Avatar
نویسنده: درسا والامقام
سه‌شنبه 25 آبان 1400
مطالعه: ۸ دقیقه ۰ نظر ۸۶۳ بازدید

بررسی تفاوت ساب دامین، پارک دامین و addon دامین

آیا اجزای دامنه را می شناسید؟ اگر در دسته‌ی کاربران دنیای اینترنت هستید حتما تا به حال نام دامنه به گوشتان خورده است. دامنه یا Domain همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان می‌توانید وارد یک سایت شوید. برای مثال: www.google.com یک دامنه است که شما را به سایت گوگل انتقال می دهد. از آنجا که دانستن تفاوت بین اجزای دامنه ها می تواند هنگام ایجاد یک وب سایت به شما کمک کند، در این مطلب می خواهیم به بررسی تفاوت ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین بپردازیم.

دامنه Addon چیست؟

آموزش ساخت ادان دامین

تفاوت ادان دامین و پارک دامین و ساب دامین

دامنه addon یک دامنه کاملا کاربردی است که می‌تواند از طریق کنترل پنل شما ایجاد شود. این دامنه یک وب سایت میزبان جدید و منحصر به فرد در حساب کاربری شماست که از طریق آن شما می‌توانید چندین دامنه از یک کنترل پنل را میزبانی کنید. شما می‌توانید آدرس‌های ایمیل ، فورواردها، و سایر موارد یک دامنه addon را به عنوان یک دامنه اولیه (اصلی) در حساب خود داشته باشید.

هنگامی که یک دامنه Addon ایجاد می‌کنید، ۳ حالت اتفاق می افتد:

  • یک پوشه در دایرکتوری ‘public_html’ ایجاد می‌شود.
  • یک زیردامنه برای دامنه اولیه ایجاد می‌شود و به پوشه جدید متصل می‌شود.
  • نام دامنه جدید با زیردامنه مرتبط می‌شود.

به عنوان مثال، اگر دامنه اولیه ‘abc.com’ باشد و شما دامنه‌ی Addon ‌’123.com’ را در پوشه ‘123’ قرار دهید، مسیرهای زیر (URLs) هم درست خواهد بود:

  • abc.com/123
  • abc.com.123
  • 123.com

هر سه این مسیرها به یک directory دسترسی پیدا می‌کنند و یک وب سایت را نشان می‌دهند. زمانی که دامنه Addon به یک حساب اختصاص داده شود، تمامی موارد به خودی خود اتفاق می‌افتد و نیازی به اقدامات بیشتر جز بارگزاری محتوا در پوشه addon domain نیست.

پارک دامین چیست؟‌

 

پارک دامین چیست؟

تفاوت پارک دامین با ریدایرکت

پارک دامنه (park domain) یکی از اجزای دامنه و ویژگی و راهکار مناسبی است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دیگر دامنه‌ها نیز معرفی کنید. به عنوان مثال، اگر cars.com وب سایت اصلی شماست، می‌توانید cars.net را نیز خریداری کرده و آن را به عنوان یک دامنه پارک شده اختصاص دهید. این‌کار باعث می‌شود بازدیدکننده ای که به cars.net برود، تمامی مطالب همان وب سایت cars.com را ببیند.

به عبارت دیگر، هم primarydomain.com/index.htm هم parkeddomain.com/index.htm به یک صفحه وب به نام «شاخص» index.htm. اشاره خواهند داشت.

ساب دامین subdomain چیست؟

ساخت ساب دامین در سی پنل

subdomain چیست؟

ساب دامین یکی از اجزای دامنه یا زیر دامنه پیشوندی است که به نام دامنه اصلی اضافه می‌شود، مانند دامنه‌ای در داخل یک دامنه، معمولاً فرمی که subdomain.example.com دنبال می‌کند رفتاری بسیار شبیه به دامنه addon دارد و اغلب برای جدا کردن بخش‌های مختلف وب سایت، مانند blog.example.com یا store.example.com. استفاده می‌شود.

ایجاد ساب دامین

نحوه ساخت ساب دامین

 

آموزش اضافه کردن دامنه جدید به هاست از طریق پنل کاربری

اگر دامنه خود را از سایت پارس پک خریداری کرده باشید، می‌توانید از مسیر زیر و طبق تصاویر یک هر کدام از دامنه های موردنظرتان را به هاست خود اضافه کنید:

 

افزودن دامنه به هاست

اضافه کردن دامنه اضافه به هاست

1. در صفحه پنل کاربری خود گزینه میزبانی ابری را انتخاب کنید.

 

افزودن دامنه جدید به هاست سی پنل

اضافه کردن دامنه جدید در پنل کاربری ابر سرور

2. در قسمت هاست های فعال روی اسم دامنه خود کلیک کنید.

 

افزودن دامنه جدید به هاست

افزودن دامنه جدید به هاست

3. برای انجام ادان دامین، پارک دامین و ساب دامین باید وارد قسمت مدیریت سایت > تنظیمات شوید.

 

آموزش ادان دامین در سی پنل

ایجاد ادان دامین در پنل مدیریتی هاست

4. وقتی ادان دامین را انتخاب کنید می توانید وب سایت اضافه را به هاست خود بیفزایید.

 

آموزش پارک دامین در دایرکت ادمین

آموزش پارک دامین در ادمین پنل

5. در پنل هاست ابری پارس پک پارک دامین، Domain Pointer نامیده می شود. در این قسمت می توانید به هاست خود پارک دامین را اضافه کنید، می توانید انتخاب کنید که park domain را برای وب سایت اصلی خود می خواهید یا ادان دامین.

 

 ساخت ساب دامین در سی پنل

اضافه کردن ساب دامین به پنل کاربری

6. طبق شکل بالا می توانید ساب دامین را وارد کنید.

دامنه اصلی یا اولیه چیست؟

 

تفاوت دامین و ساب دامین

تفاوت دامنه اصلی با ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین

دامنه‌ی اولیه همان دامنه‌ی اصلی است که حساب شما در درجه اول با آن در ارتباط است یا به نام آن، نامگذاری شده است. معمولاً این دامنه اولین دامنه‌ای است که در حساب کاربری خود از آن استفاده می‌کنید. همچنین دامنه‌ای است که برای ورود به حساب میزبانی باید از آن استفاده ‌کنید.

ممکن است دامنه اصلی حساب خود را در چند مورد تغییر نام داده باشید. یک تغییر نام، در بیشتر موارد، تنها یک تغییر ظاهری است که cPanel در نوار ابزار آن را نمایش می‌دهد. تفاوت دامنه‌ی اولیه و دامنه ادان تنها مربوط به organization فایل‌های آنها است؛ لازم به ذکر است که دامنه‌ی اولیه هیچ گونه مزایای اضافی بیشتر از یک دامنه پارک شده و یا افزودنی ندارد.

 

انواع ساب دامین

بررسی اجزای دامنه و مقایسه دامنه اصلی با دیگر اجزای دامنه

نتیجه گیری

شناخت اجزای دامنه و دانستن تفاوت ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین می تواند هنگام ایجاد یک وب سایت حیاتی باشد. به عنوان مثال، برخی از دامنه ها مختص برخی از سایت ها هستند، در حالی که برخی دیگر مفاهیم منحصر به فردی دارند.

در این مقاله از آموزش دامنه، تلاش کردیم راه هایی را به شما آموزش دهیم تا تشخیص دهید کدام دامنه برای سایت شما مناسب است و از کدام دامنه‌ها باید اجتناب کرد. هنگامی که بخش‌ها و انواع نام‌های دامنه را شناختید، می‌توانید یکی را انتخاب کنید که تجربه کاربری و برندسازی سایت شما را بهبود بخشد.

اکنون که تفاوت میان دامنه اصلی، دامنه پارک شده، دامنه ادان شده و ساب دامین را می دانید و می‌توانید برای کارهای متفاوتی از انواع این دامنه‌ها استفاده کنید و سایت خود را به راحتی سازماندهی کرده و به صورت بهینه طراحی کنید تا بازخورد بهتری را شاهد باشید.

 

ادان دامین چیست؟

تفاوت ساب دامین، پارک دامین و ادان دامین

سوالات متداول

1. دامنه در وب سایت چیست؟

نام دامنه، که اغلب به عنوان “آدرس وب” شناخته می شود، آدرسی است که افراد برای یافتن وب سایت شما در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنند. یک نام دامنه ثبت شده برای شما منحصر به فرد است و نمی تواند توسط شخص دیگری استفاده شود.

2. هدف از ایجاد addon domain چیست؟

addon domain یک نام دامنه کاملاً کاربردی است که می تواند از طریق یک کنترل پنل مانند cPanel به یک حساب میزبانی وب متصل شود. عملکرد نام ادان دامین به شما امکان می دهد اساساً خدمات میزبانی اضافی و وب سایت ها را در همان کنترل پنل دامنه اصلی خود ایجاد کنید.

3. تفاوت دامین و ساب دامین در چیست؟

دامنه های معمولی URL های استاندارد شما مانند google.com یا google هستند. زیر دامنه ها یک URL منحصر به فرد هست که در دامنه ی خریداری شده به عنوان یک پسوند در مقابل دامنه معمولی شما مانند support.google.com قرار دارد.

4. آیا دامنه های ادان برای سئو مضر هستند؟

دامنه اصلی و زیر دامنه یا addon domain توسط موتورهای جستجو به طور خودکار پیوند داده نمی شوند، مگر اینکه آن ها را به صورت عمدی یا سهوی پیوند دهید.

مطالب این مطلب نیز پیشنهاد می‌شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

سرور اختصاصی ایران

یک سرور با منابع کاملا اختصاصی در برتریرن مراکز داده داخلی.

سرور مجازی

یک ابزار مدیریتی بسیار کاربردی، با دسترسی‌های بیشتر از یک‌هاست ابری.

خرید هاست وردپرس

سرویس قوی و پایدار که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است.

خرید هاست

تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

خرید سرور ابری

با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سرور خود را کاهش و افزایش دهید.

خرید سرور اختصاصی

تمام منابع سرور در اختیار شماست و به راحتی می‌توانید تغییرات مدنظرتان را اعمال کنید. امنیت، سرعت و پایداری بالا برای میزبانی پروژه‌های بزرگ.