آموزش راه‌ اندازی سرور فیزیکی از صفر تا صد

آموزش راه اندازی سرور فیزیکی
Avatar
نویسنده: سانیا عبدی‌پور
جمعه 16 تیر 1402
مطالعه: ۹ دقیقه ۰ نظر ۱۲۵۸ بازدید

راه‌ اندازی سرور فیزیکی چگونه است؟ در راه‌اندازی این سرور باید نکات زیادی را رعایت کرد؛ درغیراین‌صورت‌، خسارات جبران‌ناپذیری به بار می‌آید. در این مطلب از سرویس‌های میزبانی بلاگ پارس پک، قصد داریم شما را با صفر تا صد راه‌ اندازی سرور فیزیکی آشنا کنیم. اگر قصد دارید در شرکت و محل کارتان سرور یا اتاق سرور راه‌اندازی کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مراحل راه‌ اندازی سرور فیزیکی

پس از اینکه تصمیم نهایی‌تان را برای راه‌ اندازی سرور فیزیکی گرفتید، مسیری پیش رویتان قرار دارد که به پنج مرحله تقسیم می‌شود.

خرید سرور

مرحله اول: سخت‌افزار مناسب سرور را انتخاب کنید

اولین قدم در آموزش راه‌ اندازی سرور فیزیکی، انتخاب سخت‌افزار مناسب است. هرچند سرور عملکردهای مختلفی دارد، زمانی‌که فقط روی یک یا چند کار به‌صورت متمرکز فعالیت کند، عملکرد مؤثرتری خواهد داشت. باتوجه‌به انتظاراتتان از عملکرد سرور‌، نوع سخت‌افزار انتخابی متفاوت خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع، مثالی را ذکر می‌کنیم.

فرض کنید هدف شما از راه‌ اندازی سرور اختصاصی در خانه یا شرکتتان صرفاً مدیریت بهتر سرور برای امور وب‌سایت و دامنه‌ کسب‌وکارتان است. در این شرایط، اگر سراغ سرورهای قدرتمند بروید که از منابع قوی برخوردارند، در ازای کارایی مدنظرتان هزینه زیادی خواهید پرداخت. به‌همین‌دلیل، در انتخاب انواع سخت‌افزار سرور باید نوع کارایی را در نظر بگیرید.

هم‌زمان با رشد کسب‌وکارتان، برای داشتن عملکرد و کارایی بهتر به راه‌ اندازی سرور فیزیکی نیاز پیدا خواهید کرد. ازآن‌جا‌که سرور حکم ستون فقرات کسب‌وکارتان را دارد، در این مسیر ممکن است با این مشکل مواجه شوید که از کجا شروع کنید. 

بررسی انواع سرور فیزیکی براساس کارکرد موردنیاز

در هر شرکت، انواع مختلفی از سرورها از‌جمله سرور فایل، سرور پایگاه داده، سرور وب، سرور ایمیلی و سرور اپلیکیشن استفاده می‌شود. سرور در سه شکل مختلف وجود دارد: Tower و Rackmount و Blade. سرورهای Rackmount و Blade ارتقاپذیر هستند و فضای کمتری از سرور Tower می‌گیرند؛ به‌همین‌دلیل، قیمتشان گران‌تر از Tower است.

در خرید سرور فیزیکی به این نکته دقت کنید که اجزای سخت‌افزاری هر سرور قدرت عملکرد آن را تعیین می‌کند. هر سرور از منابع سخت‌افزاری گوناگونی مانند CPU و هارد دیسک و رم تشکیل شده است. ممکن است بخواهید اجزای دیگر مانند سخت‌افزارهای مربوط به بکاپ یا تشخیص خطاهای سرور یا اجزای دیگری را نیز روی سرورتان داشته باشید.

برای مثال، اگر می‌خواهید سرور فیزیکی را فقط به‌عنوان منبع ذخیره اطلاعات و خدمات پایگاه داده در شرکتتان راه‌اندازی کنید، به سروری با فضای دیسک و سرعت زیاد نیاز دارید. این در حالی‌ است که برای سرور ایمیلی، CPU قوی‌تر شرط اصلی برای عملکرد بهتر آن است. بنابراین، مشخصات دقیق کاری که از سرور انتظار دارید، نیاز سخت‌افزاری سرور شما را تعیین می‌کند.

نحوه راه اندازی سرور فیزیکی
آموزش نصب و راه اندازی سرور فیزیکی

مرحله دوم: سیستم‌عامل سرور فیزیکی را انتخاب کنید

دومین مرحله در راه‌ اندازی سرور فیزیکی، انتخاب نوع سیستم‌عامل سرور است. سیستم‌عامل‌های مختلفی روی سرورهای فیزیکی نصب می‌شوند؛ ازجمله لینوکس و ویندوز و سیستم‌عامل‌‌های تخصصی‌تر مانند Linux Ubuntu Server یا Enterprise Linux یا CentOS. سیستم‌عامل معیاری تأثیرگذار بر قیمت سرور است. در انتخاب نوع سیستم‌عامل درنظرگرفتن نکات زیر به شما کمک خواهد کرد:

۱. کاربرپسندبودن

اگر کسب‌وکارتان به حوزه‌های پیچیده تکنولوژی و آی‌تی مرتبط نیست، برای راه‌ اندازی سرور فیزیکی بسیار اهمیت دارد سراغ سیستم‌عاملی بروید که نصب و پیکربندی راحتی دارد. سرورهای ویندوز اغلب برای کاربران معمولی ویندوز مناسب‌اند؛ زیرا محیطی شبیه به سیستم‌عامل ویندوز در کامپیوتر دارند. این در حالی‌ است که سیستم‌عامل لینوکس کمی تخصصی‌تر است و برای استفاده از آن باید کار با لینوکس را بلد باشید.

۲. پشتیبانی

ازآن‌جاکه لینوکس سیستم‌عاملی منبع‌باز است، سایر توسعه‌دهندگان لینوکس همیشه راه‌حل مشکلات متداول لینوکس را در اینترنت قرار می‌دهند. علاوه‌براین، ممکن است ساعت‌ها در اینترنت وقتتان را برای پیدا‌کردن راه‌حل صرف کنید. اگر کسب‌وکار کوچکی دارید، از‌آن‌جا‌که کار‌کردن با تیم متخصص لینوکس هزینه‌بر است، انتخاب سیستم‌عامل ویندوز برایتان به‌صرفه‌تر است. در راه‌ اندازی سرور فیزیکی نیاز شما به میزان پشتیبانی، در انتخاب سیستم‌عامل تأثیرگذار است.

۳. قابلیت سفارشی‌سازی

اگر کسب‌وکارتان به‌گونه‌ای است که در طول زمان باید سرور را ارتقا دهید یا آن را سفارشی‌سازی کنید، سیستم‌عامل لینوکس درمقایسه‌با ویندوز سازگاری بیشتری برای سفارشی‌سازی دارد.

۴. هزینه

سیستم‌عامل لینوکس برای راه‌اندازی هزینه کمتری از ویندوز دارد؛ زیرا منبع‌باز است. با‌این‌حال، ممکن است برای مدیریت آن به تیمی متخصص نیاز داشته باشید که درنهایت هزینه بیشتری روی دوشتان خواهد گذاشت.

برای آشنایی با سرور مقاله زیر را بخوانید.

سرور چیست؟

 

مرحله سوم: مکان سرور را در شرکتتان تعیین کنید

پس از انتخاب نوع سرور و سیستم‌عامل در مسیر راه‌ اندازی سرور فیزیکی، باید مکان دقیقی که قصد دارید سرور را در آن قرار دهید، پیدا کنید. معمولاً سرور شما باید در اتاقی مخصوصی به نام اتاق سرور قرار بگیرید تا از مشکلات مربوط به نویز و امنیت و مدیریت در امان باشد. شما می‌توانید موقعیت سرور ایران یا خارج را باتوجه‌به نیازهای کسب‌وکارتان انتخاب کنید. در‌ادامه، توضیح خواهیم داد اتاق سرور مناسب و استاندارد باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد.

اتاق سرور باید بدون پنجره باشد و از سیستم‌های خنک‌کننده و برق ضروری پشتیبانی کند. درواقع، سیستم خنک‌کننده از افزایش دمای سرور و آسیب به آن جلوگیری می‌کند. همچنین، سرور فیزیکی باید به‌گونه‌ای قرار بگیرد که شما به دو طرف و پشت سرور به‌راحتی دسترسی داشته باشید. اگر سرور را روی میز قرار می‌دهید، خرید Rackmount از‌نظر امنیت و سازمان‌دهی مناسب‌تر خواهد بود.

در راه‌ اندازی سرور فیزیکی نکته مهم دیگری که برای اتاق سرور باید در نظر بگیرید، مدیریت کابل‌های سرور است. قرارگرفتن حجم بزرگ کابل‌های به‌هم‌گره‌خورده و خاک‌گرفته نه‌تنها ظاهر مناسبی ندارد؛ بلکه کنترل و سرویس و نگه‌داری سرور را نیز سخت‌تر خواهد کرد. حتی اگر کسب‌وکاری کوچک دارید، بهتر است کابل‌های اتاق سرور را در پانل پچ قرار دهید. همچنین، برخورداری از سیستم کنترل شرایط محیط به‌ شما کمک می‌کند تا وضعیت رطوبت، حرارت، جریان ولتاژ و… را دقیق‌تر زیرنظر بگیرید.

مرحله چهارم: سرور را پیکربندی کنید

پس از نصب سیستم‌عامل، نوبت به پیکربندی سرور می‌رسد. نصب سیستم‌عامل روی سرور مانند نصب نرم‌افزار روی کامپیوتر است. ناگفته نماند ممکن است سروری که تهیه کرده‌اید، از پیکربندی و سیستم‌عامل مدنظر برخوردار باشد. برای پیکربندی سرور، این نکات را مدنظر قرار دهید:

 • رمزعبور ادمین قدرتمند برای سرور انتخاب کنید.
 • با اینکه پیکربندی شبکه مهم است، تنظیمات شبکه اغلب به‌طور‌پیش‌فرض به‌درستی انجام شده است.
 • پس از ایجاد و افزودن اکانت‌های لوکال ادمین، کامپیوترهای مدنظرتان را به سرور وصل کنید.
 • برای احراز هویت کاربران و اتصال جدید، سرور خود را به‌عنوان کنترلر دامنه برای دستگاه‌های موجود در شبکه تنظیم کنید.
 • گزینه‌های دسترسی ریموت و اشتراک‌گذاری را تنظیم کنید.
 • باتوجه‌به پلن بکاپ‌گیری که در‌اختیار دارید، یک نسخه بکاپ از سرور تهیه کنید.
 • برای محافظت از سرور دربرابر حمله‌ها، فایروال قدرتمند راه‌اندازی کنید.

باتوجه‌به هدف و نوع سرور، نکات گفته‌شده ممکن است تغییر کند. اینکه قصد دارید سرور ایمیلی یا دیتابیس یا سایر سرورها را راه‌اندازی کنید، پیچیدگی‌ مراحل متفاوت خواهد بود.

مرحله پنجم: امنیت سرور فیزیکی را برقرار کنید

بدون اغراق مهم‌ترین قطعه از تجهیزات موجود در شرکتتان سرور است. درواقع، تمام اقدامات مهم شرکت ازجمله ارائه خدمات به مشتری، تبادل دیتا، مدیریت دیتابیس و سایر فعالیت‌های مهم، حول سخت‌افزار سرور می‌چرخد؛ به‌همین‌دلیل، هدف اصلی هکرها قرار می‌گیرند. امروزه، سرورها در‌معرض حمله‌های هکری مختلف مربوط‌ به فیشینگ، تروجان‌، DDOS‌ و بسیاری از حمله‌های دیگر قرار دارند. در راه‌ اندازی سرور فیزیکی، با اقدامات زیر می‌توانید امنیت سرور را برقرار کنید:

 • دسترسی‌های فیزیکی و مجازی به سرور را محدود کنید.
 • از آنتی‌ویروس و ضدبدافزارهای قدرتمند و به‌روز استفاده کنید.
 • پیکربندی سرور را با نصب فایروال قدرتمند آغاز کنید.
 • از رمزگذاری دیتاها بهره ببرید.
 • به‌طور‌مرتب نسخه بکاپ و پشتیبان از داده‌های مهم خود تهیه کنید.
 • وضعیت ورودی‌های غیرعادی به سرور را با نرم‌افزارهای مخصوص به‌طور‌منظم رصد کنید.
 • ارزیابی امنیتی سرور را به‌طور‌دوره‌ای انجام دهید.
 • خطاهای سخت‌افزاری را به‌طور‌مداوم بررسی کنید.
 • با نصب دوربین‌های کنترلی مداربسته یا سیستم کنترل تردد، امنیت بیشتری برای اتاق سرور برقرار کنید.
مراحل راه اندازی سرور فیزیکی
چگونه یک سرور فیزیکی را راه اندازی کنیم؟

هزینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی؛ عوامل مؤثر بر قیمت

در هزینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی عوامل مختلفی تأثیرگذار است. باتوجه‌به شرایط و تجهیزات لازم برای اتاق سرور و سخت‌افزار سرور فیزیکی و شبکه، هزینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی متغیر است.

برای مثال، در بررسی هزینه راه‌اندازی اتاق سرور، عواملی از‌جمله شبکه‌سازی، منابع نیروی برق، استقرار و امنیت سرور مؤثر است. از انتخاب نوع سرور گرفته تا وضعیت سیم‌کشی و شبکه‌سازی، پشتیبانی و حتی ریزه‌کاری‌هایی مانند نصب پریز و پورت در تعیین هزینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی نقش دارد. برای بررسی دقیق‌تر هزینه راه‌ اندازی سرور، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان پارس پک تماس بگیرید. پارس پک با ارائه راهکارهای مقرون‌به‌صرفه میزبانی سرور، شما را در این زمینه راهنمایی خواهد کرد.

خرید سرور از پارس پک

از این مقاله می‌‌توانید برای مدیریت سرویس‌های خود استفاده کنید و اگر قصد خرید سرور از پارس پک را دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. همچنین، می‌توانید جهت کسب‌ اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

جمع‌بندی

راه‌ اندازی سرور فیزیکی کار چندان دشواری نیست؛ بااین‌حال، خرید و راه‌ اندازی سرور متناسب با نیاز شرکت احتمالاً برایتان دشوار خواهد بود. دستورالعمل‌هایی که در این مقاله از آموزش سرور بررسی کردیم، به شما کمک می‌کند تا بهترین سرور را با درنظر‌گرفتن الزامات و استانداردهای اساسی در شرکت خود راه‌اندازی کنید. در این زمینه، می‌توانید از راهکارهای میزبانی سرور پارس پک نیز استفاده کنید.

پارس پک، اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران، به شما کمک می‌کند تا بهترین سرور را انتخاب کنید. همچنین، در مسیر نصب و پیاده‌سازی سرور شما را قدم‌به‌قدم راهنمایی خواهد کرد. اگر بررسی و جست‌وجو برای راه‌ اندازی سرور فیزیکی شما را خسته کرده است، همین‌حالا می‌توانید از مشاوره کارشناسان پارس پک به‌‌رایگان بهره‌مند شوید. درصورتی‌که سؤال یا ابهامی در‌زمینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی دارید، آن را ازطریق کامنت با ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

۱. راه‌ اندازی سرور فیزیکی چقدر زمان می‌برد؟

به‌طور‌متوسط راه‌اندازی حرفه‌ای سرور فیزیکی بین ۶ تا ۱۰ ساعت زمان می‌برد. این زمان باتوجه‌به نوع سرور و زیرساخت آن متفاوت است.

۲. هزینه راه‌ اندازی سرور فیزیکی چقدر است؟

در تعیین هزینه، عواملی ازجمله نوع سرور، قابلیت‌های سخت‌افزاری، زیرساخت و شبکه‌سازی، تأمین منابع برقی و امنیت تأثیرگذار است. باتوجه‌به این عوامل، هزینه متفاوت خواهد بود.

۳. برای راه‌ اندازی سرور فیزیکی چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

تجهیزات مربوط به سخت‌افزار سرور، اینترنت، سخت‌افزار شبکه، سیستم‌عامل، سیستم خنک‌کننده و ابزارهای امنیتی ازجمله ضرورت‌های لازم برای راه‌ اندازی سرور فیزیکی است.

منابع:blog.avast

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.