حفره امنیتی Heartbleed

حفره امنیتی خونریزی قلبی ( HeartBleed ) و راه های مقابله با آن

در هفته گذشته حفره امنیتی جدیدی کشف گردید که بیش از 66 درصد وب سایت های فعال در اینترنت را به لحاظ امنیتی آسیب پذیر نموده است. حتی گفته می شود که این باگ به مدت 2 سال بر روی سرور های NSA وجود داشته و هیچکس از آن اطلاع نداشته است. باگ هارت بلید یا خونریزی قلبی ( HeartBleed ) یک ضعف امنیتی در سرویس OpenSSL میباشد که اجازه سرقت اطلاعات محافظت شده را به آسانی فراهم میکند و امکان جلوگیری از این حفره امنیتی حتی توسط فایروال های IDS/IPS بدون تنظیمات پیشرفته به سادگی امکان پذیر نمی باشد.

نحوه عملکرد HeartBreed 

این حفره به هکر ها اجازه سرقت اطلاعاتی که توسط  SSL/TLS رمزنگاری شده اند را می دهد که این امر موجب میشود تا اطلاعات مهمی نظیر کلمات عبور وب سایت ها، ایمیل ها، پیام های فوری (IM) و حتی اطلاعات انتقال یافته بر روی برخی شبکه های خصوصی مجازی ( VPN ) قابل کشف باشد. این حفره تا زمانی که نسخه آسیب پذیر OpenSSL بر روی سرور نصب باشد می تواند منشاء سرقت اطلاعات در حال تبادل با سرور باشد. بااستفاده از این حفره امنیتی میتوان بین سرور و کلاینت یک نشست ایجاد کرد و محتویات حافظه RAM را استخراج کرد که امکان کشف اطلاعاتی مانند کلید های رمزنگاری شده را میسر می نماید.

سرویس SMTP،FTP،HTTP

 میتوان با ردیابی اطلاعات فردی که از طریق سرویس https به سایتی که آسیب پذیر است متصل شده ؛ تمامی مشخصات و اطلاعات مبادله شده مانند نام کاربری و رمزعبور وی را کشف کرد. نکته قابل توجه این است که  این حفره امنیتی چون از سمت پروتکل TLS سرویس را مورد حمله قرار میدهد؛ می تواند امنیت سرویس هایی نظیر HTTP،FTP،SMTP را نیز به خطر بیندازد. لازم به ذکر است که خونریزی قلبی به طور مستقل توسط یک تیم از مهندسین امنیتی (Riku، Antti & Matti) از Codenomicon و Neel Mehta از تیم امنیتی گوگل، که برای اولین بار آن را به تیم OpenSSL گزارش دادند؛ کشف گردید، اما احتمالا در موارد زیادی پیش از عمومی شدن آن سوء استفاده هایی از آن صورت پذیرفته است.

حفره امنیتی heart bleed چیست؟

CentOS , Debian  , Ubuntu و اکثر توزیع های لینوکس و خود OpenSSL به سرعت پچ امنیتی ( Security Patch ) جدیدی ارائه کردند که شما با بروزرسانی سیستم عامل در برابر این مشکل امنیتی ایمن خواهید بود. اما اگر در سایت های زیر عضو هستید لازم است که کلمه عبور خود را در اسرع وقت تغییر دهید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود:
 • یاهو Yahoo.com
 • گوگل Google.com
 • فیس بوک Facebook.com
 • توئیتر Twiter
 • جی میل gmail.com
 • استک اور فلو Stackoverflow.com
 • ویرچوال باکس Virtualbox.org
 • دراپ باکس Dropbox.com

البته پیش از تغییر کلمه عبور می بایست حتما اطمینان داشته باشید که مشکل قبلا از سوی وب سایت مورد نظر برطرف شده باشد.

ورژن هایی از سرویس OpenSSL که آسیب پذیری آنها مورد بررسی قرار گرفته است: •  OpenSSL 1.0.1 through 1.0.1f (inclusive) are vulnerable •  OpenSSL 1.0.1g is NOT vulnerable •  OpenSSL 1.0.0 branch is NOT vulnerable •  OpenSSL 0.9.8 branch is NOT vulnerabl

 توزیع های آسیب پذیر لینوکس

 • Debian Wheezy (stable), OpenSSL 1.0.1e-2+deb7u4
 • Ubuntu 12.04.4 LTS, OpenSSL 1.0.1-4ubuntu5.11
 •     CentOS 6.5, OpenSSL 1.0.1e-15
 • Fedora 18, OpenSSL 1.0.1e-4
 • OpenBSD 5.3 (OpenSSL 1.0.1c 10 May 2012) and 5.4 (OpenSSL 1.0.1c 10 May 2012)
 •     FreeBSD 10.0 - OpenSSL 1.0.1e 11 Feb 2013
 • NetBSD 5.0.2 (OpenSSL 1.0.1e)
 • OpenSUSE 12.2 (OpenSSL 1.0.1c)

آیا سایت من در برابر این حفره امنیتی آسیب پذیر است؟

برای اطلاع از اینکه آیا وب سایت شما نیز با این مشکل امنیتی روبرو است یا نه، می توانید از با مراجعه به وب سایت زیر، آدرس سایت خود را وارد نموده و آسیب پذیری آن را مورد ارزیابی قرار دهید: http://filippo.io/Heartbleed

مقابله با باگ امنیتی خونریزی قلبی

درصورت وجود این حفره امنیتی برروی سرور میتوانید دستورالعمل های زیر را اجرا نمائید :

 • بروز کردن سیستم عامل

برای سرویس های CentOS از دستور زیر استفاده فرمائید.

# yum update

و برای سرویس های Ubuntu از دستور زیر می توانید سیستم عامل را بروزرسانی نمائید.

# apt-get update
# apt-get upgrade

پس از بروز رسانی سیستم عامل بهتر است یکبار سرور را ریبوت نمائید. همچنین تغییر کلمه عبور سرور و صدور مجدد گواهینامه  SSL نیز رای اطمینان بیشتر توصیه می گردد. با انجام این موارد ؛ آسیب پذیری سرور در مقابل حفره امنیتی heartbleed  مرتفع خواهد گردید و برای اطمینان بیشتر از صحت عملکرد ، پیشنهاد می شود تا مجدد وضعیت وب سایت خود را از طریق  http://filippo.io/Heartbleed  مورد ارزیابی قرار دهید.

لازم به توضیح است که با انجام مراحل فوق کلیه نرم افزار های موجود بر روی سرور بروزرسانی می شود، در صورتیکه تنها می خواهید openssl را بروزرسانی نمائید می توانید از دستور زیر استفاده فرمائید:

CentOS :
# yum clean all
# yum update openssl

Ubuntu & Debian :
# sudo apt-get update
# sudo apt-get install -y libssl1.0.0 openssl
# openssl version -a
# sudo lsof -n | grep ssl | grep DEL

مراجع :

http://people.canonical.com/~ubuntu-security/cve/2014/CVE-2014-0160.html https://www.openssl.org/news/secadv_20140407.txt http://heartbleed.com/

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

  معرفی پایگاه داده WHOIS

  WHOIS چیست؟ اگر تابحال به این فکر افتاده اید که برای کسب کار خود دامنه‌ای ثبت کنید و سایتی راه اندازی کنید و یا بخواهید با دامنه‌هایی که قبلا ایجاد شد...

  راهنمای خرید سرور مجازی

  خرید سرور مجازی می‌تواند برای افرادی که صاحب یک سایت در حال رشد هستند و همزمان با افزایش کاربران و محتواهای تولیدی با کاهش آپتایم و کندی سایت مواجه می...

 • کلیه حقوق برای شرکت دانش بنیان پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2021 Pars Parva System Ltd. ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.