آموزش نصب ftp در ویندوز سرور

چگونه ftp را در ویندوز نصب کنیم؟

 1. پروتکل انتقال فایل که به اختصار FTP نامیده می شود یک پروتکل بسیار کاربردی است که استفاده از آن مزایای بسیار زیادی را برای شما دارد. در این مطلب قصد داریم درباره نحوه نصب FTP در سرور ویندوز اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم بنابراین ما را در این مطلب همراهی کنید تا به صورت کامل با نصب پروتکل انتقال فایل بر روی ویندوز آشنا شوید.

  FTP یا پروتکل انتقال فایل چیست؟

  شما و یا توسعه دهنده شما ممکن است بخواهید از طریق پروتکل انتقال فایل یا همان FTP به فولدرهای پروژه خود و یا دامنه ای که بر روی آن کار می کنید دسترسی داشته باشید. پروتکل انتقال فایل یک روش راحت و سریع برای افراد است که بتوانند به پروژه خود متصل شوند بدون آن که دسترسی کاملی به RDP سرور خود داشته باشند. یک کاربر FTP تنها به فولدرهایی دسترسی خواهد داشت که برای او طراحی شده اند و آن ها در محیط دسترسی او محدود شده اند، بنابراین این کاربر نمی تواند فایل های کاربران دیگر را تغییر دهد. در این مقاله نحوه استفاده از پروتکل انتقال فایل بر روی یک Core/Self-Managed Dedicated یا یک سرور VPS مانند سرور Plesk را پوشش خواهیم داد.

فعال کردن سرویس های پروتکل انتقال فایل

اولین چیزی که باید قبل از ساخت یک کاربر FTP بررسی کنید این است که این پروتکل را در سرور خود فعال کنید. برای انجام این کار بر روی یک سرور Core/Self-Managed ما به RDP برای سرور و باز کردن مدیریت کننده سرور نیاز داریم.

اتصال به ریموت دسکتاپ

اتصال به RDP

 1. بخش مدیریت سرور

 2. زمانی که مدیریت سرور باز شد در گوشه بالا و سمت راست گزینه هایی وجود دارد که عبارت اند از: Manage، Tools، View و Help. ما می خواهیم بر روی Manage کلیک کنیم که بعد از آن یک منوی کشویی به ما نشان داده می شود، در بخش بالایی این منو بر روی گزینه Add Roles and Features کلیک کنید.
  نصب ftp در سرور منیجر

  استفاده از سرور منیجر

  اضافه کردن Role

 3. بعد از آن که Add Roles and Features را نصب کردید روی گزینه Next کلیک کنید تا وارد بخش انتخاب سرور شوید.
  اضافه کردن role در سرور منیجر

  اضافه کردن رول در سرور منیجر

  انتخاب سرور

  مطمئن شوید که سرور مد نظر شما هایلایت شده باشد که البته به صورت پیشفرض این کار باید صورت گرفته باشد. بعد از آن شما می توانید بر روی گزینه Next کلیک کنید که شما را وارد بخش Server Roles می کند.
  انتخاب سرور

انتخاب سرور در Server manager

آشنایی با بخش Server Roles

Server Roles بخشی است که شما می توانید ویژگی هایی را پیدا کنید که سرور شما می تواند آن ها را به صورت جداگانه مطابق با نیازهای شما فعال کند، ما دنبال چیز خاصی به جز پروتکل انتقال در این جا نیستیم بنابراین تمامی سرویس ها و ویژگی هایی که در این جا پیدا کردیم را پوشش نمی دهیم. شما می توانید سرویس های پروتکل انتقال فایل را در نقش سرورهای وب پیدا کنید. بر روی carrot که در کنار وب سرور قرار دارد کلیک کنید، در این جا سه گزینه همراه با چک باکس هایی برای شما ظاهر می شود. Web Server، FTP Server و Management Tools. با گسترش دادن FTP Feature ویژگی های پروتکل انتقال فایل موجود به شما نشان داده می شود.

نکاتی مهم در خصوص Server Roles

تمامی این ها در حال حاضر تیک خورده اند، با این حال اگر گزینه ای وجود دارد که تیک نخورده است جلو بروید و گزینه FTP Server و همینطور FTP Service را تیک بزنید. اگر کاربران شما قصد دارند که از سرویس های ASP.NET یا IIS Manager استفاده کنند شما باید مطمئن شوید که گزینه FTP Extensibility نیز تیک خوره است. زمانی که شما ویژگی های انتخاب شده FTP را در اختیار دارید بر روی گزینه Next چندین بار کلیک کنید تا به صفحه تایید برسید، در قسمت بالایی این صفحه شما می توانید گزینه restart the destination server automatically if needed را مشاهده کنید. برای نصب سرویس های پروتکل انتقال فایل نیازی به restart کردن نیست، بنابراین ما می توانیم تیک این گزینه را نزنیم و بر روی install کلیک کنیم. توجه داشته باشید که این فرایند نصب نباید زمان زیادی طول بکشد.

رول در سرور منیجر

Server manager roles

اضافه کردن اکانت کاربری پروتکل انتقال داده

قبل از آن که یک سایت FTP را اضافه کنیم ما نیاز داریم که یک کاربر را با یک کارت اعتباری خاص در سرور خود داشته باشیم، ما این کار را از طریق دسترسی به بخش مدیریت کامپیوتر انجام می دهیم.

ورود به computer management

اضافه کردن account در computer management

در ویندوز 2012 و نسخه های بالاتر ما می توانیم این کار را با راست کلیک بر روی منوی استارت و انتخاب Computer Management انجام دهیم. در این جا در بخش System Tools اگر ما بر روی منوی کشویی carrot کلیک کنیم می توانیم کاربران لوکال خود را بخش مربوط به گروه ها را مشاهده کنیم. بر روی گزینه کاربران دو بار کلیک می کنیم و لیستی از تمامی کاربران محلی و لوکال برای ما ظاهر می شود، در سمت راست Computer Management زمانی که به کاربران خود دسترسی پیدا کردید ما می توانیم عملیات های بیشتری را مشاهده کنیم و می توانیم عملیات اضافه کردن یک کاربر را به راحتی انجام دهیم.
اضافه کردن کاربرد جدید

اضافه کردن user برای Ftp

اضافه کردن کاربر جدید

کلیک بر روی گزینه New User یک رابط کاربری ساده را نشان خواهد داد که از شما نام کاربری، نام کامل کاربر، توضیحی در رابطه با کاربر و administrator برای مشخص کردن هدف این کاربر را می خواهد. این اطلاعات را کامل کنید و پسوردی را برای این کاربر انتخاب کنید. در بخش پایینی پسورد را تایید کنید

و بعد از آن به صورت پیشفرض می توانید مشاهده کنید که گزینه “User must change password at next logon” تیک خورده است. از آنجایی که این موضوع به صورت دقیق برای پروتکل انتقال فایل است، ما تیک آن را برمی داریم و تیک دو گزینه “User cannot change password” و “Password never expires” را قرار می دهیم. با توجه به این که کاربر پروتکل انتقال داده تنها به مقصدی که شما اجازه می دهید دسترسی خواهد داشت بنابراین نیازی به تغییر پسورد نیست.
سطح دسترسی کاربرد Ftp

User access in Ftp

 

اضافه کردن کاربر جدید

حال که سرویس های پروتکل انتقال فایل نصب شده اند و یک کاربر ایجاد شده است ما باید وارد بخش IIS Manager شویم. این گزینه را می توانید در منوی Start و یا با کلیک بر روی Tools در بخش Server Manager همانطور که قبلا نیز مشاهده کردیم پیدا کنید، حال باید بر روی گزینه Internet Information Services (IIS) Manager کلیک کنید.

ورود به IIS

ورود به IIS

  IIS Manager در این جا قرار دارد، ما باید سایت FTP که شما قصد دارید کاربران خاصی به آن دسترسی داشته باشند را بسازیم، ما این کار را از طریق کلیک بر روی منوی کشویی carrot که در کنار نام سرور قرار دارد انجام می دهیم و بعد از آن نیز کافی است که بر روی فولدری که نامش Sites است کلیک کنیم.

افزودن FTP SITE

آموزش اضافه کردن Ftp سایت

یک منوی پاپ آپ برای شما ظاهر می شود که بر روی آن یک گزینه Add FTP Site وجود دارد، نام مورد نظر خود برای ساخت این سایت را وارد کنید، گزینه Physical path را انتخاب کنید و جایی که می خواهید این کاربر به آن دسترسی داشته باشد را تعیین کنید.این کار را می توانید با تایپ مستقیم آدرس و یا کلیک بر روی سه نقطه ای که در کنار آن قرار دارد و انتخاب دستی پوشه دلخواه خود انجام دهید.

انتخاب مسیر دسترسی کاربر

Physical path

کار کردن با تنظیمات Binding and SSL

با کلیک کردن بر روی گزینه Next شما وارد بخش تنظیمات می شوید، اگر شما دارای یک آدرس آی پی  خاص هستید که به دامنه ای که به این سرویس پروتکل انتقال فایل اختصاص داده شده است اختصاص دارد شما نیاز دارید که اطمینان حاصل کنید که این آدرس IP در منوی کشویی ظاهر شده انتخاب شده باشد.

ایجاد گواهی امنیتی در SERVER MANAGER

Binding and ssl 

   

نکات پایانی درباره این موضوع

اگر تمامی سایت ها از ویندوز (SNI (Server Name Identification استفاده کنند شما می توانید تمامی این تنظیمات را به All Unassigned واگذار کنید، اگر می خواهید که از پورت دیگری به جای پورت پیشفرض پروتکل انتقال فایل استفاده کنید آن را در بخش مربوط به پورت تایپ کنید. اما در صورتی که این مورد تنها یک نمونه پروتکل انتقال داده پایه ای است که برای تمامی اهداف مورد استفاده قرار می گیرد اجازه دهید به صورت پیشفرض باقی بماند.

بعد از آن شما باید اطمینان حاصل کنید که گزینه Start FTP Site automatically انتخاب شده است، در غیر این صورت شما می خواهید که به صورت دستی به کاربر اجازه دسترسی به پروتکل انتقال داده آن ها را بدهید تا با شروع صفحه مربوط به IIs به صورت خودکار به سایت FTP متصل شود. گزینه No SSL را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید تا وارد سایت پروتکل انتقال فایل شوید. در این آموزش ما نصب و تنظیم یک SSL برای این سایت مخصوص پروتکل انتقال فایل را پوشش نداده ایم، اگر شما از قبل دارای یک SSL هستید که برای این هدف آن را به سرور متصل کرده اید شما باید اطمینان حاصل کنید که اجازه ای که گزینه Allow یا Required under SSL انتخاب شده باشد و بعد از آن نیز باید SSL خود را در لیست کشویی که برای شما ظاهر می شود انتخاب کنید.
دسترسی به کاربرد در server manager

ساخت گواهی SSL در Server manager

آشنایی با بخش Authentication

بعد از آن که عملیات های بخش قبل را انجام دادید شما وارد بخش تایید اعتبار و مجوز خواهید شد، در بالای این بخش دو گزینه برای تایید مجوز وجود دارد. مطمئن شوید که هر دو گزینه انتخاب شده باشند در نهایت شما با وارد شدن به بخش مجوز می توانید گروه ها و یا کاربرانی که اجازه دارند وارد سایت پروتکل انتقال فایل شوند را انتخاب کنید.

نصب فایروال ویندوز

حال که سایت FTP را تنظیم کردیم و آماده ادامه کار هستیم باید قوانین مربوط به فایروال را تنظیم کنیم. فایروال خود را با کلیک بر روی گزینه استارت باز کنید.

نصب فایروال در server manager

تنظیم کردن firewall در Server manager 

وارد بخش Windows Administrative Tools شوید و بر روی گزینه Windows Firewall with Advanced Security کلیک کنید.
آموزش کار با firewall ویندوز سرور

تنظیم کردن فایروال در ویندوز سرور

در این بخش ما باید چند قانون را در بخش Inbound Rules تنظیم کنیم، بنابراین اول باید بر روی آن کلیک کنید. در قسمت سمت راست بالا بعد از کلیک بر روی Inbound Rules در بخش مربوط به Actions شما بخشی را مشاهده می کنید که نام آن Inbound Rules است. در این بخش شما باید گزینه New Rule را مشاهده کنید.

اضافه کردن inbound rule در فایروال

آموزش اضافه کردن invound rule در فایروال ویندوز سرور

بر روی این گزینه کلیک کنید.

add کردن rule

آموزش wizard new inbound rule

در این بخش شما باید گزینه Rule Type را انتخاب کنید، برای پروتکل انتقال فایل ما باید از پورت استفاده کنیم بنابراین بر روی آن کلیک می کنیم و بر روی Next کلیک می کنیم. حال شما می توانید پروتکل و پورت ها را مشاهده کنید. برای پروتکل از تنظیمات TCP استفاده کنید، برای برخی از پورت های خاص محلی از type 21 و 5001-5051 انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.
اضافه کردن rule
 

ادامه نصب فایروال ویندوز برای تنظیم پروتکل انتقال فایل

حال ما وارد بخش Action می شویم، به صورت پیشفرض در این بخش گزینه Allow the connection انتخاب شده است، با همین گزینه ادامه دهید و بر روی Next کلیک کنید، حال از شما خواسته می شود که زمانی که این قانون اعمال می شود را تعیین کنید.

allow the connection آموزش

تنظیم فایروال برای FTP

ما می خواهیم که این قانون همیشه اعمال شود، بنابراین هر نوع گزینه اتصال شبکه که وجود دارد را تیک می زنیم، در این جا سه گزینه وجود دارد : Domain، Private و Public. بر روی Next کلیک کنید، در این بخش می توانید نام قانون مربوط به فایروال را تعیین کنید، پیشنهاد ما به شما این است که نام آن را FTP Connection و یا نام دیگری از این نوع قرار دهید.
راه اندازی FTP

آموزش تنظیم ftp 

شما باید تمامی این تنظیمات را انجام دهید، کار را ادامه دهید و وارد کامپیوتر دیگری شوید از سرویس دریافت کننده پروتکل انتقال فایل مد نظر خود( به عنوان مثال Filezilla) استفاده کنید، آدرس IP را به عنوان هاست وارد کنید و نام کاربری و رمز عبوری که انتخاب کرده بودید را وارد کنید، بعد از آن شماره پورت تازه ایجاد شده خود را نیز وارد کنید و روی گزینه Connect کلیک کنید. اکنون پروتکل انتقال فایل به مسیر مشخص شده روی سرور شما متصل خواهد شد.

استفاده از پروتکل انتقال فایل در سرور Plesk

شما می توانید این روند توضیح داده شده را در مدت زمان بسیار کوتاه تری و با سرعت بیشتری انجام دهید. با کمی جست و جو می توانید آموزش هایی برای راه اندازی پروتکل انتقال فایل در سرور ویندوز Plesk را پیدا کنید و از آن ها برای افزایش سرعت خود استفاده کنید. تبریک می گوییم شما موفق شدید که یک سایت پروتکل انتقال فایل را راه اندازی کنید، اکنون هم شما و هم توسعه دهندگان شما می توانند به راحتی وارد این سرور شده و فایل هایی که شما تعیین کرده اید را کپی، ویرایش و یا حذف کنند.

سوالات متداول:

کاربرد ftp چیست؟

با استفاده از ftp شما میتوانید بدون نیاز به RDP به قایل های خود دسترسی پیدا کنید.

remote desktop را از کجا دانلود و فعال کنیم؟

ریموت دسکتاپ به طور پیش فرض در ویندوز وجود دارد و کافیست نام آنرا جست و جو کنید.

هزینه استفاده ریموت دسکتاپ چقدر است ؟

ریموت دسکتاپ به طور رایگان در ویندوز نصب می باشد و هزینه ای ندارد.

مفهوم FTP چیست؟

FTP که یک پروتکل بسیار کاربردی است، مختصر شده ی پروتکل انتقال فایل میباشد.

یک کاربر FTP به چه میزان دسترسی خواهد داشت؟

کاربر FTP فقط اجازه ی دسترسی به فایل هایی را خواهد داشت که برای او ساخته و در اختیارش قرار گرفته است.

بخش Server Roles چه کمکی به ما می کند؟

این بخش به کاربر کمک میکند تا قبلیت ها و ویژگی هایی را مشاهده کنند که سرور توانایی فعال سازی آنها را به صورت جداگانه دارد.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  سرور ابری

  سرور ابری

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  فضای ابری

  فضای ابری

  فضای ابری یا Cloud Storage، بستری امن و مطمئن با آپتایم بالا و دسترس پذیری بالا می‌باشد که می‌توانید داده‌ها واطلاعات خود را بر روی آن نگه داری کنید.فضای ذخیره‌سازی ابری پارس‌پک با بهره‌مندی از پروتکل S3 آمازون، با امنیت بالا در دسترس شما.

  هاست وردپرس

  هاست وردپرس

  هاست ابری وردپرس پارس پک سرویسی قوی و پایدار است که برای نصب و راه‌اندازی سیستم مدیریت محتوای وردپرس بهینه شده است. هاست wordpress با کنترل پنل DirectAdmin ارائه می‌شود که رابط کاربری گرافیکی ساده و راحتی دارد.

  خرید هاست ابری

  خرید هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.