Avatar
نویسنده: درسا والامقام
یکشنبه 23 آبان 1400
مطالعه: ۱۴ دقیقه ۰ نظر ۱۴۲۲ بازدید

تفاوت net. و com. | چقدر انواع پسوند دامنه را می شناسید؟

تفاوت net. و com. در چیست؟ یکی از موارد بسیار مهم در وب ‌سایت، دامنه سطح بالایی است که برای آن انتخاب می‌کنید. انتخاب دامنه سطح بالا یا TLD به اندازه‌ی انتخاب خود دامنه مهم است. این پسوندهای دامنه از نام وب سایت شما پیروی می‌کنند و نقش مهمی در آدرس کلی وب شما دارند.

از سال 2020 بیش از 1500 TLD وجود دارند. این دامنه‌ها در دهه‌ی گذشته به صحنه آمدند تا افراد بیشتری را برای آنلاین شدن، راه اندازی یک وبلاگ، یک تجارت آنلاین و یا یک سایت شخصی وسوسه کنند. اما در میان آنها دو پسوند نام دامنه همچنان محبوب تر هستند. پسوندهای net. و com.؛ بنابراین در این مقاله از مجموعه آموزش دامنه، قصد داریم به بررسی تفاوت net. و com. بپردازیم و بررسی کنیم که چه وب سایت هایی و چرا به هر کدام از این پسوندها نیاز خواهند داشت؟

ثبت و خرید دامنه

تفاوت net. و com. در چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، دامنه‌ی سطح بالا که به اختصار TLD نیز نامیده می‌شود، در بالاترین سطح در سیستم سلسله مراتبی است که توسط سرویس‌های اینترنتی برای دسته بندی سایت‌ها و هدایت بازدیدکنندگان استفاده می‌شود و در میان آن ها پسوندهای net. و com. از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

پسوندهای net. و com. از قابل تشخیص‌ترین‌ها در اینترنت هستند که از زمان پیدایش شبکه جهانی وب در دسترس قرار دارند، اما هنوز هم در بین مشاغل تجاری بزرگ و وبلاگ‌های کوچک به طور یکسانی استفاده می‌شوند. در بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی و ثبت دامنه، این دامنه‌ها بسیار مورد توجه‌اند و اغلب اولین دامنه‌هایی هستند که برای دامنه‌های محبوب مبتنی بر کلمات کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت پسوندهای .net و .com

مقایسه net. و com.

net. برای شما مناسب تر است یا com.؟

پسوند دامنه com  و پسوند دامنه net. هر دو چیزهای زیادی برای ارائه به مدیران وب و صاحبان سایت ها دارند، فورا قابل تشخیص هستند و ارزش زیادی در بین کاربران اینترنتی دارند. اما، تفاوت‌هایی ظریف در درک عمومی ممکن است بر عملکرد دامنه برای سایت شما تأثیر گذار باشد. برای درک اینکه کدام پسوند بهترین انتخاب است، باید شباهت‌ها و تفاوت‌های net. و com. را به خوبی درک کنید.

 

تفاوت .net و .com

تفاوت net. و com.

پسوند دامنه چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، پسوندهای دامنه بخشی از سیستم سلسله مراتبی برای نام سیستم دامنه اینترنت هستند. وقتی به آدرس وب سایت خود نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که به چندین بخش مجزا تقسیم شده است.

برای مثال www.google.com را در نظر بگیرید. در این مورد، com. پسوند دامنه و دامنه‌ی سطح بالا خواهد بود. بخش “google” نام دامنه‌ی خاص است که معمولاً نام وب سایت، وبلاگ یا شرکت شخصی شماست.

هر وب‌سایت یک آدرس دارد که بدون آن، بازدیدکنندگان شما نمی‌توانند شما را پیدا کنند! مرورگر از آدرس برای محدود کردن جستجو و هدایت ترافیک به فضای میزبانی مناسب استفاده می‌کند. اگر آدرس را به عنوان نام خانوادگی خود در نظر بگیرید، میلیون‌ها نفر می‌توانند یک نام دامنه داشته باشند. اما آن پسوند کوچک در انتها یک آدرس منحصر به فرد ایجاد می‌کند که فقط سایت شما می‌تواند داشته باشد.

افزونه‌های زیادی وجود دارند که برخی از آن ها برای انواع خاصی از وب سایت‌ها رزرو شده‌اند. به عنوان مثال، نهادهای دولتی فقط می‌توانند از gov. استفاده کنند. برخی از حوزه‌های قضایی نیز دارای کد کشوری مانند .ir هستند. اما در بیشتر موارد، com. و net. برای هرکسی که می‌خواهد آن را بخرد در دسترس است.

 

پسوند دامنه چیست؟

پسوند دامنه چیست؟

تفاوت net. و com.؛ کدام پسوند دامنه بهتر است؟

باور کنید یا نه، افزونه‌ای که انتخاب می‌کنید در نهایت می‌تواند بر عملکرد سایت شما تأثیر بگذارد. اما، آنچنان که برخی تصور می‌کنند بر معیارهای اندازه گیری تأثیر نمی‌گذارد.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که TLD بر تلاش‌های بهینه‌سازی موتور جستجو تأثیر منفی یا مثبت خواهد داشت. پارامترهای دقیق رتبه بندی برای موتورهای جستجو مانند گوگل هنوز هم مانند یک راز است. اما، بسیاری معتقدند که بیش از 200 فاکتور در رتبه‌بندی الگوریتم گوگل وجود دارد. TLD تنها یکی از آن ها است. در نتیجه تاثیر کمی دارد یا هیچ تاثیری ندارد. نام دامنه قطعا مهم تر است، زیرا می‌توانید از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید.

درک عمومی از پسوند دامنه

بزرگترین تاثیری که پسوند دامنه شما خواهد داشت در درک عمومی است. افراد بیشتری تمایل دارند روی سایت‌هایی با دامنه‌ای که می‌شناسند کلیک کنند. اینترنت مملو از پیوندهای “spam” و وب سایت‌های با کیفیت پایین است.

اگر به کاربر موتور جستجو لیستی از وب‌سایت‌ها برای بازدید ارائه شود، به احتمال زیاد روی آن‌هایی که دارای پسوند هستند کلیک می‌کند. از این نظر، نام دامنه شما می‌تواند تلاش‌های سئوی شما را کاهش دهد. گوگل و سایر موتورهای جستجوی محبوب، سایت‌های پربازدید با کیفیت استثنایی را ترجیح می‌دهند.

هوشمندانه ترین انتخاب برای دیده شدن سایت شما، دریافت دامنه‌ای است که مردم آن را بشناسند. به این ترتیب، سایت شما توسط موتورهای جستجو که می‌توانند ترافیک شما را بیشتر هدایت کنند، با دید مطلوب‌تری دیده می شود.

پسوند net. چیست؟

نام دامنه net. به طور رسمی در سال 1985 ایجاد شد. وب جهانی که امروز می‌شناسیم تا سال 1989، پسوند‌های بسیار کمی داشته است و net. یکی از اولین پسوندهای دامنه در اینترنت بود. net. برای اولین بار به عنوان جایگزینی برای com. توسعه یافت.

در آن زمان، برای سازمان‌هایی استفاده می‌شد که با خدمات شبکه سروکار داشتند. به عنوان مثال، برای ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، خدمات ایمیل و سایر اشکال زیرساخت اینترنتی.

org. به گروهی از دامنه‌های خدمات محور دیگر تعلق دارد. این پسوند نیز در همان زمان ایجاد شد و قرار بود برای نهادهای غیرانتفاعی باشد. همین امر در مورد biz. و edu. نیز صدق می‌کند و اولی برای مشاغل و دومی برای موسسات آموزشی مورد استفاده قرار می گرفتند.

 

پسوند .net چیست؟

پسوند net. چیست؟

البته ایده اصلی طبقه‌بندی هرگز به طور کامل اجرا نشد و net. به عنوان یک جایگزین بسیار محبوب برای دامنه‌های محبوب تر در حباب دات کام تبدیل شد. امروزه دات نت بسیار محبوب است و طبق گزارش صنعت نام دامنه، بیش از 13.4 میلیون نام دامنه ثبت شده از این پسوند استفاده می‌کنند.

هزینه خرید net.

هر دو دامنه net. و com. بسیار مقرون به صرفه هستند. اکثر مردم انتظار دارند نام دامنه گران باشد. شما می‌توانید یک دامنه net. از Domain.com با قیمت 12.99 دلار دریافت کنید یا هنگام خرید سرویس میزبانی از شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مانند پارس پک یک نام دامنه net. دریافت کنید.

پسوند com. چیست؟

پسوند com. تا حد زیادی قابل تشخیص‌ترین است و یکی از دامنه‌های سطح بالای اصلی است. در ژانویه 1985، اولین دامنه‌ی دات کام توسط یک شرکت ارتباطی منحل شده در مارس همان سال ایجاد شد. پسوند سه حرفی از کلمه تجاری گرفته شده است.

همانطور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، این دامنه در ابتدا به شرکت‌های انتفاعی خدمات می‌داد. این نقطه مقابل org. بود که برای سازمان‌های غیرانتفاعی ساخته شده بود. وقتی کسب و کارها و سرمایه گذاران پتانسیل پول سازی آنلاین را لمس کردند، محبوبیت پسوندهای دامنه com. به سرعت گسترش یافت.

 

پسوند .com

پسوند com.

تخمین‌ها برای تعداد وب‌سایت‌هایی که از این افزونه استفاده می‌کنند، از گزارشی به گزارش دیگر متفاوت است و برخی تخمین می‌زنند که بیش از نیمی از وب سایت‌ها از آن استفاده می‌کنند. طبق گزارشات ، بیش از 145.4 میلیون وب سایت تا مارس 2020 از از این نام دامنه استفاده کردند. قطعا پسوند com. شناخته شده‌ترین در بین همه دامنه‌های سطح بالا است.

هزینه خرید com.

شما می‌توانید یک دامنه دات کام از Domain.com را با قیمت 12.99 دلار خریداری کنید و یا هنگام خرید سرویس میزبانی از شرکت های ارائه دهنده مانند پارس پک یک نام دامنه با پسوند com. دریافت کنید.

چه زمانی از net. استفاده کنیم؟

با اینکه افزونه net. به اندازه گذشته محبوب نیست، اما هنوز حضور آنلاین زیادی دارد و هیچ محدودیتی برای استفاده از این دامنه وجود ندارد و همچنان می‌تواند در بسیاری از موارد برای شما مفید باشد. net. برای سرویس‌ها و وب‌سایت‌های مبتنی بر اینترنت بیشترین معنا را دارد.

net. برای چه وبسایت هایی مناسب است؟

  •  شرکت‌های میزبانی؛ می‌توانند از این اتصال برای متمایز کردن وب سایت خود استفاده کنند.
  • پلتفرم شبکه‌های اجتماعی نو ظهور کرده‌
  • سایت‌های شبکه‌ای
  • از ارائه دهندگان شبکه‌ها از هر نوعی یا شبکه ای از افرادی که به دنبال برقراری ارتباط هستند.
  • یک وب سایت خاص برای کمک به ارتباط هنرمندان با هنرمندان دیگر
  • وبلاگ نویسی
  • سایت های تجاری

 

تفاوت .net و .com

تفاوت .net و .com

چه زمانی از com. استفاده کنیم؟

شکی نیست که یک وب سایت com. بازدیدکنندگان بیشتری برخوردار خواهد بود چون قدیمی‌ترین و بزرگترین نام دامنه است. البته دامنه، موفقیت را تضمین نمی‌کند، اما اگر سایتی دارید که به خوبی برای موتورهای جستجو بهینه شده است، پسوند مناسب احتمالاً ترافیک بیشتری را برای شما جذب می‌کند به این دلیل که اعتبار داخلی بیشتری دارد.

از تمام 100 سایت پربازدید در وب، اکثریت قریب به اتفاق با پسوند com. برچسب گذاری شده‌اند. آدرس‌های وب‌سایت با دامنه سطح بالا معمولاً راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شوند. به علاوه، برای مشاهده موبایل مناسب است.

بسیاری از کیبوردهای گوشی‌های هوشمند این روزها دارای یک کلید اختصاصی “com.” برای مرورگرها هستند که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد آدرس را با یک ضربه تمام کنند.

com. برای چه سایت هایی مناسب است؟

نام دامنه com. به این معنی است که شما یک وب سایت تجاری انتفاعی دارید و com. در بین پلتفرم‌های تجارت الکترونیک و وب سایت‌های تجاری بسیار مورد علاقه است. حتی کسب‌ و کارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها منافع زیادی از داشتن com. به دست می‌آورند.

این افزونه مانند net. هیچ محدودیتی ندارد. بنابراین، شما آزاد هستید که بدون توجه به نوع سایتی که اجرا می‌کنید از آن استفاده کنید. با این حال، یک مشکل وجود دارد که بسیاری از صاحبان سایت با آن مواجه هستند: در دسترس بودن! با یک جستجوی سریع در یکی از ثبت کنندگان به سرعت خواهید دید که به ندرت برای کلمات کلیدی محبوب دامنه com. در دسترس است.

به سختی می‌توانید یک وب سایت com. را به دست آورید، مگر اینکه یک نام تجاری منحصر به فرد یا دامنه‌ای خاص داشته باشید. در مواردی که در دسترس باشد، ممکن است هزینه بیشتری نسبت به سایر دامنه‌های سطح بالای عمومی برای شما داشته باشد.

به هر حال باید در نظر بگیرید که یک نام دامنه با رتبه بالا با پسوند com. می تواند یک سرمایه گذاری ارزشمند باشد، اما چیزی که اکثر مردم در صفحه نتایج موتور جستجو به آن سر می‌زنند، که در نهایت می‌تواند وب سایت شما را موفق تر کند! پس به طور کلی، توصیه می‌کنیم زمانی که یک پسوند com. در دسترس است، آن را انتخاب کنید. مزایای انجام این کار غیرقابل انکار است.

نحوه خرید net. یا com.

برای انتخاب پسوند دامنه ، اولین قدم این است که ببینید چه چیزی در دسترس است. دامنه‌ها در شرکت‌های ثبت کننده‌ی اختصاصی و میزبانی وب در دسترس هستند. اغلب اوقات، ارائه دهندگان میزبانی وب به عنوان یک ثبت کننده دامنه برای خرید دامنه از طرف شما و تکمیل مراحل ثبت نام مناسب عمل می‌کنند. برخی حتی یک دامنه رایگان برای شروع شما ارائه می‌دهند. اگرچه، ممکن است برخی از آن ها پسوند com. یا net. نداشته باشد.

نکته جالب در مورد شرکت های میزبانی این است که حتی اگر پسوندها در دسترس نباشند، گزینه‌هایی را مشاهده خواهید کرد. می‌توانید در نام دامنه خود تغییراتی ایجاد کنید یا یکی از گزینه‌های باز را انتخاب کنید. پس از چند مرحله ثبت نام ساده و پرداخت، نام دامنه تماماً متعلق به شماست. آن را به وب سایت میزبانی شده خود متصل کنید و در ادامه بازدیدکنندگان شما می‌توانند سایت شما را مشاهده کنند.

نام دامنه باید هر سال تمدید شود پس فراموش نکنید که ثبت نام خود را تمدید کنید، در غیر این صورت دامنه را از دست خواهید داد. با محبوبیت پسوندهای net. و com.، ماندن در بالای تاریخ ثبت نام بسیار مهم است.

 

تفاوت .net و .com

تفاوت .net و .com

جمع بندی

تفاوت net. و com. در کاربردی است که این دو پسوند دارد، با توجه به مواردی که به آنها اشاره شد، net. و com. هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند و همه چیز به نوع وب سایت شما وابسته است. بهتر است همیشه سعی کنید یک com. دریافت کنید چرا که مطلوب‌ترین نام دامنه است. یک پسوند com. برای هر هدفی، به ویژه وب سایت‌های سودآور، پلتفرم‌های تجارت الکترونیک بهترین کار را انجام می‌دهد.

به طور کلی، برنامه های افزودنی net. برای سرویس‌های مبتنی بر اینترنت و پلت فرم‌های شبکه مناسب هستند. اگر دید و اعتبار، چیزی است که به دنبال آن هستید، پسوندهای com. بهتر عمل می‌کنند. نه تنها به عنوان پرکاربردترین دامنه، سازگارتر با موبایل بوده بلکه از نظر اکثر کاربران اینترنت قابل اعتمادتر است.

در نهایت ارزش یک نام دامنه ، به ارزش وب سایتی است که به آن متصل شده است! محتوای فضای دیجیتال شما قطعا تاثیر مهم‌تری نسبت به هر پسوند دامنه‌ای خواهد داشت. پسوند دامنه تنها یک قطعه کوچک از آدرس وب شما است. در حالی که ضروری است چیزی را انتخاب کنید که به خوبی به سایت شما خدمت رسانی کند، اجازه ندهید مسائل مربوط به دیده شدن شما را از ایجاد یک سایت درجه یک که بازدیدکنندگان از آن لذت ببرند، باز دارد. کمی در مورد جایگاه خود تحقیق کنید و ببینید چه چیزی در دسترس است. امکانات ثبت دامنه بی پایان است.

برای این‌که بتوانید خدمات خود را در فضای وب به کاربران ارائه دهید به دامین نیاز پیدا می‌کنید تا کاربران با استفاده از آن بتوانند به وب‌سایت‌تان دسترسی پیدا کنند. دو پسوند com. و net. از رایج‌ترین پسوندهایی هستند که در URL وب‌سایت‌ها بسیار دیده می‌شوند. اگر بخواهیم تفاوت net. و com. در یک کلام بگوییم، دامنه cpm. برای طیف گسترده‌ای از وب‌سایت‌های تجاری، شخصی، سازمانی و… مناسب است. از سوی دیگر، دامنه net. برای کسب‌وکارهایی که خدمات زیرساخت اینترنتی مثل اینترنت، ایمیل و موارد مشابه ارائه می‌دهند؛ استفاده چشم‌‌گیری دارد.

سوالات متداول

1. تفاوت net. و com. در چیست؟

پسوند دامنه .com یک سایت تجاری را نشان می دهد. این پسوند می تواند وب سایت های تجاری، وب سایت هایی که می خواهند به صورت آنلاین درآمد کسب کنند، وب سایت های شخصی، وبلاگ ها و… را پوشش دهد.

پسوند دامنه net. مخففnetwork است و برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت، شبکه و ایمیل طراحی شده است.

2. net. یا com. کدام برای سئو بهتر است؟

به طور کلی، عملاً هیچ تفاوتی بین com. و net. در عملکرد SEO سایت وجود ندارد. بنابراین، وب‌سایت‌هایی که از هر یک از این افزونه‌ها استفاده می‌کنند، می‌توانند طیف گسترده‌ای از بهترین شیوه‌های سئو را برای تأثیرگذاری بر موقعیت خود در نتایج موتورهای جستجو به کار گیرند.

3. چرا com. استفاده می شود؟

نام دامنه دات کام یک دامنه سطح بالا یا TLD در سیستم نام دامنه اینترنت است که در سال 1985 نام آن از کلمه commercial گرفته شده است و نشان دهنده هدف اصلی آن برای دامنه های ثبت شده توسط سازمان های تجاری است.

4. آیا دات نت منبع قابل اعتمادی است؟

net. می تواند توسط هر فردی خریداری و استفاده شود. با این حال معمولاً net. و com. منابع معتبری برای اطلاعات هستند.

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم