آموزش تصویری رفع خطای Quota در دایرکت ادمین

آموزش گام به گام رفع خطای Quota در دایرکت ادمین

همان‌طور‌که می‌دانید، کنترل پنل دایرکت ادمین را روی سیستم‌عامل‌های مختلف لینوکس می‌توان نصب و راه‌اندازی کرد. انواع سیستم‌عامل‌ها بر‌مبنای UNIX با فایل سیستم‌های مختلف ارائه می‌شوند. از‌جمله این فایل سیستم‌ها می‌توان به xfs و ext4 می‌توان اشاره کرد.

آموزش رفع خطای Quota در دایرکت ادمین

به‌طور‌کلی، کنترل پنل DirectAdmin به فعال‌بودن قابلیت Quota نیاز دارد که باید در سطح سیستم‌عامل روی فایل سیستم فعال شود. در مواقعی که این قابلیت فعال نباشد، پس از نصب دایرکت ادمین یا هنگام تعریف کاربر جدید یا ریستور فایل بکاپ تهیه‌شده از سروری دیگر، با خطا مواجه خواهیم شد. یکی از خطاهای ‌عمده‌ای که در این زمینه دریافت می‌شود، بدین‌صورت است:

خطای disk quota exceeded

خطای Quota در دایرکت ادمین

در این خطا، ذکر شده است که قابلیت Quota در فایل سیستم فعال نیست. برای رفع این خطا با اتصال SSH به سرور، وضعیت هارد دیسک Mount‌شده را بررسی می‌کنیم.

ابتدا موقعیت پارتیشن را بررسی می‌کنیم که در چه مسیری Mount شده است:

df -h
 • اگر مسیر /home مشاهده شد؛ پس quota_partition همان /home است.
 • اگر مسیر / مشاهده شد؛ پس quota_partition همان / است.

برای آشنایی کامل با کنترل پنل دایرکت ادمین و مقایسه آن با سایر نرم‌افزارهای مشابه مقاله زیر را بخوانید.

دایرکت ادمین چیست؟

با فرض اینکه / مسیر quota_partition باشد، نوع فایل سیستم و مشخصات آن را با اجرای دستور زیر بررسی می‌کنیم:

mount  | grep " / "

نکته: در مواقعی که فضای هارد روی مسیر /home مانت شده باشد، به‌جای کاراکتر /، عبارت /home را وارد می‌کنیم:

رفع خطای Quota در دایرکت ادمین

خروجی دستور بالا می‌تواند فایل سیستم xfs یا ext4 را نشان دهد. برای اطمینان از فعال‌بودن quota در فایل سیستم، دستور زیر را می‌توانیم اجرا کنیم. در‌صورتی‌که نتیجه‌ای در خروجی مشاهده نشد، یعنی این قابلیت فعال نیست:

repquota " / "

در‌صورت فعال‌نبودن quota، باید آن را در سیستم‌عامل فعال کنیم. اگر فایل سیستم ext4 فعال باشد، بدین‌ترتیب عمل می‌کنیم: فایل fstab را در مسیر /etc/fstab با ویرایشگر متن باز می‌کنیم و در قسمت آپشن فایل سیستم، عبارت usrquota,grpquota را قرار می‌دهیم:

vim cat /etc/fstab

تا در‌نهایت ردیف چهارم این فایل بدین‌صورت مشاهده شود:

# cat /etc/fstab

/dev/mapper/vg_s4-lv_home        /home          ext4  defaults,usrquota,grpquota   1 2

سپس با Remount‌کردن پارتیشن اصلی، تنظیمات اِعمال خواهد شد:

mount -o remount /

در‌صورتی‌که فایل سیستم xfs فعال باشد، مراحل فعال‌سازی quota در این فایل سیستم بدین‌ترتیب خواهد بود: با اجرای دستور df -h، مسیر اصلی پارتیشن را می‌توانیم مشاهده کنیم:

مراحل فعال‌ سازی quota در فایل سیستم xfs

که در این مثال "/" است. با اجرای این دستور، می‌توانیم وضعیت پارتیشن را بررسی کنیم:

# mount | grep ' / '

بررسی وضعیت پارتیشن

مشاهده عبارت notouta به نشانه فعال‌نبودن قابلیت quota در این فایل سیستم است. از‌آن‌جا‌که عبارت noquota گزینه‌ای پیش‌فرض در نصب کرنل لینوکس است، در تنظیمات بوت سیستم‌عامل باید آن را تغییر دهیم. برای این منظور، فایل grub را با ادیتور متن باز می‌کنیم:

vim /etc/default/grub

عبارت GRUB_CMDLINE_LINUX را در این فایل پیدا و عبارت rootflags=uquota,pquota را در انتهای خط اضافه می‌کنیم تا به‌صورت زیر درآید:

GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.lvm.lv=centos/swap vconsole.font=latarcyrheb-sun16 rd.lvm.lv=centos/root crashkernel=auto  vconsole.keymap=us rhgb quiet rootflags=uquota,pquota"
مشکل Disk quota در directadmin

فعال کردن قابلیت quota

ممکن است تنظیمات این قسمت در سیستم شما دقیقاً با این تنظیمات یکی نباشد. این موضوع اهمیتی ندارد؛ زیرا تنها تغییراتی که باید اِعمال شود، اضافه‌کردن تگ‌های rootflags در انتهای این خط است.

نکته: لطفاً در اِعمال تغییرات این قسمت نهایت دقت را به‌خرج دهید؛ زیرا در‌صورت اشتباه‌بودن تغییرات، ممکن است بوت سیستم‌عامل با مشکل مواجه شود.

حال باید فایل grup.cfg قبلی را تغییر نام دهیم و فایل جدیدی مطابق با تنظیمات جدید ایجاد کنیم:

cp /boot/grub2/grub.cfg /boot/grub2/grub.cfg.orig
grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

نکته:‌ در برخی سیستم‌عامل‌های جدیدتر، ممکن است مسیر این فایل به /boot/efi/EFI/centos/grub.cfg تغییر کرده باشد.

چطور حداکثر آپلود را در دایرکت ادمین افزایش دهیم؟ در مقاله زیر بخوانید.

افزایش حجم آپلود در دایرکت ادمین

در‌نهایت، سیستم‌عامل را ریستارت می‌کنیم تا تنظیمات مدنظر اِعمال شود:

reboot

در‌صورتی‌که تنظیمات به‌درستی انجام شده باشد، با اجرای دستور زیر، باید خروجی ما بدین‌صورت باشد:

# mount | grep ' / '

رفع خطای Quota در دایرکت ادمین با موفقیت انجام شد

جمع‌بندی

کنترل پنل DirectAdmin به فعال‌بودن قابلیت Quota نیاز دارد که باید در سطح سیستم‌عامل روی فایل سیستم فعال شود. اگر قابلیت Quota در DirectAdmin فعال نباشد، هنگام کار کردن با کنترل پنل با خطا موجه خواهید شد. در این مقاله توضیح دادیم چطور خطای متداول Quota را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

   • ۱۰ تفاوت سرور مجازی ایران و خارج؛ VPS ایران یا خارج کدام بهتر است؟
    بعد از اینکه در مورد نوعِ سرور از نظر نحوه‌ی تخصیص منابع تصمیم‌گیری کردید و نتیجه‌ی این تصمیم استفاده از سرور مجازی شد، حالا باید در مورد دیتاسنتر سرور خود در ایران یا خارج به نتیجه برسید. برای آشنایی با تفاوت سرور مجازی ایران و خارج با ما همراه باشید.
   • آموزش پیکربندی SSH برای استفاده از پورت‌های مختلف در CentOS 7
    SSH پروتکل ارتباطی شبکه‌ای است که به دو کامپیوتر کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده‌ها را به‌اشتراک بگذارند. در این مطلب آموزش پیکربندی SSH برای استفاده از پورت‌های مختلف در CentOS 7 ارائه شده است. با ما همراه باشید.
   • ویپ (VoIP) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟
    ویپ دستگاهی است که برای برقراری تماس ازطریق اینترنت استفاده می‌شود. این سیستم برای برقراری تماس صوتی، تصویری کاربرد گسترده‌ای دارد. برای آشنایی با مزایا، معایب و نحوه‌ راه‌اندازی ویپ با ما همراه باشید.
 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2023 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.