سخت افزاری سرور لینوکس

از رایج ترین مشکلات کاربران در استفاده از خدمات سرور لینوکس بروز مشکل کندی است که نمود آن در کاهش سرعت بارگزاری سایت و یا اختلال و وقفه در استفاده از بخش های مختلف سرور است. در این مقاله چند ابزار رایج در بررسی ابتدایی سرور و یافتن عامل کندی را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. بخش های مختلفی که منجر به کندی در سرور می شود عموما شامل رم ، پردازنده ، هارد دیسک و شبکه است.

ابزار بررسی سرور

iftop

جهت بررسی وضعیت شبکه سرور لینوکس به شما ابزار iftop را پیشنهاد می کنیم. با وارد کردن این دستور در محیط shell ، پنجره iftop نمایش داده می شود. در بخش بزرگ پنجره می توانید ارتباطات ورودی و خروجی را نسبت به نام سرور و یا آی پی مشاهده کنید و در سمت راست میانگین پهنای باند در 2 ، 10 و 40 ثانیه اخیر نمایش داده می شود. مجموع این مقادیر نیز در بخش پایین و سمت راست نمایش داده می شود. کاربرانی که ظن حمله به سرور را دارند می توانند با بررسی خروجی این ابزار ، فرضیه حمله را با مشاهده پهنای باند هر سیستم متصل به سرور خود و مجموع کل پهنای باند درگیر شده ، بسنجند.

iftop در سرور لینوکس htop

شرایط رم و پردازنده توسط ابزار htop بررسی می شود. این ابزار مشابه task manager ویندوز است و گزارش کاملی از شرایط سرور ارائه می دهد. در بخش بالا و سمت چپ می توانید مصرف پردازنده ، رم و فضای swap سرور خود را با نمودار مشاهده نمایید. در سمت راست این بخش نیز گزارش هایی شامل تعداد وظایف در حال اجرای سیستم ، بار پردازشی سیستم و همچنین زمان روشن بودن سیستم را شاهید خواهید بود.

البته زمان روشن بودن سیستم با دستور uptime و لود سرور با دستور w مستقلا قابل مشاهده هستند. بخش پایینی شامل یک جدول است که مواردی مانند شماره پردازش ( PID ) ، کاربر اجرا کننده دستور ( USER ) ، درصد پردازنده ( CPU% ) و درصد رم ( MEM% ) ، زمان اجرای دستور ( TIME+ ) و همچنین مسیر دستور ( Command ) را مشاهده فرمایید.

htop در سرور لینوکس

free

ابزار بعدی که گزارش مقدار فضای آزاد رم و swap را ارائه می کند free -m نام دارد. دو بخش از خروجی این دستور برای ما کارایی دارد. قسمت اول ، دو عدد مقابل -/+ buffers/cache: است که یکی مقدار آزاد و دیگری فضای در حال استفاده رم را نشان می دهد. قسمت دوم اعداد مقابل Swap: است که مقدار فضای کل swap ، فضای اشغال شده و فضای آزاد را نشان می دهد.

فضای آزاد در سرور لینوکس mpstat

ابزار چهارم mpstat نام دارد. این ابزار با دو عدد در مقابل خود و مثلا به شکل mpstat 5 6 استفاده می شود که در آن عدد اول نمایش دهنده زمان انتظار برای اجرای مجدد دستور و عدد دوم تعداد دفعات اجرای دستور است. لذا در مثال ما 6 گزارش با فواصل 5 ثانیه ای ایجاد می کند. مهمترین بخش خروجی این دستور ستون iowait نام دارد که نشان می دهد پردازنده چند درصد زمان منتظر می ماند تا پاسخ از سمت دیسک بازگردد. لذا می توانیم متوجه شویم درگیری در دیسک نسبت به بخش های دیگر سیستم بالاست.

mpstat در سرور لینوکس

جهت تکمیل گزارش حاصل از mpstat ، می توان از ابزار atop استفاده کرد که در مقاله ای مجزا به بررسی آن پرداخته ایم. ابزار های فوق عموما باید در کنار هم استفاده شوند تا بتوانیم نگاهی اجمالی و کلی به بخش های مختلف داشته باشیم. این ابزار ها به ما کمک خواهند کرد تا بیابیم کدام منبع یا منابع با کمبود و درگیری بالا مواجه است تا با نگاهی دقیقتر به پردازش های مرتبط با آن منبع ، یا تصمیم به ارتقا بگیریم و یا بازنگری و بررسی عمیق تری به پردازش های مشکل ساز جهت رفع کندی نماییم.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور هیبردی

  سرور هیبردی

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  سرور ماکرو

  سرور ماکرو

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  میزبانی ابری

  میزبانی ابری

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  سرور بورس

  سرور بورس یکی از گزینه های است که می تواند کاربردهای گسترده ای را در انجام معاملات بورس از خود نشان دهد. این سرورها به گونه ای طراحی شده اند تا بتوانن...

  سرور اختصاصی چیست؟

  سرور اختصاصی یک سرویس بسیار کار بردی برای وب سایت های بزرگ و توسعه دهندگان میباشد؛ در این مطلب با زبان بسیار ساده، درباره سرور اختصاصی صحبت می کنیم و ...

  رفع مشکل امنیتی پروتکل smb

  مایکروسافت یک بسته امنیتی بسیار مهم را برای پروتکل SMBv3 منتشر کرده است؛ اخیرا یک مشکل امنیتی بسیار خطرناک در این پروتکل مشاهده شده است که به مهاجمان ...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.