های مختلف به صورت استراتژیک از سراسر دنیا جذب نمایند. در واقع ابر سرورهایی هستند که در فضای مجازی منابع را به اشتراک می گذارند. سرورهای ابری از سیستم هایی مانند ceph و یا شبکه بزرگ ذخیره سازی به نامه SAN برای منبع های ذخیره استفاده می کنند. HYPREVISOR در واقع به کنترلگر نحوه تقسیم اندازه های مختلف سرور ابری است که علاوه بر این کار وظیفه اختصاص دادن منابع به هر سرور ابری که شامل هسته ی پردازنده، رم و فضای ذخیره سازی می شود را نیز بر عهده دارد و آن را مدیریت می نماید.

محیط و فضای اختصاصی میزبانی

در میزبانی سرورهای اختصاصی از تکنولوژی های مجازی استفاده نمی شود. در واقع همه ی منبع ها بر پایه ی قابلیت ها و محدودیت های یک قطعه سخت افزار می باشند. به این دلیل به این سرور ها اختصاصی می گویند که با استفاده از سخت افزار از دیگر فضاهای مجازی اطراف جدا شده است. این سخت افزاری که در این سرور به کار برده شده است به طور اختصاصی ساخته شده تا باعث ایجاد سرعت، دوام و عملکرد مناسب در صنعت شود تا به این صورت نیز برای همه قابل اطمینان باشد.

سرور ابری چیست و نحوه ی کار آن به چه صورت است؟

به زبان ساده سرور ابری در یک بستر مجازی مستقر است و این بستر مجازی به عنوان میزبان عمل می کند. سخت افزاری که به آن پرداخته شد از سطح پایه به عنوان یک bare metal server برای بسیاری از سرور ابری پشتیبانی انجام می دهد. این در حالیست که یک سرور ابر عمومی از چندین bare metal server ساخته شده است که همه آنها در یک مرکز داده امن که وظیفه آن جمع آوری می باشد، نگهداری می شوند. هر یک از این سرورهای فیزیکی میزبان تعداد زیادی از سرورهای مجازی می باشند. ذکر این نکته لازم است که باید بدانید تنها در عرض چند ثانیه می توانید یک سرور مجازی ایجاد نمود و در مقابل نیز در صورتی که نیاز باشد می توان به سرعت آن را از بین برد.

انعطاف پذیری سرور ابری

ارسال کردن منابع به سرور مجازی یک موضوع ساده است که اصطلاحات سخت افزاری برای آن مورد نیاز نمی باشد. یکی از ضروری ترین و مهمترین مزیت سرور ابری خاصیت انعطاف پذیری آن می باشد. این در حالی است که در یک سرور ابری واحد چند سرور وب نیز وجود دارند که می توانند منابع را در فضای مجازی فراهم نمایند. هرچند که ممکن است هر واحد یک bare metal server باشد اما مشتریان و بازدید کنندگان از فضای مجازی استفاده می کنند و حاضرند که برای آن هزینه نمایند و این در حالیست که مشتری به سیستم عامل هر واحد پایه دسترسی ندارد.

میزبانی سرور اختصاصی چیست؟

میزبان سرور اختصاصی این قابلیت را دارد که فقط تنها یک مشتری در یک سرور فیزیکی داشته باشید. در واقع این بدان معناست که تمام آن سرور در اختیار مشتری است که آن سخت افزار را اجاره و یا خریداری نموده است. منابع متناسب با نیاز مشتری شخصی سازی می شوند که این شخصی سازی می تواند در حافظه ،نوع پردازنده و... ایجاد شود. میزبان سرور اختصاصی قدرتمند ترین دستگاه موجود در بازار هستند که در واقع چندین پردازنده دارند. ممکن است که مشتری به یک مجموعه از سرور ها نیاز داشته باشد که به این مجموعه ، ابر خصوصی گفته می شود. ابر خصوصی بر پایه تکنولوژی مجازی ساخته شده و تعداد زیادی از سرور های اختصاصی در مکان مجازی واحد حضور دارند و تمام منابعی که در این فضای مجازی وجود دارد تنها برای یک مشتری در دسترس می باشد.

ترکیب سرور ابری و سرور اختصاصی-ابر ترکیبی

یکی از مواردی که خیلی از شرکت ها از آن استفاده می کنند ابر ترکیبی ست که در واقع ترکیبی از سرور ابری و سرور اختصاصی می باشد. همچنین ممکن است که سرور ابری خصوصی و عمومی را با یکدیگر ترکیب نمایند. در واقع این ترکیب کردن این امکان را فراهم می کند تا تغییراتی در شخصی سازی اعمال شود. این موضوع برای شغل هایی که نیاز ها و یا محدودیت های مالی دارند بسیار مناسب است.یکی از مواردی که سبب محبوبیت تنظیمات در ابر ترکیبی شده است استفاده از سرور اختصاصی برای برنامه های Back-end می باشد. این سرور ها به علت قدرتی که دارند مناسب ترین محیط را برای ذخیره و یا جا به جایی داده و اطلاعات ایجاد می کنند. front-end در سرور ابری میزبانی می شود.

شباهت های سرور ابری و سرور اختصاصی

در اصل هر دو سرور ابری و سرور اختصاصی اقدامات لازم را انجام می دهند و با استفاده از هر دوی آنها می توان برنامه های زیر را به انجام رساند. این برنامه ها شامل:

 • ذخیره کردن اطلاعات
 • دریافت کردن درخواست برای اطلاعات
 • پردازش درخواست برای اطلاعات
 • برگرداندن اطلاعات به کاربران

سرور ابری و سرور اختصاصی تفاوت هایی در میزبان مشترک و یا میزبان سرور خصوصی مجازی vps دارند.

سرور ابری و سرور اختصاصی از راه حل های مشترک در بخش های زیر بهره مند می شوند:

 • پردازش مقدار زیادی از ترافیک بدون تاخیر
 • دریافت، پردازش و بازگرداندن اطلاعات به کاربران در زمان استاندارد
 • محافظت از داده ها و اطلاعات ذخیره شده
 • ضمانت ثبات برنامه های وب سایت

امروزه می توان با استفاده از سرور ابری و سرور اختصاصی و همچنین استفاده از راه حل های میزبانی از هر برنامه و سرویسی پشتیبانی نمود. سرور ابری و سرور اختصاصی هر دو می توانند با نرم افزار و برنامه های یکسان اجرا شوند و آنها را می توان با استفاده از یک ابزار مدیریت نمود. در واقع تفاوت آنها در عملکردشان می باشد. استفاده از یک راه حل مناسب برای برنامه می تواند مزیت های زیادی داشته باشد که از جمله آنها صرفه جویی، انعطاف پذیری بیشتر و استفاده بیشتر و بهتر از منابع می باشد.

تفاوت بین سرور اختصاصی و کلود کامپیوتینگ

تفاوت بین کلود کامپیوتینگ و سرور اختصاصی در عملکرد، مقیاس پذیری، مدیریت، قیمت و ارزش گذاری آنها می باشد. سرور های اختصاصی معمولا برای شرکت هایی که می خواهند اطلاعات به سرعت پردازش و بازیابی شود بهترین گزینه محسوب می شوند. سرعت پردازش اطلاعات در سرور های اختصاصی بسیار زیاد بوده که این موضوع سبب محبوبیت و کارایی آنها شده است. سرعت عملکرد و پردازش اطلاعات به ویژه در صنایعی مانند تجارت الکترونیک بسیار مهم است.

پردازش اطلاعات 

سرور ابری باید برای این که به داده ها و اطلاعات دسترسی پیدا کند از برنامه و قسمت back-end عبور نماید. در واقع در سرور ابری پردازش بیشتری صورت می گیرد که این موضوع سبب شده تا زمان بیشتری گرفته شود؛ بنابراین یکی از تفاوت های سرور ابری و سرور اختصاصی در مدت زمان پردازش اطلاعات می باشد. پردازنده هایی که در سرور اختصاصی قرار دارند به طور کامل به وب سایت یا برنامه میزبان اختصاص داده شده اند و این بدان معنا است که صف درخواست در این سرور وجود نخواهد داشت مگر آن که تمام قدرت پردازش در یک زمان استفاده شود.

پردازش آسان اطلاعات فشرده

این موضوع باعث می شود تا سرور اختصاصی برای شرکت هایی که می خواهند یک بار اطلاعات فشرده را پردازش کنند یک انتخاب بسیار مناسب باشد. در سرور ابری هسته های پردازنده باید مدیریت شوند تا عملکرد مناسبی شکل گیرد. سرور اختصاصی به طور کامل به سایت و برنامه میزبان جفت می شود و به اصطلاح با آنها گره می خورد که این موضوع سبب مانع شدن فشار زیاد در محیط می شود. در سرور ابری اشتراک گذاری شبکه پهنای باند را تحت فشار قرار می دهد و این بدان معناست که اگر دو نفر از یک شبکه استفاده کنند هر دو ممکن است اثرات جانبی منفی دریافت نمایند.

راه حل:

کسانی که میزبانی را ارائه می دهند می توانند اجاره کنندگان سرور ابری را به کارت رابط شبکه NIC ارتقا دهند. این ارتقا دادن و کارت رابط شبکه گران تر بوده که البته شرکت ها نیز متوجه این موضوع شده اند که هزینه بیشتر برای این کارت ها به صرفه خواهد بود.

اندازه گیری نیازهای میزبانی تجارت شما

سخت افزار ها محدود به تعداد آنتن توزیع شده سیستم DAS و یا drive-bays موجود در سرور می باشند. سرور اختصاصی می تواند با استفاده از سیستم فایل های زمینه ساز، کنترل کننده RAID و یک باتری، درایو ها را به یک مکان باز شده اضافه نماید؛ اما در طرف دیگر در سرور ابری ذخیره سازی اطلاعات و داده ها قابل ارتقا و همچنین انعطاف پذیر می باشد. سرور ابری برای این که فضای ذخیره سازی بیشتری تامین کند نیاز نیست تا در عمل باشد. همچنین افزایش و گسترش ذخیره سازی در سرور ابری هیچ گونه خرابی را درست نمی کند و مشکلی به این جهت ایجاد نمی شود.

سرور اختصاصی زمان و منبع بیشتری برای تغییر پردازنده های بدون خرابی می گیرند. وب سایت های میزبان که بر روی یک سرور می باشند و نیازمند قابلیت پردازش اضافه هستند باید به یک سرور و شبکه دیگر مهاجرت کنند.

جا به جایی

هر دو سرور اختصاصی و سرور ابری می توانند جا به جایی داشته باشند. برای جا به جایی در سرور اختصاصی باید برنامه ریزی بیشتری صورت بگیرد. برای این که بتوان به جا به جایی یکپارچه دست پیدا کرد باید راه حلی برای حال حاضر و آینده در نظر گرفته شود و به همین دلیل نیز باید یک برنامه ی عالی به این منظور در نظر گرفته شود. در بیشتر مواقع راه حل های قدیمی و جدید باید در کنار هم در یک زمان به کار گرفته شوند. از طرفی دیگر باید سرور های قدیمی را نگه دارید تا به عنوان پشتیبان به شما کمک کنند..

مدیریت و عملکرد سرور

سرور اختصاصی نیازمند یک شرکت برای نظارت بر سخت افزار اختصاصی هستند. علاوه بر این موضوع شرکت ها باید اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند مواردی که برای ذخیره داده مورد نیاز است را در محدوده مناسب حفظ نمایند. مواردی مانند مقیاس گذاری، ارتقا و نگهداری تلاشی است که باید بین ارائه دهنده و مشتری مهندسی شود. برای دسترسی بیشتر نیز می توانید از سرور های ابری استفاده نمایید. در برخی موارد که سیستم عامل های اختصاصی نیازمند یک برنامه ریزی برای تحقق نیازهای سرور به صورت دقیق را دارند سیستم عامل ابری برنامه ریزی را می توانند بر عهده بگیرند..

مقایسه قیمت سرور ابری با سرور اختصاصی

سرور ابری به طور معمول هزینه ورودی کمتری نسبت به سرور های اختصاصی دارند اما این در حالی ست که سرور های ابری به منبع های بیشتری نیاز دارند. از جمله این ویژگی ها می توان به اجرای یک سرور ابری از طریق رابط شبکه اختصاصی اشاره کرد که هزینه زیادی دارد؛ اما از طرفی دیگر یکی از مزیت های سرور اختصاصی قابلیت ارتقا دادن آن می باشد که حافظه، کارت شبکه و دیسک ها حافظه غیر فرار را بهبود می بخشد. سرور ابری این امکان را به شما می دهد تا منابع خود را بدون پرداخت هزینه اضافه به اشتراک بگذارید.

سرور های ابری در مقابل سرور های اختصاصی

شما باید با توجه به نیاز شغلی که دارید بین سیستم عامل ها انتخاب نمایید. برای این که بتوانید بعد از مقایسه سرور ابری با سرور اختصاصی انتخاب مناسبی  نمایید ، باید به مواردی مانند مراحل عملیاتی، هزینه و مقیاس پذیر بودن توجه کنید. برای این که بتوانید هزینه ها را کمی بهینه نمایید می توانید با ترکیب بار ها بر روی یک سخت افزار این کار را انجام دهید تا از منابع فیزیکی استفاده نکند. در واقع این همان کاری است که ارائه دهندگان سرور ابری برای کم تر کردن هزینه انجام می دهند. سرور های اختصاصی برای شما دسترسی به پردازنده و ذخیره اطلاعات را فراهم می کنند. شما می توانید با یک استراتژی ترکیبی از نقاط قوت هر دو استفاده نمایید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.