جلوگیری از اسپم شدن ایمیل

روش‌های جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی

اسپم شدن ایمیل ارسالی یکی از چالشی‌ترین مشکلاتی است که گریبان‌گیر بسیاری از وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارها می‌شود.

آیا تاکنون به آمار ایمیل‌های خود دقت کرده‌اید؟ به نظر شما چرا بعضی از ایمیل‌ها به عنوان هرزنامه شناخته شده و در بخش اسپم ایمیل کاربران قرار می‌گیرند؟ 

دلایل بسیاری وجود دارد که ایمیل‌های شما در پوشه‌ی اسپم جا می‌گیرند. این دلایل شامل وضعیت تایید هویت شما، شیوه‌ی ضمیمه کردن مشترکین، محتوایی که در ایمیل خود می‌فرستید و... می‌باشد.

جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی، یکی از چالش‌های بازاریابی دیجیتالی است. اسپم شدن ایمیل هاست نیز خود چالشی جداگانه است. هرچند صددرصد نمی‌توان از اسپم شدن ایمیل جلوگیری کرد؛ با این حال، روش‌هایی وجود دارد که با رعایت آنها، می‌توان امکان اسپم‌شدن پست‌های الکترونیکی را تا حد زیادی کاهش داد. در ادامه به بررسی این راه‌کارها می‌پردازیم.

1-  حفظ اعتبار ایمیل

شما بر اساس اعتبار ایمیل خود، مشخص می‌کنید که فردی دارای اعتبار هستید و قصد دارید، ایمیلی معتبر را ارسال کنید. ارائه‌دهندگان خدمات ایمیل مانند گوگل و یاهو، بر استفاده از یک ایمیل تایید شده، تاکید دارند. بنابراین، احتمال بیشتری وجود دارد که پست الکترونیکی معتبری را به صندوق پستی ارسال کنند. 

با کمک روش‌های زیر، می‌توانید ایمیل خود را تایید کنید. همچنین، به ارائه‌دهندگان سرویس ایمیل ثابت کنید که پیام شما ارزشمند است و اسپم نیست.

تنظیم PRT 

برای نگاشت (Mapping) یک IP به یک هاست، از PTR استفاده می‌شود. بهتر است PTR Record با نام هاست سرور مشابه باشد. برای تنظیم PTR، باید از طریق مرکز داده یا مالک IP اقدام نمایید. اگر می‌خواهید از تنظیم بودن PTR روی IP هاست خود مطمئن شوید؛ از این سایت کمک بگیرید.

تنظیم SPF

چارچوب سیاست فرستنده یا SPF به شما اطمینان می‌دهد که هنگام مقایسه‌ی IP فرستنده (که در سابقه DNS یافت می‌شود.) در لیست IP هایی که اجازه‌ی ارسال ایمیل در آن حوزه را دارند، قرار بگیرید.

تنظیم DKIM

وجود استاندارد DKIM تضمین می‌کند که ایمیل در طول انتقال دست‌کاری نشده است.

برای فعال‌سازی SPF و DKIM از طریق Cpanel هاست، به بخش Email و قسمت Authentication مراجعه کنید. این کار تنظیمات امنیتی مقدماتی را فعال می‌کند.

استفاده از SMTP

برای یک لیست ارسال ایمیل، همیشه باید از SMTP استفاده کنید تا تایید هویت یا authentication باعث اعتبار پست الکترونیکی ارسالی شود. SMTP یک پروتکل استاندارد تعریف شده برای ایمیل است و قابلیت رمزنگاری دارد.

فعال سازی SpamAssassin در هاست

به طور پیش‌فرض، cPanel تنها ایمیل‌های دریافتی را به عنوان اسپم اسکن می‌کند. با فعال‌کردن SpamAssassin، اگر یک ایمیل دارای محتوایی باشد که توسط گوگل یا یاهو به عنوان ابزار جاسوسی شناخته شود؛ پست الکترونیکی شما ارسال نخواهد شد. این روش به عنوان یکی از راه‌های کنترل اسپم سختگیرانه بر ایمیل‌های خروجی شناخته می‌شود.

استفاده از WAF

دیوار دفاعی اینترنت یا Web application firewall، از برنامه‌های در حال اجرا، در برابر حملات سایبری وب‌سایت و آپلود بدافزار محافظت می‌کند. بنابراین در صورت استفاده از فایروال در لایه‌ی وب اپلیکیشن، کدهای اسپم هرگز از طریق وب‌سایت‌های آسیب‌پذیر به هاست نمی‌رسند.

استفاده از malware scanner

شما می‌توانید با استفاده از malware scanner، تعداد ایمیل‌های ارسالی روزانه را در Cpanel محدود کنید.

تنظیم DMARC

با فعال‌سازی DMARC، یک هشدار اولیه از وجود اسپم احتمالی در هاست دریافت می‌کنید. این هشدار به شما اجازه می‌دهد تا اقدامات اصلاحی را قبل از اینکه IP در لیست سیاه قرار بگیرد، انجام دهید.

تغییر IP هاست فرستنده‌ی ایمیل

گاهی تنها با تغییر IP سرویس ایمیل، مشکل اسپم شدن ایمیل‌های ارسالی به طور موقت برطرف خواهد شد.

2-  ارسال محتوای با ارزش

ساده‌ترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی انجام دهید، استفاده از محتوای مفید و جالب در ایمیل است. اگر موضوع مهمی ندارید، ایمیل نفرستید! 

مخاطبین علاقه ای به دریافت ایمیل‌های زیاد و غیرضروری ندارند. اگر ایمیل‌های زیادی برای کاربران ارسال شود؛ ممکن است که آنها با گذشت زمان پست‌های الکترونیکی را کمتر  مشاهده و مطالعه کنند. در نهایت، این روند احتمال اسپم‌ شدن ایمیل‌ها را افزایش می‌دهد.

سعی کنید مطالب جدید، کاربرپسند و با ارزش را برای مخاطبان خود ارسال کنید. از ارسال ایمیل‌هایی با فاصله‌ی زمانی کوتاه نیز بپرهیزید. شما می‌توانید برای نوشتن محتوایی جذاب و ارزشمند برای ایمیل‌های خود، از نمونه‌های موجود در وب کمک بگیرید.

3-  ساخت یک لیست از مخاطبین برای ایمیل

محتوای ایمیل بسیار مهم است و باید به دست شخصی برسد که موضوع مطلب شما برای او جذاب باشد. اگر ایمیل به دست مخاطب اشتباه برسد؛ محتوای آن دیگر برای شخص جالب نخواهد بود.

 در ایمیل مارکتینگ باید از موارد زیر دوری کنید:

 • اجاره دادن آدرس ایمیل، خرید ایمیل و یا ارسال ایمیل از نشانی ایمیل دیگران
 •  به اشتراک گذاشتن مخاطبین با دوستان و شرکاء
 • جمع‌آوری ایمیل با استفاده از خزنده‌ها (scraping): این کار به طور مستقیم ایمیل شما را وارد بخش اسپم می‌کند. 

ساخت یک لیست از مخاطبان ایمیل، یک استراتژی بلند مدت است که برای برنامه‌ی ارسال ایمیل شما مفید خواهد بود. ممکن است این کار سریع‌ترین راه نباشد، اما موثرترین خواهد بود.

4-  دادن حق انتخاب به مخاطب

از مخاطبان برای دریافت ایمیل‌های خود نظرسنجی کنید. استفاده از نظرسنجی دو گزینه ای و درخواست تایید ایمیل از مخاطبان برای دریافت پیام از سمت شما، کمک می‌کند که مخاطبین خود را آنالیز کنید. شما می‌توانید با حذف کردن کسانی که مایل به دریافت ایمیل از سمت شما نیستند؛ لیست خود را بهینه‌ترکنید.  این روش در جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی به شما کمک می‌کند.

از مخاطبان بخواهید ایمل خود را برای دریافت پیام از سوی شما تایید کنند.

5-  اولویت‌بندی

اولویت‌بندی به مخاطبین قدیمی و جدید، اجازه‌ی انتخاب نوع دریافت ایمیل از سوی شما را می‌دهد. در روش قبلی، افراد می‌توانستند اعلام کنند که آیا مایل هستند تا محتوای بیشتری از شما دریافت کنند یا خیر. در این روش، تصمیم می‌گیرند که ایمیل‌های شما در چه بازه‌ی زمانی و به چه تعدادی برای آن‌ها ارسال شود. این فرآیند به جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی کمک می کند.

اگر یک برنامه‌ی منظم برای اولویت بندی به مخاطب ارائه‌ شود؛ باعث ایجاد حس همدلی و همراهی شما در آن‌ها می‌شود. همچنین، میزان تعامل مخاطب با ایمیل نیز بالاتر خواهد رفت. این افزایش تعامل به حفظ ایمیل‌های شما از اسپم شدن، کمک می‌کند.

دایرکت ادمین" src="https://parspack.com/wp-content/uploads/2020/09/Preference-center-example.jpg" alt="preference Center example" width="750" height="400" />

الویت بندی ایمیل ها در فضای هاست.

6-  پاکسازی فهرست پست الکترونیکی به طور منظم

مخاطبینی که دیگر به ایمیل‌های شما علاقه ندارند؛ سه دسته هستند:

 • برخی به طور مستقیم، اشتراک ایمیل خود را قطع می‌کنند.
 • برخی در صندوق پستی خود، تنظیماتی انجام می‌دهند تا ایمیل شما به عنوان اسپم شناخته شود.
 • بسیاری از آن‌ها به سادگی ایمیل‌های شما را نادیده می‌گیرند.

افراد دسته‌ی آخر مشکل ساز می‌شوند؛ چون در این حالت میزان تعامل کاربر با ایمیل کم‌تر و شناسایی مشکلات کمی سخت‌تر می‌شود. همیشه داشتن فهرستی کوتاه از مخاطبان علاقه مند، بهتر از فهرستی بلند بالا از کسانی‌ است که علاقه ای به محتوای ارسالی شما ندارند و آن‌ها را نادیده می‌گیرند. بهتر است در بازه‌های زمانی مشخص لیست مخاطبین خود را پاک‌سازی کنید. 

7-  نظارت بر معیارهای موجود در ایمیل

پی‌گیری عملکرد ایمیل و میزان تعامل آن با مخاطب، بهترین روش برای پی بردن به صحیح یا غلط بودن روند ارسال ایمیل است. هر ایمیل، شامل تعدادی از المان‌هایی است که با نظارت بر آنها، می‌توانید از نوع تعامل کاربر با ایمیل مطلع  شوید. 

برای شروع، معیارهای زیر می‌توانند به کمک شما بیایند:

 • شکایت از ایمیل و شناخت آن به عنوان اسپم
 • نرخ کلیک بر محتوای ضمیمه شده در ایمیل

اگر روند جذب مخاطب منفی بود؛ بررسی کنید که چه معیارهایی مرتبط با این مشکل است. اصلاحات لازم را سریع اعمال کنید. برای مثال، اگر نرخ کلیک شما کاهش پیدا کند، باید محتوای ایمیل و تعداد دفعات ارسال آن به مخاطب را بررسی کنید. 

8-  قانون‌مند بودن

سعی کنید با محتوای نامناسب، مخاطب را آزار ندهید. ترس‌های کاربر را بشناسید و از مواردی که احتمال اسپم شدن ایمیل را افزایش می‌دهد، دوری کنید:

 • ارسال به آدرس‌های غیرواقعی یا غیرقانونی و نامرتبط
 • ارسال محتوای غیرقانونی و نادرست
 • وجود Phishing در ایمیل
 • پیشنهاد درخواست پول
 • ترساندن یا تهدید کردن مخاطب
 • استفاده از عنوان نامناسب ایمیل

اسپم شدن ایمیل ارسالی می‌تواند یک چالش مهم در فرآیند دیجیتال مارکتینگ باشد. بررسی عواملی که ایمیل شما را به هرزنامه‌ی صندوق پستی مخاطبان هدایت می‌کند، بسیار مهم است. جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی تا حدودی امکان پذیر است اما نیاز دارد نکات و مواردی را برای ارسال پست الکترونیک رعایت کنید.

جمع‌بندی

اسپم شدن ایمیل ارسالی بسیار ساده است. در هر حال اگر مخاطب بخواهد، می‌تواند به راحتی ایمیل شما را در لیست اسپم خود قرار دهد. با این حال، در این مقاله راه‌کارهایی را برای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل ارسالی بررسی کردیم تا این امکان به حداقل برسد. 

همیشه به یاد داشته باشید که اگر ایمیل هاست معتبر نباشد و یا ایمیل خود را برای جامعه‌ی هدف اشتباه بفرستید، به احتمال زیاد، در فیلترهای شناسایی اسپم گرفتار خواهید شد. 

 

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.