انواع دامنه

بررسی تفاوت انواع دامنه | ساب دامین، پارک دامین و addon دامین

آیا انواع دامنه را می شناسید؟ اگر در دسته‌ی کاربران دنیای اینترنت هستید حتما تا به حال نام دامنه به گوشتان خورده است. دامنه یا Domain همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان می‌توانید وارد یک سایت شوید. برای مثال: www.google.com یک دامنه است که شما را به سایت گوگل انتقال می دهد. از آنجا که دانستن تفاوت بین انواع دامنه ها می تواند هنگام ایجاد یک وب سایت به شما کمک کند، در این مطلب می خواهیم به بررسی انواع دامنه و تفاوت‌های آن بپردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

معرفی انواع دامنه؛ دامنه Addon چیست؟

 

ادان دامین چیست؟

دامنه addon یک دامنه کاملا کاربردی است که می‌تواند از طریق کنترل پنل شما ایجاد شود. این دامنه یک وب سایت میزبان جدید و منحصر به فرد در حساب کاربری شماست که از طریق آن شما می‌توانید چندین دامنه از یک کنترل پنل را میزبانی کنید. شما می‌توانید آدرس‌های ایمیل ، فورواردها، و سایر موارد یک دامنه addon را به عنوان یک دامنه اولیه (اصلی) در حساب خود داشته باشید.

هنگامی که یک دامنه Addon ایجاد می‌کنید، ۳ حالت اتفاق می افتد:

 • یک پوشه در دایرکتوری 'public_html' ایجاد می‌شود.
 • یک زیردامنه برای دامنه اولیه ایجاد می‌شود و به پوشه جدید متصل می‌شود.
 • نام دامنه جدید با زیردامنه مرتبط می‌شود.

به عنوان مثال، اگر دامنه اولیه 'abc.com' باشد و شما دامنه‌ی Addon ‌'123.com' را در پوشه '123' قرار دهید، مسیرهای زیر (URLs) هم درست خواهد بود:

 • abc.com/123
 • abc.com.123
 • 123.com

هر سه این مسیرها به یک directory دسترسی پیدا می‌کنند و یک وب سایت را نشان می‌دهند. زمانی که دامنه Addon به یک حساب اختصاص داده شود، تمامی موارد به خودی خود اتفاق می‌افتد و نیازی به اقدامات بیشتر جز بارگزاری محتوا در پوشه addon domain نیست.

معرفی انواع دامنه؛ پارک دامین چیست؟‌

 

park domain چیست؟

پارک دامنه (park domain) یکی از انواع دامنه و ویژگی و راهکار مناسبی است تا وب سایت خود را علاوه بر دامنه اصلی از طریق دیگر دامنه‌ها نیز معرفی کنید. به عنوان مثال، اگر cars.com وب سایت اصلی شماست، می‌توانید cars.net را نیز خریداری کرده و آن را به عنوان یک دامنه پارک شده اختصاص دهید. این‌کار باعث می‌شود بازدیدکننده ای که به cars.net برود، تمامی مطالب همان وب سایت cars.com را ببیند.

به عبارت دیگر، هم primarydomain.com/index.htm هم parkeddomain.com/index.htm به یک صفحه وب به نام «شاخص» index.htm. اشاره خواهند داشت.

معرفی انواع دامنه؛ ساب دامین subdomain چیست؟

 

subdomain چیست؟

ساب دامین یکی از انواع دامنه ها یا زیر دامنه پیشوندی است که به نام دامنه اصلی اضافه می‌شود، مانند دامنه‌ای در داخل یک دامنه، معمولاً فرمی که subdomain.example.com دنبال می‌کند رفتاری بسیار شبیه به دامنه addon دارد و اغلب برای جدا کردن بخش‌های مختلف وب سایت، مانند blog.example.com یا store.example.com. استفاده می‌شود.

چطور انواع دامنه را در پنل کاربری خود ایجاد کنیم؟

پارک دامین

اگر دامنه خود را از سایت پارس پک خریداری کرده باشید، می‌توانید از مسیر زیر و طبق تصاویر یک هر کدام از دامنه های موردنظرتان را به هاست خود اضافه کنید:

 

افزودن انواع دامنه به هاست

1. در صفحه پنل کاربری خود گزینه میزبانی ابری را انتخاب کنید.

 

افزودن انواع دامنه به هاست

2. در قسمت هاست های فعال روی اسم دامنه خود کلیک کنید.

 

افزودن انواع دامنه در هاست

3. برای انجام ادان دامین، پارک دامین و ساب دامین باید وارد قسمت مدیریت سایت > تنظیمات شوید.

 

افزودن ادان دامین به هاست

4. وقتی ادان دامین را انتخاب کنید می توانید وب سایت اضافه را به هاست خود بیفزایید.

 

افزودن پارک دامین به هاست

 

5. در پنل هاست ابری پارس پک پارک دامین، Domain Pointer نامیده می شود. در این قسمت می توانید به هاست خود پارک دامین را اضافه کنید، می توانید انتخاب کنید که park domain را برای وب سایت اصلی خود می خواهید یا ادان دامین.

 

اضافه کردن ساب دامین به هاست

6. طبق شکل بالا می توانید ساب دامین را وارد کنید.

در بخش آخر از این مقاله با محوریت معرفی انواع دامنه باید به مفهوم دامنه اولیه بپردازیم.

دامنه اولیه چیست؟

 

معرفی انواع دامنه

دامنه‌ی اولیه همان دامنه‌ی اصلی است که حساب شما در درجه اول با آن در ارتباط است یا به نام آن، نامگذاری شده است. معمولاً این دامنه اولین دامنه‌ای است که در حساب کاربری خود از آن استفاده می‌کنید. همچنین دامنه‌ای است که برای ورود به حساب میزبانی باید از آن استفاده ‌کنید.

ممکن است دامنه اصلی حساب خود را در چند مورد تغییر نام داده باشید. یک تغییر نام، در بیشتر موارد، تنها یک تغییر ظاهری است که cPanel در نوار ابزار آن را نمایش می‌دهد. تفاوت دامنه‌ی اولیه و دامنه ادان تنها مربوط به organization فایل‌های آنها است؛ لازم به ذکر است که دامنه‌ی اولیه هیچ گونه مزایای اضافی بیشتر از یک دامنه پارک شده و یا افزودنی ندارد.

 

معرفی انواع دامنه

نتیجه گیری

انواع دامنه ها یکسان کار نمی کنند و دانستن تفاوت بین انواع مختلف آن ها می تواند هنگام ایجاد یک وب سایت حیاتی باشد. به عنوان مثال، برخی از دامنه ها مختص برخی از سایت ها هستند، در حالی که برخی دیگر مفاهیم منحصر به فردی دارند.

در این مقاله تلاش کردیم راه هایی را به شما آموزش دهیم تا تشخیص دهید کدام دامنه برای سایت شما مناسب است و از کدام دامنه‌ها باید اجتناب کرد. هنگامی که بخش‌ها و انواع نام‌های دامنه را شناختید، می‌توانید یکی را انتخاب کنید که تجربه کاربری و برندسازی سایت شما را بهبود بخشد.

اکنون که تفاوت میان دامنه اصلی، دامنه پارک شده، دامنه ادان شده و ساب دامین را می دانید و می‌توانید برای کارهای متفاوتی از انواع این دامنه‌ها استفاده کنید و سایت خود را به راحتی سازماندهی کرده و به صورت بهینه طراحی کنید تا بازخورد بهتری را شاهد باشید.

 

معرفی انواع دامنه

سوالات متداول

1. دامنه در وب سایت چیست؟

نام دامنه، که اغلب به عنوان "آدرس وب" شناخته می شود، آدرسی است که افراد برای یافتن وب سایت شما در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنند. یک نام دامنه ثبت شده برای شما منحصر به فرد است و نمی تواند توسط شخص دیگری استفاده شود.

2. هدف از ایجاد addon domain چیست؟

addon domain یک نام دامنه کاملاً کاربردی است که می تواند از طریق یک کنترل پنل مانند cPanel به یک حساب میزبانی وب متصل شود. عملکرد نام ادان دامین به شما امکان می دهد اساساً خدمات میزبانی اضافی و وب سایت ها را در همان کنترل پنل دامنه اصلی خود ایجاد کنید.

3. تفاوت بین دامین و ساب دامین چیست؟

دامنه های معمولی URL های استاندارد شما مانند google.com یا google هستند. زیر دامنه ها یک URL منحصر به فرد هست که در دامنه ی خریداری شده به عنوان یک پسوند در مقابل دامنه معمولی شما مانند support.google.com قرار دارد.

4. آیا دامنه های ادان برای سئو مضر هستند؟

دامنه اصلی و زیر دامنه یا addon domain توسط موتورهای جستجو به طور خودکار پیوند داده نمی شوند، مگر اینکه آن ها را به صورت عمدی یا سهوی پیوند دهید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  معرفی پایگاه داده WHOIS

  WHOIS چیست؟ اگر تابحال به این فکر افتاده اید که برای کسب کار خود دامنه‌ای ثبت کنید و سایتی راه اندازی کنید و یا بخواهید با دامنه‌هایی که قبلا ایجاد شد...

  دامنه چیست ؟

  دامنه ( Domain ) همان آدرسی هست که شما با وارد کردن آن در مرورگرتان وارد یک سایت می شوید مثلا: www.google.com اجازه دهید دامنه را به زبان ساده تر توضی...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.