linux-server-hardware

سخت افزاری سرور لینوکس

از رایج ترین مشکلات کاربران در استفاده از خدمات سرور لینوکس بروز مشکل کندی است که نمود آن در کاهش سرعت بارگزاری سایت و یا اختلال و وقفه در استفاده از بخش های مختلف سرور است. در این مقاله چند ابزار رایج در بررسی ابتدایی سرور و یافتن عامل کندی را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. بخش های مختلفی که منجر به کندی در سرور می شود عموما شامل رم ، پردازنده ، هارد دیسک و شبکه است.

ابزار بررسی سرور

iftop

جهت بررسی وضعیت شبکه سرور لینوکس به شما ابزار iftop را پیشنهاد می کنیم. با وارد کردن این دستور در محیط shell ، پنجره iftop نمایش داده می شود. در بخش بزرگ پنجره می توانید ارتباطات ورودی و خروجی را نسبت به نام سرور و یا آی پی مشاهده کنید و در سمت راست میانگین پهنای باند در 2 ، 10 و 40 ثانیه اخیر نمایش داده می شود. مجموع این مقادیر نیز در بخش پایین و سمت راست نمایش داده می شود. کاربرانی که ظن حمله به سرور را دارند می توانند با بررسی خروجی این ابزار ، فرضیه حمله را با مشاهده پهنای باند هر سیستم متصل به سرور خود و مجموع کل پهنای باند درگیر شده ، بسنجند.

htop

شرایط رم و پردازنده توسط ابزار htop بررسی می شود. این ابزار مشابه task manager ویندوز است و گزارش کاملی از شرایط سرور ارائه می دهد. در بخش بالا و سمت چپ می توانید مصرف پردازنده ، رم و فضای swap سرور خود را با نمودار مشاهده نمایید. در سمت راست این بخش نیز گزارش هایی شامل تعداد وظایف در حال اجرای سیستم ، بار پردازشی سیستم و همچنین زمان روشن بودن سیستم را شاهید خواهید بود.

البته زمان روشن بودن سیستم با دستور uptime و لود سرور با دستور w مستقلا قابل مشاهده هستند. بخش پایینی شامل یک جدول است که مواردی مانند شماره پردازش ( PID ) ، کاربر اجرا کننده دستور ( USER ) ، درصد پردازنده ( CPU% ) و درصد رم ( MEM% ) ، زمان اجرای دستور ( TIME+ ) و همچنین مسیر دستور ( Command ) را مشاهده فرمایید.

free

ابزار بعدی که گزارش مقدار فضای آزاد رم و swap را ارائه می کند free -m نام دارد. دو بخش از خروجی این دستور برای ما کارایی دارد. قسمت اول ، دو عدد مقابل -/+ buffers/cache: است که یکی مقدار آزاد و دیگری فضای در حال استفاده رم را نشان می دهد. قسمت دوم اعداد مقابل Swap: است که مقدار فضای کل swap ، فضای اشغال شده و فضای آزاد را نشان می دهد.

mpstat

ابزار چهارم mpstat نام دارد. این ابزار با دو عدد در مقابل خود و مثلا به شکل mpstat 5 6 استفاده می شود که در آن عدد اول نمایش دهنده زمان انتظار برای اجرای مجدد دستور و عدد دوم تعداد دفعات اجرای دستور است. لذا در مثال ما 6 گزارش با فواصل 5 ثانیه ای ایجاد می کند. مهمترین بخش خروجی این دستور ستون iowait نام دارد که نشان می دهد پردازنده چند درصد زمان منتظر می ماند تا پاسخ از سمت دیسک بازگردد. لذا می توانیم متوجه شویم درگیری در دیسک نسبت به بخش های دیگر سیستم بالاست.

جهت تکمیل گزارش حاصل از mpstat ، می توان از ابزار atop استفاده کرد که در مقاله ای مجزا به بررسی آن پرداخته ایم. ابزار های فوق عموما باید در کنار هم استفاده شوند تا بتوانیم نگاهی اجمالی و کلی به بخش های مختلف داشته باشیم. این ابزار ها به ما کمک خواهند کرد تا بیابیم کدام منبع یا منابع با کمبود و درگیری بالا مواجه است تا با نگاهی دقیقتر به پردازش های مرتبط با آن منبع ، یا تصمیم به ارتقا بگیریم و یا بازنگری و بررسی عمیق تری به پردازش های مشکل ساز جهت رفع کندی نماییم.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  رویداد Cloud Talk

  CloudTalk رویدادی آنلاین است که با حضور بیش از ۲۰۰۰ نماینده از شرکت‌های مطرح حوزه‌ی فناوری ابری برگزار می‌گردد. این رویداد در سال ۲۰۲۰، در روز سه‌شنبه...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2019 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.