Avatar
نویسنده: مهسا رحمانی
پنج‌شنبه 21 بهمن 1400
مطالعه: ۱۱ دقیقه ۰ نظر ۱۷۷۵ بازدید

آی پی ثابت چیست؟ | آشنایی با مزایا و کاربردهای Static IP

آی پی ثابت چیست؟ در گذشته تنها آدرسی مورد نیاز به دانستن و حفظ کردن، آدرس محل زندگی یا محل کار بود. اما با گسترش اینترنت و استفاده آن در سطح جهانی، دانستن آدرس دستگاه‌ها و کامپیوترها نیز برای افراد مهم شد. از این رو آدرس آی پی (IP) بوجود آمد.

بسیاری از ما در طول روز یا در حین کار کردن با دنیای اینترنت، با عباراتی مانند “آی پی محلی”، “آی پی ایران”، و یا ” آی پی کشور دیگر” آشنا شده‌ایم. اما شاید مفهوم آن را متوجه نشده باشیم. در این مطلب می‌خواهیم در خصوص آی پی ثابت و متغیر آن صحبت کنیم. سپس به بررسی یک IP ثابت و فواید آن خواهیم پرداخت. علت گذر از مفاهیم مرتبط با IP استاتیک، درک هرچه بهتر این مفهوم بصورت همه جانبه می‌باشد.

تعریف آی پی

آدرس آی پی (IP) که مخفف عبارت Internet protocol Address می‌باشد، عبارتیست که همه دستگاه های متصل به شبکه اینترنت باید داشته باشند. در واقع همه دستگاه‌ها شامل لپ تاپ، کامپیوتر شخصی، و تبلت‌ها که به اینترنت متصل هستند باید دارای آدرس آی پی باشند.

هر نشانی آی پی یک عدد ۳۲ بیتی بر مبنای ۲ می باشد که برای سادگی به چهار بخش عددی در مبنای ده می نویسند که با نقطه از هم جدا می شوند. به عنوان مثال عبارت 172.15.1.245 یک آدرس آی پی می باشد. کاربرد آی پی نیز مانند کاربرد آدرس خانه‌ها، برای مبادله اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر می باشد.

برای مشاغل بزرگی که مسئول میزبانی سرور هستند، داشتن آی پی پویا ظاهر خوشی ندارد. چرا که آدرس های ایمیل و دامنه و وب سایت های مرتبط با آن شرکت آی پی ثابتی ندارد و به ضرر شرکت خواهد بود. پس برای این گونه افراد، خرید آی پی ثابت را توصیه می کنیم.

تاثیر ای پی استاتیک روی پینگ

روش های پیدا کردن آدرس آی پی کامپیوتر در ویندوز

۱. جستجو در google

یکی از روش‌هایی که می‌توان به وسیله آن آی پی ویندوز خود را پیدا کرد، سرچ عبارت “What is my IP” در گوگل می باشد. پس از جستجو، اولین عبارتی که گوگل برای شما خواهد آورد آدرس آی پی عمومی شما می باشد.

2. با استفاده از CMD کامپیوتر

شما می توانید در قسمت Run ویندوز خود عبارت cmd را جستجو کنید. یک صفحه مشکی برایتان باز خواهد شد. در مقابل نام کامپیوتر خود، عبارت ipconfig را تایپ کرده و سپس دکمه Enter را فشار دهید. در این صورت می‌توانید آدرس آی پی خود را ببینید.

3. با استفاده از اطلاعات network connections ویندوز

در قسمت جستجوی ویندوز خود عبارت network status را سرچ کرده، سپس با انتخاب گزینه network connections، صفحه جدیدی باز می شود. در قسمت پایین صفحه، با کلیک بر روی عبارت view your network properties می‌توانید اطلاعات کلی در خصوص اتصالات شبکه را در کنار آدرس آی پی خود مشاهده کنید.

۴. با استفاده از ncpa.cpl کامپیوتر

در قسمت Run ویندوز خود با جستجوی عبارت ncpa.cpl به صفحه network connections هدایت خواهید شد. در این صفحه اتصالات شما به شبکه باز می شود. بر روی اتصال خود کلیک راست کرده و عبارت status را بزنید. اگر در پنجره‌ای که باز می‌شود، عبارت details را کلیک کنید، می‌توانید جزییات را همراه با آدرس آی پی مشاهده کنید.

دسته بندی آی پی‌ها

بطور کلی IPها به دو دسته آی پی داینامیک و آی پی ثابت تقسیم بندی می شوند. در ادامه به توضیحات در خصوص این دسته بندی ها و تعریف هر کدام خواهیم پرداخت.

درخواست آی پی استاتیک مخابرات

قیمت آی پی استاتیک مخابرات

1. آدرس آی پی پویا (Dynamic)

آدرس‌های آی پی پویا یا IP داینامیک، آدرس‌هایی هستند که با هر بار اتصال به شبکه اینترنت، تغییر می‌کند. معمولا ISPها تعداد بسیار بالایی از آدرس‌های آی پی را خریداری کرده و به طور خودکار در اختیار دستگاه‌های مشتریان خود قرار می‌دهند. این آدرس‌های IP به طور دوره‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و پس از مدتی در آی‌پی pool قرار می‌گیرد تا به دستگاه‌ها و مشتریان دیگر اختصاص یابند.

با تغییر مداوم آدرس آی پی هکرها نمی‌توانند سیستم و دستگاه شما را هک کنند. اما از سویی دیگر، برای مشاغل بزرگی که مسئول میزبانی سرور هستند، داشتن آی پی داینامیک ظاهر خوشی ندارد. چرا که آدرس‌های ایمیل و دامنه و وب سایت های مرتبط با آن شرکت آی پی ثابتی ندارد و به ضرر شرکت خواهد بود.

2. آدرس آی پی ثابت (Static)

آدرس IP ثابت(آی‌پی استاتیک) بر خلاف آدرس IP داینامیک متغیر نیستند. بدین معنی که هنگام تعیین شبکه آدرس آی پی برای یک مشتری، این آدرس ثابت می‌ماند و تغییر نمی‌کند. آدرس آی پی ثابت برای شناسایی و ردیابی راحت‌تر است. مثال‌هایی مانند برقراری قابلیت‌ها در VOIP، بازی های آنلاین، دوربین‌های مداربسته، وب سرورها، و همه مواردی که به موقعیت یابی نیاز دارد با استفاده از آدرس آی پی ثابت می باشند.

همچنین با استفاده از سرعت بالای اینترنتی که توسط آی پی ثابت برقرار می شود، گیمرها به این نوع آی پی علاقه خاصی دارند. در ادامه ابتدا به علت علاقه گیمرها به آی پی ثابت خواهیم پرداخت. سپس به مزایای دیگر نیز اشاره خواهیم کرد.

خرید آی پی استاتیک برای گیمرها ضروری است

امروزه در سراسر دنیا مردم کمابیش با بازی های آنلاین سروکار دارند. اما برخی افراد به طور تخصصی و حرفه ای به این کار مشغولند و به صورت عامیانه گیمر نامیده می‌شوند. گیمرها به سخت افزارهای تخصصی نیاز دارند که از جمله می توان به مانند موس، کیبورد، پردازنده cpu، کارت گرافیک و بسیاری سخت افزارهای دیگر مخصوص گیمرها اشاره کرد. اما آیا فقط همین کافیست؟ سرعت اینترنت چه تاثیری در بازی آنلاین دارد؟

فرض کنید یک بازی به فیلترشکن نیاز دارد. همانطور که همه می‌دانید، فیلترشکن باعث کاهش سرعت اینترنت می‌شود. از سویی دیگر، ممکن است فیلترشکن برای لحظه‌ای قطع شود، یا تغییر آی پی رخ دهد. این کاهش یا قطعی سرعت نت برای یک گیمر می‌تواند گران تمام شود.

در واقع به همان میزان که کانفیگ با کیفیت بالا برای یک گیمر ضروری می‌باشد، به همان میزان نیز سرعت بالای نت و عدم قطعی آن مهم می‌باشد. خرید آی پی ثابت اگرچه هزینه خواهد داشت، اما تضمین ثبات سرعت اینترنت را به همراه دارد. چرا که یک اینترنت با سرعت بالا و بدون قطعی در اختیار گیمر خواهد بود که می‌تواند با خیال راحت بدون استرس قطعی و از دست دادن فریمی، بازی کند.

آی پی استاتیک برای گیم

استفاده از آی پی استاتیک برای گیم

سایر مزایای استفاده از آدرس IP ثابت

استفاده از آی پی ثابت فواید زیاد دیگری دارد که اینجا به مواردی اشاره خواهیم کرد:

1. میزبانی وب، سرور، و پروتکل

اولین فایده استفاده از آدرس آی پی ثابت این است که میزبانی وب، سرور، و پروتکل انتقال فایل به آسانی انجام می شود. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هاستینگ و سرور برای راه اندازی سرو خود به آی پی ثابت نیاز دارند تا افراد خواهان خدمات هاستینگ و سرور بتوانند به راحتی از این خدمات استفاده کنند.

همچنین، این شرکت ها به اینترنت با سرعت بالا و بدون قطعی نیازمندند تا بتوانند خدمات هاستینگ و سرور را بدون نقصی انجام دهند.

2. امکان کار به صورت ریموت

در سال های اخیر که مردم جهان با کرونا درگیر هستند، بسیاری از شرکت ها سعی دارند که هم کارشان پیش برود، و هم بتوانند سلامت کارمندان خود را تامین کنند. از این رو دورکاری بهترین گزینه خواهد بود. اما برای این کار، شرکت باید یک سیستم مرکزی داشته باشد که بقیه به سیستم شرکت وصل شوند.

از سویی دیگر، سیستم مرکزی نباید اتصال خود به کارمندانش را از دست بدهد. برای این منظور، داشتن آی پی ثابت بهترین گزینه شرکت ها خواهد بود. چرا که آی پی ثابت سرعت بالا و بدون قطعی را مهیا می‌کند.

۳. کار با VOIP

امروزه با گسترش راه‌های ارتباطی از راه دور، سیستم VOIP که مخفف عبارت Voice Over IP می‌باشد، در دنیا گسترش پیدا کرده است. سیستم VOIP یک تکنولوژی پیشرفته است که به منظور انتقال صدا در بستر شبکه به وجود آمده است. پایه و اساس این تکنولوژی با استفاده از آی پی ثابت می‌باشد.

4. بارگذاری سریع دیتا

به علت ثبات سرعت اینترنت، بارگذاری همه داده‌ها با حجم‌های بالا بسیار سریع تر و آسان تر خواهد بود.

هزینه خرید آی پی ثابت

آدرس‌های آی پی ثابت به صورت تک تایی، ۴، ۸، و ۱۶ تایی ارائه می‌شوند. این آدرس‌ها توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مختلف در سراسر کشور قابل دسترسی می‌باشند. قیمت آی پی‌های ثابت در شرکت‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. به طور مثال،خرید آی پی ثابت شرکت مخابرات، ماهانه پنج هزار تومان به ازای هر عدد می‌باشد. برخی شرکت‌های دیگر مبلغ ماهانه ده هزار تومان دریافت می‌کنند.

آنچه در این مطلب اشاره شد…

در این مقاله در خصوص آدرس آی پی (Ip) یا همان internet protocol و تعریف و کاربرد آن صحبت کردیم. سپس، در خصوص راه های بدست آوردن آی پی دستگاه گفتیم، که عبارتند از جستجو در گوگل، با استفاده از cmd و ncpa.cpl ویندوز، و network connections. همچنین در ارتباط با دسته بندی‌های آی پی صحبت شد که به دو دسته آی پی داینامیک و ثابت تقسیم می‌شوند. آی پی داینامیک به صورت متداول در حال تغییر می‌باشد و رایگان است.

اما آی پی ثابت که از طریق شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کامپیوتری قابل خرید است، با دریافت هزینه‌ای ماهانه به مشتریان ارائه داده می‌شوند. از سویی دیگر، عدم قطعی اینترنت و سرعت بالای آن باعث جذب گیمرها به این نوع آی پی شده است. همچنین از فواید دیگر آی پی ثابت گفته شد که عبارتند از تسهیل میزبانی وب و سرور، امکان کار بصورت ریموت برای کارمندان، VOIP، بارگیری سریع داده‌ها.

توصیه ما…

آی پی ثابت؛ پیشنهاد ما به افرادی که خواستار آدرس آی پی هستند، این است که افرادی که از هک شدن اطلاعاتشان هراس دارند، آدرس آی پی داینامیک برایشان بهتر است. چرا که با تغییر مداوم آدرس، موقعیت یابی دستگاه و هک اطلاعات توسط هکرها تقریبا غیر ممکن خواهد بود. اما به منظور استفاده از سیستمی برای ثبات اینترنت در گیمینگ، ترید و امور سازمانی، قطعا آي‌پی استاتیک بهترین گزینه می‌باشد.

اما از سویی دیگر، برای مشاغل بزرگی که مسئول میزبانی سرور هستند، داشتن آی پی پویا ظاهر خوشی ندارد. چرا که آدرس های ایمیل و دامنه و وب سایت های مرتبط با آن شرکت آی پی ثابتی ندارد و به ضرر شرکت خواهد بود. پس برای این گونه افراد، خرید آی پی ثابت را توصیه می کنیم.

سوالات متداول

1. آدرس آی پی ثابت چیست؟

آی پی ثابت نقطه مقابل آی پی پویا می باشد. در آدرس آی پی پویا، اعداد به صورت متداول تغییر می کند، در حالی که در آی پی ثابت، یک عدد و آدرس به طور اختصاصی به یک دستگاه متصل به شبکه اینترنت تخصیص داده می شود.

۲. آیا آدرس آی پی ثابت هزینه دارد؟

بله، شرکت های ارائه دهنده آدرس آی پی ثابت، در قبال دریافت مبلغی جزیی به صورت ماهانه، این آدرس را در اختیار شما قرار می دهند.

۳. فواید آدرس IP ثابت چیست؟

به طور کلی، آدرس آی پی ثابت برای موقعیت یابی بسیار مناسب می باشد. برای میزبانی آسان وب و سرور، برقراری ارتباط از طریق VOIP، انجام کار از راه دور توسط کارمندان یک مجموعه، و بارگذاری سریع داده ها از مزایای آدرس آی پی ثابت می باشند.

۴. خرید آی پی ثابت بهتر است یا آی پی پویا؟

برای افرادی که از هک شدن اطلاعاتشان هراس دارند، آدرس آی پی پویا مناسب تر است. زیرا با تغییر مداوم آدرس، موقعیت یابی دستگاه و هک اطلاعات توسط هکرها تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

اما از سویی دیگر، برای مشاغل بزرگی که مسئول میزبانی سرور هستند، داشتن آی پی پویا ظاهر خوشی ندارد. چرا که آدرس های ایمیل و دامنه و وب سایت های مرتبط با آن شرکت آی پی ثابتی ندارد و به ضرر شرکت خواهد بود.

مقالات مرتبط این مطلب پیشنهاد می شود

با خدمات ابری پارس پک آشنا شوید

اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم