WAF چیست؟

WAF چیست و چه کار می کند؟ راهنمای کامل سرویس فایروال وب یا وف

WAF چیست؟ معمولا سازمان‌ها بسیاری از داده‌های حساس خود را در یک دیتابیس پشتیبان ذخیره می‌کنند که دسترسی به آن از طریق برنامه‌های کاربردی وب امکان پذیر است. همچنین شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای از اپلیکیشن های موبایل و اینترنت برای تسهیل تعاملات تجاری خود استفاده می‌کنند. بسیاری از تراکنش‌های آنلاین آن ها در لایه اپلیکیشن (لایه هفت شبکه طبق مدل OSI، لایه‌ای که کاربر می‌تواند آن را ببیند و تعاملات خود را با برنامه انجام دهد) اتفاق می افتد.

از طرفی اغلب مهاجمان، اپلیکیشن‌ها را برای دستیابی به اطلاعات بانکی مشتریان هدف قرار می‌دهند. اینجاست که صاحبان اپلیکیشن ها برای حفظ داده‌های کاربران خود به وف نیاز پیدا می‌کنند. پس WAF نقش مهمی در امنیت سایبری بازی می کند، ما هم در این مقاله سعی داشته ایم توضیح همه جانبه ای درباره این که WAF چیست و چگونه کار می کند؟ بدهیم تا به درک بهتر شما از این سرویس کمک کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

WAF چیست؟

فایروال وب (یا فایروال وب اپلیکیشن) معنای عبارت Web Application Firewall است که به اختصار WAF نوشته می‌شود. این سرویس وظیفه ی محافظت از برنامه‌های کاربردی وب در برابر حملات مخرب و ترافیک ناخواسته اینترنت، مانند ربات ها، تزریق کد و حملات DDoS را دارد.

به بیانی کمی دقیق‌تر، WAF به شما کمک می کند قوانینی را برای اجتناب از تهدیدات اینترنتی از جمله آدرس های IP، هدرهای HTTP، بدنه HTTP، رشته های URI، اسکریپت بین سایتی(XSS)، injection SQL و سایر آسیب پذیری های تعریف شده توسط OWASP(مخفف Open Web Application Security Project می‌باشد. OWASP جامعه آنلاینی از افراد هست که مقاله،اسناد، متدلوژی و ابزارهای رایگانی در زمینه امنیت وب اپلیکیشن را تولید می‌کنند)، ایجاد و مدیریت کنید.

وب مسترها اغلب از وف در ترکیب با فایروال معمولی استفاده می کنند. سپس دو فایروال آنالیز ارتباط بین مشتری و وب سرور را به صورت متوالی درنظر می‌گیرند. یک WAF علاوه بر پکت‌های HTML و HTTPS، می تواند داده های XML، RPC و SOAP را نیز تجزیه و تحلیل کند.

 
WAF چیست؟

WAF چیست؟

WAF چگونه کار می کند؟

WAF بخشی از یک مفهوم امنیتی جامع برای برنامه‌های کاربردی وب است و در برابر حملات سایبری خاص از جمله جعل بین سایتی(حمله CSRF که به جعل درخواست از سایت‌های دیگر معروفند) و injection SQL(تزریق کد SQL در جاهایی مثل فرم ها یا قسمت کامنت‌های یک وب اپلیکیشن) محافظت می کند. در این راستا وف یک دیوار محافظ بین برنامه وب و اینترنت تشکیل می دهد. مشتریانی که می خواهند به وب سرور دسترسی داشته باشند باید ابتدا از فایروال برنامه وب عبور کنند.

وف نوعی Application Level Firewall(ALF) می‌باشد. اما ویژگی متمایز آن این واقعیت است که برخلاف فایروال معمولی، در سطح(level) شبکه و پروتکل عمل نمی کند، بلکه داده های HTTP را مستقیماً در سطح اپلیکیشن تجزیه و تحلیل، فیلتر و مسدود می کند.

فایروال WAF با بررسی ترافیک HTTP از وب اپلیکیشن‌ها محافظت خواهد کرد. اما یک فایروال استاندارد مانعی بین ترافیک شبکه خارجی و داخلی ایجاد می کند. بنابراین WAF در نوع محافظتی که ایجاد می‌کند با فایروال معمولی متفاوت می‌باشد. یک وف بین کاربران خارجی و برنامه های کاربردی وب قرار می گیرد تا تمام ارتباطات HTTP را تجزیه و تحلیل کند.

مدل های امنیتی WAF

WAF در تجزیه و تحلیل داده ها از قوانین تعریف شده ای پیروی می کند که به عنوان پالیسی(Policy) شناخته می شوند. به کمک این پالیسی‌ها فایروال ترافیک مخرب را فیلتر می کند. این خط مشی‌ها برای پاسخ به اشکال مختلف حملات سایبری به طور مداوم به روز می شوند. اساسا مدل امنیتی WAF بلک لیست و وایت لیست وجود دارد:

Blacklist WAF

بر اساس یک مدل امنیتی منفی ساخته شده و در برابر حملات شناخته شده محافظت می کند. درواقع فایروال این حملات را شناسایی کرده و آنها را مسدود می کند.

Whitelist WAF

از سوی دیگر، WAFهای لیست سفید، یک مدل امنیتی مثبت را دنبال می‌کنند. آنها فقط ترافیکی را که از قبل تأیید شده است عبور می‌دهند. در عمل، بسیاری از وف ها از یک رویکرد ترکیبی لیست سیاه و لیست سفید برای عملکرد امنیتی بهینه پیروی می‌کنند.

 
WAF چیست؟

WAF چیست؟

فایروال برنامه وب WAF در برابر کدام تهدیدها محافظت می‌کند؟

فایروال وف از حملات زیر جلوگیری می‌کند:

1. جعل درخواست بین سایتی(Cross-site request forgery)

این حملات سایبری می‌تواند تمامی وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب را که برای انجام یک اقدام خاص نیاز به ورود کاربر دارند، تحت تأثیر قرار دهد. آنها باعث می شوند که مرورگر کاربر درخواست های HTTP را به وب سایت ارسال کند تا اقدامات نامطلوب انجام شود.

2. اسکریپت بین سایتی (XSS)

در بیشتر موارد، اسکریپت نویسی بین سایتی نوعی حمله با تزریق کد به سمت کاربر می‌باشد. هکرها کدهای مضر را هنگام لود یک صفحه وب وارد می‌کنند. وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های تعاملی به ویژه در برابر این اسکریپت‌ها آسیب پذیر هستند.

3. تزریق کد SQL (SQL injection)

در یک حمله تزریق SQL، مجرمان سایبری از یک فیلد پرس و جوی SQL برای انتقال اطلاعات نامطلوب اضافی استفاده می کنند.

4. موارد اعلام شده از OWASP

علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، سازمان OWASP لیستی از سایر مشکلات امنیتی وب اپلیکیشن را معرفی می‌کند که با WAF می‌توان میزان آسیب‌پذیری توسط آنها را کاهش داد:

 • احراز هویت شکسته(Broken authentication)
 • افشای داده‌های حساس(Sensitive data exposure)
 • آسیب پذیری ایکس ام ال(XML external entities (XXE))
 • کنترل دسترسی ناقص(Broken access control)
 • پیکربندی اشتباه امنیتی(Security misconfiguration)
 • deserialization ناامن(Insecure deserialization)
 • استفاده از مؤلفه‌هایی با آسیب پذیری‌های شناخته‌شده(Using components with known vulnerabilities)
 • لاگ اندازی و مانیتورینگ ناکافی(Insufficient logging & monitoring)

مزایای استفاده از WAF چیست؟

شرکت‌هایی که از فایروال برنامه وب در وب سایت خود استفاده می‌کنند از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوند:

1. سطح امنیتی اضافی:

در ترکیب با سایر اقدامات امنیتی، یک WAF سطح بیشتری از محافظت در برابر دسترسی غیرمجاز را ارائه می‌دهد.

2. کاهش آسیب پذیری های امنیتی در چندین اپلیکیشن:

وب‌مسترها می‌توانند یک WAF را در مقابل چندین اپلیکیشن به طور همزمان قرار دهند. این رویکرد امکان کاهش آسیب پذیری‌های موجود را فراهم می‌کند.

3. حفاظت از سیستم‌ها و برنامه‌های کاربردی قدیمی:

آسیب پذیری‌های امنیتی در نرم افزارهایی که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا بطور in-house برنامه ریزی نشده اند، مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند. یک سرویس WAF امنیت بیشتری را برای این سیستم‌ها و اپلیکیشن‌ها فراهم می کند.

 
فایروال وب چیست؟

فایروال وب چیست؟

چند نوع WAF وجود دارد؟

سه راه برای ایجاد یک معماری WAF وجود داردکه در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

1. WAF مبتنی بر شبکه

WAF مبتنی مبتنی بر شبکه معمولاً مبتنی بر سخت افزار است و به صورت لوکال نصب می‌شود. با این حال، این گران‌ترین نوع WAF است و نیاز به ذخیره و نگهداری تجهیزات فیزیکی دارد. وف های مبتنی بر شبکه معمولاً مستقیماً در پشت فایروال شبکه و جلوی سرورهای وب قرار می گیرند. آنها تمام ترافیک عبوری از آنها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. بنابراین، این نوع وف یک رویکرد متمرکز را در پیش می‌گیرد. در این معماری، یک جزء واحد از تعدادی وب اپلیکیشن محافظت می‌کند.

این نوع WAF در صورتی عملکرد بالایی از خود نشان خواهد داد که سخت‌افزار مناسبی را دراختیار داشته باشد.

2. WAF مبتنی بر هاست

WAF مبتنی بر هاست می تواند به طور کامل در نرم افزار یک برنامه ادغام شود. این گزینه ارزان‌تر از WAFهای مبتنی بر شبکه است و قابل تنظیم‌تر است، اما منابع سرور محلی گسترده‌ای را مصرف می‌کند، پیاده‌سازی آن پیچیده است و نگهداری آن گران است. دستگاهی که برای اجرای وف مبتنی بر میزبان استفاده می‌شود، اغلب نیاز به سخت‌سازی و سفارشی‌سازی دارد، که می‌تواند زمان بر و پرهزینه باشد.

این فایروال برنامه های وب به طور مستقیم بر روی هر وب سرور نصب می شود. همچنین می توان آنها را با استفاده از یک کنسول مدیریت مرکزی کنترل کرد.

3. WAF مبتنی بر فضای ابری (Cloud SaaS WAF)

این وف مقرون به صرفه بوده و به راحتی اجرا می‌شود. حتی معمولاً نیازی به سرمایه گذاری اولیه ندارد و کاربران اشتراک ماهانه یا سالانه امنیت به عنوان یک سرویس را می‌پردازند. WAF مبتنی بر ابر را می توان به طور منظم بدون هزینه اضافی و بدون هیچ تلاشی از جانب کاربر به روز کرد. با این حال، از آنجایی که برای مدیریت WAF خود به شخص ثالثی متکی هستید، مهم است که مطمئن شوید WAF های مبتنی بر ابر گزینه‌های سفارشی سازی کافی برای مطابقت با قوانین تجاری سازمان شما دارند.

سرویس های نرم‌افزاری Software-as-a-Service(SaaS) برای WAF نیز توسعه پیدا کرده‌اند. این solutionها بر روی هاست ابری ارائه می‌شوند و عموماً به معنای تلاش داخلی کمتری برای شرکت ها هستند زیرا شرکت‌های هاستینگ مدیریت WAF را بر عهده دارند.

 
انواع waf

فایروال برنامه وب (WAF) در برابر کدام تهدیدها نمی تواند محافظت کند؟

متاسفانه WAF حفاظت همه جانبه را ارائه نمی دهد، اما باید همیشه بخشی از یک مفهوم امنیتی جامع از یک وب‌سایت یا وب اپلیکیشن باشد. آسیب‌پذیری‌هایی وجود دارد که WAF در برابر آنها بی اثر است. همچنین در برابر بدافزارهای موجود در شبکه محافظت نمی‌کند. در نتیجه، شرکت ها نیز باید اقدامات حفاظتی مناسب in-house را انجام دهند.

 • هکرها به خوبی از راه‌های دور زدن فایروال برنامه‌های وب، مانندحملات HTTP request smuggling آگاه هستند. بنابراین حفاظت بیشتری نیز در اینجا مورد نیاز است.
 • مدیریت filter setting نیاز به تخصص زیادی دارد. اگر فیلترها خیلی ساده یا خیلی سخت تنظیم شده باشند، WAF آنطور که مورد نیاز شماست کار نمی‌کند.
 • جاوا اسکریپت و سایر محتوای اکتیو وب در حال حاضر توسط بسیاری از ‌‌ وف ها پشتیبانی نمی‌شوند.
 • شاید یک فایروال WAF خوب developerها را فریب دهد تا کمتر در موارد امنیتی دقت لازم را بعمل آورند. فرض اینکه فایروال حفاظت لازم را فراهم می کند، حتی ممکن است منجر به تعداد بیشتری از آسیب‌پذیری‌ها در اپلیکیشن شود.

چه کسانی به WAF نیاز دارند؟

استفاده از فایروال برنامه وب برای سایت‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که گزینه پرداخت با کارت اعتباری و درگاه پرداخت را ارائه می‌دهند، اجباری است. این امر برای مثال در مورد خرده فروشان تجارت الکترونیک و فروشگا‌های آنلاین صدق می‌کند.

علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌هایی که از متدهای توسعه Agile استفاده می‌کنند، به WAF ها متکی هستند، زیرا هر گونه خطا در توسعه با حفاظت فایروال کاهش می‌یابد.

هنگام استفاده از WAF چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

فایروال برنامه وب فقط به اندازه فیلترها و پیکربندی سوار بر آن خوب عمل می‌کند! ارتکاب یک اشتباه و یا ایجاد محدودیت بالا سبب روز برخی مشکلات خواهد شد. به همین دلیل است که مدیریت یک WAF به متخصصانی نیاز دارد که منابع موجود برای مدیریت روزانه فایروال را داشته باشند.

شرکت‌هایی که نتوانند این موارد را بطور in-house تضمین کنند، ناچارا به ارائه‌دهندگان solution‌های SaaS خارجی تکیه خواهند کرد. در واقع آنها اقدامات اداری و اجرایی مرتبط با امنیت وب و تنظیمات وف را برای شما مدیریت خواهند کرد.

اجزای سرویس WAF را بشناسید

فایروال وب اپلیکیشن را اغلب دارای مولفه‌هایی می‌دانند که ذکر کوتاه از هرکدام در این مقاله لازم می‌باشد:

1. سیاست‌ها (Policy)

خط‌مشی‌های WAF شامل پیکربندی کلی سرویس وف شما، از جمله مدیریت مبدا، تنظیمات قانون حفاظت، و ویژگی‌ شناسایی ربات می‌شود.

2. مبدا (Origin)

سرور میزبان اصلی برنامه وب شما، طراحی شده برای تنظیم قوانین حفاظتی یا سایر ویژگی ها، همانطور که در خط مشی WAF شما تعریف شده است.

3. قوانین حفاظتی (Protection rules)

قوانین حفاظت را می توان به گونه ای پیکربندی کرد که درخواست های شبکه را زمانی که معیارهای مشخص شده یک قانون حفاظتی را برآورده می کنند، اجازه دهد، مسدود کند یا ثبت کند. WAF ترافیک برنامه وب شما را در طول زمان مشاهده می کند و قوانین جدیدی را برای اعمال پیشنهاد می کند.

4. مدیریت ربات (Bot management)

سرویس WAF شامل چندین ویژگی است که به شما امکان می دهد ترافیک ربات های شناسایی شده را به وب اپلیکیشن خود شناسایی، مسدود یا مجاز کنید. امکانات مدیریت ربات شامل چالش جاوا اسکریپت، چالش CAPTCHA و لیست سفید GoodBot است. در عین حال، وف می تواند به ترافیک قانونی ربات از صاحبان ربات انتشار یافته اجازه دهد تا این کنترل ها را دور بزنند.

 
دلایل استفاده از waf

دلایل استفاده از WAF

ویژگی های WAF چیست؟

برخی از قابلیت ها و ویژگی های کلیدی WAF ها عبارتند از:

مسیریابی داینامیک ترافیک از طریق سیستم نام دامنه(DNS)

از الگوریتم های مسیریابی ترافیک مبتنی بر DNS استفاده می کند که تأخیر کاربر را از هزاران مکان جهانی برای تعیین کمترین مسیرهای تأخیر در نظر می گیرد.

در دسترس بودن زیاد سرویس‌های WAF

هنگام پیکربندی تحویل برنامه‌های وب، WAFها می‌توانند چندین گزینه پیکربندی با دسترسی بالا را با قابلیت افزودن چندین سرور مبدا ارائه دهند. این تنظیمات را می توان در مواردی استفاده کرد که سرورهای مبدا اولیه آفلاین هستند یا به درستی پاسخ نمی دهند.

روش‌های انعطاف‌پذیر برای مدیریت پالیسی‌ها

پیکربندی‌های وف به شما امکان می‌دهند ویژگی‌ها و عملکردها را برای رفع نیازهای سازمان خود پیکربندی و مدیریت کنید.

گزارش‌دهی و مانیتورینگ

WAF ها به کاربران امکان دسترسی به گزارش‌های مربوط به library محتوای خود را برای انطباق و تجزیه و تحلیل می‌دهند.

استقرار یک WAF مبتنی بر ابر

یک WAF مبتنی بر ابر منابع میزبانی چند وب اپلیکیشن پشتیبانی کند. به این معنا که یک WAF می‌تواند از شبکه edge در برابر ترافیک مخرب محافظت کند، صرف نظر از اینکه چه تعداد ارائه‌دهنده زیرساخت بکار گرفته می‌شود. وف مبتنی بر ابر مناسب، یک پلتفرم مستقل برای ایمن کردن همه برنامه‌ها و APIها در مواجهه با اینترنت فراهم می‌کند.

 
آموزش WAF

اموزش WAF

WAF مبتنی بر ابر مدیریتی

بهترین WAF های مبتنی بر ابر به صورت 24 ساعته توسط تیمی از کارشناسان باتجربه امنیت اینترنت مدیریت می شوند که بر محیط نظارت می کنند و در صورت بروز مشکلات، توصیه‌هایی برای کاهش تهدید ارائه می‌دهند. مزایای سرویس WAF مدیریت شده شامل کاهش قابل توجه خطر است. نظارت مستمر از سازمان ها در برابر خرابی های برنامه ریزی نشده و آسیب های ناشی از آن به اعتبار برند محافظت می کند.

مزایای WAF مبتنی بر ابر

علاوه بر این، خدمات مدیریت شده، زمان بیشتری را برای تمرکز بر وظایف اصلی کسب و کار و بهبود نتیجه کار فراهم می کند. WAF های مبتنی بر ابر، بالاترین سطح امنیت برنامه های وب را بدون سرمایه گذاری اولیه عمده در منابع یا هزینه های مداوم مربوط به تعمیر و نگهداری، جایگزینی سخت افزار و ارتقاء نرم افزار ارائه می کنند. WAF های مبتنی بر ابر سهولت استقرار و قیمت اشتراک قابل پیش بینی را ارائه می دهند که برنامه ریزی بودجه را آسان تر می کند.

قابلیت‌های WAF

فایروال‌های WAF معمولاً ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیر را ارائه می‌دهند:

دیتابیس Attack signature (Attack signature databases)

Attack signature الگوهایی هستند که ممکن است ترافیک مخرب را نشان دهند، از جمله انواع درخواست، پاسخ های غیرعادی سرور و آدرس های IP مخرب شناخته شده. در گذشته WAFها عمدتاً به دیتابیس این الگوها متکی بودند که در برابر حملات جدید یا ناشناخته مؤثر نبودند.

آنالیز الگوی ترافیک مبتنی بر هوش مصنوعی

الگوریتم‌های هوش مصنوعی، آنالیز رفتاری الگوهای ترافیک را برای شناسایی ناهنجاری‌هایی که نشان‌دهنده حمله هستند، امکان‌پذیر می‌سازد. این به شما امکان می دهد حملاتی را شناسایی کنید که با الگوهای مخرب شناخته شده مطابقت ندارند.

پروفایل اپلیکیشن

پروفایل یک اپلیکیشن شامل تجزیه و تحلیل ساختار یک app، از جمله درخواست های معمولی، URL ها، مقادیر و انواع داده های مجاز می‌باشد. این به WAF اجازه می دهد تا درخواست های بالقوه مخرب را شناسایی و مسدود کند.

سفارشی‌سازی (Customization)

اپراتورها می توانند قوانین امنیتی اعمال شده برای ترافیک برنامه را تعریف کنند. این به سازمان ها اجازه می دهد تا رفتار WAF را بر اساس نیازهای خود سفارشی کنند و از مسدود شدن ترافیک قانونی و مجاز جلوگیری کنند.

ایجاد ارتباط بین موتورها (Correlation engines)

این موتورها ترافیک ورودی را تجزیه و تحلیل کرده و آن را با attack signatureهای شناخته شده، پروفایل اپلیکیشن، آنالیز هوش مصنوعی و customization تریاژ می کنند تا مشخص شود که ترافیک مورد نظر آیا باید مسدود شود یا خیر.

پلتفرم‌های حفاظتی DDoS

شما می توانید یک پلت فرم مبتنی بر ابر را ادغام کنید که در برابر دیداس محافظت می‌کند. اگر WAF یک حمله DDoS را شناسایی کند، می‌تواند ترافیک را به پلت فرم حفاظتی DDoS منتقل کند. این پلتفرم می‌تواند می‌تواند حجم زیادی از حملات را مدیریت کند.

شبکه‌های تحویل محتوا (CDN)

WAF ها در شبکه edge مستقر می‌شوند، بنابراین یک وف میزبان ابری می تواند یک CDN برای کش وب سایت و بهبود زمان بارگذاری آن فراهم کند. سی دی ان وف را در چندین نقطه حضور (PoP) که در سطح جهانی توزیع هستند، مستقر می‌کند، بنابراین به کاربران از نزدیک‌ترین PoP خدمات آن ارائه می‌شود.

 
وف چیست

وف چیست

تکنولوژی WAF

یک WAF را می توان در پلاگین های نرم افزار سمت سرور یا لوازم سخت افزاری تعبیه کرد، یا می توان آنها را به عنوان سرویسی برای فیلتر کردن ترافیک ارائه کرد. WAF ها می توانند از اپلیکیشن‌های وب در برابر نقاط پایانی مخرب یا در معرض خطر محافظت کنند و به عنوان پروکسی معکوس عمل کنند (برخلاف یک سرور پراکسی که از کاربران در برابر وب سایت‌های مخرب محافظت می‌کند). وف ها با رهگیری و بررسی هر درخواست HTTP امنیت را تضمین می کنند. آنها ترافیک غیرقانونی با استفاده از تکنیک‌های مختلفی بکارگیری CAPTCHA آزمایش و اگر به نظر قانونی نباشد، آن‌ها را مسدود می‌کنند.

CDN پارس‌پک به همراه WAF

شرکت پارس‌پک در جهت تامین امنیت هرچه بیشتر محتوای کاربران خود، سرویس WAF را بر روی CDNهای خود پیاده سازی کرده است. درصورتی که از شبکه تحویل محتوای پارس‌پک استفاده می‌کنید، با ثبت DNS بر روی CDN می‌توانید براحتی از این سرویس و همچنین وف آن استفاده کنید.

کلام آخر

فایروال برنامه وب یا WAF یک ابزار امنیتی برای نظارت، فیلتر و مسدود کردن دیتا پکت‌های ورودی و خروجی از یک وب اپلیکیشن یا وب سایت می‌باشد. وف ها می‌توانند مبتنی بر میزبان، مبتنی بر شبکه یا مبتنی بر ابر باشند. این فایروال معمولاً از طریق پراکسی های معکوس (Reverse proxy) مستقر می شود و در مقابل یک برنامه یا وب سایت (یا چندین برنامه و سایت) قرار می گیرد.

WAF از یک سیستم نام دامنه هوشمند (DNS) با استفاده از یک الگوریتم مبتنی بر داده استفاده می کند. با استفاده از این سیستم بهترین نقطه حضور جهانی (POP) را برای سرویس دهی به کاربر در لحظه تعیین می کند. در نتیجه، کاربران در عین دست و پنجه نرم کردن با مشکلات شبکه جهانی و تأخیرهای احتمالی، مسیردهی می شوند و در عین حال بهترین زمان و سطوح خدمات ممکن را دریافت می‌کنند..

فایروال WAF با بررسی ترافیک HTTP از وب اپلیکیشن‌ها محافظت خواهد کرد. اما یک فایروال استاندارد مانعی بین ترافیک شبکه خارجی و داخلی ایجاد می کند. بنابراین WAF در نوع محافظتی که ایجاد می‌کند با فایروال معمولی متفاوت می‌باشد. یک وف بین کاربران خارجی و برنامه های کاربردی وب قرار می گیرد تا تمام ارتباطات HTTP را تجزیه و تحلیل کند.

سوالات متداول

1. چرا امنیت WAF مهم است؟

WAF ها برای تعداد فزاینده ای از سازمان هایی که محصولات یا خدمات را به صورت آنلاین ارائه می دهند مهم هستند افرادی که دارای فروشگاه‌های اینترنتی با درگاه پرداخت هستند بیش از هر فردی نیاز به این فایروال برایحفظ امنیت دیتای مشتریان خود می‌باشند. وف می تواند به شما کمک کند از داده‌های حساس مانند سوابق مشتری و داده‌های کارت بانکی محافظت و از نشت آن جلوگیری کنید.

2. مزایای فایروال وب اپلیکیشن چیست؟

WAF درخواست‌های مخرب به یک برنامه وب یا API را فیلتر می‌کند. همچنین دید بیشتری را در مورد اینکه ترافیک از کجا می‌آید فراهم می‌کند. از طرفی با فعال بودن وف، حملات دیداس لایه 7 کاهش می‌یابد تا در دسترسی برنامه‌ها و اجرای بهتر دستورات منطبق کمک کند.

3. Whitelist در WAF به چه معناست؟

مدل امنیتی WAF مثبت که به وایت لیست نیز معروف است، شامل یک لیست سفید است . در این لیست ترافیک را طبق عناصر و اقدامات مجاز فیلتر و هر چیزی که در لیست نباشد مسدود می شود. مزیت این مدل این است که می‌تواند حملات جدید یا ناشناخته‌ای را که توسعه‌دهنده آن را پیش‌بینی نکرده بود، مسدود کند.

4. Blacklist در WAF به چه معناست؟

مدل امنیتی منفی که به بلک‌لیست نیز معروف است، شامل یک لیست سیاه است که فقط موارد خاصی را مسدود می کند. هر چیزی که در این لیست نباشد مجاز می‌باشد. پیاده‌سازی این مدل آسان‌تر است، اما نمی‌تواند تضمین کرد که تمام تهدیدات برطرف شده‌اند. همچنین مستلزم حفظ یک لیست بالقوه طولانی از attack signatureها خواهد بود. سطح امنیت این مدل به تعداد محدودیت‌های اعمال شده بستگی دارد.

5. آیا داشتن WAF به تنهایی کافی است؟

داشتن وف مهم است، اما توصیه می‌شود آن را با سایر اقدامات امنیتی مانند سیستم‌های تشخیص نفوذ (IDS)، سیستم‌های پیشگیری از نفوذ (IPS) و فایروال‌های سنتی ترکیب کنید تا به یک مدل امنیتی دفاعی عمیق دست یابید.

 • با خدمات ابری پارس آشنا شوید

  اولین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در ایران هستیم

  ابر سرور

  ابر سرور

  با ابرسرورها می‌توانید سرور با سیستم‌عامل دلخواه خود را در چند دقیقه انتخاب و نصب نموده و آزادانه منابع سخت‌افزاری که در نظر دارید را، در زمان دلخواه به سرور خود بیافزایید و تنها برای منابع مورد نیاز سرور، هزینه پرداخت نمایید.

  هایبرید سرور

  هایبرید سرور

  هایبرید سرورها نسل جدید و پیشرفته سرورهای اختصاصی هستند که با پنل قدرتمند ابری ارائه می‌شوند. در هایبرید سرورها علاوه بر ارائه سخت‌افزار مستقل، امکانات سخت‌افزاری ویژه‌ای نیز در نظر گرفته شده است.

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور

  ماکرو سرور محصولی ویژه است که برای دریافت بالاترین کیفیت سخت‌افزاری طراحی شده است. در شرایطی که نیازمند سخت‌افزاری قدرتمند برای سرور خود هستید، ماکرو سرورها منابع سخت‌افزاری مورد نیاز را برای شما فراهم می‌کنند.

  هاست ابری

  هاست ابری

  در هاست ابری برخلاف یک هاست اشتراکی، سایت‌های پر بازدید نیز بسادگی می‌توانند از خدمات میزبانی استفاده کنند، بدون آنکه درگیر دغدغه‌های مدیریت سرور شوند. همواره تنها برای آن میزان از منابع سخت‌افزاری که نیاز دارید هزینه می‌پردازید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های غیر موجه، در ابتدای فعالیت وب سایت خود، نخواهید داشت.

  هاست دانلود

  هاست دانلود

  سیاری از مدیران سایت‌های دانلود و یا سایت‌هایی که با ترافیک بالایی برای به اشتراک‌گذاری فایل‌های خود روبرو هستند، عمدتا با مشکلاتی مانند هزینه‌های گزاف زیرساختی و یا مصرف بالای منابع سخت‌افزاری روبرو می‌شوند. از همین رو پارس‌پک با معرفی فضای هاست دانلود برای این دسته از کاربران، محصول مناسبی را پیش‌بینی نموده است.

  مطالعه این مطالب نیز پیشنهاد می‌شود

  مقالات و نظرات اعضای تیم ما درباره تکنولوژی، روزهای کاری و چیزای دیگر…

 • کلیه حقوق برای پارس پک محفوظ می باشد.

  Copyright © 2022 ParsPack Cloud Computing Technology ® , All Rights Reserved.