نحوه رفع خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین

رفع خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین
Avatar
نویسنده: علیرضا برزودی
یکشنبه 16 اردیبهشت 1403
مطالعه: ۹ دقیقه ۰ نظر ۱۰۶ بازدید

رفع خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین یکی از کارهایی‌ است که ممکن است در نگاه اول پیچیده و فنی به‌نظر برسد، اما به‌راحتی در چند گام ساده می‌توانید آن را انجام دهید.

این مشکل که غالباً به دلیل تلاش‌های ورود ناموفق یا فعالیت‌های مشکوک از آدرس IP اتفاق می‌افتد، می‌تواند به سرعت مانع دسترسی به ابزارهای مدیریتی شود. حل سریع این مشکل می‌تواند به اعتبار شما و رضایتمندی کاربران کمک بزرگی کند و از مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

پس، یادگیری و به کار بردن راه‌حل‌هایی برای «رفع خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین» فقط یک گزینه نیست، بلکه یک نیاز ضروری است. در این مقاله از آموزش دایرکت ادمین بلاگ پارس پک به بررسی علل و نحوه رفع بلاک شدن آی‌پی در دایرکت ادمین می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین چیست؟

وقتی با خطای «Your IP is blacklisted» در دایرکت ادمین مواجه می‌شوید، به این معنی است که آدرس IP شما به دلیل فعالیت‌های مشکوک یا غیرعادی، از جمله تلاش‌های متعدد ورود از مکان‌های مختلف به لیست سیاه اضافه شده است. این وضعیت تا زمان حل شدن مشکل، مانع از ورود شما به داشبورد دایرکت ادمین خواهد شد.

خرید هاست دایرکت ادمین

رایج‌ترین دلایل بلاک شدن IP دایرکت ادمین

دیدن خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین می‌تواند ناامید کننده باشد و شما را از دسترسی به پنل مدیریتی سرورتان محروم کند. اما جای نگرانی نیست! درک علل این خطا اولین قدم برای بازیابی دسترسی است. در ادامه علل رایج این خطا را آورده‌ایم:

۱. تلاش‌های مکرر برای ورود

 اگر چندین بار در مدت کوتاهی نام کاربری یا رمز عبور خود را اشتباه وارد کنید، آی‌پی شما ممکن است به عنوان اقدامی امنیتی، به لیست سیاه اضافه شود. این برای محافظت از سرور شما در برابر حملات احتمالی است.

۲. فعالیت مشکوک

دایرکت ادمین فعالیت‌های آی‌پی شما را برای شناسایی هرگونه رفتار غیرعادی نظارت می‌کند. این شامل افزایش ناگهانی تلاش‌ها برای ورود به سیستم، دسترسی به حساب‌های غیرمجاز و یا سایر اقدامات خارج از رفتار عادی کاربران است.

۳. پیکربندی اشتباه فایروال

 اگر تنظیمات فایروال سرور شما به درستی پیکربندی نشده باشد، ممکن است ترافیک معتبر از آی‌پی شما را بلاک کند که شامل دسترسی به دایرکت ادمین هم می‌شود.

دلایل بلاک شدن IP دایرکت ادمین
فعالیت‌های مشکوک و تلاش مکرر برای ورود، رایج‌ترین دلایل بلاک شدن آی پی دایرکت ادمین

۴. تلاش‌ برای ورود از طرف شخص ثالث

 اگر شخص دیگری سعی در دسترسی به پنل دایرکت ادمین شما داشته باشد، تلاش‌های ناموفق مکرر آن‌ ممکن است آی‌پی شما را به طور تصادفی به لیست سیاه اضافه کند.

۵. تلاش برای ورود توسط ابزارهای خودکار

 گاهی، ابزارهایی که برای کمک به مدیریت سرورتان به صورت خودکار کار می‌کنند، ممکن است ناخواسته باعث بلاک شدن آی‌پی‌تان شوند. دایرکت ادمین این تلاش‌های مکرر برای ورود به دایرکت ادمین را مشکوک تلقی می‌کند.

برای آشنایی با روش‌های ورود به دایرکت ادمین و حل خطاهای احتمالی، مقاله زیر را بخوانید.

ورود به پنل دایرکت ادمین

آموزش خارج شدن از لیست سیاه دایرکت ادمین

مواجه شدن با خطای بلاک شدن IP در دایرکت ادمین، تجربه‌ای ناخوشایند است که مانع از دسترسی به تنظیمات هاست و سرور می‌شود. به همین دلیل، در ادامه، چند روش برای رفع این خطا را ارائه می‌کنیم:

۱. تماس با پشتیبانی هاستینگ (کاربران مبتدی)

ساده‌ترین راه برای رفع مشکل بلاک شدن آی پی در دایرکت ادمین، سپردن کار به کاردان است! این روش برای کاربرانی مناسب است که با روش‌های فنی آشنایی قبلی ندارند. پشتیبانی هاستینگ می‌تواند در وهله اول مشکل را بررسی و علت آن را مشخص کند. سپس، در صورت نیاز آی‌پی شما را از لیست سیاه خارج کند و نکات لازم برای جلوگیری از تکرار مجدد این خطا را توضیح دهد.

۲. حذف آی‌پی از لیست سیاه (کاربران با تجربه)

اگر از VPS یا سرور اختصاصی استفاده می‌کنید و از طریق دسترسی root یا administrator به طور کامل به سرور خود دسترسی دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. برای دسترسی به سرور از طریق SSH نیاز به یک برنامه SSH مثل PuTTY (برای کاربران ویندوز) یا استفاده از ترمینال در مک یا لینوکس دارید. با استفاده از آدرس IP سرور، نام کاربری و رمز عبورتان وارد سرور شوید.

۲. پس از ورود به سرور، باید به مسیری بروید که فایل لیست سیاه ذخیره شده. این کار معمولاً با دستور زیر انجام می‌شود:

پیداکردن مسیر فایل لیست سیاه ذخیره‌شده در ترمینال
در ترمینال دستور پیداکردن فایل لیست سیاه ذخیره شده را اجرا کنید

این مسیر می‌تواند بسته به نصب و پیکربندی سرور شما متفاوت باشد.

۳. پس از رسیدن به مسیر مورد نظر، باید فایل لیست سیاه «ip_blacklist» را با استفاده از ویرایشگر متن باز کنید. این کار را می‌توانید با دستور زیر انجام دهید:

اجرای دستور بازکردن فایل لیست سیاه در ترمینال
فایل لیست سیاه را در ویرایشگر نانو باز کنید

نکته:‌ در اینجا ما از ویرایشگر «nano» استفاده کردیم، اما ممکن است بخواهید از ویرایشگر دیگری مثل «vi» استفاده کنید.

۴. وقتی وارد ویرایشگر متن شدید، آی‌پی خود را جستجو کرده و خطی که آی‌پی شما در آن قرار دارد را پاک کنید. این کار را با رفتن به خط مورد نظر و به کار بردن دستورات مخصوص حذف در ویرایشگر انجام دهید.

۵. پس از حذف آی‌پی، تغییرات را ذخیره کنید (در «nano» با فشار دادن «Ctrl+O» و سپس «Enter» می‌توانید این کار را انجام دهید) و از ویرایشگر خارج شوید.

۶. برای اینکه تغییرات اعمال شوند، باید دایرکت ادمین را دوباره راه‌اندازی کنید. این کار با دستور زیر قابل انجام است:

حذف آی پی از لیست سیاه و اجرای دستور ریستات دایرکت ادمین
برای رفع مشکل بلاک شدن آی پی، دایرکت ادمین را ریستارت کنید

دستور بالا ممکن است بسته به پیکربندی سیستم‌عامل شما متفاوت باشد.

۳. استفاده از اسکریپت (کاربران با دانش فنی بالا)

برای کاربرانی که وظیفه‌ مدیریت چندین سرور را بر عهده دارند، نوشتن یک اسکریپت برای حذف خودکار آدرس‌های آی‌پی مسدود شده را از لیست سیاه کار سختی نیست. این روش به دانش نسبتاً متوسط در زمینه برنامه‌نویسی و آگاهی از خطرات احتمالی چنین اسکریپت‌هایی نیازمند است. به عبارت دیگر، شما با نوشتن یک برنامه کوچک می‌توانید فرایند حذف آی‌پی‌های مسدود شده از لیست سیاه را برای تمامی سرورهایتان ساده‌ کنید.

نکته کلیدی: قبل از هر اقدامی، لازم است دلیل مسدود شدن آی‌پی خود را بفهمید. اگر این اتفاق به دلیل چند بار ورود ناموفق رخ داده، ممکن است با کمی صبر (۱۵ تا ۳۰ دقیقه) مشکل به‌طور خودکار حل شود. چرا که لیست سیاه به‌طور دوره‌ای به‌روزرسانی می‌شود و پس از آن مجدداً می‌توانید به پنل خود دسترسی پیدا کنید.

نحوه رفع بلاک آی‌پی در فایروال با استفاده از CSF

گاهی اوقات ممکن است آدرس‌های آی‌پی در فایروال سرور نیز بلاک شده باشند. با کمک ابزار CSF می‌توانید این آی‌پی‌ها را از بلاک خارج کنید. برای رفع بلاک یک آی‌پی از طریق CSF، مراحل زیر را باید انجام دهید:

۱. ابتدا با دستور زیر بررسی کنید که آیا آی‌پی توسط CSF بلاک شده یا خیر.

csf -g IP_address

۲. اگر آی‌پی بلاک شده باشد، با دستور زیر اقدام به رفع بلاک شدن آی پی در دایرکت ادمین کنید:

csf -dr IP_address

۳. در نهایت، برای اعمال تغییرات، CSF را با دستور زیر ری‌استارت کنید:

csf -r

اگر موفق به رفع مشکل بلاک شدن IP در دایرکت ادمین شدید، برای جلوگیری از تکرار این مشکل، بیایید راهکارهای پیشگیرانه را با هم مرور کنیم.

برای آشنایی با سطوح مختلف کاربری و قابلیت‌های دایرکت ادمین مقاله زیر را از دست ندهید.

دایرکت ادمین چیست؟

راه‌های جلوگیری از بلاک شدن IP در دایرکت ادمین

  • اطمینان از صحت اطلاعات: اشتباهات تایپی در نام کاربری و رمز عبور، یکی از دلایل رایج مسدود شدن IP است. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از یک ابزار مخصوص مدیریت رمز عبور استفاده کنید.
  • فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA): این روش امنیتی، یک لایه حفاظتی دیگر به حساب شما اضافه می‌کند و برای ورود به پنل، علاوه بر نام کاربری و رمز عبور، به کدی که به تلفن همراه شما ارسال می‌شود نیز نیاز خواهید داشت.
  • بررسی تنظیمات امنیتی: تعداد مجاز تلاش‌های ناموفق برای ورود به پنل را تنظیم کنید تا از مسدود شدن IP بعد از چند بار اشتباه جلوگیری شود. همچنین، IPهای مجاز برای ورود به پنل را مشخص کرده و از ابزارهای امنیتی مانند فایروال و آنتی‌ویروس استفاده کنید.
  • نظارت بر فعالیت‌های مشکوک: به طور مرتب گزارش ورود به پنل خود را بررسی کنید و در صورت مشاهده فعالیت‌های مشکوک، اقدامات لازم را انجام دهید. از ابزارهای مانیتورینگ برای رصد فعالیت‌های سرور خود استفاده کنید.
  • به‌روزرسانی دایرکت ادمین: همیشه از آخرین نسخه دایرکت ادمین استفاده کنید تا از وجود حفره‌های امنیتی که می‌توانند منجر به بلاک شدن IP شوند، جلوگیری کنید.
  • استفاده از شبکه خصوصی مجازی: در صورت نیاز به اتصال به پنل از طریق شبکه‌های عمومی، از شبکه خصوصی مجازی برای مخفی کردن IP خود استفاده کنید.

تجربه میزبانی سریع و پایدار سایت با هاست دایرکت ادمین پارس پک

هاست دایرکت ادمین پارس پک، انتخابی برتر برای کسب‌وکارهایی است که به منابع قوی و پر سرعت و رابط کاربری ساده و سبک نیاز دارند. به واسطه سرعت و امنیت بالا و پشتیبانی ۲۴ ساعته، این سرویس می‌تواند بهترین انتخاب برای توسعه و راه‌اندازی وب‌سایت‌های پربازدید و فروشگاه‌های آنلاین باشد. برای آشنایی با امکانات این سرویس، به صفحه زیر مراجعه کنید.

جمع‌بندی

رفع خطای Your IP is blacklisted در دایرکت ادمین می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما با استفاده از روش‌هایی که در این مقاله از آموزش کنترل پنل بلاگ پارس پک معرفی کردیم به راحتی می‌توانید آن را حل کنید. اگر در حین انجام این مراحل با مشکلی مواجه شدید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌های همین مقاله مطرح کنید تا کارشناسان پارس پک در کوتاه‌ترین زمان به آن پاسخ دهند.

سؤالات متداول

۱. آیا راهی برای پیشگیری از بلاک شدن مجدد آی‌پی در دایرکت ادمین وجود دارد؟

بله، استفاده از شبکه خصوصی مجازی با IP ثابت برای دسترسی امن و جلوگیری از تلاش‌های ورود ناموفق مکرر که می‌تواند منجر به بلاک شدن آی‌پی شود.

۲. چگونه متوجه شویم که آی‌پی ما در دایرکت ادمین بلاک شده است؟

 اگر نمی‌توانید به پنل مدیریتی دایرکت ادمین دسترسی پیدا کنید ولی سایت بدون مشکل بارگذاری می‌شود، احتمالاً آی‌پی شما بلاک شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ارسال دیدگاه در وبلاگ پارس‌پک را مطالعه کرده و آن‌ها را می‌پذیرم.

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم