وضعیت سخت افزار در لینوکس

پیدا کردن مشخصات سخت افزار سرور لینوکس

دستور نمایش اطلاعات سخت افزاری سرور لینوکس؛ از رایج ترین مشکلات کاربران در استفاده از خدمات سرور لینوکس بروز مشکل کندی است که نمود آن در کاهش سرعت بارگزاری سایت و یا اختلال و وقفه در استفاده از بخش های مختلف سرور است. در این مقاله چند ابزار رایج در بررسی ابتدایی سرور و یافتن عامل کندی را معرفی و به آموزش بررسی سخت افزار سرور لینوکس می پردازیم. با ما همراه باشید. بخش های مختلفی که منجر به کندی در سرور می شود عموما شامل رم ، پردازنده ، هارد دیسک و شبکه است.

ابزار بررسی سخت افزار سرور لینوکس

ابزار iftop

جهت بررسی وضعیت شبکه سرور لینوکس به شما ابزار iftop را پیشنهاد می کنیم. با وارد کردن این دستور در محیط shell ، پنجره iftop نمایش داده می شود. در بخش بزرگ پنجره می توانید ارتباطات ورودی و خروجی را نسبت به نام سرور و یا آی پی مشاهده کنید و در سمت راست میانگین پهنای باند در 2 ، 10 و 40 ثانیه اخیر نمایش داده می شود. مجموع این مقادیر نیز در بخش پایین و سمت راست نمایش داده می شود. کاربرانی که ظن حمله به سرور را دارند می توانند با بررسی خروجی این ابزار ، فرضیه حمله را با مشاهده پهنای باند هر سیستم متصل به سرور خود و مجموع کل پهنای باند درگیر شده ، بسنجند.

iftop در لینوکس

کاربرد دستور iftop در لینوکس

ابزار htop

شرایط رم و پردازنده توسط ابزار htop بررسی می شود. این ابزار مشابه task manager ویندوز است و گزارش کاملی از شرایط سرور ارائه می دهد. در بخش بالا و سمت چپ می توانید مصرف پردازنده ، رم و فضای swap سرور خود را با نمودار مشاهده نمایید. در سمت راست این بخش نیز گزارش هایی شامل تعداد وظایف در حال اجرای سیستم ، بار پردازشی سیستم و همچنین زمان روشن بودن سیستم را شاهید خواهید بود.

البته زمان روشن بودن سیستم با دستور uptime و لود سرور با دستور w مستقلا قابل مشاهده هستند. بخش پایینی شامل یک جدول است که مواردی مانند شماره پردازش ( PID ) ، کاربر اجرا کننده دستور ( USER ) ، درصد پردازنده ( CPU% ) و درصد رم ( MEM% ) ، زمان اجرای دستور ( TIME+ ) و همچنین مسیر دستور ( Command ) را مشاهده فرمایید.

htop در لینوکس

آموزش چک کردن ram و cpu در لینوکس

ابزار  free

ابزار بعدی در بررسی وضعیت سخت افزار سرور لینوکس، که گزارش مقدار فضای آزاد رم و swap را ارائه می کند free -m نام دارد. دو بخش از خروجی این دستور برای ما کارایی دارد. قسمت اول ، دو عدد مقابل -/+ buffers/cache: است که یکی مقدار آزاد و دیگری فضای در حال استفاده رم را نشان می دهد. قسمت دوم اعداد مقابل Swap: است که مقدار فضای کل swap ، فضای اشغال شده و فضای آزاد را نشان می دهد.

کاربرد free در لینوکس

بررسی ram

ابزار mpstat

ابزار چهارم mpstat نام دارد. این ابزار با دو عدد در مقابل خود و مثلا به شکل mpstat 5 6 استفاده می شود که در آن عدد اول نمایش دهنده زمان انتظار برای اجرای مجدد دستور و عدد دوم تعداد دفعات اجرای دستور است. لذا در مثال ما 6 گزارش با فواصل 5 ثانیه ای ایجاد می کند. مهمترین بخش خروجی این دستور ستون iowait نام دارد که نشان می دهد پردازنده چند درصد زمان منتظر می ماند تا پاسخ از سمت دیسک بازگردد. لذا می توانیم متوجه شویم درگیری در دیسک نسبت به بخش های دیگر سیستم بالاست.

دستور mpsat در لینوکس

کاربرد دستور mpsat

دستور نمایش اطلاعات سخت افزاری سرور لینوکس؛ جهت تکمیل گزارش حاصل از mpstat، می توان از ابزار atop استفاده کرد که در مقاله ای مجزا به بررسی آن پرداخته ایم. ابزار های فوق در جهت بررسی وضعیت سخت افزار لینوکس عموما باید در کنار هم استفاده شوند تا بتوانیم نگاهی اجمالی و کلی به بخش های مختلف داشته باشیم. این ابزار ها به ما کمک خواهند کرد تا بیابیم کدام منبع یا منابع با کمبود و درگیری بالا مواجه است تا با نگاهی دقیقتر به پردازش های مرتبط با آن منبع ، یا تصمیم به ارتقا بگیریم و یا بازنگری و بررسی عمیق تری به پردازش های مشکل ساز جهت رفع کندی نماییم.

سوالات متداول:

نام ابزار پیشنهادی برای بررسی وضعیت شبکه سرور لینوکس چیست؟

برای بررسی شبکه سرور لینوکس در محیط شل میتوانید از ابزار iftop استفاده کنید.

وظیفه ی ابزار htop چیست؟

htop وظیفه ی بررسی شرایط رم و پردازنده را دارد.

وظیفه ی ابزار free چیست؟

free وظیفه ی ارائه گزارش مقدار فضای آزاد رم و swap را برعهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.