آموزش سرویس ssh

معرفی سرویس SSH و برخی تنظیمات امنیتی در آن

پوسته امن ( Secure Shell ) یا به اختصار اس‌اس‌اچ ( SSH ) یک پروتکل اینترنتی است که امکان تبادل اطلاعات با استفاده از یک کانال امن را بین دو دستگاه متصل در شبکه ایجاد می‌کند . دو نسخه اصلی این پروتکل به نام‌های SSH1 و SSH2 شناخته می شود. در ابتدا SSH تنها بر روی سیستم‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس برای دسترسی به حساب‌های پوسته استفاده می شد ولی به تدریج به جایگزینی مناسب برای تل‌نت ( Telnet ) و سایر پوسته‌های ارتباط از راه دور غیر امن بدل گردید .

محبوبیت بالای سرویس SSH

محبوبیت و ضریب امنیت SSH تا حدی است که ماکروسافت نیز تمایل خود را برای استفاده از آن در سیستم عامل ویندوز اعلام کرده است . Open SSH نسخه متن‌باز ( Open-source ) و رایگان SSH می باشد . کاربر های SSH فقط به اتصال ساده بین دو دستگاه محدود نشده و حتی شما می توانید با استفاده از ssh ارتباطات tunneling و یا port forwarding را نیز پیاده سازی نمائيد.

با توجه به اینکه سرویس SSH یک پل ارتباطی به سرور شماست ، اعمال تنظیمات امنیتی بر روی آن می تواند سهم بزرگی در امنیت سرور شما ایفا کند. در این مقاله به شما تغییر در پیکره بندی بخش های مختلف این سرویس ، تغییر پورت پیشفرض ، محدود کردن نام کاربری های مجاز به اتصال و مواردی از این دست را آموزش خواهیم . با ما همراه باشید.

مسیر فایل تنظیمات و پورت پیشفرض

فایل تنظیمات سرور Openssh

/etc/ssh/sshd_config

فایل تنظیمات کاربر Openssh

/etc/ssh/ssh_config

پوشه تنظیمات ssh کاربری

/etc/ssh/ssh_config

پوشه کلید های عمومی ssh

~/.ssh/authorized_keys

پورت پیش فرض ssh

~/.ssh/authorized_keys

استفاده از ssh2

با توجه به این که ssh 1 دچار مشکل man-in-the-middle و security vulnerabilities می باشد، پیشنهاد میگردد از پروتکل ssh 2 استفاده کنید. برای این منظور فایل sshd_config را باز نموده و بررسی کیند که تنظیمات به صورت ذیل باشد.

Protocol 2

تعریف مجوز دسترسی کاربران ssh

به صورت پیش فرض تمامی اکانت های کاربری می توانند با استفاده از کلمه عبور و کلید های عمومی به سرور متصل شوند.

بعضی مواقع ممکن است که برای سرویس های ftp و یا سرور میل خود کاربر تعریف نمائيد و به صورت پیش فرض این کاربران امکان اتصال به ssh را نیز دارا باشند. همچنین ممکن است که اسکریپتی بر روی سرور نصب نمائيد که اقدام به ایجاد کاربر بر روی سرور نماید ، شما می توانید برای جلوگیری از لاگین کاربران تنها کاربرانی که خود تعیین می نمائيد به سرور متصل گردند، برای این منظور از متغییر AllowUsers در فایل sshd_config به صورت ذیل استفاده می نمائيم.

AllowUsers root parspack ali

همچنین روش دیگر استفاده از یک قانون دیگر میباشد که تمامی کاربران امکان اتصال ssh داشته باشند به غیر از کاربران ذکر شده.

DenyUsers mehrzad milad ashkan

تنظیم زمان انتظار

شما می توانید زمانی که یک کاربر در سرور بدون وارد کردن دستور است را تنظیم نمائيد تا در صورت اجرا نکردن دستوری اتصال خاتمه یاید. مبنای زمان در این بخش ثانیه بوده و لذا عدد 300 معادل با 5 دقیقه می باشد.

ClientAliveInterval 300
 
ClientAliveCountMax 0
 

غیر فعال کردن کاربر root

در بیشتر شبکه ها ممکن است چندین مدیر شبکه وجود داشته و همگی با کاربر root اقدام به ورود به سرور نموده و تغییرات خود را به انجام رسانند . لذا پیشنهاد می گردد در این موارد هر کاربر با نام کاربری مختص خود که می تواند عضو گروه سودور ( Sudoer ) باشد استفاده کند. برای همین منظور کاربر root غیر فعال می گردد.

PermitRootLogin no

فعال کردن بنراخطار

اگر می خواهید پیغام خاصی در هنگام اتصال نمایش داده شود می توانید آن را در مسیر زیر تنظیم کنید.

Banner /etc/issue

تغییر پورت پیش فرض ssh و IP اتصال

شما می توانید پورت پیش فرض ssh که ۲۲ می باشد را به پورت دیگری تغییر دهید،‌ همچنین در صورتی که چندین IP بر روی سرور خود تنظیم نموده اید تمامی آنها به صورت معمول به سرور متصل می گردند، شما می توانید با تنظیمات ذیل IP هایی که امکان اتصال به سرور را دارند تنظیم نمائيد و برای دیگر IP های امکان اتصال میسر نباشد.

Port 4441

ListenAddress 192.168.1.5

ListenAddress 192.168.1.10

غیر فعال نمودن ورود بدون کلمه عبور

اکیدا توصیه می گردد این بخش از تنظیمات را بررسی کنید. در صورت عدم پیکره بندی صحیح این بخش ، اگر اکانت کاربری کلمه عبور خالی تنظیم کرده باشد ، می تواند به سرور اتصال SSH  برقرار کند که ریسک امنیتی بسیار بالایی دارد.

PermitEmptyPasswords no

لاگ های ssh

می توانید با استفاده از دستور مقابل لاگ های سرویس SSH را مطالعه فرمایید.

PermitEmptyPasswords no

به روز رسانی SSH

با توجه به اهمیت بالای این سرویس ، پشنهاد می شود همواره جدید ترین بروزرسانی های پکیج OpenSSH را دریافت و نصب فرمایید.

پس از اتمام بروزرسانی ، جهت استارت مجدد سرویس ، با توجه به سیستم عامل لینوکس خود یکی از دستورات ذیل را استفاده نمائيد.

systemctl restart sshd

service sshd restart

اتصال ssh از طریق کلید عمومی

یکی از بهترین روش های اتصال به سرور استفاده از کلید عمومی می باشد، با این کار به جای وارد نمودن کلمه عبور سرور در هر بار اتصال از کلید عمومی صادر شده برای اتصال استفاده نموده و از افشا شدن کلمه عبور در هنگام ورود با صفحه کلید جلوگیری می نمائيم.  ابتدا توسط دستور SSH-Keygen اقدام به ایجاد کلید عمومی ( Public Key ) و خصوصی ( Private key ) می نمائيم.

ssh-keygen -t rsa

سپس توسط دستور ذیل فایل کلید عمومی خود را به سروری که قصد اتصال داریم منتقل می نمائيم.

cat ~/.ssh/id_rsa.pub | ssh root@192.168.22.22 "mkdir -p ~/.ssh && cat >> ~/.ssh/authorized_keys"

پس از آن سطح دسترسی فایل ها و پوشه ها را تنظیم می کنیم.

chmod 700 .ssh

chmod 640 .ssh/authorized_keys

از این پس از طریق دستور ذیل و بدون کلمه عبور وارد سرور خود شوید.

ssh  root@192.168.22.22
   

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.