laas-paas-saas چیست و مقایسه آنها

SaaS، PaaS و IaaS چیست و چه تفاوت هایی دارند

امروزه، فضای ابری، به دلیل پوشش حیطه های مختلف دنیای آنلاین، در تمام کسب و کار های کوچک و بزرگ اهمیت داشته و به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک موضوع بسیار مهم در دنیای کسب و کار ها می باشد. مهم نیست حوزه فعالیت شما یک نرم افزار باشد و یا اجرای یک پروژه زیر ساختی، تقریبا هر سازمانی در جهان، حداقل از یکی از سرویس های ابری استفاده می کند. سوالی که در این حین شکل می گیرد این است که چه نوع سرویس های ابری ای وجود دارند و تفاوت آن ها در چیست؟ در این مطلب، تمام مواردی که باید درباره SaaS، PaaS و IaaS و تفاوت آنها باید بدانید را به طور مفصل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

انواع سرویس های رایانش ابری

اگرچه تعداد سرویس های ابری، روز به روز در حال افزایش است اما به طور معمول آن ها را به سه دسته زیر تقسیم می کنند:

 •  نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)
 •  پلتفورم به عنوان سرویس (PaaS
 •  زیر ساخت به عنوان سرویس (IaaS)

هر کدام از این انواع سرویس، مزیت های خودشان را دارا می باشند و در حوزه مشخصی کاربرد دارند. بدیهی است برای انتخاب سرویس مناسب برای کسب و کارتان، دانستن تفاوت میان این سه نوع، یک امر ضروری است. در ادامه به مزیت ها، معایب و تفاوت های اصلی SaaS، PaaS و IaaS خواهیم پرداخت تا به شما در انتخاب بهترین گزینه برای سازمانتان کمک کنیم.

تفاوت های اصلی میان SaaS، PaaS و IaaS

در رایانش ابری، سه دسته اصلی وجود دارد. این دسته ها به ترتیب، استفاده از شبکه برای میزبانی، مدیریت و پردازش آنلاین داده ها می باشند. این سرویس ها از سرور های متفاوتی برای میزبانی داده ها استفاده می کنند. این امر به شرکت ها و کسب و کار ها اجازه می دهد به مشتریان خود سرویس های آنلاین متنوع ارائه دهند. هر نوع رایانش ابری، مزایا و معایب منحصر به خود را دارد؛ بنابراین انتخاب نوعی که برای شرکت مناسب تر است بسیار مهم و حیاتی می باشد. به طور کلی، IaaS به عنوان فضای ابر عمومی نیز شناخته می شود و به سرعت در حال رشد است؛ PaaS بیشتر روی توسعه دهندگان متمرکز است و خاص تر است؛ SaaS نیز عام ترین نوع سرویس بوده و مربوط به اجاره نرم افزار از طریق اینترنت می باشد.

مقایسه SAAS PAAS IAAS

IAAS SAAS PAAS چیست؟

در جدول بالا تفاوت های اصلی این سه سرویس را مشاهده می کنید. خانه های آبی را مصرف کننده مدیریت می کند و خانه های نارنجی را سرویس دهنده. به طور دقیق تر، SaaS به نرم افزار ها اجازه دسترسی توسط واسطه ها از طریق اینترنت را می دهد، PaaS ابزار ها و پلتفورم هایی که در اینترنت موجود هستند را تأمین می کند و IaaS سرویس های ابری نظیر محل ذخیره، تراکنش های مالی، شبکه و مجازی سازی را ارائه می دهد. برای فهم آسان تر، برای هر تیپ، یک مثال کاربردی آورده ایم. IaaS مانند یک خودروی کرایه‌ای است؛ اگرچه صاحب آن نیستید، اما می‌توانید در هر زمان آن را به مدل دیگری از خودرو تغییر دهید. PaaS بیشتر مانند یک تاکسی می‌ماند که شما را به مقصد مد نظر می‌رساند. SaaS را نیز می‌توان به حمل و نقل عمومی نسبت داد که مسافران مختلف را در مسیرهای مشخصی جا‌به‌جا می‌کند.

مثال هایی از کاربرد های رایج SaaS، PaaS و IaaS

سرویس IAAS PAAS SAAS چیست؟

مقایسه سرویس Saas PaaS IaaS

نوع سرویس مثال های رایج

 • SaaS Dropbox, Google Workspace, Cisco WebEx, Salesforce, GoToMeeting, Concur
 • PaaS Windows Azure, AWS Elastic Beanstalk, Heroku, Google App Engine, Force.com, OpenShift, Apache Stratos
 • IaaS Google Compute Engine (GCE), Linode, Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Cisco Metapod, DigitalOcean, Rackspace

حال که به یک شناخت کلی از این خدمات دست یافتیم، زمان آن رسیده که به طور مفصل به مدل های مختلف رایانش ابری بپردازیم.

 سرویس SaaS

سرویس saas چیست؟

SaaS چیست؟

SaaS که با نام خدمات برنامه ابری نیز شهرت دارد، پر استفاده ترین گزینه میان کسب و کار ها در بازار ابری است. این سرویس از اینترنت برای رساندن نرم افزار به کاربران خود استفاده می کند که توسط یک واسطه مدیریت می شود. بیشتر برنامه های نرم افزار به عنوان سرویس به طور مستقیم در مرورگر شما اجرا می شوند؛ بنابراین نیازی به دانلود یا نصب نرم افزار نخواهید داشت.

نحوه ارائه SaaS

به سبب نحوه تحویل خدمات از طریق وب، این سرویس نیاز متخصصین فناوری اطلاعات برای دانلود و نصب برنامه بر روی هر کامپیوتر به صورت مجزا را از بین می برد. به علاوه، تمام مشکلات فنی اعم از داده ها، میان افزار، سرور ها و محل ذخیره توسط واسطه ها مدیریت می شوند و کسب و کار ها از بابت نگهداری و پشتیبانی برنامه نگرانی ندارند.

مزیت های SaaS

کاهش هزینه

نرم افزار به عنوان سرویس، با کاهش زمان و هزینه صرف شده برای کار های مشقت باری نظیر نصب، مدیریت و ارتقای نرم افزار، مزایای فراوانی برای کارمندان و شرکت ها به همراه دارد. این امر، زمان زیادی را برای خدمه فنی خالی می کند تا روی امور مهم تر تمرکز داشته باشند. راه اندازی سریع: برنامه های SaaS از پیش روی سیستم ابری نصب و پیکربندی شده اند و این امر تا حدود زیادی تأخیر های شروع کار را کاهش می دهد.

ارتقای آسان

سرویس دهنده های SaaS مسئولیت نگهداری و مدیریت سخت افزار و نرم افزار را به عهده دارند. بنابراین هنگام موجود شدن نسخه جدید یک نرم افزار، به سرعت آن را به روز رسانی می کنند تا شما دیگر نگران این مسئله نباشید.

قابلیت دسترسی

تمام چیزی که برای دسترسی به SaaS نیاز دارید، یک مرورگر و اتصال اینترنت است. خوشبختانه سرویس های ابری به طور عمده بر روی دستگاه های متعددی از جمله کامپیوتر های شخصی و تلفن های همراه موجود هستند و شما از هر جایی می توانید به این خدمات دسترسی پیدا کنید.

گسترش پذیری

شرکت های خدماتی SaaS، طرح های متعددی دارند و شما با رشد و گسترش کسب و کار خود و با توجه به نیاز هایتان در هر زمان می توانید طرح خود را به یک طرح پیشرفته تر ارتقا دهید.

ویژگی های SaaS

 •  مدیریت از یک نقطه کانونی
 •  میزبانی بر روی سرور از راه دور
 •  قابل دسترسی از طریق اینترنت
 •  عدم مسئول بودن کاربران برای به روز رسانی نرم افزار و ارتقای سخت افزار

استفاده از SaaS برای چه مواردی مناسب است؟

 •  کسب و کار های کوچک و نوپا که نیاز به راه اندازی سریع یک فروشگاه آنلاین را دارند اما از زمان کافی برای رسیدگی به مشکلات سرور و نرم افزار برخوردار نمی باشند
 •  پروژه های کوتاه مدت که نیاز به همکاری سریع، آسان و مقرون به صرفه دارند
 •  برنامه هایی که استفاده چندانی نداشته و صرفا در زمان های خاصی به کار گرفته می شوند
 •  برنامه هایی که هم به دسترسی وب نیاز دارند و هم به دسترسی موبایل

محدودیت ها و نگرانی های SaaS

تعامل پذیری: در صورتی که برنامه SaaS برای پیروی از استاندارد های باز مجتمع سازی طراحی نشده باشد تلفیق برنامه ها و خدمات موجود می تواند یک نگرانی بزرگ به شمار برود. در این صورت، ممکن است سازمان ها نیاز به کاهش وابستگی به سرویس های SaaS یا طراحی سامانه های مجتمع سازی خود را داشته باشند که همیشه امکان پذیر نمی باشد.

وابستگی به فروشنده: اگرچه فروشنده ها ورود به یک سرویس را آسان می کنند، اما در عین حال خروج از آن را نیز دشوار می سازند. برای مثال، ممکن است داده های شما قابل انتقال نبوده و یا انتقال آن ها به یک برنامه دیگر مقرون به صرفه نباشد. هر فروشنده ای از API ها، پروتکل ها و ابزار های استاندارد پیروی نمی کند. با این حال، ممکن است این قابلیت ها برای برخی امور کسب و کار ها ضروری باشند.

 • عدم پشتیبانی از مجتمع سازی: بسیاری از سازمان ها به انسجام عمیق در برنامه ها، داده ها و خدمات نیاز دارند. فروشنده SaaS، ممکن است در این زمینه پشتیبانی محدودی ارائه دهد؛ این موضوع سازمان ها را مجبور به سرمایه گذاری منابع داخلی در طراحی و مدیریت مجتمع سازی کند. پیچیدگی مجتمع سازی می تواند محدودیت بیشتری برای استفاده برنامه SaaS یا سایر خدمات وابسته ایجاد کند.
 • امنیت داده: به منظور عملکرد صحیح نرم افزار های لازم، باید حجم زیادی از داده ها به پایگاه های داده سمت سرور منتقل شوند. انتقال اطلاعات حساس کاری به سرویس های مبتنی بر فضای ابر عمومی، ممکن است به خطرات امنیتی و هزینه های هنگفت برای انتقال داده منجر شود.
 • شخصی سازی: برنامه های SaaS قابلیت های شخصی سازی محدودی دارند و از آن جایی که یک طرح جامع و همه کاره وجود ندارد، کاربران به عملکرد، کاربرد و مجتمع سازی به خصوصی که توسط فروشنده ارائه می گردد محدود می شوند. از سوی دیگر، طرح های در محلی (On-Premise) وجود دارند که با بسته های توسعه نرم افزار همراه هستند (SDK) و سطح شخصی سازی بالاتری دارند.
 • عدم کنترل: در طرح های SaaS، کنترل را به واسطه ها می دهد. این کنترل تنها به نرم افزار (از نظر ورژن، به روز رسانی یا ظاهر) محدود نمی شود و داده ها و اداره سایر امور را نیز در بر می گیرد. بدین ترتیب، مشتریان نیاز به باز تعریف امنیت اطلاعات و مدل های مدیریت دارند تا با ویژگی ها و عملکرد خدمات SaaS سازگار شوند.
 • محدودیت امکانات: از آن جایی که برنامه های SaaS معمولا به شکل استانداردی وجود دارند، انتخاب قابلیت های اضافه، ممکن است امنیت، هزینه، عملکرد یا سایر خط مشی ها را به خطر بیندازد. افزون بر این موارد، وابستگی به فروشنده یا مسائل امنیتی، بدین معناست که شما نمی توانید به سادگی سرویس خود را تغییر دهید تا از امکانات لازم برای تأمین نیاز های جدید خود برخوردار شوید.
 • عملکرد و زمان آکار: چون فروشنده خدمات SaaS را کنترل و مدیریت می کند، مشتریان شما در زمینه ایمنی و عملکرد سرویس روی فروشنده حساب می کنند. علی رغم موافقت نامه سطح خدمات یا SLA، حملات سایبری و مشکلات شبکه می تواند روی عملکرد برنامه SaaS تأثیر بگذارد.

مثال هایی از SaaS

برخی سرویس های نرم افزاری محبوب شامل موارد زیر هستند:

 1.  Google Workspace (سابقا GSuite نام داشت)
 2. Salesforce
 3.  Dropbox
 4.  GoToMeeting
 5. SAP Concur
 6. Cisco WebEx

سرویس PaaS

Paas چیست؟

ویژگی های Paas 

خدمات پلتفورم ابری و یا همان پلتفورم به عنوان سرویس (PaaS)، بخش های ابری را هنگام استفاده به نرم افزار های خاصی ارائه می دهد. PaaS چارچوبی را برای توسعه دهندگان فراهم می آورد که بتوانند روی آن نرم افزار هایی را بسازند. تمام سرور ها، فضا های ذخیره و شبکه ها می توانند توسط یک کسب و کار بزرگ و یا یک واسطه مدیریت شوند. این در حالی است که توسعه دهندگان می توانند مدیریت خود برنامه را بر عهده داشته باشند.

شیوه ارائه PaaS

نحوه تحویل PaaS مشابه SaaS می باشد اما این سرویس، پلتفورمی برای ساخت نرم افزار ایجاد می کند. این پلتفورم توسط وب ارائه می شود و به توسعه دهندگان امکان تمرکز روی ساخت نرم افزار را می دهد؛ بنابراین، نگرانی ای از بابت سیستم عامل، به روز رسانی نرم افزار ها، فضای ذخیره یا زیر ساخت نخواهند داشت. PaaS به کسب و کار ها اجازه می دهد برنامه هایی را که در آن تعبیه شده را با قسمت های ویژه نرم افزاری طراحی کرده و بسازند. این برنامه ها با نام میان افزار شناخته می شوند و دسترسی و گسترش پذیری بسیار خوبی دارند.

برتری های PaaS

کاهش هزینه ها 

هنگامی که از PaaS استفاده می کنید، دیگر نیازی به استخدام یک تیم متخصص برای نگهداری و مراقبت از سرور نخواهید داشت. همچنین هزینه مشکلات سرور تمام بر عهده سرویس دهندگان خواهد بود و نیازی به ارتقای سخت افزار ندارید. بدین ترتیب بسیاری از مبالغ هنگفت از بودجه شما کنار خواهند رفت و شما آزادی بیشتری برای صرف هزینه در امور اصلی کسب و کارتان دارید.

سرعت سودآوری

 افزایش سرعت توسعه و اجرای نرم افزار ها از اولیت های اول هر کسب و کاری است. از آن جایی که توسعه دهندگان به ابزار های خودکار و متعدد و نوآوری های فراوان دسترسی دارند، می توانند با سرعت بالاتری نرم افزار بسارند. از این رو، زمان لازم برای تولید کاهش یافته و محصولات می توانند سریع تر به بازار وارد شوند. این قابلیت یکی از کلید های اصلی در رقابت میان کسب و کار ها است.

به روز رسانی های مستمر

 هنگامی که نرم افزار هایتان را روی پلتفورم شخصی خودتان اجرا می کیند، باید به خاطر داشته باشید، که به مرور زمان قسمت های مختلف آن را به روز رسانی کرده تا رقابت خود با سایر کسب و کار ها را نگه دارید. خطر اصلی این روش، احتمال از دست دادن ویژگی های جدید و پیشرفته تر و حتی بد تر از آن، مواجه شدن با خطرات امنیتی است. متخصصین PaaS به طور مداوم قسمت های لازم را به روز رسانی می کنند و شما پچ های امنیتی را به طور خودکار دریافت خواهید کرد. این موضوع اطمینان حاصل می کند که نرم افزار همیشه به روز است و هیچ گاه از رقبای خود عقب نخواهد بود.

گسترش پذیری

 شرکت کوچکی را تصور کنید که نرم افزار هایش را روی پلتفورم شخصی اجرا می کند. این کمپانی در ابتدا نرم افزار را برای استفاده تعداد مشخصی از کاربران طراحی می کند به مرور زمان برنامه خواهان بیشتری پیدا خواهد کرد و دیگر قادر به تأمین نیاز های کاربران نخواهد بود. حال شرکت با مشکل مواجه می شود. ممکن است شرکت دیگری از پیش به این مسئله فکر کرده باشد و پلتفورمی با توان پاسخگویی به نیاز های کاربران بیشتری طراحی کرده باشد. این روش نیز به شدت هزینه بر است و شرکت های کوچکتر از پس بر نخواهند آمد. اما گسترش پذیری PaaS در این زمینه به کمک کسب و کار ها آمده است. با این سرویس، در هر زمان که بخواهید می توانید طرح خود را افزایش یا کاهش دهید تا در هر شرایطی توان تأمین نیاز های مشتریان را داشته باشید.

آزادی عمل

 پلتفورم های PaaS توسط افراد متخصص طراحی می شوند و کار های ابتدایی آن به طور پیش فرض انجام شده است. همچنین ابزار های پیشرفته و قدرتنمندی در اختیار توسعه دهندگان است که می توانند تا حد زیادی نرم افزار را شخصی سازی کنند. این امور علاوه بر صرفه جویی در زمان، به سازندگان اجازه می دهد با آزادی و بدون وابستگی به فروشندگان واسطه برنامه های خود را طراحی کنند.

ویژگی های PaaS

• ساخته شده روی فناوری مجازی سازی، در نتیجه قدرت سخت افزاری به راحتی مناسب نیاز های کسب و کار قابل تغییر است. • خدمات متعددی را به منظور ساخت، آزمایش و اجرای برنامه ها ارائه می دهد. • قابل دسترسی توسط تعداد زیادی از کاربران از طریق یک برنامه توسعه یکسان • تلفیق خدمات وب و پایگاه های داده

استفاده از PaaS برای چه مواردی مناسب است؟

به کارگیری PaaS سودمند و در بعضی شرایط ضروری است. برای مثال، این سرویس می تواند جریان کار را هنگامی که چندین توسعه دهنده، مشغول کار روی یک پروژه یکسان می باشند، تسهیل کند. اگر به فروشنده های دیگری نیز نیاز باشد، PaaS می تواند سرعت و انعطاف بالایی را برای کل فرآیند به ارمغان بیاورد. پلتفورم به عنوان سرویس، در ساخت برنامه های شخصی سازی شده کاربرد ویژه ای دارد. این سرویس ابری، همچنین می تواند تا مقدار زیادی هزینه ها را کاهش دهد و سبب برطرف شدن برخی از دشواری ها و چالش های موجود هنگام توسعه و اجرای سریع یک برنامه شود.

محدودیت ها و نگرانی های PaaS

 • امنیت داده: سازمان ها، با استفاده از طرح های PaaS می توانند برنامه ها و خدمات خودشان را به اجرا در آورند اما استقرار داده ها در سرور های ابری تحت کنترل فروشنده های واسطه خطرات امنیتی بسیاری را به همراه دارد.
 • مجتمع سازی: پیچیدگی اتصال داده های ذخیره شده در یک پایگاه داده در محل یا یک فضای ابری خارج از محل افزایش می یابد و این موضوع در این که کدام برنامه ها و خدمات توسط PaaS قابل استفاده هستند را تحت تأثیر قرار می دهد. به ویژه زمانی که تمام قسمت های سیستم فناوری ارتباطات برای فضای ابری ساخته نشده است، تلفیق با خدمات موجود و زیر ساخت ها یک چالش به حساب می آید.
 • وابستگی به فروشنده: کسب و کار ها و الزامات فنی که در تصمیم گیری برای یک طرح PaaS مشخص اثر می گذارند، ممکن است در آینده نیز صادق نباشند. اگر فروشنده خط مشی های مناسب برای انتقال داده را از پیش برنامه ریزی نکرده باشد، تغییر سرویس PaaS بدون تحت تأثیر قرار دادمن عملکرد کسب و کار ممکن نخواهد بود.
 • شخصی سازی سامانه موروثی: PaaS شاید یک طرح آماده برای برنامه ها و خدمات موروثی موجود نباشد، اما در عوض، ممکن است به شخصی سازی ها و تغییرات پیکربندی متعددی برای تعامل سامانه های موروثی با سرویس PaaS لازم باشد. نتیجه این شخصی سازی ها می تواند به یک سامانه فناوری ارتباطات پیچیده منجر شود که ارزش PaaS را به کل کاهش می دهد.
 • مشکلات زمان اجرا: افزون بر محدودیت های مربوط به برنامه ها و سرویس های مشخص، ممکن است طرح های PaaS برای زبان و چارچوب مورد نظر شما بهینه نشده باشند. نسخه های به خصوصی از این چارچوب ها نمی توانند به صورت بهینه با خدمات PaaS کار کنند و یا به کل قابل دسترسی نیستند.
 • محدودیت های عملیاتی: شاید عملیات های شخصی سازی شده ابری با جریان کاری اتوماسیون مدیریتی، شامل طرح های PaaS نشوند زیرا که این پلتفورم قابلیت های عملیاتی را برای کاربران محدود می سازد. اگرچه این امر به منظور کاهش بار عملیاتی روی کاربران صورت می گیرد، کمبود کنترل عملیاتی نیز می تواند در مدیریت، پیش بینی و نحوه عملکرد طرح های PaaS تأثیر بگذارد.

مثال هایی از PaaS

برخی از سرویس های PaaS محبوب شامل موارد زیر هستند:

 •  Windows Azure
 •  Force.com
 •  OpenShift
 •  Heroku
 •  Google App Engine
 •  AWS Elastic Beanstalk

 سرویس IaaS

معرفی سرویس IAAS

خدمات زیر ساخت ابری که با نام زیر ساخت به عنوان سرویس IaaS نیز شناخته می شود از منابع رایانشی بسیار گسترش پذیر و خودکار ساخته شده اند. IaaS یک سرویس کاملا خودکفا برای دسترسی و نظارت بر کامپیوتر ها، شبکه، فضای ذخیره و سایر سایر خدمات است. به جای این که نیاز باشد منابع سخت افزاری بسیار قوی خریداری کنند تا نیاز های آینده خود را نیز تأمین کنند، IaaS به کسب و کار ها اجازه خرید منابع در مواقع نیاز می دهد.

ارائه خدمات IaaS

این سرویس زیر ساخت های رایانش ابری اعم از سرور ها، شبکه، سیستم های عامل و فضای ذخیره سازی را از طریق فناوری مجازی سازی به کاربران می رساند. این سرور های ابری به طور کلی، از طریق یک داشبورد یا یک API به سازمان مورد نظر ارائه می شوند و به کاربران خود کنترل کامل بر تمام زیر ساخت را می دهند. IaaS همان فناوری ها و قابلیت های یک پیاگاه داده معمولی را همراه دارد اما با این تفاوت که نیازی به مدیریت و نگهداری فیزیکی نخواهد داشت. مشتریان IaaS همچنان می توانند به تمام سرور ها و محل ذخیره خود به صورت مستقیم دسترسی پیدا کنند اما تمام این ها از منابعی خارج ز شرکت و در یک پایگاه داده مجازی در فضای ابری استفاده می کند.

برتری های IaaS

 1. تمرکز بر گسترش: هدف اول هر کسب و کاری رشد و توسعه است و موفقیت هایی که در این مسیر کسب می کنند آن ها را به سمت مشتریان بیشتر و در نتیجه بار کاری بیشتر هدایت می کند. آخرین چیزی که هنگام کار باید به آن فکر کنید این است که آیا زیر ساخت شرکت شما توان مقابله با سرعت رشد شما را دارد؟ خوشبختانه با سرویس های IaaS چنین نگرانی ای نخواهید داشت چرا که همواره پلتفورم هایی با به روز ترین فناوری در اختیار شما خواهد بود و به راحتی قابل ارتقا و تغییر به یک طرح پیشرفته تر می باشد.
 2. صرفه جویی در هزینه: یکی دیگر از مزیت های مهم IaaS کاهش هزینه هاست. هنگامی که از یک پلتفورم فیزیکی استفاده کنید، مجبور به پرداخت تمام هزینه های ارتقا و نگهداری آن خواهید بود اما با زیر ساخت به عنوان سرویس، تنها مبلغ پرداختی شما مربوط به زمان اجرای نرم افزار خواهد بود.
 3. راه اندازی سریع: نصب و راه اندازی یک زیر ساخت محلی می تواند چندین روز به طول انجامد؛ این در حالی است که IaaS تنها به چند دقیقه برای راه اندازی نیاز دارد. بدین ترتیب، سریع تر این قسمت از بیزینس خود را آماده خواهید کرد و زمان بیشتری برای تمرکز روی نقاط دیگر کسب و کار خواهید داشت.
 4. پشتیبانی: هنگامی که داده های شما به صورت دیجیتال نگهداری می شوند، همواره احتمال از دست رفتن یا دزدیده شدن اطلاعات وجود خواهد داشت. در صورتی که چنین اتفاقی رخ بدهد، سرویس های IaaS به آسانی به شما اجازه بازیابی اطلاعات از دست رفته کسب و کار را می دهند.

ویژگی های IaaS

 •  منابع سخت افزاری به عنوان یک سرویس قابل دسترسی هستند
 •  هزینه به مقدار مصرف بستگی دارد
 •  خدمات قابلیت گسترش پذیری دارند
 •  هر قطعه سخت افزاری قادر به پشتیبانی از چندین کاربر می باشد
 •  کسب و کار ها کنترل کامل زیر ساخت را در اختیار خواهند داشت
 •  این سرویس متغیر و بسیار انعطاف پذیر است

استفاده از IaaS در چه مواردی مناسب است؟

درست مانند SaaS و PaaS، این سرویس نیز موارد مصرف خاصی دارد که در آن ها بیشترین و مناسب ترین کاربرد را دارا می باشد. کسب و کار های کوچک یا نوپا: این بیزینس ها ممکن است به دلیل پرهیز از پرداخت هزینه های هنگفت و صرف زمان زیاد برای خرید سخت افزار ها و نرم افزار های لازم، استفاده از IaaS را ترجیح دهند. شرکت های بزرگ تر: این افراد نیز ترجیح می دهند کنترل برنامه ها و زیر ساخت را به طور کامل در اختیار داشته باشند اما می خواهند تنها متناسب به مقدار نیاز خود منابع را خریداری و مصرف کنند. شرکت هایی که به سرعت در حال رشد هستند: این کمپانی ها نیز از قابلیت گسترش پذیری بالای IaaS بسیار سود می برند و می توانند در هر زمان منابع مصرفی خود را بسته به نیازشان افزایش دهند.

محدودیت ها و نگرانی های IaaS

 • امنیت: با این که کاربران خود کنترل برنامه ها، داده ها، میان افزار و سیستم های عامل را در دست دارند، همچنان خطرات امنیتی می توانند از سمت میزبان یا سایر ماشین های مجازی ایجاد شوند. خطرات داخلی یا ضعف امنیتی سیستم نیز می تواند موجب ارتباط داده ها میان زیر ساخت میزبان و ماشین مجازی با افراد غیر مجاز شود.
 • سامانه های موروثی فعال در فضای ابری: اگرچه کاربران برنامه های موروثی را درون فضای ابری اجرا می کنند، زیر ساخت آن نمی تواند به گونه ای طراحی شود که کنترل لازم جهت ایمن سازی برنامه های موروثی را تأمین کند. ممکن است نیاز باشد تغییرات کوچکی در این برنامه ها ایجاد کنید تا بتوانید آن ها را در فضای ابری منتقل کنید که احتمالا به مسائل امنیتی جدیدی منجر می شود مگر این که پیش از اقدام کردن، از نظر امنیت و عملکرد در سیستم های IaaS مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرند.
 • منابع داخلی و آموزش: به منابع مضاعف و آموزش های بیشتری نیاز است تا نیروی کار یاد بگیرد چگونه زیر ساخت را به بهترین نحو مدیریت کند. مشتریان برای امنیت داده ها، بک آپ گیری و استمرار کسب و کار مسئول خواهند بود اما به دلیل عدم کنترل کافی در زیر ساخت، نظارت و مدیریت منابع بدون آموزش های لازم و منابع اضطراری می تواند کمی دشوار باشد.
 • امنیت چند مستأجری: از آن جایی که قدرت سخت افزاری به طور مستمر در حال اجاره داده شدن به مشتریان جدید است، فروشنده باید اطمینان حاصل کند که مشتریان جدید اجازه دسترسی به داده های مستأجر قبلی را نخواهند داشت.

مثال هایی از IaaS

 • Linode
 • Amazon Web Services (AWS)
 • Google Compute Engine (GCE)
 • Microsoft Azure
 • Rackspace
 • Cisco Metacloud
 • DigitalOcean

جمع بندی و نکات پایانی

هر کدام از سه مدل ابری SaaS، PaaS و IaaS ویژگی ها و عملکرد منحصر به خود را دارند و این برای شرکت ها و کسب و کار ها یک امر مهم است که تفاوت میان این سه را درک کنند. چه به یک نرم افزار مبتنی به فضای ابری برای گزینه های ذخیره سازی نیاز دارید، چه احتیاج شما یک پلتفورم روان برای ساخت برنامه های شخصی سازی شده است و چه می خواهید بدون این که مجبور به نگهداری فیزیکی باشید، روی سر تا سر زیر ساخت کنترل کامل داشته باشید، یک سرویس ابری برای پاسخگویی نیاز های شما وجود خواهد داشت. در آخر به یاد داشته باشید فارغ از سرویسی که انتخاب می کنید، در هر صورت فضای ابری آینده فناوری و کسب و کار هاست.

سؤالات متداول

1. زمان به کار این سرویس ها چه اندازه است؟

این مقدار ممکن است در هر سرویس دهنده متفاوت باشد اما توجه داشته باشید که هیچ گاه نمی تواند 100 درصد باشد.

2. شیوه پرداخت هزینه در PaaS چگونه است؟

هزینه استفاده از خدمات PaaS به قبوض آب و برق و غیره شباهت دارد؛ به این صورت که به جای این که شما مبلغ ثابتی را بپردازید، بنا به میزان مصرف خود در مدت تعیین شده هزینه آن را پرداخت می کنید.

3. چرا باید از IaaS استفاده کنیم؟

علی رغم SaaS و PaaS، مشتریان IaaS در امر مدیریت مسائلی نظیر برنامه ها، زمان اجرا، سیستم های عامل، میان افزار و داده ها مسئول هستند؛ با این وجود، همچنان مدیریت سرور ها، دیسک سخت، شبکه، مجازی سازی و محل ذخیره بر عهده سرویس دهندگان IaaS است. لازم به ذکر است برخی از این خدمات دهنده ها قابلیت هایی فراتر از لایه مجازی به شما ارئه می دهند؛ برای مثال پایگاه های داده یا قابلیت صف پیام.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.