آموزش انواع روش‌ های تست سرعت سرور مجازی

آشنایی با انواع روش‌های تست سرعت سرور مجازی

سرورهای مجازی یا Virtual Private Server با اتصال به اینترنت نامحدود و سرعت بسیار زیادشان، انتخاب بهتری برای کارهای حساسی همچون بورس و ترید هستند. اهمیت پینگ سرور به‌خصوص در بازارهای معاملاتی نیز مهم‌ترین عاملی‌ است که نمی‌توان تأثیر آن را بر موفقیت یا شکست معامله نادیده گرفت؛ به‌ویژه اگر پای سرمایه‌گذاری بزرگ در میان باشد. این‌جاست که اگر سرور مجازی آن‌هم از نوع ترید ساز مخالف بزند یا سرعت اتصال کمی داشته باشد، می‌تواند باعث شود تا کاربر در چند ثانیه از عرش به فرش برسد. به‌همین‌دلیل، پس از انتخاب سرور بهتر است آن را تست کنید.

تست سرعت در سرور مجازی به چند عامل از‌ جمله سرعت هارد، سرعت پورت سرور، رم و پردازشگر بستگی دارد. در این مقاله از بلاگ پارس پک، قصد داریم انواع روش‌های تست سرعت سرور مجازی را بررسی کنیم؛ پس تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تست سرعت هارد در سرور مجازی

سرورهای مجازی دو نوع هارد دارند: یکی هارد SATA و دیگری هارد SSD. سرور با هارد SATA به‌عنوان سرور دانلود نیز شناخته می‌شود. در این نوع سرورها با سرعت کُند، اما حجم دانلود زیادی روبه‌رو هستید. در‌صورتی‌که سرور با هارد SSD فضای کمتر، ولی سرعت بیشتری دارد. در سرورهایی مثل سرور بورس و ترید که سرعت پردازش از فضای ذخیره‌سازی و دانلود مهم‌تر است، از هارد SSD استفاده می‌شود.

برای تست سرعت هارد SSD در سرور مجازی، بهتر است از نرم‌افزار Crystal Disk Mark بهره ببرید. با نصب این نرم‌افزار روی سیستم خود، به‌راحتی می‌توانید سرعت خواندن و نوشتن سرور را مشاهده کنید.

تست سرعت پورت در سرور مجازی

برای تست سرعت پورت سرور، می‌توانید از نرم‌افزار Speedtest استفاده کنید. در بررسی سرعت پورت سرور، حداکثر سرعت‌برثانیه بر‌اساس پهنای باند به شما نمایش داده می‌شود. هرچه این میزان بیشتر باشد، پهنای باند و سرعت پورت سرور شما نیز بیشتر است؛ درنتیجه، سرعت دریافت داده از سمت سرور (سرعت دانلود‌) و سرعت ارسال داده به سرور (سرعت آپلود) بیشتر است.

تست سرعت پینگ در سرور مجازی 

در سرورهایی مثل ترید یا بورس که سرعت دانلود یا آپلود اهمیت چندانی ندارد، مفهوم دیگری به نام سرعت پینگ سرور اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پینگ سرور فاصله زمانی‌ای است که پس از زدن یک دکمه درخواست شما به سرور اعلام می‌شود؛ بنابراین، هرچه این فاصله زمانی کمتر باشد، پینگ سرور سرعت بیشتری دارد.

در تست این بخش، اگر پینگ سرور ۱۰۰۰ باشد؛ یعنی درخواست کاربر با ۱۰۰۰ میلی‌ثانیه تأخیر به سرور اعلام می‌شود که این اصلاً پذیرفتنی نیست. در سرورهایی با پینگ ۰ یا ۱، درخواست کاربر بلافاصله به سرور فرستاده می‌شود. معمولاً پینگ تایم کمتر از ۶۰ میلی‌ثانیه مناسب است. درادامه مطلب، سرعت تست را در سرورهای مجازی لینوکس و بورس و ترید بررسی می‌کنیم.

تست سرعت سرور مجازی لینوکس

ابزارهای مختلفی برای تست سرعت سرور مجازی لینوکس وجود دارد. در بررسی این ابزارها، دستورها را با استفاده از root می‌توانید اجرا کنید. در‌صورتی‌که به root دسترسی ندارید، قبل از اجرای هر دستور باید دستور sudo را وارد کنید تا برنامه را فراخوانی کند. ما در این مقاله از ابزارهای زیر برای تست سرعت استفاده کرده‌ایم.

برای آموزش ۷ روش موثر برای افزایش سرعت سرور مجازی مقاله زیر را بخوانید.

افزایش سرعت سرور مجازی

۱. تست سرعت سرور با استفاده از TcpTrack

نرم‌افزار TcpTrack را می‌توانید روی سرورهای مبتنی‌بر لینوکس مانند اوبونتو یا دبیان نصب کنید. از آدرس pkgs.org می‌توانید TcpTrack را برای دیگر سرورهای مبتنی‌بر لینوکس دانلود و نصب کنید.

بعد از نصب نرم‌افزار در صفحه فرمان، دستور زیر را اجرا کنید. فراخوانی زیر به‌کمک دستور sudo انجام شده است:

تست سرعت سرور مجازی لینوکس

اجرای دستورات به کمک sudo

پس از نصب و اجرای TcpTrack، دستور flag i را به‌صورت زیر و نام شبکه را به‌جای wlp3s0 وارد کنید:

دستورات را طبق تصویر اجرا کنید

همان‌طور‌که تصویر زیر نشان می‌دهد، آدرس آی‌پی دستگاه در ستون اول، آدرس ریموت و پورت در ستون دوم، حالت اتصال در سومین ستون، زمان Idle در ستون چهارم و سرعت اتصال هر دستگاه در ستون آخر به‌نمایش درآمده است.

نمایش سرعت اتصال هر دستگاه

۲. تست سرعت سرور با استفاده از Nload

Nloade نیز عملکردی مشابه TcpTrack دارد، با این تفاوت که می‌توانید ترافیک‌ ورودی و خروجی را در صفحه مشاهده کنید. برای نصب این نرم‌افزار روی اوبونتو یا دبیان، دستور زیر را وارد کنید:

تست سرعت سرور مجازی با نرم‌افزار Nloade

برای اجرای برنامه به‌جای wlp3s0، نام دستگاه خود را وارد کنید:

وارد کردن نام دستگاه خود

در تصویر زیر، می‌توانید سرعت ورودی و خروجی، حداقل و حداکثر و متوسط سرعت را مشاهده کنید:

بررسی سرعت ورودی و خروجی

۳. تست سرعت سرور لینوکس ازطریق Speedtest-cli

وب‌سایت Speedtest.net برای بررسی سرعت سرورهای لینوکسی ابزار Speedtest-cli را معرفی کرده است. برای استفاده از این ابزار در محیط دستوری اوبونتو، دستور زیر را وارد کنید:

sudo apt install speedtest-cli

برای نصب این ابزار، به پایتون نیاز دارید. به‌کمک دستور apt install -y python-pip پایتون را نصب کنید. حالا نوبت به Speedtest-cli می‌رسد که با دستور زیر می‌توانید آن را نصب کنید:

sudo pip install speedtest-cli

سپس، برای اجرای آن Speedtest را تایپ کنید:

دستور Speedtest را برای اجرا تایپ کنید

این اطلاعات بر‌اساس مگابیت است. بهتر است برای اطمینان دستورهای ۳ و ۴ را در زمان‌های مختلف اجرا کنید تا سرعت دقیق سرور را به‌دست آورید؛ چرا‌که ممکن است در بازه‌ای که این دستور را اجرا می‌کنید، سرور مشغول باشد و سرعت دقیقی به شما ندهد.

مشکل کندی اینترنت و اختلال در اتصال به سرورهای خارجی از کجاست و چطور می‌توان فهمید؟ در مقاله زیر بخوانید.

مشکل کندی اینترنت چیست؟

تست سرعت سرور مجازی بورس

در انتخاب سرور بورس، سرعت پینگ مهم‌تر از سرعت آپلود و دانلود فایل است و عامل مهمی در موفقیت سرمایه‌گذاری‌های معاملاتی شما به‌حساب می‌آید. در بازار سرمایه‌گذاری بورس یا ترید قیمت ممکن است در چند ثانیه تغییر کند و همین تغییر به سود یا زیان شما منجر می‌شود. تصور کنید درحالی‌که نیاز است به‌صورت لحظه‌ای و بدون درنگ درخواست معامله شما به سرور کارگزار اعلام شود، می‌بینید که پس از دقایق طولانی و هم‌زمان با افزایش قیمت، درخواست شما به سرور ارسال شده است. همین کُندی سرعت باعث می‌شود تا در چند ثانیه سرمایه شما از دست برود. برای اینکه این اتفاق نیفتد، سرعت پینگ در تست سرعت سرور مجازی بورس باید کم باشد.

برای آشنایی با سرور مجازی بورس و اهمیت و مزایایی که دارد، مقاله زیر را بخوانید.

سرور مجازی بورس چیست؟

تست سرعت سرور مجازی ترید

از‌آن‌جاکه به‌دلیل تحریم‌ها و مشکلات اینترنت استفاده از آی‌پی ایران ناممکن است، تنها راه فعالیت در بازار ترید استفاده از سرور مجازی خارجی با آی‌پی ثابت است. ناگفته نماند این کار با کمک سرورهای خارجی نیز ممکن نیست. سرور مجازی ترید کمک می‌کند تا دردسر مشکلات قطعی اینترنت ایران یا سرعت پینگ زیاد را نداشته باشید.

تست پینگ در سرور مجازی ترید

عوامل تأثیرگذار بر سرعت پینگ سرور عبارت‌اند از: سرعت اینترنت، تجهیزات شبکه، سرعت اتصال، ترافیک‌ مشتریان و… . پس از انتخاب سرور مجازی ترید، برای اطمینان از سرعت پینگ سرور کافی است از وب‌سایت معروف Speedtest.net استفاده کنید؛ البته با نصب نرم‌افزار آن کارتان راحت‌تر خواهد بود.

Speedtest اطلاعات لازم شامل سرعت دانلود و آپلود و سرعت پینگ را در سرور نشان می‌دهد. بدون نصب نرم‌افزار و با ورود به وب‌سایت speedtest.net، شما می‌توانید روی Go کلیک و پس از چند ثانیه وضعیت سرعت پینگ و آپلود و دانلود را مشاهده کنید. 

بااین‌حال، نرم‌افزار کارتان را راحت می‌کند. از لینک speedtest.net/apps/windows وارد وب‌سایت شوید و نسخه ۶۴بیتی را برای ویندوز دانلود و نصب کنید. بعد از اجرای نرم‌افزار، روی Go کلیک کنید. مانند مرحله بالا، پس از چند ثانیه اطلاعات وضعیت سرعت به شما نمایش داده می‌شود. به‌صورت تخصصی‌تر، می‌توانید هم‌زمان سرعت سرور ترید خود را با سایر سرورها مقایسه کنید. از گوشه پایین سمت چپ و گزینه Telia، می‌توانید سرورها را انتخاب کنید. 

۱. تست سرعت پینگ سرور ترید با استفاده از Task Manager

پس از اینکه سرعت را با کمک Speedtest بررسی کردید، برای اطمینان از سرعت عبوری از کارت شبکه سرور ترید، می‌توانید از بخش Task Manager استفاده کنید. پس از آوردن صفحه Task Manager از بخش بالای کادر، روی گزینه Performance کلیک کنید. این صفحه به شما مقدار CPU و حافظه و کارت شبکه (Ethernet‌) را نشان می‌دهد.

در زیر گزینه Ethernet دو مقدار R و S می‌بینید. مقدار R همان Receive به‌معنای مقدار دانلود و S همان Send به‌معنای مقدار آپلود است. با قرار‌دادن دو صفحه تست از طریق Task Manager و Speedtest کنارهم، می‌توانید مقادیر دانلود و آپلود را مقایسه کنید.

۲. تست سرعت پینگ سرور ترید در محیط ویندوز

در‌صورتی‌که از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنید، از منو جست‌وجو کلمه CMD را درج کنید تا پنجره Command Prompt باز شود. سپس، دستور Ping و آدرس سروری که قصد دارید به آن متصل شوید‌، وارد کنید. برای مثال، اگر می‌خواهید وضعیت سرعت پینگ سرور ترید خود به گوگل را بسنجید، آی‌پی گوگل ۸.۸.۸.۸ را وارد کنید. پس از زدن دکمه اینتر، می‌بینید که مدت ارسال و دریافت داده و میانگین را به شما نشان می‌دهد.

برای شناخت سرور مجازی ترید و تاثیری که در موفقیت شما در بازارهای مالی بین‌المللی دارند، مقاله زیر را بخوانید.

سرور مجازی ترید چیست؟

جمع‌بندی

در این مطلب از بلاگ پارس پک، به تعدادی از روش‌هایی تست سرعت سرورهای مجازی اشاره کردیم. انتخاب سرور مجازی ترید یا بورس که در اتصال به اینترنت حداکثر سرعت پینگ و حداقل خطا را داشته باشد، می‌تواند شما را پیروز معامله‌ حساسی کند که در چند ثانیه تغییر کرده است. پس از انتخاب سرور مجازی، پیش از آنکه دچار ضررهای مالی یا هزینه‌های جانبی دیگر شوید، با کمک روش‌های گفته‌شده در این مقاله می‌توانید سرعت پینگ را بررسی کنید.

سؤالات متداول

۱. تست سرعت در سرور مجازی به چه عواملی بستگی دارد؟

تست سرعت سرور مجازی تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله کیفیت پورت سرور، وضعیت دیتاسنتر، سرعت پردازشگر و حافظه رم بستگی دارد.

۲. تست سرعت پورت در سرور مجازی چگونه است؟

به کمک نرم افزار speedtest می‌توان وضعیت سرعت‌بر‌ثانیه را بر اساس پهنای باند بررسی کرد. هرچه این میزان بیشتر باشد، پهنای باند و سرعت پورت بیشتر است.

۳. چگونه سرعت پینگ در سرور مجازی ترید را افزایش دهیم؟

در سرور مجازی ترید، عواملی همچون سرعت شبکه، سرعت اینترنت، سرعت اتصال به شبکه، ترافیک مشتریان تاثیرگذار است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  بسیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

 • مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

   • سرور مجازی SSD چیست؟ + معرفی ۵ مزیت مهم وی پی اس SSD
    سرور مجازی SSD به شما امکان می‌دهد تا اطلاعات خود را روی هارد SSD ذخیره کنید. درایورهای ذخیره‌سازی SSD سرعت بالایی را در اختیارتان قرار می‌دهند. برای آشنایی با سرور مجازی SSD با ما همراه باشید.
   • ۱۰ تفاوت سرور مجازی ایران و خارج؛ VPS ایران یا خارج کدام بهتر است؟
    بعد از اینکه در مورد نوعِ سرور از نظر نحوه‌ی تخصیص منابع تصمیم‌گیری کردید و نتیجه‌ی این تصمیم استفاده از سرور مجازی شد، حالا باید در مورد دیتاسنتر سرور خود در ایران یا خارج به نتیجه برسید. برای آشنایی با تفاوت سرور مجازی ایران و خارج با ما همراه باشید.
   • آموزش پیکربندی SSH برای استفاده از پورت‌ های مختلف در CentOS 7
    SSH پروتکل ارتباطی شبکه‌ای است که به دو کامپیوتر کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده‌ها را به‌اشتراک بگذارند. در این مطلب آموزش پیکربندی SSH برای استفاده از پورت‌های مختلف در CentOS 7 ارائه شده است. با ما همراه باشید.
 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2023 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.